;
coinex

تعمیر موتور جت‌ها با کرم رباتیک جنرال الکتریک ساده‌تر از همیشه خواهد بود [+ویدیو]

تعمیر موتور جت‌ها با کرم رباتیک شرکت جنرال الکتریک از هر زمان دیگری ساده‌تر خواهد شد. با این ربات کوچک دیگر نیازی به باز کردن موتور جت نیست.

تعمیر موتور جت‌ها با کرم رباتیک شرکت هوافضایی جنرال الکتریک از هر زمان دیگری ساده‌تر شده است. این کرم رباتیک که سنسی‌ورم (Sensiworm) نام دارد، یک ربات نرم است که می‌تواند به درون موتور جت رفته و اجرای مختلف آن را بازرسی کند. سازندگان این ربات همچنین می‌گویند که در آینده نسل‌های بعدی آن نیز ممکن است بتوانند خود موتور را نیز تعمیر کنند.

بیشتر بخوانید: ساخت ربات اسکلتی پوشیدنی توسط محققان ایرانی

تعمیر موتور جت‌ها با کرم رباتیک جنرال الکتریک میسر شد

کمپانی هوافضای جنرال الکتریک از یک رباتیک کرم‌مانند رونمایی کرده است که می‌تواند در آینده موتور جت‌ها را بازرسی و تعمیر کند. این ربات که سنسی‌ورم (Sensiworm) نام دارد، نقش یک جفت چشم و گوش اضافه را برای اپراتورهای خدمات هواپیماها بازی می‌کند. طبق اعلامیه GE، این ربات نرم می‌تواند زمان خرابی را به حداقل برساند و بازرسی‌های کمتر تهاجمی اجرا کند. این ربات حتی در آینده می‌تواند خودش موتورها را تعمیر کند.

سنسی‌ورم مخفف عبارت کرم رباتیک عصبی پوستی الکترونیک نرم (Soft ElectroNics Skin-Innervated Robotic Worm) است. کمپانی GE نقش این ربات را در مهندسی هوافضا به نقش ربات‌های نرم غیرتهاجمی در جراحی بیماران تشبیه می‌کند.

این کمپانی نوشته است:

«این تکنولوژی‌ها بازرسی و تعمیر کمتر تهاجمی موتورهای متصل به بال جت‌ها را ممکن می‌سازند و زمان خرابی را به حداقل می‌رسانند.» GE می‌گوید ربات سنسی‌ورم می‌تواند دسترسی تقریباً نامحدود به موتورها را برای اپراتورها امکان‌پذیر کند، بدون اینکه نیاز به بازکردن آن‌ها وجود داشته باشد.

اپراتورها از راه دور سنسی‌ورم را کنترل می‌کنند. این ربات می‌تواند بین بخش‌های مختلف موتور بلغزد؛ ازجمله روی تیغه‌های درحال چرخش توربین‌ها. سنسی‌ورم می‌تواند به‌طور اتوماتیک موانع را احساس و از آن‌ها اجتناب کند و با پاهای مکنده هوای خود به جاذبه غلبه نماید و ضخامت پوشش‌های مانع گرما را اندازه بگیرد. GE می‌گوید رباتش حتی قادر است نشت گاز را بو بکشد.

تعمیر موتور جت‌ها با کرم رباتیک جنرال الکتریک میسر شد
سنسی‌ورم می‌تواند موانع را در مسیر خود احساس و از آن‌ها اجتناب کند.

این کمپانی نوشته است «[این ربات] با طراحی نرم و سازگار خود می‌تواند هر اینچ موتور جت را بازرسی کرده و ویدیوی زنده و داده‌های زمان واقعی را درباره شرایط بخش‌هایی مخابره کند که اپراتورها معمولاً آن‌ها را چک می‌کنند.»

شرکت هوافضای GE این کرم رباتیک را با تکنولوژی SEMI Flex طراحی کرده که حاصل همکاری بخش دولتی و خصوصی ارتش آمریکا با تمرکز روی ابزارهای الکترونیک منعطف است. GE اشاره‌ای نکرده که سنسی‌ورم تا چه حد توسعه یافته است یا چه زمانی می‌توانیم انتظار بهره‌برداری میدانی آن را داشته باشیم.

بیشتر بخوانید:

نظر شما درباره تعمیر موتور جت‌ها با کرم رباتیک جنرال الکتریک چیست؟ دیدگاه خود را در بخش کامنت‌ها با تکراتو در میان بگذارید و اخبار تکنولوژی را با ما دنبال کنید.

.

منبع: دیجیاتو

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر