کاهش پینگ تایم - ایران تورنمنت

تاریخچه مزدا ۳ ، سدانی زیبا، ارزان، مجهز و قدرتمند با مصرف سوخت پایین

مزدا 3 نسل دوم

مزدا ۳ مدل ۲۰۱۸ نمونه ای است در خودروهای کلاس بدنه سدان کوچک و هاچ بک که با قیمت مناسب و امکانات قابل قبول در اختیار علاقمندان خودروهای کوچک شهری قرار می گیرد.

مزدا ۳ خودرویی است کوچک و شهری با قیمت و تجهیزات مناسب که از اوایل دهه ۲۰۰۰ میلادی به بازارهای جهانی عرضه می گردد. در این نوشته مروری خواهیم داشت بر تاریخچه مزدا ۳. این خودروی کوچک ژاپنی اولین بار در اواخر سال ۲۰۰۳ میلادی توسط شرکت خودرو سازی معتبر ژاپنی مزدا به بازارهای جهانی عرضه گردید. Mazda 3 تا کنون دو نسل موفق را پشت سر گذاشته و نمونه های نسل سوم آن از سال ۲۰۱۳ میلادی در دسترس علاقمندان قرار می گیرد. در ادامه به بررسی و مرور تاریخچه مزدا ۳ که دو نسل آن نیز موفق به حضور در بازار ایران شده اند خواهیم پرداخت. همچنین مروری خواهیم کرد بر خودروی مفهومی مزدا کای که به عنوان نسل چهارم در تاریخچه مزدا ۳ قرار خواهد گرفت.

تاریخچه مزدا ۳ (Mazda 3)

مزدا ۳ تا کنون در سه نسل مختلف طراحی، تولید و راهی بازارهای جهانی شده است. نسل چهارم نیز احتمالا برای سال ۲۰۱۹ میلادی و بر پایه مدل مفهومی مزدا کای (Mazda Kai) که در نمایشگاه خودروی توکیو ۲۰۱۷ به نمایش عمومی درآمد، در خط تولید این شرکت قرار خواهد گرفت.

نسل های مختلف مزدا ۳ که با نام مزدا اکسلا (Axela) نیز شناخته می شود عبارتند از:

 • نسل اول از سال ۲۰۰۳ میلادی تا ۲۰۰۹ میلادی
 • نسل دوم از سال ۲۰۰۹ میلادی تا ۲۰۱۳ میلادی
 • نسل سوم از سال ۲۰۱۳ میلادی تا کنون

مزدا ۳ نسل اول (۲۰۰۳ تا ۲۰۰۹)

اولین نمونه در تاریخچه مزدا ۳ نسل اول این خودرو کوچک و مجهز بود که برای اولین بار در سال ۲۰۰۳ میلادی و به عنوان مدل ۲۰۰۴ به فروش رفت. این خودرو به عنوان جایگزینی برای مدل مشهور و موفق مزدا ۳۲۳ یا مزدا فامیلیا (Familia) طراحی شد که از اواخر دهه ۱۹۶۰ میلادی در خط تولید این شرکت ژاپنی قرار داشت و آخرین نمونه و نسل هفتم آن نیز تا سال ۲۰۰۳ میلادی به فروش می رسید.

ابعاد و طراحی

مزدا ۳ بر اساس پلتفرم C1 گروه خودروسازی فورد ساخته شد که نمونه هایی مانند فورد فوکاس (Ford Focus) و ولوو S40 نیز از آن استفاده می کردند. این خودرو در دو کلاس بدنه سدان (Sedan) چهار در و هاچ بک (Hatchback) پنج در طراحی و تولید گردید. در سال ۲۰۰۷ نیز این خودرو شاهد یک فیس لیفت (Facelift – بروزرسانی طراحی ظاهری بدون تغییر در ساختار کلی خودرو) بود.

مزدا 3 نسل اول

مزدا ۳ نسل اول یا زوم زوم یک نمونه سدان کوچک شهری بود. طولی در حدود ۴.۵۲۰ میلی متر، پهنایی در حدود ۱.۷۵۵ میلی متر، ارتفاعی در حدود ۱.۴۶۵ میلی متر و فاصله دو محور عقبی و جلویی در حدود ۲.۶۴۰ میلی متر در مدل سدان و ۴.۴۸۵ میلی متر طول، ۱.۷۵۵ میلی متر پهنا، ۱.۴۶۵ ارتفاع و فاصله دو محور ۲.۶۴۰ میلی متر در گونه هاچ بک، آن را به نمونه ای مناسب برای خیابان های شلوغ شهری تبدیل می کرد.

مزدا اسپید ۳ نسل اول

در سال ۲۰۰۷ میلادی نیز یک نمونه هات هچ (Hothatch) از این خودرو ساخته شد که با توجه به استانداردهای این گونه از خودروها، عملکرد حرکتی بالایی را از خود به نمایش می گذاشت. استفاده از یک موتور ۴ سیلندر ۲.۳ لیتری با توان ۲۶۰ اسب بخار و شتاب اولیه در حدود ۶ ثانیه، مزدا اسپید ۳ نسل اول را به یک هاچ بک قدرتمند خیابانی تبدیل نمود.

موتور و پیشرانه

برای مزدا ۳ نسل اول با توجه به نیازهای متفاوت بازارهای هدف، موتورهای مختلفی بر پایه پیشرانه ۴ سیلندر MZR این شرکت در نظر گرفته شده بود. نمونه هایی از این پیشرانه های بنزینی که در سال های مختلف بر روی این خودرو قرار گرفت عبارتند از:

 1. موتور ۴ سیلندر خطی ۱.۴ لیتری با قدرت ۸۳ اسب بخار و حداکثر گشتاور تولیدی ۱۲۲ نیوتون متر
 2. موتور ۴ سیلندر خطی ۱.۵ لیتری با قدرت ۱۱۲ اسب بخار و حداکثر گشتاور تولیدی ۱۴۰ نیوتون متر
 3. موتور ۴ سیلندر خطی ۱.۶ لیتری با قدرت ۱۰۵ اسب بخار و حداکثر گشتاور تولیدی ۱۴۵ نیوتون متر
 4. موتور ۴ سیلندر خطی ۲.۰ لیتری با قدرت ۱۵۰ اسب بخار و حداکثر گشتاور تولیدی ۱۸۷ نیوتون متر
 5. موتور ۴ سیلندر خطی ۲.۳ لیتری با قدرت ۱۷۰ اسب بخار و حداکثر گشتاور تولیدی ۲۱۴ نیوتون متر
 6. موتور ۴ سیلندر خطی ۲.۳ لیتری توربو با قدرت ۲۶۰ اسب بخار و حداکثر گشتاور تولیدی ۳۸۰ نیوتون متر
موتورهای دیزل

سه نمونه دیزل نیز برای این خودرو در نظر گرفته شده بود. موتورهای دیزل موجود برای مزدا ۳ نسل اول که برای بازارهای اروپایی طراحی شده بودند عبارتند از:

 1. موتور ۴ سیلندر خطی ۱.۶ لیتری با قدرت ۱۰۹ اسب بخار و حداکثر گشتاور تولیدی ۲۴۰ نیوتون متر
 2. موتور ۴ سیلندر خطی ۲.۰ لیتری با قدرت ۱۴۳ اسب بخار و حداکثر گشتاور تولیدی ۳۶۰ نیوتون متر
 3. موتور ۴ سیلندر خطی ۲.۲ لیتری با قدرت ۱۸۵ اسب بخار و حداکثر گشتاور تولیدی ۴۰۰ نیوتون متر

نیروی تولیدی موتور نیز توسط جعبه دنده های ۴ سرعته اتوماتیک، ۵ سرعته اتوماتیک، ۵ سرعته دستی و ۶ سرعته دستی به چرخ های جلویی (FWD) منتقل می شد. مدل هات هچ مزدا اسپید ۳ نیز از پیشرانه ۴ سیلندر قدرتمند ۲.۳ لیتری توربو استفاده می کرد که با شتاب اولیه ای در حدود ۷ ثانیه و حداکثر سرعت ۱۵۰ مایل در ساعت (معادل ۲۴۱ کیلومتر در ساعت) یکی از سریع ترین خودروهای با قیمت کمتر از ۲۰.۰۰۰ دلار (معادل ۱۷.۶ میلیون تومان با احتساب دلار ۸۸۰ تومان در اوایل دهه ۱۳۸۰) به حساب می آمد.

مزدا ۳ نسل اول در ایران

با توجه به بهبود روابط ایران در دولت اصلاحات با جوامع جهانی، خودروهای معتبر و روز دنیا مجوز حضور در بازار ایران را پیدا کردند. مزدا ۳ نسل اول نیز یکی از این خودروها بود که توانست با توجه به تجربه موفق مزدا ۳۲۳ نسل هفتم و ظاهر زیبا، قدرت بالا و امکانات مناسب و قیمت رقابتی، یکی از خودروهای موفق بازار لقب گیرد.

مزدا ۳ نسل اول به طور انبوه در گونه سدان وارد بازار ایران شد و نمونه های هاچ بک آن نیز به صورت محدود و سفارشی شروع به تردد در خیابان های شهرهای ایران نمودند. این خودرو در ایران توسط گروه خودروسازی بهمن مونتاژ شد و این تولید تا سال ۲۰۱۰ میلادی ادامه داشت.

مزدا ۳ نسل دوم : زوم زوم جدید

پس از خروج نسل اول مزدا ۳ ، نسل دوم این خودرو در سال ۲۰۰۹ جایگزین مدل قبلی گردید که با نام زوم زوم نیز شناخته می شد. ظاهر این خودرو شاهد پیشرفت شده بود و با توجه به استفاده از امکانات مدرن تر و مصرف سوخت پایین، نمونه ای جذاب و موفق مانند نسل اول به حساب می آمد. نسل دوم مزدا ۳ نیز مانند نسل اول در دوگونه سدان و هاچ بک تولید می شد که نمونه سدان با طراحی شیب دار سقف، نمایی مانند خودروهای فست بک (Fastback) به خود گرفته بود.

مزدا 3 نسل دوم

ابعاد و طراحی خارجی

مزدا ۳ نسل دوم نیز یک خودروی سدان کوچک شهری به حساب می آمد اما اندکی بزرگ تر از نسل اول بود. گونه سدان طولی در حدود ۴.۵۹۵ میلی متر، پهنایی در حدود ۱.۷۵۵ میلی متر، ارتفاعی در حدود ۱.۴۷۰ میلی متر و فاصله دو محور عقب و جلویی در حدود ۲.۶۴۰ ملی متر داشت. گونه هاچ بک اندکی کوتاه تر بوده و طولی در حدود ۴.۵۰۵ میلی متر داشت.

مزدا 3 نسل دوم

از لحاظ طراحی مزدا ۳ نسل دوم شاهد پیشرفت نسبت به نسل اول بود و با استفاده از چراغ های جلویی کشیده و چراغ های عقبی باریک، ظاهری زیبا و اندکی جنگنده و اسپرت به خود گرفته بود. این خودرو که مانند نسل اول بر پایه پلتفرم C1 ساخته شده بود، توانست در سال ۲۰۱۰ در جمع بهترین خودروهای سال از سوی مجله Car and Driver قرار گیرد.

مزدا اسپید ۳ نسل دوم

در سال ۲۰۱۰ نیز هات هچ قدرتمند مزدا با استفاده از پیشرانه قدرتمند ۴ سیلندر ۲.۴ لیتری راهی بازارهای جهانی شد و با توجه به طراحی اسپرت و توانایی های حرکتی و دینامیکی بالا توانست مخاطبان خودروهای هاچ بک اسپرت را راضی نماید.

موتور و پیشرانه

برای مزدا ۳ نسل دوم مانند اولین نسل، پیشرانه ها و موتورهای مختلفی قرار گرفته بود که همگی با توجه به حجم، توانایی تولید قدرت مناسبی داشته و همچنین از مصرف سوخت بسیار مناسبی سود می بردند.

پیشرانه های بنزینی

از موتورهای پرتعداد بنزینی موجود برای مزدا ۳ نسل دوم می توان از موارد زیر یاد نمود:

 1. موتوز ۴ سیلندر خطی ۱.۵ لیتری با قدرت ۱۰۹ اسب بخار و حداکثر گشتاور تولیدی ۱۴۰ نیوتون متر
 2. موتور ۴ سیلندر خطی ۱.۶ لیتری با قدرت ۱۰۴ اسب بخار و حداکثر گشتاور تولیدی ۱۴۵ نیوتون متر
 3. موتور ۴ سیلندر خطی ۲.۰ لیتری با قدرت ۱۵۰ اسب بخار و حداکثر گشتاور تولیدی ۱۹۰ نیوتون متر
 4. موتور ۴ سیلندر خطی ۲.۳ لیتری توربو با قدرت ۲۶۰ اسب بخار و حداکثر گشتاور تولیدی ۳۸۰ نیوتون متر
 5. موتور ۴ سیلندر خطی ۲.۵ لیتری با قدرت ۱۶۵ اسب بخار و حداکثر گشتاور تولیدی ۲۲۵ نیوتون متر

موتورهای دیزل

دو پیشرانه دیزل نیز برای مزدا ۳ نسل دوم در نظر گرفته شده بود که عبارتند از:

 1. موتور ۴ سیلندر خطی ۱.۶ لیتری با قدرت ۱۱۴ اسب بخار و حداکثر گشتاور تولیدی ۲۷۰ نیوتون متر
 2. موتور ۴ سیلندر خطی ۲.۲ لیتری با قدرت ۱۵۰ اسب بخار و حداکثر گشتاور تولیدی ۳۶۰ نیوتون متر
 3. موتور ۴ سیلندر خطی ۲.۲ لیتری با قدرت ۱۸۲ اسب بخار و حداکثر گشتاور تولیدی ۴۰۰ نیوتون متر

 

مزدا اسپید ۳ نسل دوم نیز با بهره گیری از موتور ۴ سیلندر خطی ۲.۳ لیتری مجهز به سیستم توربو شارژر خود، در رده هات هچ های بازار قرار گرفت. این موتور با توانی در حدود ۲۶۰ اسب بخار و حداکثر گشتاور تولیدی ۳۸۰ نیوتون متر، با زمانی در حدود ۵.۵ ثانیه برای رسیدن از حالت سکون به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت و حداکثر سرعتی در حدود ۱۵۵ مایل در ساعت (معادل ۲۵۰ کیلومتر در ساعت) یکی از هات هچ های جذاب و ارزان قیمت بازار به حساب می آمد.

مزدا ۳ نسل دوم در ایران

نسل دوم مزدا ۳ نیز در پی موفقیت نسل اول پس از عرضه در بازارهای جهانی در گونه سدان به صورت انبوه و در گونه هاچ بک به صورت محدود اما گشترده تر از نمونه های نسل اول وارد ایران شد. شرکت بهمن نیز مانند نسل اول دست به مونتاژ این خودرو زد که با توجه به اصرار ایرانیان بر تولید خودروهای قدیمی و عدم باور به پیشرفت های جهانی در نمونه فیس لیفت شده با نام مزدا ۳ جدید! در خط تولید قرار دارد.

مزدا ۳ جدید از موتور ۴ سیلندر ۲.۰ لیتری به حجم دقیق ۱.۹۹۹ سی سی استفاده کرده که توانایی تولید نیرویی در حدود ۱۵۰ اسب بخار در دور موتور ۶.۵۰۰ دور در دقیقه را دارد و حداکثر گشتاور تولیدی موتور نیز نیز رقمی در حدود ۱۹۰ نیوتون متر در دور موتور ۴.۰۰۰ دور در دقیقه است. این نیرو توسط یک جعبه دنده ۵ سرعته اتوماتیک با قابلیت تعویض به صورت دستی به چرخ های جلویی منتقل می گردد.

با استفاده از این پیشرانه مزدا ۳ جدید بهمن موتور موجود در ایران به زمانی در حدود ۱۰.۷ ثانیه برای رسیدن از حالت سکون به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت نیاز دارد. حداکثر سرعت نیز در حدود ۱۲۷ مایل در ساعت (معادل ۲۰۵ کیلومتر در ساعت) بوده که از لحاظ فنی این خودرو را در مکان مناسبی بین خودروهای سدان غالبا بی کیفیت ایران قرار می دهد.

قیمت در بازار ایران

البته بر چسب قیمت بسیار بالای ۱۳۵ میلیون تومانی (معادل ۳۱.۰۰۰ دلار با محاسبه دلار ۴.۴۰۰ تومانی در زمان نگارش مطلب) و استفاده از تکنولوژی سدان های ارزان قیمت آسیایی ۵-۶ سال گذشته، اعتبار این خودرو را زیر سوال برده و بازار آن را در اختیار خودروهای با کیفیت متوسط و پایین چینی قرار می دهد. از رقبای اصلی این خودرو در بازار فعلی ایران می توان از رنو مگان نسل قدیم و کیا سراتو مونتاژی نسل قدیم یاد کرد که هر دو با قیمتی پایین تر از مزدا زوم زوم صفر کیلومتر مونتاژی بهمن خودرو به فروش می رسند.

رانندگان حرفه ای و افراد معقول نیز خرید یک خودروی اروپایی کارکرده و یا نمونه هایی مانند ام جی ۶ و یا کیا سراتو و هیوندای النترا را به خرید این خودروی مونتاژی دست کاری شده با کیفیت پایین ترجیح داده که امری منطقی و قابل قبول به نطر می رسد.

مزدا ۳ نسل سوم

آخرین نسل مزدا نیز در سال ۲۰۱۳ میلادی به عنوان مدل سال ۲۰۱۴ میلادی راهی بازارهای جهانی گردید. این خودرو به عنوان یک نمونه زیبا، قدرتمند و مصرف سوخت پایین به همراه امکانات مدرن و قیمت پایه ۱۹.۰۰۰ دلاری (معادل ۸۴ میلیون تومان)، یکی از نمونه های قابل توجه موجود در بازار خودروهای کوچک شهری به حساب می آید.

مزدا 3 نسل سوم

این خودرو در سال ۲۰۱۶ میلادی مورد یک فیس لیفت قرار گرفت و از این سال مزدا ۳ نسل سوم با ظاهری جذاب تر و مدرن تر در جمع خودروهای کم مصرف ارزان قیمت بازار با امکانات و تجهیزات مدرن و پیشرانه‌های قدرتمند با قابلیت‌های دینامیکی و حرکتی بالا و قابل قبول برای بازه قیمتی خود قرار گرفت.

مزدا 3 نسل سوم فیس لیفت

ابعاد و طراحی

مزدا ۳ نسل سوم نیز مانند نسل های قبلی در دو گونه سدان ۴ در و هاچ بک ۵ در تولید می شود. این خودرو طولی در حدود ۴.۵۸۰ میلی متر، پهنایی در حدود ۱.۷۹۵ میلی متر، ارتفاعی برابر با ۱.۴۵۵ میلی متر و فاصله دو محور عقب و جلویی در حدود ۲.۷۰۰ میلی متر داشته و نسبت به نسل قبلی اندکی فضای بیشتری را به کابین و محل قرار گیری سرنشینان و محفظه بار و صندوق عقب اختصاص می دهد.

موتور و پیشرانه

برای مزدا ۳ نسل سوم نیز چند موتور مختلف در نظر گرفته شده که همگی عملکرد مناسبی را از خود به نمایش می گذارند. مصرف سوخت نیز در تمامی مدل ها پایین بوده و این خودرو را در زمره خودروهای مدرن و کم مصرف بازار قرار می دهد. پیشرانه های بنزینی موجود برای این خودرو عبارتند از:

 • موتور ۴ سیلندر خطی ۱.۵ لیتری با قدرت ۱۰۰ اسب بخار و حداکثر گشتاور تولیدی ۱۵۰ نیوتون متر
 • موتور ۴ سیلندر   ۲.۰ لیتری با قدرت ۱۲۰ اسب بخار و حداکثر گشتاور تولیدی ۲۱۰ نیوتون متر
 • موتور ۴ سیلندر ۲.۰ لیتری با قدرت ۱۵۵ اسب بخار و حداکثر گشتاور تولیدی ۲۱۰ نیوتون متر
 • موتور ۴ سیلندر ۲.۵ لیتری با قدرت ۱۸۴ اسب بخار و حداکثر گشتاور تولیدی ۲۵۰ نیوتون متر

مزدا 3 نسل سوم فیس لیفت

موتورهای دیزل

برای نسل سوم این خودروی کوچک شهری نیز مانند نسل های قبلی تاریخچه مزدا ۳ چند نمونه مجهز به پیشرانه دیزل نیز در نظر گرفته شده بود که در بازارهای خاص به فروش رسید. این پیشرانه ها عبارتند از:

 1. موتور ۴ سیلندر خطی ۲.۲ لیتری با قدرت ۱۵۰ اسب بخار و حداکثر گشتاور تولیدی ۳۸۰ نیوتون متر
 2. موتور ۴ سیلندر خطی ۲.۲ لیتری با قدرت ۱۷۳ اسب بخار و حداکثر گشتاور تولیدی ۴۲۰ نیوتون متر

نیروی تولیدی تمامی پیشرانه های موجود برای مزدا ۳ نسل سوم نیز توسط جعبه دنده های مدرن ۶ سرعته دستی و ۶ سرعته اتوماتیک به چرخ های جلویی منتقل می گردید. امکانات مدرن و فعال کمکی رانندگی مانند ترمزهای کمکی خودکار در سرعت های پایین و چراغ های جلویی، مزدا زوم زوم نسل سوم را به یک خودروی مدرن، ایمن و مجهز در بازارهای جهانی با قیمت بسیار پایین و رقابتی تبدیل نمود.

