OMPFinex
همین حالا برای دوستان خود به اشتراک بگذارید: واتساپ | تلگرام |

اهدای جایزه سالانه عباس کیارستمی در جشنواره فرانسوی

جایزه سالانه عباس کیارستمی ، به افتخارکارگردان معروف ایرانی قرار است در جشنواره یوآلیتی فرانسه به بهترین فیلم در بخش شعر اهدا شود.

عباس کیارستمی که در شمار بهترین کارگردانان ایرانی محسوب می‌شود به دلیل ساخت آثار سینمایی‌اش در جهان از محبوبیت بالایی برخوردار است و توانسته سا‌ل‌ها پس از مرگش همچنان این موفقیت و معروفیت را ادامه دهد. حال به افتخار او جایزه‌ای در یک جشنواره سینمایی تعریف شده است.

بیشتر بخوانید: بهترین فیلم های علی حاتمی

جایزه سالانه عباس کیارستمی

عباس کیارستمی که در جهان به عنوان یکی از تاثیرگذارترین سینماگران محسوب می‌شود، همچنان به دلیل آثار شاخصی که ساخته مورد تقدیر قرار می‌گیرد.

حال همچون جشنواره‌های ایرانی، در فرانسه نیز سالانه جایزه‌ای به آثار برتر سینمایی با عنوان جایزه سالانه عباس کیارستمی اهدا خواهد شد.

جایزه سالانه عباس کیارستمی
عباس کیارستمی

دبیر جشنواره فیلم کوتاه جشنواره یوآلیتی در رابطه با جایزه سالانه کیارستمی گفت:

یک برنامه خاص برای سینمای ایران داریم که آن هم جایزه‌ای با نام عباس کیارستمی است که به طور ثابت در همه ادوار به فیلم‌های برتر در حوزه فیلم‌شعر اهدا خواهد شد.

در تمامی فستیوال‌های بزرگ سینمایی هدف از برگزاری مراسمات و اهدای جوایز به آثار سینمایی حمایت از ساخت و گردآوری علاقه‌مندان و فیلمساران در فضای تعاملی است. کامران رسول‌زاده درباره اهداف جشنواره یوآلیتی گفته است:

هدف این جشنواره گردهم آوردن فیلمسازان مستعد و علاقمند در فضایی است که بتوانند تعاملات مشترک در فیلمسازی داشته و حتی به پروژه‌های مشترک برسند. معمولا جشنواره‌های بین‌المللی فقط با رصد کردن فیلمسازان و معرفی آنان برگزار می‌شود اما رویکرد جشنواره یوآلیتی این است که با کشف توانمندی‌های فیلمسازان، برای آن‌ها امکان همکاری با پلتفرم‌های جدی بین‌المللی را نیز فراهم کند.

او همچنین از دیگر اهداف این جشنواره فرانسوی نیز صحبت کرد و گفت:

یکی از اهداف دیگر این جشنواره، پرداختن به موضوعات انسانی و اجتماعی در بعد جهانی است که در هر دوره بخشی به این مهم اختصاص دارد. در اولین دوره این جشنواره، صلح را به عنوان یک مفهوم جهانی انتخاب کرده‌ایم و آثار سینمایی کوتاه با این موضوع در یک بخش و جایزه ویژه بررسی خواهند شد.

هر جشنواره به دلیل حضور آثار سینمایی در ژانرها و بخش‌های مختلف، سعی در اهدای جایزه مخصوص به خود آن آثار در بخش مربوطه دارد و هر چه به جلوتر می‌رویم، آثار سینمایی در انواع مختلفی تولید و ساخته می‌شوند و سلایق مخاطبین را تغییر می‌دهند. دبیر ایرانی جشنواره فرانسوی یوآلیتی درباره بخش فیلم‌ شعر گفت:

موضوع فیلم‌شعر بخش مشترک تمام ادوار جشنواره است که خاستگاه آن خاور دور و خاورمیانه است. ایران نیز یکی از کشورهایی است که فیلمسازان جاودان و آثار ماندگاری را در این حوزه به جهان معرفی کرده به همین دلیل در این جشنواره توجه ویژه‌ای به شرکت فیلمسازان ایرانی داریم تا شاهد حضور هر چه بیشتر فیلم‌شعرهای ایرانی در عرصه‌های بین‌المللی باشیم.

او همچنین عنوان کرد که فراخوان این جشنواره در پلتفرم‌های بین‌المللی منتشر شده و جشنواره، در حال حاضر مشغول پذیرش آثار فیلمسازان از سراسر دنیا است.

روند دسترس‌پذیرتری برای فیلمسازان ایرانی نیز برنامه‌ریزی ‌شده که می‌توانند از طریق تماس با شماره 09025113250 با نماینده جشنواره در ایران در ارتباط باشند تا روند ثبت نام آن‌ها تسهیل شود.

در این جشنواره، بخش جدیدی اضافه شده که کارگردانان ایرانی می‌توانند آثار برتر خود را ارسال کنند. این بخش فیلم‌ شعر جشنواره یوآلیتی سعی بر انتخاب فیلمی دارد که بتواند روایتی خاص را از یک شعر به تصویر بکشد.

جایزه سالانه عباس کیارستمی
جایزه سالانه عباس کیارستمی

کامران رسول‌زاده در رابطه با بخش فیلم‌شعر این جشنواره فرانسوی گفت:

فیلمسازان باید مد نظر داشته باشند که فیلمی با عنوان فیلم‌شعر وارد بخش پایانی و رقابتی می‌شود که با تکیه بر یک دراماتورژی شاعرانه و در خلال پلان‌ها و سکانس‌های شاعرانه و با یک تدوین شاعرانه توانسته باشد فرایند وقوع شعر را به تصویر بکشد. آثاری که با نگاه داستان پردازانه و صرفا با اتکا به مضامین  یک شعر ساخته شده‌اند لزوما در دسته فیلم‌شعر قرار نمی‌گیرند.

رسول‌زاده درباره حضور دانشجویان فیلم‌ساز در این جشنواره اظهار نظر کرد:

در بخش دانشجویی، فیلمسازان باید مدارک دانشجویی خود را برای جشنواره ارسال کنند که ما در این بخش تسهیلات ویژه‌ای همچون ثبت نام رایگان جشنواره را در نظر گرفته‌ایم.

وی اظهار کرد:

ادبیات میراث‌دار جانمایه تمام هنرها است. هر چند که تمام هنرها در تلاش باشند که به موسیقی برسند. اما ادبیات جایگاهی بسیار ظریف و شرافتمند در عرصه هنر جهان دارد. با این‌که سینما، سینماست ولی این قدرت را دارد که به زبان شعر برسد.

دبیر جشنواره یوالیتی فرانسه در رابطه با  جایزه سالانه عباس کیارستمی عنوان کرد:

یک برنامه خاص برای سینمای ایران داریم که آن هم جایزه‌ای با نام عباس کیارستمی است که به طور ثابت در همه ادوار به فیلم‌های برتر در حوزه فیلم‌شعر اهدا خواهد شد. در اولین دوره نیز مراسم یادبودی برای عباس کیارستمی و مرور آثار او برگزار خواهد شد. همچنین فیلمسازان برگزیده ایرانی، پس از جشنواره، امکان شرکت در مسترکلاس‌ها و کارگاه‌های مجازی تخصصی سینما را به دست خواهند آورد.

اختصاص این بخش به کارگردانان جوان ایرانی کمک بسیاری برای شناخت ادبیات فارسی که جانمایه هنر و فرهنگ ایرانی است، خواهد کرد و این ناشناسی ادبیات ایرانی را کم‌رنگ خواهد کرد و این قدرت را به سینما خواهد داد که زبان شعر را به تصویر بکشد.

بیشتر بخوانید:

نظر شما درباره جایزه سالانه عباس کیارستمی چیست؟ دیدگاه خود را در بخش کامنت‌ها با تکراتو به اشتراک بگذارید.

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |

ارسال نظر