coinex
otetmarket
راهنمای خرید تکراتو

کشف یک دریاچه گلی مرموز در مریخ ؛ کشفی که بوی حیات در سیاره سرخ می‌دهد

سیاره‌شناسان اخیراً موفق به کشف یک دریاچه گلی مرموز در مریخ شدند که فرضیه وجود حیات را در این سیاره یک پله یه واقعیت نردیک‌تر می‌کند.

به تازگی سیاره‌شناسان موفق به کشف یک دریاچه گلی مرموز در مریخ شده‌اند. دانشمندان به این فکر افتاده‌اند که احتمالاً در سیاره سرخ حیات یا وجود داشته و یا وجود دارد. آنها به این نتیجه رسیدند که ممکن است درون قسمت‌های ناهموار مریخ آب‌های زیرزمینی وجود داشته باشد. حال این دانشمندان تحقیقات فشرده و تحلیلات جامع خود را بر روی این کشف بزرگ آغاز کرده تا بتوانند نشانه‌هایی از حیات بیابند.


ادامه مطلب در ادامه

بیشتر بخوانید:


کشف یک دریاچه گلی مرموز در مریخ

سیاره‌شناسان به تازگی بقایای یک دریاچه خشک‌شده که اکنون تبدیل به دریاچه گلی شده است را در قسمت‌های ناهموار سیاره مریخ پیدا کرده‌اند و معتقدند که این دریاچه ممکن است نشانه‌هایی از حیات و وجود آب زیرزمینی را در قسمت‌های ناهموار این سیاره پنهان کرده باشد.

پس از اینکه دانشمندان به‌دقت بقایای خشک‌شده یک دریاچه گِلی در مریخ را مورد مطالعه قرار دادند، دریافتند که در گذشته در این قسمت یک انبار دفن شده از آب به سطح زمین سرازیر شده است اما نمی‌دانند که منشأ این آب کجاست؟

در این رابطه، الکسیس رودریگز؛ دانشمند ارشد مؤسسه علوم سیاره‌ای در آریزونا می‌گوید:

پیش از این دریاچه‌های مریخ و آتشفشان‌های گِلی موضوع تعدادی از مطالعات قبلی بوده‌اند اما کار ما نشان‌دهنده اولین تحلیل جامع است که به طور خاص بر روی یک دریاچه گل فرضی متمرکز شده است.

کشف یک دریاچه گلی مرموز در مریخ

وی ادامه داد: «ما معتقدیم که آب‌های سطحی مریخ بیش از 3.7 میلیارد سال پیش با نازک شدن جو و سرد شدن سطح مریخ، یخ زده است اما آب‌های زیرزمینی ممکن است هنوز در مخازن وسیعی در زیرزمین باقی مانده باشند. علاوه بر آب، اشکال دیگر حیات نیز ممکن است در آن مخازن وجود داشته باشد و آثاری از وجود حیات را به جای گذاشته باشند.»

space نوشت، این مطالعه نشان می‌دهد که حدود 3.4 میلیارد سال پیش، بخش عظیمی از سفره‌های زیرزمینی در اثر فرآیندی به نام Hydraotes Chaos به سطح زمین آمده و باعث ایجاد سیل‌هایی با ابعاد بزرگ شد که رسوب کوه‌ها را به سطح زمین ریخت. بر اثر این پدیده مجموعه‌ای از کوه‌های برآمده، دهانه‌های شکسته و دره‌های ناهموار ایجاد شده است.

دانشمندان می‌گویند، بخشی از گل و لای که از پایین حباب تولید می‌کنند، نشان می‌دهد که رسوبات از طریق سیل ناگهانی وارد نشده، بلکه از زیر زمین بالا آمده‌اند.

بر اساس شبیه‌سازی‌ها، محققان گمان می‌کنند که Hydraotes Chaos مخزنی از آب‌های زیرزمینی به همراه نشانه‌های حیات مدفون شده است که احتمالاً به شکل صفحات ضخیم یخی در زیر زمین بوده اما به دلیل گرمای داخلی سیاره مریخ که یخ را آب می‌کند، آب شده و به سطح زمین آمده و دریاچه‌ای گل‌آلود را ایجاد کرده است.

بیشتر بخوانید:

نظر شما در خصوص کشف یک دریاچه گلی مرموز در مریخ چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت ها با تکراتو در میان بگذارید.

.

منبع: سیتنا

راهنمای خرید تکراتو
ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر