;
coinex

کشف سیاره ی جدید که به دور سه خورشید می گردد

کشف سیاره ی جدید که به دور سه خورشید می گردد

سیاره ی جدید ، 4 برابر از مشتری بزرگتر است و دمای آن به 1070 درجه ی فارنهایت (576 درجه سلسیوس) می رسد.

دانشمندان در صورت فلکی قنطورس و در فاصله ی نزدیک به 340 سال نوری با زمین، یک سیاره ی شبیه به مشتری را کشف کرده اند که در وبسیات خبری Space.com از آن به عنوان “آرایش بسیار عجیب و غریب آسمانی” یاد می کند. سیاره ی HD 131399AB در یک رقص گیج کننده ی آسمانی، به دور سه ستاره می گردد و بعد از تقریبا نیمی از گردش 550 ساله ی خود در این منظومه ی ستاره ای، تمام این سه ستاره در آسمان سیاره قابل مشاهده می شوند.

سیاره ی جدید در منظومه ی سه ستاره ای نامبرده به ستاره ی A نزدیک تر است، ستاره ی درخشان و بزرگی که تقریبا 7.8 برابر بزرگتر از خورشید ماست. ستاره های B و C به دور یکدیگر می گردند و در این بین راه خود را به سمت ستاره ی A نیز باز می کنند. علیرغم وجود سه ستاره ای که نزدیکی این سیاره ی جدید وجود دارند، سطح آن برخلاف انتظارات چندان داغ و سوزان نیست. فاصله ی سیاره تا ستاره ی A، 80 برابر بیشتر از فاصله ی زمین و خورشید است. بنا بر محاسبات Space.com، هر کدام از این سه ستاره به درخشانی یک ماه ظاهر می شوند، اما این از زیبایی غروب سه خورشید کم نمی کند.

کوین واگنر، دانشجوی دکترا در دانشگاه آریزونا در این باره می گوید: “از نقطه نظر سال های این سیاره، ستاره ها به صورت نزدیک به هم ظاهر می شوند و نیمه ی روز و نیمه ی شب آشنایی را به وجود می آورند که در آن غروب و طلوع سه ستاره به شکل منحصر به فردی ظاهر می شود.” در یک چهارم دوره ی چرخش این سیاره که تقریبا معادل 140 سال زمین است، ستاره ها به اندازه ای از هم دور هستند که سیاره در تمام طول این مدت، به نوعی در دوره ی زمانی روز به سر می برد.

دانشمندان برای ایجاد ترکیب بندی سیاره ی جدید HD 131399Ab ازابزار تصویربرداری مستقیم تلسکوپ فوق العاده بزرگ اروپایی (European Extremely Large Telescope) که در آتاکامای صحرای شیلی واقع شده استفاده کردند. گرمای این سیاره به 1070 درجه ی فارنهایت می رسد و بزرگی آن 4 برابر بیشتر از سیاره ی مشتری است. در اتمسفر این سیاره آب و متان نیز وجود دارد.

.

با عضویت در کانال رسمی تکرا در تلگرام از آخرین اخبار روز تکنولوژی مطلع باشید.

.

منبع: engadget


عصر تکنولوژی، تکرا

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر