آیا فیلترینگ غیرهمسان واقعیت دارد؟

آیا فیلترینگ غیرهمسان واقعیت دارد؟

چندی پیش اخباری در مورد فیلترینگ شبکه‌های مجازی مطرح بود که وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در این مورد اعلام نمود که فیلترینگ غیرهمسان در حال پیگیری است و به زودی تا چند ماه آینده پیاده‌سازی خواهد شد.

به گفته محمد جواد آذری جهرمی، دولت جهت طبقه بندی دسترسی کاربران ایرانی به اینترنت قرار است تا راه‌کار غیرهمسان سازی نظام فیلترینگ را در دستور کار قرار دهد و آن را به دادستانی تحویل دهد. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در این مورد اعلام نمود که مذاکرات مکتوبی با دادستانی در مورد فیلترینگ غیرهمسان انجام گرفته و با این طرح موافقت شده است.

آذری جهرمی در ادامه در مورد اجرای طرح فیلترینگ غیرهمسان اعلام نمود که پیشرفت‌های تکنولوژی باعث شده تا اغلب برنامه‌ها از پروتکل HTTPS استفاده کنند و به این دلیل امکان فیلترینگ هوشمند روی آنها وجود نداشته باشد.

به گفته وی چون بخشی از ترافیک شبکه‌های اجتماعی از طریق الگوریتم رمزنگاری است، امکان اعمال سیاست فیلترینگ هوشمند بر روی آنها وجود ندارد. وی ادامه داد که به این دلیل، تاثیر طرح فیلترینگ غیرهمسان بر روی  شبکه‌های اجتماعی کم شده است.

منظور از فیلترینگ غیرهمسان چیست؟

مهدی واعظی، کارشناس امنیت اطلاعات اعلام نمود که منظور از فیلترینگ غیرهمسان این است که هر کسی بخواهد به اینترنت دسترسی داشته باشد، باید با نام کاربری خود به اینترنت وارد شود. یعنی در این روش ابتدا هر فرد احرازهویت می‌شود و سپس براساس هویتی که دارد می‌تواند به محتوای وب‌سایت‌های مجاز دسترسی داشته باشد.

پیش از این قرار بود طرح فیلترینگ هوشمند اجرایی شود که موفقیت آمیز نبود. به گفته محمود رضا افرا کارشناس نرم‌افزار، علت این مسئله رمزگذاری سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها بوده است. به گفته وی پروتکل HTTPS امن‌ترین پروتکلی است که برای انتقال داده بین سرور و کلاینت استفاده می‌شود زیرا از طریق این پروتکل اطلاعات به صورت رمزگذاری شده بین دو طرف مبادله می‌شوند.

در ارتباط از طریق پروتکل HTTPS دیگر هیچکس قادر نخواهد بود محتویات پیام رد و بدل شده را مشاهده کند. به همین دلیل نمی‌توان روی این پروتکل فیلترینگ هوشمند انجام داد.

جهرمی اعلام نمود که فرآیند پالایش هوشمند در حال پیگیری است و فاز دوم آن اتمام یافته و در فاز سوم نیز تجهیزات آن تامین شده است. به گفه وی این پروژه برای فضای عادی وب تا چند ماه دیگر آماده می‌شود.

براساس اطلاعات موجود قرار است تا مدل دسترسی کاربران ایرانی به اینترنت تغییر یابد و دسترسی افراد به اینترنت براساس سن و سایر شرایط کاربران در نظر گرفته شود. البته پیش از این دولت یازدهم در طرح فیلترینگ هوشمند اعلام کرده بود که در برخورد با یک صفحه، به جای فیلتر کردن تمام آدرس، بخشی از آن را مسدود کند و دسترسی به سایر صفحات آزاد باشد.

تکذیب طرح فیلترینگ غیرهمسان توسط وزیر ارتباطات

فیلترینگ غیرهمسان

با وجود گزارشات و صحبت‌های صورت گرفته در مورد این طرح، محمد جواد آذری جهرمی، در توییتر خود طرح فیلترینگ غیر همسان را تکذیب نمود و ادامه داد که وزارت ارتباطات چنین چیزی را در دستور کار خود ندارد.

به گفته وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، موضوع فیلترینگ غیرهمسان که اخیرا همراه با جزئیاتی منتشر شده است، از اساس کذب است. وی در توییتر خود اعلام نمود که چنین چیزی صحت ندارد!

پیش از این وزیر ارتباطات، درباره طرح غیرهمسان‌سازی نظام پالایش متناسب با استفاده افراد اعلام کرده بود که این طرح تا حدی به سمت اجرایی شدن در حال حرکت است. وی ادامه داد که دادستانی شروطی داشته است که پاسخ داده شده‌اند و در صورتی که مجوز لازم صادر گردد این طرح اجرایی می‌شود.

.

بیشتر بخوانید:ارسال نظر