آموزش ساخت نظرسنجی واتساپ ؛ چگونه در واتساپ نظرسنجی بسازیم؟

اگر می‌خواهید در گروه دوستانه خود تصمیمی بگیرید و یا در گروه کاری خود به دنبال نظر مشتری‌ها و کاربران هستید، بهترین کار نظرسنجی از آنهاست. در این نوشته به آموزش ساخت نظرسنجی واتساپ می‌پردازیم؛ با تکراتو همراه شوید.

نظرسنجی در گروه کاری اهمیت زیادی دارد؛ این کار به مشتریان شما نشان می‌دهد که تا چه اندازه به نظر آنها اهمیت می‌دهید و در نتیجه، وفاداری به برند را آنها افزایش می‌دهید. از قابلیت نظرسنجی واتساپ استفاده کنید تا با کاربران خود ارتباط بگیرید و از نظر آنها برای اهداف بازاریابی استفاده کنید. البته نظرسنجی واتساپ فقط برای این کار طراحی نشده است.

اگر در گروه دوستانه یا خانوادگی یا حتی همکاران خود در محیط کار به یک تصمیم گروهی نیاز دارید، می‌توانید نظرسنجی واتساپ را اجرا کنید و به نتیجه‌ی بهتری برسید. خلاصه اینکه هدف‌های مختلفی برای نظر خواستن از کاربران واتساپ وجود دارد؛ مهم این است که چطور نظرسنجی واتساپ را راه‌اندازی کنیم.

آموزش ساخت نظرسنجی واتساپ

قبل از اینکه به آموزش ساخت نظرسنجی واتساپ بپردازیم باید به این نکته اشاره کنیم که برای ساختن نظرسنجی در واتساپ به این برنامه‌ی جانبی نیاز دارید. برنامه‌های مختلفی برای این کار طراحی شده‌اند که بعضی از آنها روی مرورگر اجرا می‌شوند و بعضی دیگر به صورت اپلیکیشن هستند و باید دانلود شوند.

ما در جستار پیش رو برای آموزش ساخت نظرسنجی در واتساپ، استفاده از دو اپلیکیشن اصلی را به شما آموزش می دهیم. با ما در ادامه با آموزش ساخت نظرسنجی در واتساپ همراه باشید.

آموزش ساخت نظرسنجی در واتساپ با برنامه ferendum

ما در این مقاله به آموزش ساخت نظرسنجی واتساپ با استفاده از ferendum می‌پردازیم که روی مرورگر اجرا می‌شود. برای این کار کافیست چند مرحله‌ی ساده را انجام دهید:

روی لینک ferendum کلیک کنید. صفحه‌ی زیر باز می‌شود و به شما می‌گوید که می‌توانید یک نظرسنجی آنلاین بسازید و آن را در واتساپ، رسانه‌های اجتماعی و بلاگ‌ها اجرا کنید.

بیشتر بخوانید:

چگونگی تنظیمات کیبورد پیش فرض در گوشی های اندرویدی

رفع خطای Too Many Attempts تلگرام

آموزش ساخت نظرسنجی واتساپ
آموزش ساخت نظرسنجی واتساپ
 • در باکس Title or question که در عکس بالا مشخص شده، باید عنوان نظرسنجی یا سوال خود را بنویسید.
 • در باکس Comments هم می‌توانید درباره‌ی سوال اصلی توضیحات بیشتری بدهید.
 • در قسمت Your name که باید اسم خود را وارد کنید.
 • می‌توانید باکس ایمیل را خالی بگذارید یا در صورت تمایل، ایمیل خود را وارد کنید.

در مرحله‌ی بعد از آموزش ساخت نظرسنجی واتساپ باید جواب‌های سوالی که مطرح کرده‌اید را بنویسید.

آموزش ساخت نظرسنجی واتساپ
آموزش ساخت نظرسنجی واتساپ

در باکس‌های Option 2 ،Option 1 و …. باید گزینه‌های خود را بنویسید. به صورت پیش فرض می‌توانید تا 5 گزینه را ایجاد کنید. اما اگر به گزینه‌های بیشتری نیاز دارید، روی دکمه‌ی Add more options کلیک کنید.

