coinex
otetmarket
خرید بلیط هواپیما

20 میلیون ایرانی در فقر مطلق به سر می‌برند

20 میلیون ایرانی در فقر مطلق قرار دارند که از 10 سال پیش تاکنون به‌دلیل عدم رشد اقتصادی تعداد آنها درحال افزایش است. چهره نورانی نظام اسلامی، مخدوش شد.

بهروز محبی نجم‌آبادی نماینده مردم جغتای، جوین و سبزوار در مجلس شورای اسلامی ضمن اشاره به خبر تأسف‌بار فروش مو در روزهای اخیر به دلیل فقر و تنگدستی، عنوان کرد که 20 میلیون ایرانی در فقر مطلق به سر می‌برند و همین مسئله باعث شده است که چهره نورانی نظام اسلامی به شدت مخدوش شود. وی همچنین گفت از 10 سال پیش تاکنون میزان رشد اقتصادی کشور صفر بوده که همین مسئله آمار تأسف‌بار فقر و تنگدستی را به‌وجود آورده است.

بیشتر بخوانید: حداقل سن بازنشستگی مشاغل سخت تعیین شد

20 میلیون ایرانی در فقر مطلق به سر می‌برند

به گزارش تکراتو و به نقل از ایلنا، نماینده جغتای، جوین و سبزوار در مجلس گفت:

دهه اخیر به دلیل رشد اقتصادی صفر و در واقع فضای خاصی که در کشور به وجود آمد، متاسفانه با درصد قابل‌توجهی از فقر مطلق مواجه هستیم.

بهروز محبی نجم‌آبادی گفت: «تعداد خانوارهایی که دارای توانمندی بالا هستند نیز در کشور زیاد داریم و ضریب جینی در کشور نشان می‌دهد با این اختلافی که ایجاد شده، عده‌ای واقعاً توانمند هستند، به‌طوری که چندین میلیون کارت در ایران داریم که تراکنش مالی آن‌ها بیش از یک و نیم میلیارد تومان است.»

نماینده مردم جغتای، جوین و سبزوار در مجلس شورای اسلامی در واکنش به خبر منتشره در روزهای اخیر مبنی‌بر فروش مو به دلیل فقر، گفت:

یکی از مباحثی را که در دوران نمایندگی‌ام به عنوان کلیدواژه مطرح می‌کنم و اثرات منفی آن را در کشور می‌بینم و متأسفانه موضوعی که چهره نورانی و مشعشع نظام اسلامی را به صورت جدی مخدوش کرده “فقر مطلق” است. دهه اخیر به دلیل رشد اقتصادی صفر و در واقع فضای خاصی که در کشور به وجود آمد، متأسفانه با درصد قابل توجهی از فقر مطلق مواجه هستیم.

20 میلیون ایرانی در فقر مطلق به سر می‌برند

محبی با اشاره به حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی گفت: «قطعا آن چیزی که امروز به عنوان حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی مطرح است، زمانی برای ما موضوعیت خواهد داشت که بتوانیم کارت تأمین کالای اساسی که شامل ۲۵ کالای اساسی مورد استفاده اکثریت خانواده‌ها است را طراحی کرده و به این خانوارها کمک کنیم تا از حداقل‌ها برخوردار باشند. من معتقدم نهادهای انقلابی مانند ستاد اجرایی، بنیاد مستضعفان و کمیته امداد با تمام توان کار کرده‌اند، اما با توان بیشتر و همت مضاعف‌تری باید وارد میدان شوند.»

به عقیده محبی با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی بیش از ۴۰۰ هزار میلیارد تومان به نفع دولت خواهد شد:

من فکر می‌کنم این یک فرصتی است که مبلغ قابل‌توجهی از این پول را برای نیازمندان اختصاص دهیم، چراکه شاید در حال حاضر دولت حدود ۳۰ درصد این مبلغ را برای کمک به اقشار آسیب‌پذیر و کمک عمومی بین مردم اختصاص می‌دهد. از همین‌رو معتقدم مجلس باید این مبلغ را افزایش دهد و فضایی ایجاد کند که افراد در تأمین کالاهای اساسی‌شان دچار مشکل نشوند.

وی ادامه داد: «امیدواریم کارت‌های تأمین کالاهای اساسی در سال آینده توزیع شود. نهادهای انقلابی نیز باید به صورت جدی‌تر و منسجم‌تر وارد شوند. برخی از خانواده‌ها از چند نقطه حمایت می‌شوند و برخی از خانواده‌ها از هیچ‌جا حمایت نمی‌شوند. همین سامانه رفاه ایرانیان که در وزارت رفاه طراحی شده است می‌تواند این موضوع را کنترل کند و همه اقشار آسیب‌پذیر کد داشته باشند. من معتقدم نمایندگان باید در شهرستان‌های حوزه انتخابیه خود “ستاد مبارزه با فقر مطلق” تشکیل دهند و تمام شهر را بین همه خیریه‌ها و نهادهای حمایتی تقسیم کنیم تا مبالغ و کمک‌ها براساس کد ملی به خانواده‌ها داده شود تا همه خانواده‌های نیازمند از آن بهره‌مند شوند.»

نماینده مردم جغتای، جوین و سبزوار در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد:

بحث اشتغال نیز بسیار مهم است و باید مباحثی که به تولید داخل کمک می‌کند را به صورت جدی پیگیری کنیم، چراکه این کار می‌تواند توانمندی خانواده‌ها را بالا ببرد. درست است که باید این کمک‌ها را انجام دهیم، اما آن چیزی که در نهایت مشکل ملت را حل می‌کند، موضوع اشتغال، تولید و صادرات است.

محبی گفت: «متاسفانه قریب به ۲۰ میلیون نفر در کشور در شرایط مساعدی نیستند که حدود ۳ میلیون خانوار بوده و دچار فقر مطلق هستند که این آمار در سامانه رفاه نیز مشخص است و باید به این افراد کمک جدی و اساسی شود، اما تعداد خانوارهایی که دارای توانمندی بالا هستند نیز در کشور زیاد داریم و ضریب جینی در کشور نشان می‌دهد با این اختلافی که ایجاد شده، عده‌ای واقعاً توانمند هستند، به‌طوری که یعنی چندین میلیون کارت در ایران داریم که تراکنش مالی آن‌ها بیش از یک و نیم میلیارد تومان است.»

بیشتر بخوانید:

دیدگاه شما در خصوص آمار تأسف‌بار 20 میلیون ایرانی در فقر مطلق چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با تکراتو در میان بگذارید.

راهنمای خرید تکراتو
ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر