آرون گروپس


خرید گوشی موبایل از کالاتیک
همین حالا برای دوستان خود به اشتراک بگذارید: واتساپ | تلگرام |

شورش در شهر ؛ خاطرات مبارزات نوجوانان دهه 1990 میلادی

آدام (Adam)، اکسل (Axel) و بلیز (Blaze) سه شخصیتی بودند که در دهه 1990 میلادی در لوکیشن‌های مختلف شورش در شهر (Streets of Rage) به جنگ ایکس (Mr. X) و اندیشه‌های شیطانی و مستبدانه و ضد انسانی وی می‌رفتند.

آبان تتر

اواخر دهه 1980 و اوایل دهه 1990 میلادی یکی از دوره‌های طلایی در تاریخ بازی‌های کامپیوتری به حساب می‌آید. با پیشرفت پردازنده‌ها و بهبود قابلیت‌های گرافیکی و همه‌گیر شدن کنسول‌های بازی مانند سگا (Sega) و نینتندو (Nintendo) در کنار ورود نسل دوم کامپیوترهای خانگی سری X86، بازی‌های ویدیویی و کامپیوتری به محبوبیت بسیاری دست یافته و عناوین متعدد تولید شده نظر مثبت مخاطبین و منتقدین را به خود جلب نمودند.

بازی‌های سبک Beat ‘em up

بازی‌های سبک بیت ام آپ یا Beat em up یکی از زیرمجموعه‌های سبک اکشن بوده که به نوعی با استفاده از سبک پلتفورمر (مشابه با بازی لیمبو) و نمایش لوکیشن‌ها و شخصیت‌ها از زاویه کناری، تجربه مبارزه و جنگ را برای کاربران فراهم می‌کرد. از اولین بازی‌های مطرح این سبک می‌توان به بازی دابل درگون (Double Dragon)، گلدن اکس (Golden Axe)، استریت فایتر (Street Fighter) و P.O.W اشاره کرد که موجب موفقیت و فروش بسیار بالای کنسول‌های نینتندو، سگا و آمیگا (Amiga) شدند.

بیشتر بخوانید: پرفروش ترین و محبوب ترین کنسول های بازی تاریخ جهان

بازی شورش در شهر (Streets of Rage) ؛ بهترین بازی مبارزه‌ای تاریخ

یکی از مطرح‌ترین نمونه‌های بازی‌های Beat ‘em Up سری بازی‌های شورش در شهر بود. این بازی اولین بار در سال 1991 میلادی منتشر و با تکیه بر گرافیک رنگارنگ و بالا نسبت به زمان و هیجان موجود در کنار قابلیت بازی چند نفره (Multiplayer)، به یکی از بهترین و محبوب‌ترین بازی‌های دهه 1990 شرکت ژاپنی سگا برای کنسول مگا درایو (Mega Drive) تبدیل شد.

شورش در شهر ؛ خاطرات مبارزات نوجوانان دهه 1990 میلادی

در این بازی دشمنان از 2 طرف وارد صفحه شده و کاربر برای گذر از هرکدام از 8 مرحله موجود، مجبور به شکست دادن آنها بود. بازیکن که در ابتدا یکی از سه شخصیت موجود را انتخاب می‌کرد، این قابلیت را داشت که با استفاده از سلاح‌های موجود در محیط بازی و همچنین قابلیت‌های اختصاصی کاراکتر، به مبارزه با حریفان بپردازد. در انتها نیز یک رقیب قدرتمند که در بین بازیکنان با نام رییس یا Boss شناخته می‌شد، در برابر بازیکن قرار می‌گرفت.

قسمت سوم این بازی با نام شورش در شهر 3 وارد بازار ایران شد و بسیاری از طرفداران بازی‌های ویدیویی نسل سوخته (دهه شصت) خاطراتی از آن را در ذهن دارند.

بیشتر بخوانید: پرطرفدارترین بازی موبایلی ؛ کدام بازی ها محبوب ترند؟

قسمت‌های مختلف

بازی شورش در شهر که با نام Bare Knuckles نیز شناخته می‌شود، به طور رسمی در سه قسمت اصلی تولید و روانه بازار گردید:

Streets of Rage (سال 1991)

Streets of Rage 2 (سال 1992)

Streets of Rage 3 (سال 1994)

شخصیت‌های اصلی بازی

شخصیت های حاضر در بازی شورش در شهر با توجه به تکنولوژی مورد استفاده از تنوع نسبتا کمی برخوردار بودند. اما فرم گرافیک و حرکات کاراکترها به گونه‌ای بود که موجب جلب نظر بازیکنان می‌گردید. نمونه‌هایی از این شخصیت‌ها عبارتند از:

شورش در شهر ؛ خاطرات مبارزات نوجوانان دهه 1990 میلادی

Adam Hunter

آدام هانتر یکی از شخصیت‌های اصلی حاضر در بخش اول بازی است. او که یک بوکسور حرفه‌ای بازنشسته نیز به حساب می‌آید به عنوان کارآگاه در اداره پلیس یکی از شهرهای آمریکا مشغول به کار است. در بخش دوم آدام توسط ایکس ربوده شده و از فهرست شخصیت‌های قابل انتخاب بازی خارج می‌گردد.

شورش در شهر ؛ خاطرات مبارزات نوجوانان دهه 1990 میلادی

Axel Stone

اکسل استون شخصیت اصلی سری بازی‌های شورش در شهر بوده که در تمامی 3 قسمت رسمی، قابل انتخاب است. او در بخش اول از کارآگاهان پلیس بود ولی پس از مدتی و به دلیل علاقه به ورزش‌های رزمی، تصمیم به تاسیس یک باشگاه کاراته می‌گیرد. شخصیت اکسل در سال 2015 نیز حضوری در بازی مبارزه‌ای و نقش آفرینی Project X Zone 2 داشت.

بیشتر بخوانید: بهترین بازی‌ های پلی استیشن ۴ در نمایش هفته‌ گیم پاریس

شورش در شهر ؛ خاطرات مبارزات نوجوانان دهه 1990 میلادی

Blaze Fielding

بلیز فیلدینگ نیز یکی از شخصیت‌های اصلی بازی شورش در شهر بوده که در تمامی 3 قسمت اصلی حضور دارد. وی در ابتدا یک افسر جز پلیس بود ولی در قسمت‌های بعدی به فعالیت به عنوان مربی رقص و کارآگاه خصوصی پرداخت. بلیز در قسمت‌های دوم و سوم و پس از شکست دادن ایکس، به نوعی رهبری گروه را بر عهده می‌گیرد.

شورش در شهر ؛ خاطرات مبارزات نوجوانان دهه 1990 میلادی

Max Thunder

مکس تاندر یک کشتی‌ گیر حرفه‌ایست. او که از دوستان اکسل به حساب می‌آید، تنها در شورش در شهر 2 قابل انتخاب است.

شورش در شهر ؛ خاطرات مبارزات نوجوانان دهه 1990 میلادی

Eddie Hunter

ادی برادر کوچک آدام بوده و در قسمت دوم بازی وارد ماجرا می‌گردد. او در قسمت سوم نیز حاضر بوده و علیرغم سرعت بسیار بالا، یکی از ضعیف‌ترین شخصیت‌های قابل انتخاب در بازی به حساب می‌آید.

شورش در شهر ؛ خاطرات مبارزات نوجوانان دهه 1990 میلادی

Dr. Gilbert Zan

دکتر گیلبرت زن یکی از سران گروه تبهکار در قسمت‌های اول بازی بود که اطلاعاتی در خصوص روبات‌ها را به بلیز انتقال می‌دهد. او که یک نیمه انسان/نیمه روبات یا Cyborg بوده، یکی از 4 شخصیت اصلی قابل انتخاب در بازی شورش در شهر 3 است.

بیشتر بخوانید: بهترین بازی های آیفون در سال ۲۰۱۷: ۴۹ بازی iOS که باید امتحان کنید

شورش در شهر ؛ خاطرات مبارزات نوجوانان دهه 1990 میلادی

Ash

اش یکی از رییس‌های رده پایین و از زیردستان محبوب ایکس بوده که در قسمت سوم وارد بازی می‌گردد. اش با خصوصیاتی نامتعادل (رفتار مردانه/زنانه و هوموسکشوال)، قابلیت انتخاب به عنوان یکی از شخصیت‌های قابل انتخاب مخفی را نیز دارد.

شورش در شهر ؛ خاطرات مبارزات نوجوانان دهه 1990 میلادی

Roo

رو که با نام ویکتی (Victy) نیز در برخی از نگارش‌ها معرفی شده، یکی از مینی باس‌های موجود در این بازی است. رو در شورش در شهر 3 وارد بازی شده و در صورت شکست توسط بازیکن، قابلیت انتخاب به عنوان کاراکتر انتخابی کاربر را نیز خواهد داشت.

شورش در شهر ؛ خاطرات مبارزات نوجوانان دهه 1990 میلادی

Shiva

شیوا (یکی از خدایان هندو) محافظ اختصاصی ایکس بوده و در قسمت‌های دوم و سوم و پیش از مواجهه با وی در مقابل بازیکن قرار می‌گیرد. این شخصیت به عنوان یکی از کاراکترهای مخفی در قسمت سوم قابل انتخاب توسط کاربر است.

شورش در شهر ؛ خاطرات مبارزات نوجوانان دهه 1990 میلادی

Mr. X

ایکس شخصیت اصلی و منفی سری بازی شورش در شهر بوده که با اندیشه‌های شیطانی خود، با اشکال مختلف در مراحل انتهایی بازی حاضر می‌شود. در قسمت سوم، تنها چیزی که از ایکس باقیمانده، یک مغز در یک ظرف بود که به وسیله آن و با کنترل یک ربات مخصوص، به مبارزه با شخصیت‌های اصلی می‌پردازد.

بیشتر بخوانید: با بی ارزش‌ترین ارزهای جهان آشنا شوید

داستان بازی

در بخش اول، یک شهر آرام و امن مورد هجوم گروهی از تبهکاران قرار گرفته و به دلیل همکاری افراد پلیس، هیچکس زندگی آرامی را تجربه نمی‌کند. سه شخصیت اصلی بازی شورش در شهر به مقابله با این گروه پرداخته تا در نهایت رییس اصلی با نام ایکس را شکست دهند.

شورش در شهر ؛ خاطرات مبارزات نوجوانان دهه 1990 میلادی

در قسمت دوم و 1 سال پس از شکست ایکس، سه شخصیت اصلی به زندگی عادی خود باز گشته‌اند. اما گروه‌های تبهکار در اقدامی تلافی جویانه پس از ربودن آدام، دوباره شروع به فعالیت نموده و آرامش را از شهر دور می‌کنند.  بلیز و اکسل به همراه برادر کوچک آدام، ادی و مکس به محل اختفای ایکس در یک جزیره دور افتاده رفته و پس از آزاد کردن آدام و شکست شیوا و ایکس، با هلیکوپتر به شهر خود باز می‌گردند.

پس از دومین شکست، ایکس برای سرپوش گذاشتن بر روی فعالیت‌های مجرمانه و ضد انسانی و ملی خود، یک مرکز تحقیقاتی به نام RoboCy را راه اندازی می‌کند. او با همکاری جمعی از بهترین متخصصین علوم مدرن، در صدد است تا ارتشی از روبات‌های دست آموز خود را جایگزین مقامات بالارتبه شهر نموده و مردم را به زور به اطاعت از خود وادار نماید. پس از خروج از شهر، ایکس برای نابودی کل مردم، بمب‌هایی را در مناطق مختلف قرار داده که به وسیله کنترل از راه دور منفجر خواهند شد.

شورش در شهر ؛ خاطرات مبارزات نوجوانان دهه 1990 میلادی

دکتر گیلبرت زن از نیت پلید نظام حاکم ایکس و نقشه‌های آتی سیستم تحت فرمان وی مطلع شده و آنها را به بلیز منتقل می‌کند. بلیز به همراه اکسل و ادی و دکتر زن، تصمیم می‌گیرند که برای بار آخر با ایکس مبارزه کرده و شهر را برای همیشه از وجود وی پاک نمایند. اما آدام به دلیل مشغله‌های پلیسی فرصت همراهمی با گروه را پیدا نمی‌کند.

بیشتر بخوانید: مروری بر بهترین بازی های معمایی اندرویدی

موسیقی متن

موسیقی بازی شورش در شهر نیز توانست موفقیت‌های بازی را تکرار نماید. این آثار که توسط Yuzo Koshiro و Kyoji Kato و Motohiro Kawashima ساخته شده بودند، با توجه به سبک الکترونیک و قرار گرفته در رده آثار Breakbeat, Dance, Techni, Trance با استفاده از بن مایه‌های موسیقایی Exprimental و Ambient و آثار موسیقی هنرمندان مانند انیگما (Enigma) و ترکیب آن با جز (Jazz)، هیپ هاپ (Hip-Hop) و اینداستریال (Industrial) به یکی از بهترین موسیقی‌های بازی در طول تاریخ تبدیل شدند.

به همین دلیل 3 دیسک مختلف از موسیقی متن بازی شورش در شهر تحت عناوین Bare Knuckle Original Soundtrack در سال 1991، Bare Knuckle II/Streets of Rage 2 Soundtrack در سال 1993 و Bare Knucke III در سال 1994 منتشر و در کشورهای مختلف توزیع گردید.

بیشتر بخوانید: پربازدیدترین ویدیوهای یوتیوب با بیش از 31 میلیارد بار مشاهده

پلتفرم‌ها

به دلیل موفقیت بسیار زیاد و استقبال مخاطبین و منتقدین، علاوه بر کنسول بازی مگا درایو سگا،این بازی برای پلتفرم‌ها و کنسول‌های دیگری نیز عرضه گردید که تعدادی از آنها عبارتند از:

کنسول دستی Game Gear شرکت سگا

کنسول بازی Master System شرکت سگا

کنسول Nintendo 3DS شرکت نینتندو

سیستم عامل iOS شرکت اپل

سیستم عامل ویندوز شرکت مایکروسافت

کنسول بازی Xbox one و Xbox 360 شرکت مایکروسافت

بیشتر بخوانید: بازی لیلا و سایه های جنگ ، مرثیه ای بر جنگ سال ۲۰۱۴ غزه

دیدگاه‌ها و موفقیت‌ها

سری بازی‌های شورش در شهر یکی از موفق‌ترین بازی‌های ویدیویی دهه 1990 میلادی بود. این بازی با کسب امتیازات زیر از مجلات و نشریات معتبر جهانی وقت توانست در زمره بهترین بازی‌های کامپیوتری سبک Beat em up قرار گیرد:

امتیاز 4 از 5 از AllGameآمریکا

امتیاز 92% از مجله MegaTech انگستان

رتبه B از مجله Wizard آمریکا

نمره 90 از 100 از مجله Hobby Consolas اسپانیا

گالری تصاویر سری بازی‌های شورش در شهر

بیشتر بخوانید:

بررسی بازی میدان نبرد ۴ ، آخرین بازی اکشن اول شخص شرکت EA DICE

معرفی انیمیشن آخرین داستان ؛ اثری متفاوت ساخته اشکان رهگذر

بهترین بازی های پلی استیشن ۴ که صاحبان PS4 باید داشته باشند

بازی اکشن اول شخص | معرفی یکی از محبوب ترین سبک های بازی های کامپیوتری

بازی سبک شبیه سازی | معرفی و بررسی بازی های شبیه ساز مسابقات ورزشی

بهترین بازی‌های کامپیوتری دهه ۹۰ میلادی ، جزیره میمون ۲: انتقام لی چاک

بهترین بازی‌های کامپیوتری دهه ۹۰ میلادی ، ولفنشتاین ۳D

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |

ارسال نظر (2 نظر)

    مرسی. عالی. واقعا دوره خاطره انگیزی بود دهه ی ۷۰ و بازی های سگا.

    پاسخ

    واقعا هم بهترین بود و هست من که دهه شصتی هم نیستم جز این بازی هیچی دیگه بازی نمی کنم.

    پاسخ