بیشتر بخوانید:

نحوه حل مشکل تیک تاک

بررسی میزان مصرف اینترنت روبیکا

در این مرحله از آموزش ساخت نظرسنجی واتساپ و در قسمت Configuration می‌توانید تنظیمات نهایی را انجام دهید که به شرح زیر هستند:

آموزش ساخت نظرسنجی واتساپ
آموزش ساخت نظرسنجی واتساپ
 • می‌توانید انتخاب کنید که نظرسنجی به صورت ناشناس (Anonymous Poll) انجام شود یا اینکه رای دهنده‌ها مشخص باشند Table of Votes (non-anonymous Poll).
 • در قسمت بعدی انتخاب می‌کنید که رای دهنده‌ها فقط یک گزینه را انتخاب کنند (Allow voting one option only) یا اینکه اجازه دارند به بیش از یک گزینه رای بدهند (Allow voting more than one option)
 • کمی پایین‌تر به تنظیمات دیگری دسترسی دارید و می‌توانید نظرسنجی را بدون نیاز به یک آیدی مشخص برای هر رای دهنده (Allow participation without an account) اجرا کنید یا اینکه یکی از روش‌های ورود به سیستم مثل فیس‌بوک یا جیمیل را برای رای دهنده‌ها (Require identification using one of these accounts) در نظر بگیرید.

با انتخاب گزینه‌ی show advanced configuration می‌توانید تنظیمات پیشرفته‌تری را اعمال کنید.

آموزش ساخت نظرسنجی واتساپ
آموزش ساخت نظرسنجی واتساپ
 • پس از باز کردن قسمت تنظیمات پیشرفته، سه گزینه‌ پیش رو دارید. با انتخاب Do not allow participants to add new options به شرکت کننده‌ها در نظر سنجی اجازه نمی‌دهید که گزینه‌ی دیگری را به گزینه‌های شما اضافه کنند.
 • اگر گزینه ی Allow participants to add new options until the end of… را بزنید، به شرکت‌ کننده‌ها در نظر سنجی اجازه می‌دهید که تا یک تاریخ مشخص بتوانند گزینه‌ای را اضافه کنند و با انتخاب Always allow adding new options به آنها اجازه می‌دهید که همیشه بتوانند گزینه‌های بیشتری را ایجاد کنند.
 • کمی پایین‌تر قسمتی را می‌بینید که به‌صورت پیش فرض یک تیک آبی در کنار آن دیده می‌شود؛ Show Facebook, Twitter, Whatsapp and e-mail buttons. با برداشتن یا گذاشتن این تیک می‌توانید انتخاب کنید گزینه‌های فیس‌بوک، توییتر، واتساپ و ایمیل هم نمایش داده شوند.
 • روی صفحه اسکرول کنید تا به قسمت تنظیمات کامنت دسترسی داشته باشید. اگر Do not allow comments را انتخاب کنید، شرکت کننده‌ها نمی‌توانند کامنت بگذارند و با انتخاب Allow comments، اجازه‌ی کامنت گذاشتن را به آنها می‌دهید.

بیشتر بخوانید:

رفع مشکل نصب نشدن توئیتر و نحوه حل مشکلات کاربران ایرانی توئیتر

10 ترفند برای حذف برنامه هایی که پاک نمی شوند

آموزش ساخت نظرسنجی واتساپ
آموزش ساخت نظرسنجی واتساپ

یک قسمت برای تنظیمات نمایش نتیجه‌ی نظر سنجی هم وجود دارد که در عکس بالا می‌بینید. قسمت Anonymous Poll specific configuration را پیدا کرده و After voting را انتخاب کنید. اگر این مورد را انتخاب کنید، رای دهنده‌ها تنها بعد از شرکت در نظرسنجی می‌‌توانند نتیجه‌ی آن را ببینند. اگر before voting را بزنید، نتیجه‌ی نظرسنجی قبل از شرکت در نظر سنجی قابل مشاهده است. گزینه‌ی Only the administrator will know the results هم به این معناست که فقط ادمین اجازه‌ی دیدن نتیجه‌ی نظرسنجی را دارد.

 

آموزش ساخت نظرسنجی واتساپ
آموزش ساخت نظر سنجی واتساپ

پس از پایان تنظیمات باید تیک موافقت با قوانین (I accept the Terms and Conditions and the Privacy Policy) را بزنید و روی دکمه آبی رنگ Create poll / survey کلیک کنید.

بیشتر بخوانید:

نحوه صحیح شارژ باتری آیفون

رفع مشکلات گوگل کروم نسخه اندروید

در صفحه‌ی بعد از شما پرسیده می‌شود که دکمه‌ی Finish را بزنید و کار را تمام کنید. اگر از تنظیمات خود راضی هستید کافیست این دکمه را انتخاب کنید.

آموزش ساخت نظرسنجی واتساپ
آموزش ساخت نظر سنجی واتساپ

صفحه دیگری پیش روی شما باز می‌شود که دو لینک و یک کد QR را نشان می‌دهد. لینک بالایی با عنوان Participation link لینکی است که باید آن را برای رای دهنده‌ها ارسال کنید تا بتوانند در نظرسنجی شرکت کنند.

