coinex
otetmarket
راهنمای خرید تکراتو

کشف گونه جدیدی از دایناسور در بریتانیا با ابعاد مرغ!

کشف گونه جدیدی از دایناسور در بریتانیا که اندازه‌ای معادل یک مرغ دارند خبرساز شده است. این کشف نشان می‌دهد که دایناسورهای کوچکی نیز در مناطقی از اروپا، آسیا و آمریکای شمالی می‌زیسته‌اند.

دانشمندان مرکز تکامل میلنر در دانشگاه باث اخیراً موفق به کشف گونه جدیدی از دایناسور در بریتانیا شدند که می‌گویند ابعادی به اندازه یک مرغ داشته و در آسیا و آمریکای شمالی می‌زیسته‌ است. نام این دایناسور کوچک ” Vectidromeus Insularis” است که از نوع دایناسورهای گیاه‌خوار بوده و دانشمندان می‌گویند که احتمالاً آنها در دوران تکامل به اندازه بزرگی می‌رسیده است.

بیشتر بخوانید: کشف گونه جدیدی از دایناسور در تایلند

کشف گونه جدیدی از دایناسور در بریتانیا

دانشمندان موفق به کشف فسیل جدیدی از یک دایناسور گیاهخوار در جزیره وایت انگلیس شده‌اند که اندازه‌ای مشابه یک مرغ دارد. این فسیل نشان می‌دهد که در اروپا هم مثل آسیا و شمال آمریکا خانواده‌ای از دایناسورهای گیاهخوار کوچک وجود داشته است.

به گزارش ایندیپندنت، فسیل به‌جامانده از این دایناسور با نام Vectidromeus Insularis که در جوانی در حد و اندازه یک مرغ بوده، در جزیره وایت پیدا شده است. البته دانشمندان حدس می‌زنند که اندازه این‌گونه در طول عمر آن خیلی بزرگ‌تر می‌شده است. این دومین عضو از خانواده بلندتاج‌دندانان است که در این جزیره در جنوب انگلیس کشف شده.

کشف گونه جدیدی از دایناسور در بریتانیا در ابعاد مرغ‌ها!

این دایناسورهای گیاهخوار دوپا ظاهراً حدود 125 میلیون سال پیش در کنار تیراناسورها، اسپیناسورها و ایگوآنادون‌ها وجود داشتند. این تحقیق به‌صورت مشترک توسط پژوهشگران دانشگاه پورتسموت و باث، موزه دایناسورهای جزیره وایت و مجموعه‌داران محلی انجام شده است.

کشف انواع جدید دایناسورها در جزیره وایت ادامه دارد

دکتر «نیکلاس لانگریچ» از مرکز تکامل میلنر در دانشگاه باث می‌گوید:

«دیرینه‌شناسان بیش از یک قرن است که در جزیره وایت مشغول به کارند و این فسیل‌ها در تاریخ دیرینه‌شناسی مهره‌داران نقش مهمی ایفا کرده است، ولی با بیرون‌زدن فسیل‌های جدید از صخره‌ها، ما همچنان به کشفیات تازه‌ای درباره زیاگان دایناسورها دست می‌یابیم.»

لانگریچ می‌گوید نکته جالب‌توجه اینجاست که این گونه جدید شباهت خاصی به گونه‌های پیداشده در آمریکای شمالی، آسیا یا نیم‌کره جنوبی ندارد. او توضیح می‌دهد: «هنوز درحال کشف نسبت میان همه این دایناسورها و چگونگی جابه‌جایی آن‌ها بین قاره‌ها هستیم. پس از تجزیه [قاره] پانگه‌آ، ایزوله‌سازی‌های زیادی پدید آمد و گونه‌های مختلفی از دایناسورها در قاره‌های گوناگون تکامل پیدا کردند.»

کشف گونه جدیدی از دایناسور در بریتانیا در ابعاد مرغ‌ها!

پروفسور «دیو مارتیل»، دیگر محقق این پژوهش از دانشگاه پورتسموت می‌گوید:

«بسیار عجیب است که این همه دایناسور جدید روی جزیره وایت کشف می‌شود. Vectidromeus هفتمین گونه جدید دایناسورهاست که در چهار سال گذشته کشف شده.»

بیشتر بخوانید:

دیدگاه شما در خصوص کشف گونه جدیدی از دایناسور در بریتانیا چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با تکراتو در میان بگذارید.

.

منبع: دیجیاتو

راهنمای خرید تکراتو
ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر