بهترین فیلم های معمایی 2020 ؛ ساعت ها به فکر فرو خواهید رفت!

وظیفه فیلم های معمایی به چالش کشیدن قدرت درک و فکر ذهن انسان و حک کردن سوال “چرا؟” در ذهن اوست. در این مطلب به معرفی بهترین فیلم های معمایی 2020 پرداخته‌ایم.

بسیاری باور دارند که فیلم خوب، فیلمی است که پس از پایان، همچنان ذهن‌ را درگیر خودش کند؛ فیلمی که تا چند روز بعد به ایده‌های گاهی گنگ و پیچیده‌ آن فکر کنید و برای کشف رابطه‌ رخدادها و باز کردن گره‌هایش دوباره آن را تماشا کنید. اگر به چنین فیلم هایی علاقه دارید، در این مقاله شما را با بهترین فیلم های معمایی 2020 آشنا خواهیم کرد. با تکراتو همراه باشید.

بهترین فیلم های معمایی 2020

۲۰. دشمن  (Enemy)

دشمن  (Enemy)

دِنی ویلنوو (Denis Villeneuve) فرانسوی-کانادایی این فیلم را کارگردانی و جیک جیلنهال در آن بازی کرده است. جیلنهال در فیلم دشمن نقش یک معلم تاریخ را دارد که به ‌پیشنهاد همکارش فیلمی را تماشا می‌کند. هنگام تماشای فیلم او متوجه بازیگری می‌شود که کاملا شبیه اوست. همین موضوع باعث می‌شود که او به تکاپوی یافتن بازیگر و دیدن او بیفتد.

دشمن یک ساختار خطی سنتی رایج را دنبال نمی‌کند. پس از پایان فیلم، تماشاچیِ گیج و سرگشته به‌ دنبال درکی معنادار از فضای سوررئال و رؤیاگونه‌ این فیلم است. فیلم ‌برداری زیبای فیلم از سایه‌های زردرنگ برای نمایش زندگی کسل ‌کننده‌ «آدام» استفاده می‌کند و در مقابل با رنگ‌های روشنتر به زندگی «آنتونی» می‌پردازد.

موسیقی فیلم وهم‌ آلود و آرام است، اما هرجا که لازم باشد اوج می‌گیرد تا به‌ خوبی حس رؤیاگونه‌ این فیلم را که جزء بهترین فیلم های معمایی 2020 است، منتقل کند. بازی‌ درخشان بازیگر، تماشاچی را به‌ خوبی با مخمصه‌ای که این شخصیت گرفتار آن است، آشنا می‌کند. آن ‌طور که خود ویلنوو اشاره کرده است، داستان درباره‌ ناخودآگاه مردی است که تصمیم می‌گیرد دست از معشوقه‌اش بکشد و به سوی همسر باردارش برگردد. «دشمن» تریلر روان‌ شناختی پیچیده و ساختارمندی است که تماشاگر را به سفری پرتکاپو در فضایی سوررئال می‌برد.

۱۹. تقدیر  (Predestination)

تقدیر  (Predestination)

تقدیر، به کارگردانی برادران اسپیریگ و با بازی اتان هاوک، یکی از بهترین فیلم های معمایی 2020 است، اگرچه که طرفداران ژانرهای گوناگون از آن لذت می‌برند. این فیلم بااصالت و خلاقانه، بر پایه‌ رویکرد سنتی ژانر علمی-تخیلی ساخته شده است. اتان هاوک بازی غافلگیرکننده‌ای را در نقش اصلی ارائه می‌کند و سارا اسنوک تماشاچی را با دامنه‌ گسترده‌ توانایی‌هایش در بازیگری تحت‌ تأثیر قرار می‌دهد.

هاوک نقش مأمور یک سازمان مخفی را دارد که با سفر در زمان و تغییر رخدادها از وقوع جنایت‌ها جلوگیری می‌کند. او در آخرین مأموریتش باید جلوی یک بمب‌ گذاری را بگیرد که با انفجار بمبی در سال ۱۹۷۵ باعث مرگ ۱۱ هزار نفر می‌شود. این فیلم هوشمندانه و تفکر برانگیز تماشاچی را تا آخرین لحظه هیجان ‌زده نگه می‌دارد.

۱۸. آقای هیچ ‌کس  (Mr. Nobody)

آقای هیچ ‌کس  (Mr. Nobody)

درام فانتزی «آقای هیچ‌ کس» به کارگردانی ژاکو فان دورمال (Jaco Van Dormael) در سال ۲۰۲۹ اتفاق می‌‌افتد. این اثر از بهترین فیلم های معمایی 2020 است و داستان آخرین انسان میرای زمین، سرگذشت و انتخاب‌های او را روایت می‌کند. جرد لتو نقش این آدم را بازی می‌کند. فیلم از نظر بصری چشمگیر است و با تغییرات آهنگین و روایت داستانیش، تماشاچی را وادار می‌کند تا به‌ دقت با فیلم همراه شود. آقای هیچ‌ کس تجربه‌ای نو، بی‌ همتا و ژرف را برایتان خلق می‌کند و در کنار بازی‌های درخشان، فیلم‌ برداری باشکوه و موسیقی شگفت‌انگیزش به صورت خاطره‌ای به‌ یادماندنی تا مدت‌ها در ذهنتان می‌ماند.

۱۷. جان مالکوویچ بودن  (Being John Molkovich)

جان مالکوویچ بودن  (Being John Molkovich)

این فیلم درباره‌ عروسک ‌گردانی است که درگاهی کشف می‌کند که به ذهن بازیگر هالیوود جان مالکوویچ راه دارد. فیلم‌ نامه‌ این فیلم زیبا و جذاب را چارلی کافمن نوشته و اسپایک جونز آن را کارگردانی کرده است. بازی کامرون دیاز در این فیلم غیرمنتظره است، همین ‌طور جان کیوزاک؛ جان مالکوویچ هم با خلق شخصیتی شگفت ‌انگیز از فرصت بازی ‌کردن در نقش خودش به ‌خوبی استفاده و این اثر سینمایی را به یکی از بهترین فیلم های معمایی 2020 تبدیل کرده است.

این فیلم عجیب و سوررئال تماشاچی را به دنیای درون جان مالکوویچ، با همه‌ جذابیت‌ها و طنز ظریفش می‌کشد. فیلم استعداد جونز و همه‌ گروه بازیگرانش را به‌خوبی به‌ نمایش می‌گذارد. «جان مالکوویچ بودن» از آن فیلم هایی است که مانند آن زود به ‌زود ساخته نمی‌شود؛ در حالی ‌که پس از تماشایش دوست دارید باز هم از این‌ جور فیلم ‌ها را تماشا کنید.

بیشتر بخوانید:

۱۶. پرتقال کوکی  (A Clockwork Orange)

پرتقال کوکی  (A Clockwork Orange)

یکی از بحث‌ برانگیزترین فیلم‌ های تاریخ سینما و همچنین بهترین فیلم های معمایی 2020 جهان، «پرتقال کوکی»، از آغاز تا پایان شما را روی صندلی میخ ‌کوب می‌کند. این فیلم پراحساس، شگفت‌انگیز، نوآور و البته گاهی پرخشونت است. این شاهکار کوبریک در زمان خودش پیشرو بود و امروز هم تماشاچی‌ را تحت ‌تأثیر قرار می‌دهد. داستان الکس که سازمان‌های دولتی سعی می‌کنند مشکلاتش را با آزمایشی روان‌ شناختی رفع کنند، شما را وا می‌دارد تا به شرارت موجود در هر دو طرف ماجرا فکر کنید!

پرتقال کوکی فیلم دل ‌پذیری نیست، اما کارگردانی بی‌ نقص کوبریک و اجرای شگفت ‌انگیز «مالکوم مک ‌داول» در خلق و نمایش شخصیت الکس، تماشاچی را وا می‌دارند که به دنیای پیرامونش بیشتر بیندیشد. پرسش اصلی پرتقال کوکی این است: «اگر حق انتخاب بین خوب یا بد بودن را از انسان بگیریم، آیا انسانیت را از او نگرفته‌ایم؟!»

۱۵. ابر اطلس (Cloud Atlas)

ابر اطلس (Cloud Atlas)

ابر اطلس به کارگردانی تام تیکور و واچوسفکی‌ها، شش خط داستانی متفاوت را دنبال می‌کند. سبک و ساختار فیلم مایه‌ پیچیدگی آن است. کار گروه بازیگران فیلم درخشان است. البته برخی به‌ خاطر تعداد زیاد شخصیت‌های درهم‌ تنیده‌‌ فیلم به آن نقد دارند.

ابر اطلس فیلمی علمی‌-تخیلی و هم ‌زمان کمدی، رمانتیک و درامی تاریخی است. بنابراین با تماشای آن لذت تماشای ژانرهای مختلف را تجربه می‌کنید. این محصول به عنوان یکی از بهترین فیلم های معمایی 2020 جهان فیلم ‌نامه‌ هوشمندانه‌ای دارد و نمی‌گذارد بیننده در داستان‌های درهم ‌تنیده‌ آن سردرگم شود.

۱۴. چشمه  (The Fountain)

چشمه  (The Fountain)

این ساخته‌ دارن آرونوفسکی در سال ۲۰۰۶ نه نظر مخاطب عادی را جلب کرد، نه نظر منتقدان را. اما در سال‌های پس از آن و تا به امروز طرفداران بسیاری پیدا کرده و به یکی از بهترین فیلم های معمایی 2020 جهان تبدیل شده است. چشمه از سبک رایج داستان ‌گویی پیروی نمی‌کند. تماشاگر می‌تواند برداشت‌های گوناگونی از داستان داشته باشد؛ زیبایی فیلم در ظرافتی است که به بیننده اجازه می‌دهد تا برداشت خودش را از داستان داشته باشد.

چشمه ۳ خط داستانی موازی را دنبال می‌کند. شخصیت اصلی داستان، تام با بازی هیو جکمن در قالب ۳ فرد مختلف قرار می‌گیرد. در نخستین خط داستانی تام جنگجوی پیروزی است در جست‌ و جوی درخت زندگی. در خط داستانی دوم و در زمان حال، تام پزشکی است در جست و جوی راهی برای درمان و نجات زندگی همسرش (با بازی ریچل ویتز). و در خط داستانی سوم در سال ۲۵۰۰، تام فضانوردی است که تلاش می‌کند تا سیاره‌ «شیبالبا» (سرزمین مردگان در اساطیر مایایی) را پیدا کند. در حالی ‌که یکی از بهترین موسیقی‌های ساخته‌ شده برای فیلمی را می‌شنوید‌، زیبایی بصری فیلم در مقابل چشمانتان غوغا می‌کند. خطوط داستانی بی‌ مانند این فیلم چنان در هم تنیده شده‌اند که تجربه‌ای بی‌همتا و تا حدودی گیج‌ کننده را برایتان خلق می‌کنند.

۱۳. آسمان وانیلی (Vanilla Sky)

آسمان وانیلی (Vanilla Sky)

آسمان وانیلی، تریلری روان ‌شناختی با رگه‌هایی از ژانر عملی‌-تخیلی است. این فیلم به نویسندگی و کارگردانی کامرون کرو، بازسازی فیلمی اسپانیایی است به‌ نام «چشم‌هایت را باز کن». آسمان وانیلی تماشاگرش را در سفری احساسی توام با ترس، غم و درکی گنگ از واقعیت همراه می‌کند. تام کروز هم به‌ خوبی در این اثر از پس بازی در نقش «دِیو» برآمده و آن را به یکی از بهترین فیلم های معمایی 2020 تبدیل کرده است.

موسیقی عجیب و احساسی فیلم فضایی رؤیاگونه به آن داده است. آسمان وانیلی از آن فیلم های هوشمندانه‌ای است که با هر بار تماشا، نکته‌ای جدید را در آن کشف می‌کنید؛ فیلمی زیرکانه که با تمرکز بر عشق و اندوه، تماشاچی را مشتاق نگه می‌دارد و مفهومی خاص را از زندگی به او ارائه می‌کند: بدون تلخی اندوه، شیرینی خوشبختی معنایی ندارد.

۱۲. جزیره‌ شاتر  (Shutter Island)

جزیره‌ شاتر  (Shutter Island)

جزیره‌ شاتر به کارگردانی مارتین اسکورسیزی تریلری روان‌ شناختی در ژانر نئو-نوآر و یکی از بهترین فیلم های معمایی 2020 جهان است که داستان دو کلانتر ایالتی را روایت می‌کند. این دو درباره‌ گم‌ شدن یک بیمار که ظاهرا از بیمارستان مجرمان روانی در جزیره‌ شاتر فرار کرده است، تحقیق می‌کنند. فیلم پر از گره‌ها و پیچش‌هایی است که ممکن است باعث احساس گیجی و گنگی تماشاچی در پایان شود. در اقتباسی وفادارنه از کتابی به همین نام نوشته‌ «دنیس لهان»، فیلم حواس شما را به ‌عنوان بیننده هدف می‌گیرد، تکه‌های مختلفی از یک پازل را به شما ارزانی و در پایان به ‌شدت غافلگیرتان می‌کند. بازی بن گینگزلی، لئوناردو دی‌ کاپریو و مارک روفالو در این اثر عالی است.

برای درک همه‌ جزئیات این اثر باید آن را دوباره تماشا کنید. جزیره‌ شاتر از آن دست فیلم هایی است که پس از تماشای دوباره‌ آن، نظرتان درباره‌ داستان به ‌کلی تغییر می‌کند! جزیره شاتر فیلمی تاریک است که شما را وا می‌دارد تا به هوش و خردتان تردید کنید.

۱۱. یادگاری  (Memento)

یادگاری  (Memento)

یادگاری را کریستوفر نولان کارگردانی کرده و به‌ همراه برادرش جاناتان فیلم‌نامه‌ آن را نوشته است. فیلم تریلری پرهیجان، پرتعلیق و یکی از بهترین فیلم های معمایی 2020 جهان است. در این اثر لئونارد شلبی با بازی گای پیرس، مردی است که از زمان قتل همسرش دیگر توانایی به ‌خاطر سپردن رخدادها را ندارد. فیلم که دستاوردی شگرف در فیلم‌ سازی مدرن است، تماشاچی را وا می‌دارد تا ماجرایی را دنبال کند که مانند شخصیت اصلی فیلم، هیچ سرنخی از آن ندارد. یادگاری با سبک داستان‌ گویی انقلابی‌ و پس ‌زمینه احساسی بدیعش بی ‌درنگ تبدیل به فیلمی بدعت‌ گذار شد.

این فیلم شما را کلافه می‌کند و با هر تغییری در نماها‌ مایه‌ ترستان می‌شود. در این اثر هیچ ‌چیز آن‌ طور که به ‌نظر می‌آید نیست، هیچ ‌چیز قطعی نیست، هیچ ‌چیز حقیقی نیست! شما صحنه به صحنه پیش می‌روید و تقلا می‌کنید از حقیقت ماجرا سر در بیاورید. یادگاری فیلمی چالش ‌برانگیز است که تجربه‌ای نو و شاید کمی آزاردهنده را برایتان خلق می‌کند.

۱۰. دانی دارکو  (Donnie Darko)

دانی دارکو  (Donnie Darko)

دانی دارکو محصول سال ۲۰۰۱ با بازی جیک جیلنهال، داستان نوجوانی مسئله ‌دار است که در تصویرهای ذهنیش مردی را در لباس خرگوش می‌بیند به ‌نام فرانک. فرانک، دانی را به انجام کارهای خلافکارانه تشویق می‌کند. فیلم دامنه گسترده‌ای از احساسات را ارائه می‌کند؛ در این اثر امید، عشق، وحشت، خنده و اشک را در بخش‌های مختلف می‌بینید.

دانی دارکو اثری هنری است با داستانی ژرف و پیچیده که باید چند بار آن را تماشا کنید. موسیقی زیبا و مسحورکننده‌ فیلم به‌ زیبایی به تصویر پیوند می‌خورد. فیلم ذهن را درگیر و مخاطب را با احتمالات گوناگونی که شخصیت‌ها ارائه می‌کنند، رو به‌ رو می‌کند. دانی دارکو با ترکیب ژانرهای گوناگون و در قالب یکی از بهترین فیلم های معمایی 2020 جهان تجربه‌ای شگفت‌انگیز را برایتان خلق می‌کند.

۹. تلقین (Inception)

تلقین (Inception)

کریستوفر نولان با تلقین یکی از بهترین فیلم های معمایی 2020 جهان را خلق کرد که تا برای مدت‌ها تماشاگرش را تحت ‌تأثیر قرار ‌دهد. فیلم ماجراجویی هیجان ‌انگیزی است با فیلم ‌برداری بی ‌نظیر و موسیقی همیشه‌ زیبای هانس زیمر. همه‌ بازیگران عالی هستند و در این میان، اجرای «تام هاردی» سکوی پرتابی برای او بود.

«دام کاب» مجرمی که در کارش بهترین است، به ‌همراه گروهش به ناخودآگاه آدم‌ها نفوذ می‌کند و ارزشمندترین ایده‌های آن‌ها را می‌دزدد. تلقین هسته‌ای چندلایه دارد و در داستانی چندسطحی همراه با صحنه‌های اکشن، شما را با زیروبم‌های احساسی قهرمانش «کاب» همراه می‌کند. این فیلم تصاویر نفس ‌گیر و داستان درگیرکننده بسیار باشکوهی دارد.

۸. درخشش ابدی یک ذهن بی آلایش  (Eternal Sunshine of the Spotless Mind)

درخشش ابدی یک ذهن بی آلایش  (Eternal Sunshine of the Spotless Mind)

درخشش ابدی یک ذهن بی آلایش درامی غریب است که با ژانر علمی‌-تخیلی ترکیب شده است. جیم کری و کیت وینسلت اجرای شگفت ‌انگیزی در این فیلم دارند و توانایی چشمگیر خود را به‌ عنوان بازیگر در این فیلم ارائه می‌کنند. فیلم داستان زوجی است که پس از اینکه رابطه‌شان به تلخی می‌گراید، خاطراتشان را هم از ذهن یکدیگر پاک می‌کنند. تلخی‌ها و ظرافت فیلم آن را به عاشقانه‌ای ژرف با پایانی خاکستری تبدیل کرده است. فیلم بیننده را با پیچیدگی‌های ذهن انسان و همه‌ احتمالات شگفت ‌انگیز آن مدهوش می‌کند.

در این فیلم (به نویسندگی چارلی کافمنِ و کارگردانی میشل گندری) داستان‌ گویی مرموز با احساسات تأثیرگذار به‌گونه‌ای ترکیب شده‌ است که قلب و روح بیننده را تحت ‌تأثیر قرار می‌دهد. عجیب بودن داستان فیلم در دنیای رؤیاهای سوررئال به ‌اندازه و متناسب است و دل تماشاچی را نمی‌زند! «درخشش ابدی یک ذهن بی آلایش» شما را به سفری دل ‌پذیر در دنیای خیال می‌برد و قدرت شگفت ذهن ناخودآگاه را به شما نشان می‌دهد.

بیشتر بخوانید:

۷. نردبان جیکوب (Jacob’s Ladder)

نردبان جیکوب (Jacob’s Ladder)

نردبان جیکوب درامی رازآلود به کارگردانی آدرین لین، فیلمی پرتنش، تاریک و ترسناک است که مرزهای فیلم‌ سازی مدرن را جا به‌ جا کرد! جادوی فیلم در فضای وهم ‌آلودی است که در سطح روان‌ شناختی و همچنین بعد فراطبیعی فیلم ارائه می‌شود. این جادو اشتیاقی در تماشاچی خلق می‌کند تا با جیکوب (با بازی بی ‌نقص تیم رابینز) و گره‌ گشایی از یک معما همراه شود. این فیلم پیش از نمایش نتیجه‌ پایانی و زیر و رو کردن فرضیاتتان، حسابی ذهنتان را درگیر می‌کند.

نردبان جیکوب یک ماجراجویی ترسناک اما شگفت‌انگیز، بی ‌رحمانه و هم ‌زمان زیبا است؛ تجربه‌ای که تا به امروز بی‌همتا است. این اثر سینمایی اختیار ذهن را در دست و توانایی فکر کردن، احساس‌ کردن و باور کردن هر چیزی را غیر از آن چه که فیلم به شما تلقین می‌کند، از شما می‌گیرد! فیلم حسی از وحشت و فضایی پیش‌ گویانه را خلق می‌کند که باعث تحریک حس کنجکاویتان می‌شود.

۶. باشگاه مبارزه (Fight Club)

باشگاه مبارزه (Fight Club)

باشگاه مبارزه محصول ۱۹۹۹ به کارگردانی دیوید فینچر و با بازی اد نورتون و برد پیت، اقتباسی است از داستانی به همین نام نوشته‌ چاک پالانیک. در مقایسه با تعبیری که امروزه برای موفقیت یک فیلم به ‌کار می‌بریم، باشگاه مبارزه در آغاز نمایش نتوانست طرفدارانش را پیدا کند و فروش ناامیدکننده‌ای داشت. نورتون نقش فردی افسرده و بی‌ خواب را بازی می‌کند که باور دارد از سوی جامعه و اطرافیانش طرد شده است. در تلاش برای مقابله با این وضعیت به جلسات گروه‌ درمانی می‌رود. در یکی از این جلسه‌ها با تایلر دردن (با بازی برد پیت) ملاقات می‌کند، بی‌ درنگ تحت‌تأثیر شخصیت بی ‌خیال و ساده‌ انگار او قرار می‌گیرد و با او دوست می‌شود.

این فیلم تاریک و پریشان‌ کننده، نقدهای جسورانه‌ای به جامعه‌ مصرف ‌گرای امروز دارد. باشگاه مباره ساختاری به ‌شدت سرزنده و بازیگوشانه دارد و با ساختار خطیش زمان را دست ‌کاری می‌کند! فیلم یک شاهکار سینمایی است که شرایط موجود را به چالش می‌کشد و به جامعه‌ مصرف ‌زده پیام بیدار باش می‌دهد. فیلم‌نامه‌ بی‌نقص، کارگردانی درخشان، بازی‌های شگفت‌انگیز، فیلم‌ برداری عالی و موسیقی باشکوه از عواملی هستند که این اثر را به یکی از بهترین فیلم های معمایی 2020 جهان تبدیل کرده‌اند.

۵. تیغ‌ رو  (Blade Runner)

تیغ‌ رو  (Blade Runner)

تیغ ‌رو فیلمی علمی-‌تخیلی است که به تأثیر فناوری بر جامعه‌ بشری می‌پردازد؛ فیلمی کلاسیک که محدود به زمان خاصی نیست. قدرت فیلم به‌ دلیل وجود فضای تاریک آینده ‌گرایانه‌ آن با شهرهای فضاییش است. پس‌زمینه‌ فسلفی‌ فیلم هم یکی از جنبه‌های ارزشمند و تأثیرگذار آن است. فیلم به ‌شکلی موفقیت ‌آمیز همه‌ پس‌ زمینه‌های ارائه ‌‌شده را با هم ترکیب می‌کند.