لینکی که در پایین کد QR دیده می‌شود (Administration link)، برای تنظیمات شما به عنوان ادمین است. بنابراین اگر می‌خواهید تغییراتی اعمال کنید، ویرایش کنید یا نظرسنجی را لغو کنید باید از این قسمت تنظیمات را انجام دهید.

ساخت نظر سنجی با opinionstage

برای ساخت نظرسنجی در واتساپ با استفاده از opinionstage ابتدا باید وارد سایت این برنامه شده و با استفاده از ایمیل خود نسبت به ساخت حساب کاربری اقدام کنید. برای دسترسی به سایت مذکور از لینک زیر استفاده کنید:

opinionstage

آموزش ساخت نظرسنجی واتساپ ؛ چگونه در واتساپ نظرسنجی بسازیم؟
آموزش ساخت نظر سنجی واتساپ

مطابق با تصویر بالا در کادر اول نام دلخواه، در کادر دوم یک ایمیل فعال و در دسترس و در کادر سوم نیز یک پسورد دلخواه را وارد کنید و سپس گزینه Create My Free Account را انتخاب کنید. اطلاعاتی که وارد کردید را حفظ کنید چراکه بعد از این برای دسترسی به اطلاعت جزئی نظرسنجی و یا ویرایش آن نیاز به ورود به حساب کاربری خود دارید.

در ادامه با انتخاب گزینه Create Poll با صفحه ای مشابه تصویر زیر مواجه خواهید شد که باید به مانند تهیه یک فرم نظرسنجی دستی، اقام به درج سوالات و پاسخ ها در کادرهای مشخص کنید.

آموزش ساخت نظرسنجی واتساپ ؛ چگونه در واتساپ نظرسنجی بسازیم؟
آموزش ساخت نظر سنجی واتساپ

اولین کادر در تصویر که قسمت بالای آن مشخص است، جایی برای تعیین موضوع یا سول نظرسنجی است و در کادرهای پایین نیز میتوانید گزینه ها و پاسخ های مدنظر را قرار داد. در این بخش در صورت نیاز به گزینه های بیشتر کافی است Add an Answer را انتخاب کنید. به علاوه شما میتوانید برای نظرسنجی یک تصویر نیز قرار دهید.

بیشتر بخوانید:

آموزش تغییر فونت فارسی در اینستاگرام اندروید و آیفون

روش حذف دائمی حساب کاربری فیس بوک (همراه با تصویر)

در ادامه و در بخش های پایین تر از فرم اصلی نظرسنجی در صورت نیاز میتوانید از سایر امکانات مفید و کاربری این وبسایت برای جزئیات نظرسنجی خود استفاده کنید. برای مثال در این بخش اگر تیک گزینه Hide Results from voting را فعال کنید، درصد و نتیجه نظرسنجی برای شرکت کنندگان مشخص نیست و تنها شما هستید که از نتیجه نظرسنجی مطلع خواهید شد.

آموزش ساخت نظرسنجی واتساپ ؛ چگونه در واتساپ نظرسنجی بسازیم؟
آموزش ساخت نظر سنجی واتساپ

البته در صورتی که نیازی به این امکانات نداشته باشید یا اصلا ندانید برخی گزینه ها به چه مقصودی به کار می آیند کافیست از این بخش بگذرید.

بعد از پایان این مراحل از بالای صفحه گزینه CREATE را انتخاب کنید و منتظر بمانید تا نظرسنجی ساخته شود. سپس روی گزینه PREVIEW کلیک کنید تا شکل نهایی کار برای شما نمایش داده شود. از همین قسمت و با استفاده از گزینه EMBED & SHARE میتوانید لینک نظرسنجی را در گروه واتساپی یا برای افرادی که  قصد دارید ارسال کنید و از ایشان تقاضا کنید نظرسنجی شرکت کنند.

آموزش ساخت نظرسنجی واتساپ ؛ چگونه در واتساپ نظرسنجی بسازیم؟
آموزش ساخت نظر سنجی واتساپ

در این نظرسنجی هرکس میتواند به یک گزینه رای دهد و شما در نهایت نتایج را مشاهده کنید. البته در صورتی که این امکان برای شما میسر باشد، من ساخت نظرسنجی در تلگرام را به شما توصیه میکنم چراکه نیاز به استفاده از اپلیکیشن های جانبی را بسترهای متفاوت ندارد و همه چیز درون برنامه ای انجام میشود.

ساخت نظرسنجی در واتساپ با استفاده از Poll creation form

به علاوه میتوانید از اپلیکیشن Poll creation form نیز برای ساخت نظرسنجی در واتساپ استفاده کنید. برای اینکار کافی است ابتدا این اپلیکیشن را از اپ استورهای شناخته شده دانلود کنید. ما در ادامه لینک دانلود معتبر این اپلیکیشن را قرار داده ایم که میتوانید از آن استفاده کنید.