مزدا اسپید ۳ نسل سوم

هر چند بیش از ۴ سال از معرفی نسل جدید این خودرو می گذرد، اما هنوز نمونه مزدا ۳ اسپید زوم زوم وارد بازارهای جهانی نشده است. البته قرار بود که یک نمونه مجهز به پیشرانه ۴ سیلندر ۲.۵ لیتری با استفاده از سیستم توربوشارژر و توان تولیدی بالاتر از ۲۵۰ اسب بخار نیز در انتهای سال ۲۰۱۷ میلادی به بازار عرضه شود که تا کنون خبری از این خودرو و زمان حضور آن اعلام نشده است.

این خودرو در صورت ارائه با قیمتی در حدود ۳۰.۰۰۰ دلار (معادل ۱۳۲ میلیون تومان) می تواند به رقابت با بزرگان کلاس هات هچ مانند فولکس واگن گلف، هوندا سیویک، فورد فوکاس و عضو جدید کره ای هیوندای i30n مدل ۲۰۱۸ بپردازد.

 مزدا ۳ نسل سوم در ایران

متاسفانه به بهانه سیاست حمایت از تولیدات اکثرا بی کیفیت و بی ارزش داخلی مزدا ۳ نسل سوم پس از نزدیک به ۴ سال از معرفی در بازارهای جهانی از حضور در ایران محروم بوده و نسل قبلی آن با پایین ترین کیفیت ممکن و تنها شباهت ظاهری با یکی از بهترین خودروهای سال ۲۰۱۰ میلادی در ایالات متحده توسط بهمن موتور مونتاژ و با قیمت بسیار فراتر از توانایی ها و ارزش خود به مردم ناآگاه ایران به قولی انداخته می شود!

بیشتر بخوانید :

قیمت در بازارهای جهانی

مزدا ۳ نسل ۳ زوم زوم در حال حاضر توسط شرکت ژاپنی مزدا تولید شده و در بازارهای جهانی به فروش می رسد. مدل پایه این خودرو نیز قیمتی در حدود ۱۹.۰۰۰ دلار (معادل ۸۳.۶ میلیون تومان) داشته و در بالاترین تیپ و سطح تجهیزات با قیمتی نزدیک به ۲۷.۰۰۰ دلار (معادل ۱۱۹ میلیون تومان) هنوز هم خودرویی ارزان قیمت به حساب می آید.

مزدا 3 نسل سوم فیس لیفت

رقبا در بازارهای جهانی

مزدا ۳ نسل سوم از خودروهای مطرح به خصوص در کلاس بدنه هاچ بک به حساب می آید. از رقبای اصلی این مزدا زوم زوم که به جز فولکس واگن گلف و هوندا سیویک همگی در مکانی پس از آن قرار می گیرند، می توان به نمونه های فهرست زیر اشاره کرد:

 • فولکس واگن گلف با قیمت پایه ای در حدود ۲۱.۰۰۰ دلار (معادل ۹۲ میلیون تومان)
 • هوندا سیویک با قیمت پایه ای در حدود ۲۰.۰۰۰ دلار (معادل ۸۸ میلیون تومان)
 • شورولت کروز (Chevrolet Cruze) با قیمت پایه ای در حدود ۱۸.۰۰۰ دلار (معادل ۷۹ میلیون تومان)
 • هیوندای النترا (Elantra) با قیمت پایه ای در حدود ۱۸.۰۰۰ دلار (معادل ۷۹ میلیون تومان)
 • سوبارو ایمپرزا (Subaru Impreza) با قیمت پایه ای در حدود ۱۹.۵۰۰ دلار (معادل ۸۶ میلیون تومان)
 • کیا فورته/کیا سراتو با قیمت پایه ای در حدود ۱۷.۵۰۰ دلار (معادل ۷۷ میلیون تومان)
 • تویوتا کرولا با قیمت پایه ای در حدود ۱۹.۵۰۰ دلار (معادل ۸۶ میلیون تومان)
 • میتسوبیشی لنسر (Mitsubishi Lancer) با قیمت پایه ای در حدود ۱۸.۵۰۰ دلار (معادل ۸۱ میلیون تومان)
 • نیسان سنترا (Nissan Sentra) با قیمت پایه ای در حدود ۱۸.۰۰۰ دلار (معادل ۷۹ میلیون تومان)
 • فورد فوکاس (Ford Focus) با قیمت پایه ای در حدود ۱۹.۰۰۰ دلار (معادل ۸۴ میلیون تومان)