با وجود جنبه‌ پررنگ علمی-‌تخیلی، رگه‌های مشخصی از ژانر نوآر به‌ ویژه در فضای آبی مه ‌آلود فیلم دیده می‌شود که برای نمایش فضای شهر به ‌کار رفته است. فیلم بدون تکیه بر جلوه‌های ویژه‌ آنچنانی، در پی درگیر کردن مخاطب با داستان تصویرمحوریش است و به این منظور از هنرمندی و بازی هریسون فورد در نقش ریک دکارد، پلیسی در لس‌ آنجلس، بهره می‌گیرد.

۴. ماه  (Moon)

ماه  (Moon)

«ماه» داستان فضانوردی به ‌نام سم بل با بازی سم راکول، تنها ساکن پایگاه فضایی کاوش معدن در ماه است. این پایگاه هلیوم-۳ استخراج ‌شده از ماه را به زمین می‌فرستد. در پایان سومین سال خدمت و زمانی که سم به‌ شدت مشتاق پایان یافتن تنهاییش است، مشکلی پیش می‌آید.

ماه داستانی تفکربرانگیز است درباره طمع شرکت‌ها، انسانیت، شور و اشتیاق و مهمتر از همه، نقش اخلاق در علم. راکول به ‌زیبایی فیلم را پیش می‌برد و حس تنهایی و جداافتادگی را به ‌خوبی به بیننده منتقل می‌کند. این فیلم مستقل عملی‌‌-تخیلی بدون تکیه بر جلوه‌های ویژه‌ پرهزینه، تصاویری چشم‌نواز دارد. ماه یک اثر هنری است که تجربه‌ای اثرگذار و سرگرم‌کننده را برای تماشاگر خلق می‌کند.

۳. آغازگر  (Primer)

آغازگر  (Primer)

آغازگر فیلمی چالش ‌برانگیز است که برای درک هدف آن باید چند بار تماشایش کنید. سکانس‌های آغازگر به ‌هیچ‌ وچه مانند فیلم های رایج نیست. طراحی صحنه در این اثر یکنواخت، نامرتب، ارزان و شلخته است اما چیزی از نقاط قوت داستان شگفت‌ انگیز آن کم نمی‌کند؛ درواقع فیلم به‌ خوبی از همه‌ این اشکالات برای نمایش داستان بهره می‌برد!

در حالی ‌که برخی فیلم ها از پرداختن به تناقض‌های سفر در زمان اجتناب می‌کنند، آغازگر سرراست به دل آن می‌زند. فیلم با ارائه‌ داستانی باورپذیر، بیننده را وا می‌دارد تا بر رخدادها تمرکز کند و به ‌دنبال سر در آوردن از ماجرا بر پایه‌ توضیحات منطقی باشد. آغازگر، داستان چند دانشمند جوان است که تلاششان برای ساخت دستگاه خطایاب به ساخت ماشین زمان منجر می‌شود، اختراعی که پیامدهای تاریکی به ‌دنبال دارد. این فیلم سرگرم‌ کننده و صادقانه، تماشاگر را به ‌شدت تحت تأثیر قرار می‌دهد. در زمانه‌ای که جلوه‌های ویژه بصری و گرافیک پرزرق‌ و برق نقش مهمی در فیلم‌ دارند، این فیلم با ایده‌های بکر همان تأثیرگذاری را ارائه می‌کند.

۲. جاده مالهالند  (Mulholland Drive)

جاده مالهالند  (Mulholland Drive)

جاده‌ مالهاند که در فهرست بهترین فیلم های قرن ۲۱ قرار دارد، شاهکاری است که بهتر است آن را با رویکرد زمینه‌ محور و نه به‌ عنوان داستانی سرراست تماشا کنید. در این اثر سینمایی که جز بهترین فیلم های معمایی 2020 جهان هم هست، دیوید لینچِ کارگردان به بیننده اجازه می‌دهد تا از زاویه‌ دید خودش فیلم را تماشا و درباره مفهوم آن نتیجه ‌گیری کند. ساختار فیلم طوری است که می‌توان برداشت‌های مختلفی از آن کرد. هرقدر هم در تماشای فیلم های پیچیده باسابقه باشید، پس از تماشای جاده مالهاند، بیش از هر زمان دیگری احساس گنگی و سردرگمی می‌کنید! استودیوی سازنده که از میزان پیچیدگی فیلم آگاه بود، از لینچ خواست ۱۰ سرنخ برای گره‌ گشایی از ماجرا تعیین کند و این فهرست را روی جلد سی ‌دی‌های فیلم چاپ کرد!

لینچ استفاده‌ غیرمعمولی از صدا می‌کند و ترکیب چشمگیری از رنگ‌ها را با نمادگرایی به‌ کار می‌گیرد. سرنخ‌های ظریفی در طول فیلم به گره ‌گشایی از آن کمک می‌کنند. داستان از جایی آغاز می‌شود که بتی بازیگر تازه‌ کار تشنه‌ شهرت، زنی تیره‌ مو را پیدا می‌کند که ظاهرا پس از تصادفی حافظه‌اش را از دست داده است. جاده مالهالند شاهکاری سینمایی‌ است که با فیلم‌ برداری زیبا و بازی‌های شگفت ‌انگیز دنیایی رؤیاگونه را برای تماشاگرانش خلق می‌کند.

۱.  ادیسه فضایی: 2001 (Space Odyssey 2001)

 ادیسه فضایی: 2001 (Space Odyssey 2001)

«۲۰۰۱: ادیسه فضایی» فیلمی‌ است با جلو‌ه‌های ویژه‌، فیلم ‌برداری و طراحی صحنه‌ شگفت‌انگیز. این شاهکار کوبریک، از زمان خودش بسیار جلوتر بود و تماشاگر را با پرسش‌های بسیاری رو به ‌رو کرد. ۲۰۰۱ تنها یک فیلم علمی‌-تخیلی نیست، بلکه داستانی درباره‌ تکامل بشر است. غیرمعمولترین کات‌های سینمایی تاریخ فیلم ‌سازی مربوط به این فیلم است؛ مانند جایی که ابتداییترین ابزار بشری (استخوان) به پیچیده‌ترین سفینه‌ فضایی پیوند می‌خورد.

برای تماشای ۲۰۰۱ باید آرامش داشته باشید؛ باید بتوانید از تصاویر عجیب و زیبا لذت ببرید؛ بدون اینکه نبود جزئیات راهگشا آزارتان بدهد. در زمان نمایش آغازین فیلم، منتقدان آن را به‌ خاطر نداشتن دیالوگ و همچنین توضیحی روشن از سوی کوبریک، کوبیدند. ۲۰۰۱ فیلمی است که فیلم‌ سازی را به جلو پیش برد و دامنه‌ آن را گسترده‌تر کرد. این فیلم بسیار پیچیده با سرنخ‌های ظریفش تا به امروز ذهن فیلم ‌دوستان را درگیر خود کرده است. فیلم تا پیش از ۳۰ دقیقه‌ پایانی داستان سرراستی دارد، اما ناگهان تبدیل به چیزی می‌شود که به ‌سادگی نمی‌توان از آن سر درآورد. مانند همه‌ کارگردان‌های خوب، کوبریک نتیجه‌ گیری را درباره این اثر سینمایی و مفهومش به‌عهده‌ تماشاگر می‌گذارد!

بیشتر بخوانید:

.

منبع: tasteofcinemaارسال نظر