دانلود Poll creation form برای اندروید از گوگل پلی

سپس با استفاده از این اپلیکیشن و مطابق با میل خود یک نظرسنجی بسازید. در ادامه نظرسنجی ساخته شده را در Dashboard قرار دهید. به مانند سایر گزینه های ین فهرست، در این اپلیکیشن نیز با استفاده از بخش Embed & Share و البته انتخاب گزینه Link نسبت به اشتراک گذاری و در دسترس قرار دادن نظرسنجی اقدام کنید. این لینک را میتوانید در گروه های واتساپی یا برای افرادی که میل دارید بفرستید.

نظرسنجی در واتساپ

برای ساختن نظر سنجی در واتساپ بهتر است روی کاربران خود متمرکز شوید. به مخاطبان خود فکر کنید و ببینید که چه سوالی می‌تواند توجه آنها را جلب کند.

آنها را کنجکاو کنید. برای مثال، مثل رای گیری‌های استوری اینستاگرام، کاربران حتما باید رای بدهند تا ببینند چند درصد از افراد کدام گزینه‌ها را انتخاب کرده‌اند.

بیشتر بخوانید:

حل مشکل no network connection تیک تاک

نحوه دانلود و بررسی اپلیکیشن روبیکا

نظر سنجی واتساپ را با سوال‌های کوتاه و جواب‌های کوتاه جذاب‌تر کنید. هیچ‌کس حوصله‌ی خواندن یک متن طولانی را ندارد.

گزینه‌های خوب انتخاب کنید. به بیان بهتر، باید جواب‌هایی را برای کاربران در گزینه‌ها در نظر بگیرید که کامل‌ترین جواب به سوال شما باشد. گزینه‌هایی که به یکدیگر وابسته هستند را ایجاد نکنید.

اهداف ساختن نظرسنجی واتساپ

یکی از هدف‌های مهم برای راه‌ انداختن نظر سنجی این است که با مخاطبان خود تعامل داشته باشید. نظرسنجی‌ها یکی از روش‌های آسان، سریع و موثر هستند که راه برقراری ارتباط با مخاطبان را فراهم می‌کنند.

راه انداختن نظر سنجی همچنین می‌تواند اطلاعات مهمی را در اختیار شما قرار ‌دهد؛ شما با این کار بازخورد مخاطبان خود را درباره‌ی خدمات، محصولات، موضوعات پر بحث روز یا هر موضوع دیگری دریافت می‌کنید.

یکی از کاربردهای نظر سنجی از مخاطبان این است که اطلاعات کاربردی از خودشان کسب می‌کنید. شما با پرسیدن سوال‌‌ها و مطرح کردن گزینه‌های مناسب می‌توانید بفهمید که چه کسانی مخاطب شما هستند، علایق آنها چیست و به چه چیزهایی اهمیت می‌دهند.

مخاطب وفادار بسازید

نظر سنجی واتساپ یکی از روش‌های مناسب برای ساختن یک اجتماع و برقراری ارتباط با آنهاست. گاهی اوقات از مخاطبان خود سوال بپرسید و آنها را در تصمیم‌ گیری‌های خود سهیم کنید. یا اینکه طبق یک برنامه‌ی منظم هفتگی یا ماهانه، موضوعی را مطرح کنید و درباره‌ی آن گفتگو کنید.

در پایان توصیه می کنیم برای دسترسی به آموزش های بیشتر واتساپی حتما نگاهی به میزان مصرف اینترنت تماس تصویری واتساپ، ارسال ویدئو با حجم بالا از طریق واتس اپ، نحوه انتقال اکانت واتساپ چگونه است؟ و چگونه تشخیص دهیم کسی ما را در واتساپ بلاک کرده؟ داشته باشید.

علاوه بر این چگونه آیفون خود را به عنوان یک هات اسپات وای فای موبایل تنظیم کنیم، آموزش کار با اسنپ چت،آموزش کار با اپلیکیشن این‌شات (InShot) ، آموزش کار با اپلیکیشن دیسکورد (Discord)، فیلترشکن و پروکسی برای تلگرام دسکتاپ، تلگرام آلفا (Telegram Alpha) بدون فیلتر برای دسکتاپ، بهترین اپلیکیشن دوست یابی و آموزش کار با ادوبی کانکت (Adobe Connect) را هرگز از دست ندهید.

بیشتر بخوانید:

.

منبع: ferendum

نظر شما در خصوص آموزش ساخت نظرسنجی واتساپ چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت ها با تکراتو در میان بگذاریدارسال نظر