همین حالا برای دوستان خود به اشتراک بگذارید: واتساپ | تلگرام |

آشنایی با دارک وب یا وب سیاه و نحوه ورود به آن

آشنایی با دارک وب یا وب سیاه و نحوه ورود به آن

دو نوع وب وجود دارد. وب معمولی که مردم هر روز بیشترین استفاده را از آن دارند که به آسانی توسط موتورهای جستجو در دسترس و فهرست شده است. پس از این، نوع دوم وب، وب سیاه است – وب سایت هایی هستند که وقتی شما در موتور جستجوی گوگل جستجو می کنید به شما نشان داده نمی شود و بدون نرم افزارهای خاص نمی توانید به آن ها دسترسی داشته باشید. در این مقاله به طور کامل با دارک وب یا وب سیاه و نحوه ورود به آن آشنا خواهید شد، با تکرا همراه باشید.

آشنایی با دارک وب یا وب سیاه

دارک وب یا وب سیاه (Dark Web) زیر مجموعه ای از وب عمیق یا Deep Web است. دیپ وب فقط بخشی از وب است که توسط موتورهای جستجو قابل دسترسی نیست. این وب سایت ها وقتی شما از موتورهای جستجویی مثل گوگل یا بینگ استفاده می کنید پیدا نخواهند شد اما مانند دیگر وب سایت های معمولی وجود دارد. وب سیاه بخش کوچک تری از وب عمیق یا وب پنهان است که بدون نرم افزار خاصی نمی توان به آن دسترسی پیدا کرد.
وب سیاه یا دارک وب در شبکه سیاه darknets وجود دارد که هم پوشانی شبکه ها وجود دارد. آن ها در اینترنت معمولی ساخته شده اند اما آن ها برای دسترسی به نرم افزارهای خاصی نیاز دارند، بنابراین آن ها به طور معمولی قابل مشاهده یا قابل دسترسی توسط مردم نیستند، زیرا مردم از این موضوع چیزی نمی دانند.
برای مثال، نرم افزار رایگان Tor، شبکه‌ی سیاه یا دارک نت را پنهان می ‌کند. درحالی که شما می‌توانید از نرم افزار تور برای پنهان کردن فعالیت ‌های خود در اینترنت معمولی استفاده کنید، علاوه بر این تور به شما وب سایت ‌هایی با پسوند .onion یا سرویس های پنهان Tor را هم ارائه می دهد. این‌ها وب سایت‌های خاصی بوده که فقط از طریق نرم افزار Tor قابل دسترسی هستند. آن هایی که از TOR برای پنهان کردن خودشان استفاده می کنند، حتی مکان سرورشان را هم پنهان می کنند- طوری به نظر می رسد که سرور به طور درستی پیکربندی شده است و عادی است. تنها افرادی که به تور متصل هستند می توانند آن ها را ببینند بنابراین برای افراد معمولی قابل دسترسی نیستند و این برای هر کسی دشوار است که برای مشاهده آن ها را ردیابی کنند.
در تئوری، پیگیری این سرورها و این که چه کسانی از آن ها بازدید می کنند، غیر ممکن خواهد بود. در عمل، نرم افزار Tor برخی نقص های امنیتی دارد و گاهی اوقات پیکربندی سرویس های پنهان Tor نادرست است و ممکن است محل واقعی را به مقامات افشا کند.
سرویس های پنهان Tor محبوب ترین بخش در دارک نت هستند که ما در این جا روی آن ها تمرکز کردیم. اما دارک نت های دیگری برای خدمت به اهداف دیگر طراحی شده است مثل شبکه های اشتراک گذاری فایل (file sharing networks) که برای اشتراک گذاری محرمانه نرم افزارهای سرقت شده و فایل های رسانه طراحی شده است.

در دارک وب یا وب سیاه چه چیزهایی خواهید یافت؟

دارک نت، وب سایت هایی که نمی خواهید به طور عادی در اینترنت باشند را پنهان می کند. دارک نت، جایی است که می توانند ردیابی نشوند. این وب سایت ها شامل چیزهایی مثل دارک وب می شوند. دارک وب یا وب سیاه این امکان را فراهم می کند که هم افراد بازدید کننده و هم خود وب سایت ها پنهان باشند.
در کشورهای سرکوبگر مخالفان سیاسی برای ارتباط و سازماندهی می توانند از وب سیاه استفاده کنند. افشاگران می توانند رازها را با استفاده از سایت هایی مثل The New Yorker’s Strongbox افشا کنند و ریسک ردیابی را آن ها کاهش خواهند داد. حتی فیسبوک نیز خدمات پنهان Tor را ارائه می دهد تا دسترسی مردم در این کشورها به فیسبوک را امن تر کند چون ممکن است که مسدود شده و یا تحت نظر باشند.

دولت آمریکا بودجه‌ای را برای پروژه Tor فراهم می کند تا نرم افزاری ایجاد کند که مردم در کشورهای سرکوبگر بتوانند به اطلاعات دسترسی پیدا کنند و بدون سانسور یا نظارت سازماندهی کنند و دارک نت این کار را برای آنان ممکن می کند.

در دارک وب یا وب سیاه چه چیزهایی خواهید یافت؟

این بخش قادر است نوع دیگری از سایت ها را پنهان کند زیرا در غیر این صورت وب عادی از بین می رود. بیشتر مردم با وجود این سایت ها موافق نیستند. شما وب سایت های فروش کارت های اعتباری سرقت شده، لیست هایی از اعداد امنیتی اجتماعی، اسناد جعلی، پول تقلبی، سلاح و مواد مخدر را خواهید یافت. در دارک نت وب سایت های قمار، سرویس های جنایی و حتی افرادی که تبلیغات قاتلان را می کنند پیدا خواهد شد. پرداخت برای این خدمات از طریق واحد پول دیجیتالی بیت کوین انجام می شود.
یکی از نمونه های شناخته شده در دارک وب، وب سایت Silk Road بود. این سایت یک بازار سیاه بزرگ برای مواد مخدر بود که مواد مخدر را برای فروش ارائه می کرد. پرداخت ها هم با بیت کوین انجام می شد و مواد مخدر از طریق پست برای خریدار فرستاده می شد.

دارک وب یا وب سیاه

شایان ذکر است که بگوییم هر چیزی که در دارک وب می بینید قطعا قانونی نیست. آیا این سرویس های بزهکار محصولات واقعی برای خریدار ارسال می کنند یا فقط از مردم پول شان را می گیرند و کلاهبرداری می کنند؟ یا شاید برخی از آن ها توسط مقامات به عنوان تله گذاشته شده اند برای افرادی که سعی دارند قاتل استخدام کنند، اسلحه بخرند یا پول جعلی بدست آورند تا آنان را شناسایی کنند.
چیزهای کثیف و زننده ی زیادی در دارک وب وجود دارد. ما در این جا اغراق نمی کنیم. می توانید برای فهرست سرویس های پنهان Tor جستجو کنید – که فهرستی از سایت های با پسوند .onion- و ببینید که بیشتر آن ها یا بزهکاری و جنایی هستند و یا احتمالا فقط تنفرآور محض هستند.

چه موقع از دارک وب یا وب سیاه بازدید کنید؟

احتمالا با این تفاسیر نمی خواهید از دارک وب یا وب سیاه بازدید کنید.

بنابراین، چه موقع شما باید از دارک وب بازدید کنید و چرا؟ خوب … شما احتمالا نباید همیشه به آن مراجعه کنید.
اگر شما در یک کشور سرکوبگر هستید و می خواهید به شبکه های اجتماعی و یا وب سایت های خبری دسترسی پیدا کنید که توسط دولت شما، مسدود یا سانسور شده است، دارک وب بسیار مفید خواهد بود. اگر شما یک افشاگر هستید و نیاز دارید تا اسنادی را به طور گمنام و ناشناس در رسانه ها فاش کنید، زمان مناسبی است که سراغ وب سیاه بروید تا به هدف تان برسید، یا حتی شاید دلیل بهتری برای بازدید از وب سیاه داشته باشید.
اما اگر دلیل خوبی برای بازدید از وب سیاه ندارید، ما توصیه نمی کنیم که وارد این محیط شوید و جستجو کنید. چیزهای زننده زیادی در دارک وب وجود دارد. حتی اگر شما درباره موارد خوبی جستجو کنید باز هم ممکن است از شما کلاهبرداری شود.

منبع: howtogeek

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |ارسال نظر