خودروی مفهومی مزدا کای (Kai) : نسل جدید مزدا ۳ برای سال ۲۰۱۹ میلادی

خودروی مفهومی مزدا کای که در نمایشگاه خودروی توکیوی ۲۰۱۷ به نمایش درآمده است، به نوعی نمایشگر فرم طراحی و ایده آخرین نسل از خودروی موفق و محبوب مزدا ۳ نسل جدید است که در کشور ایران نیز با توجه به ظاهر زیبا و جذاب، عملکرد قابل قبول پیشرانه و کابین و امکانات مدرن و مناسب، توانست به موفقیت چشمگیری نیز دست پیدا نماید. خودروی مفهومی مزدا کای در کنار دیگر محصول به نمایش در آمده در نمایشگاه خودروی توکیو ۲۰۱۷ ، خودروی مفهومی مزدا ویژن کوپه (Mazda Vision Coupe)، نشانه‌هایی از زبان طراحی جدید این شرکت در محصولات خود به نام کوندو (Kondo) را به نمایش گذاشته که بخش‌هایی از آن در نسل جدید خودروی شاسی بلند مزدا CX-5 مشاهده می گردد.

موتور و پیشرانه

موتور و پیشرانه استفاده شده در خودروی مفهومی مزدا کای یا مزدا ۳ نسل جدید نمونه های جدید و پیشرفته سیستم احتراق فشرده SkyActiv بوده که شامل نمونه‌های ۴ سیلندر خطی است. این پیشرانه‌ها با توجه به نحوه عملکرد سیستم های موجود در موتورهای دیزل و گازوئیلی، بازدهی بیشتری نسبت به نمونه های قبلی داشته و انتظار می رود که با افزایش قدرتی در حدود ۱۰ تا ۳۰ درصد و افزایش گشتاوری در حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد، علاوه بر کاهش مصرف سوخت، میزان قدرت و گشتاور تولیدی این پیشرانه ها را به بیش از ۲۰۰ اسب بخار و نزدیک به ۳۰۰ نیوتون متر در موتورهای ۴ سیلندر ۲.۰ لیتری در نسل جدید مزدا ۳ برساند.

قیمت و زمان عرضه به بازارهای جهانی نسل جدید مزدا ۳

این خودرو هنوز یک نمونه مفهومی بوده و هیچ اطلاعی در خصوص زمان عرضه و یا قیمت آن اعلام نشده است. اما بر اساس اعلام شرکت خودروسازی مزدا، خودروهای ساخته شده بر پایه پلتفرم SkyActiv سال ۲۰۱۹ میلادی راهی بازارهای جهانی شده و با توجه به محبوبیت سری ۳، احتمال اینکه خودروی مفهومی مزدا کای یا مزدا ۳ نسل جدید به عنوان اولین عضو این خانواده معرفی شود، بسیار زیاد است.

سخن آخر

هرچند تاریخچه مزدا ۳ عمری تنها اندکی بیشتر از یک دهه داشته اما با توجه به ظاهر متناسب، پیشرانه های قدرتمند، کابین مجهز به تکنولوژی های مدرن روز و مصرف پایین، توانسته مزدا ۳ زوم زوم را در جمع بهترین خودروهای ارزان قیمت بازار قرار دهد و مدل هاچ بک آن نیز به عنوان یکی محبوب ترین خودروها در بازارهای جهانی به حساب آید.

دو نسل اولیه این خودرو نیز توانست بار دیگر وارد ایران شود اما اصرار دولت های حاکم بر ارائه و فروش خودروهای قدیمی با پایین ترین کیفیت ممکن به بالاترین قیمت ممکن مزدا ۳ نسل دوم را با وجود عرضه نسل جدید مانند کیا سراتو (Kia Cerato) نسل قدیم در چرخه تولید قرار داده و با سود فراوان حاصل، علاوه بر فراهم کردن بودجه لازم برای اختلاس های بعدی و آینده، اندکی هم کمبود بودجه ناشی از حقوق های میلیاردی مدیران نالایق و هزینه های غیر ضروری را تامین می کند.

درباره شرکت مزدا

شرکت خودروسازی مزدا یک شرکت باسابقه ژاپنی بوده که در سال ۱۹۲۰ میلادی در شهر هیروشیما توسط جوجیرو ماتسودا (Jujiri Matsuda) تاسیس شد. این شرکت در زمینه مصنوعات پنبه ای فعالیت می کرد اما در اوایل دهه ۱۹۳۰ میلادی وارد صنعت وسایل نقلیه موتوری گردید.

این شرکت در ابتدا با نام تویو کوگیو (Toyo Togyo) فعالیت می کرد اما پس از مدت کوتاهی به مزدا تغییر پیدا کرد. کلمه مزدا برگرفته از واژه اهورا مزدا آیین زرتشتی بوده که به دلیل احترام و شباهت با نام بنیانگذار این مجموعه و همچنین بهره گیری از بار معنوی این واژه که نماد صلح و آرامش بود، به نام تغییر پیدا کرد. در داخل کشور ژاپن هنوز هم نام ماتسودا به جای مزدا برای این شرکت به کار می رود.

محصولات

اولین محصول موتوری شرکت ماتسودا یا مزدا که در سال ۱۹۳۱ میلادی ساخته شد، یک وسیله نقلیه موتوری سه چرخ بود که مزدا گو (Mazda Go) نام داشت. این شرکت در دوران جنگ جهانی دوم برای مدتی به تولید سلاح برای ارتش ژاپن مشغول شد. این شرکت مابین سال های ۱۹۷۴ تا ۲۰۱۵ میلادی نیز همکاری نزدیکی با شرکت خودرو سازی فورد داشت.

مزدا گو ؛ اولین محصول موتوری شرکت مزدا

از ابداعات صورت گرفته در تاریخچه مزدا می توان به استفاده از موتورهای با بازدهی بسیار بالای وانکل (Wankel) در خودروهای تولیدی اشاره کرد. نمونه هایی مانند مزدا Cosmo Sport از خودروهای اسپرتی بودند که با استفاده از این تکنولوژی در دهه ۱۹۶۰ میلادی ساخته شدند. اولین خودروی تولید این شرکت نیز یک نمونه بسیار کوچک و سبک وزن با نام R360 بود که از سال ۱۹۶۰ میلادی تا ۱۹۶۶ میلادی تولید می گردید.

این شرکت در سال ۱۹۹۱ میلادی با Mazda 727B توانست به پیروزی در مسابقات ۲۴ ساعته لمان (Le Mans) برسد. علاوه بر خودروهای سواری مزدا تولید نمونه هایی موفق مانند وانت های باری و خودروهای ون را نیز در کارنامه خود داشته که نمونه هایی از آنها مانند وانت مزدا سری B دهه ۱۹۸۰ میلادی هنوز هم در بازار ایران وجود دارند و در گذشته با نام مزدا ۱۶۰۰ و مزدا ۲۰۰ و در حال حاضر با نام وانت کارا (Cara) توسط گروه بهمن با تکنولوژی دهه ها پیش تولید می شوند.

از خودروهای شاخص مزدا در طول تاریخ نزدیک به یک قرن این شرکت می توان به نمونه هایی مانند خودروهای فهرست زیر اشاره کرد:

 • مزدا RX-7
 • مزدا MX-5 میاتا
 • مزدا سری ۶ یا مزدا کاپلا (Capella)
 • مزدا سری ۳ یا مزدا فامیلا (Familla)

خودروهای شاسی بلند مزدا در هزداره سوم میلادی

پس از اقبال عمومی از خودروهای شاسی بلند، شرکت مزدا نیز با تولید نمونه های سری CX شامل CX-3، CX-5، CX-7 ، CX-4 و CX-9 به جمع شاسی بلند سازان سایزهای مختلف پرداخت.

این شرکت در حال حاضر در کنار تویوتا (Toyota)، نیسان (Nissan) و هوندا (Honda) مربع قدرت صنعت اتومبیل کشور ژاپن را تشکیل می دهند. مزدا در سال ۲۰۱۱ میلادی در جمع ۱۵ خودرو ساز برتر جهان قرار گرفت و یکی از خودروسازان موفق در آسیا و اروپا به حساب می‌آید.

گالری تصاویر تاریخچه مزدا ۳ زوم زوم

منبع : Mazda

 

 

 

 ارسال نظر

داغ‌ترین‌ها
قبلی بعدی