کوینکس
همین حالا برای دوستان خود به اشتراک بگذارید: واتساپ | تلگرام |

آبونمان تلفن ثابت 20 هزار تومان شد ؛ درآمد میلیاردی مخابرات از دریافت آبونمان

دریافت هزینه آبونمان تلفن ثابت برای مخابرات درآمد هنگفتی بالغ بر 700 میلیارد تومان داشته است. البته مدیر کل ارتباطات و امور بین الملل شرکت مخابرات این خبر را تکذیب کرده است.

طبق اخبار منتشر شده در برخی رسانه‌ها، دریافت هزینه آبونمان تلفن ثابت برای شرکت مخابرات، 700 میلیارد تومان درآمدزایی کرده است. خبر این درآمد نجومی بر اساس «دستورالعمل نحوه تنظیم هزینه ماهانه خدمات مکالمه صوتی مشترکین تلفن ثابت» که شهریورماه توسط ستاد تنظیم بازار به مخابرات اعلام شده بود، قوت گرفته است.

مهاجرت به انگلستان و پرتغال

بیشتر بخوانید: نقل و انتقال خطوط تلفن ثابت رند شامل هزینه اضافی نیست؛ دریافت مبلغ اضافی تخلف است

هزینه آبونمان تلفن ثابت افزایش یافت

شهریور سال جاری مصوبه «دستورالعمل نحوه تنظیم هزینه آبونمان تلفن ثابت» توسط ستاد تنظیم بازار به شرکت مخابرات ابلاغ شد که بر اساس آن دستورالعمل، مبلغ ۲۰ هزار تومان به قبض ماهانه مشترکین تلفن ثابت شهر تهران، ۱۵ هزار تومان به قبض ماهانه مشترکین سایر مراکز استان‌ها و ۱۰ هزار تومان برای سایر شهرها در نظر گرفته شده است. این مبلغ در ازای دریافت مکالمه رایگان درون شهری، برون شهری یا تلفن همراه است.

«محمدرضا بیدخام» مدیر کل ارتباطات و امور بین‌الملل شرکت مخابرات ایران درباره این جزئیات این خبر گفت:

خبری که منتشر شد بر این نکته اشاره دارد که شرکت مخابرات به واسطه ۲۰ هزار تومانی که از شهریور در قبوض مشترکان تلفن ثابت ساکن تهران درج شده ماهانه ۷۰۰ میلیارد تومان درآمد دارد؛ این خبر از اساس کذب است.

وی افزود: «در این خبر آمده است که شرکت مخابرات ۳۷ میلیون مشترک فعال دارد، در حالی که بر اساس آخرین آمار سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی کشور، شرکت مخابرات ۲۹ میلیون و ۳۶۴ هزار خط دایری با مشترک فعال دارد.»

آبونمان تلفن ثابت

بیدخام تاکید کرد:

بر اساس دستورالعمل ابلاغی ستاد تنظیم بازار به مخابرات، برای هفت میلیون و ۲۰۰ هزار مشترک تلفن ثابت در شهر تهران ۲۰ هزار تومان هزینه ماهانه خدمات مکالمه صوتی درنظر گرفته شده است و این مبلغ ارتباطی به آبونه ندارد. طبق مصوبه ستاد تنظیم بازار که به عنوان دستورالعمل نحوه تنظیم هزینه ماهانه خدمات مکالمه صوتی مشترکین تلفن ثابت به مخابرات ابلاغ شد، مشترکین تلفن ثابت در شهر تهران در ازای پرداخت ۲۰ هزار تومان، چهار هزار و ۴۴۴ دقیقه مکالمه شهری رایگان یا ۵۹۲ دقیقه مکالمه بین استانی یا ۳۱۲ دقیقه مکالمه دریافت می‌کنند.

وی درباره وضعیت دیگر استان‌های کشور گفت: «برای سایر مراکز استان‌ها این مبلغ ۱۵ هزار تومان درنظر گرفته شده و ازای پرداخت آن، سه هزار و ۳۳۳ دقیقه مکالمه شهری رایگان یا ۴۴۴ دقیقه مکالمه بین استانی یا ۲۳۸ دقیقه مکالمه دریافت می‌کنند. برای سایر شهرها این مبلغ ۱۰ هزار تومان است که در با پرداخت آن مشترک ۲ هزار و ۶۶۶ دقیقه مکالمه شهری رایگان یا ۳۵۵ دقیقه مکالمه بین استانی یا ۱۹۰ دقیقه مکالمه دریافت می‌کنند. برای روستاها نیز هیچ مبلغی درنظر گرفته نشده است.»

آبونمان تلفن ثابت

دستور شورای رقابت به شرکت مخابرات

روابط عمومی مرکز ملی رقابت اعلام کرد:

در پانصد و نهمین جلسه این شورا به استناد بند ۵ ماده ۵۸ قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی و با توجه به ماده ۳ مصوبه جلسه ۴۶۶ شورای رقابت با موضوع “دستورالعمل نحوه تنظیم هزینه ماهیانه تلفن ثابت”، شرکت مخابرات ایران موظف است با استقرار نظام حسابداری بهای تمام شده، نظام خود را به نحوی اصلاح کند که هزینه تمام شده هر یک از خدمات تمام شده این شرکت به صورت مجزا و دقیق محاسبه و در صورت‌های مالی حسابرسی شده این شرکت درج شود؛ اما شرکت مخابرات ایران این مصوبه را اجرا نکرده است. بنابراین تا زمان ارائه دقیق هزینه ماهانه تمام شده خدمات تلفن ثابت، مندرج در صورت‌های مالی حسابرسی شده شرکت مخابرات ایران، هرگونه تغییر در هزینه خدمات تلفن ثابت و اخذ وجوه اضافی، مغایر مصوبه شورای رقابت بوده و باید به قید فوریت متوقف شود.

گفتنی است؛ بر اساس نظام تعرفه‌ای جدید، هر خط تلفن ثابت در هر ماه میزان حداقلی را پرداخت می‌کند و کارکرد تلفن بیش از میزان تعیین شده، مشمول هزینه اضافی خواهد شد.

در این مدل اصلاحی، محاسبه کارکرد تلفن ثابت در کشور به سه بخش تقسیم شده است که مشترکان تلفن ثابت در شهر تهران به ازای هر خط تلفن با میزان مکالمه مشخص، حداقل ماهانه ۲۰ هزار تومان پرداخت خواهند کرد.

سایر مراکز استان ۱۵ هزار تومان و شهر‌های دیگر نیز حداقل ۱۰ هزار تومان به صورت ماهانه پرداخت خواهند کرد و از میزان مشخص مکالمه ثابت ماهانه هم بهره‌مند خواهند شد.

بیشتر بخوانید:

نظر شما درباره افزایش هزینه آبونمان تلفن ثابت چیست؟ نظرات خود در بخش کامنت با تکراتو در میان بگذارید و اخبار فناوری را با ما دنبال کنید.ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |

ارسال نظر (3 نظر)

  در آمد داشته برای مخابرات ولی بی اعتماد مردم به آنها ضررش خیلی بیشتره

  پاسخ

  دزدی در روز روشن ، این طرح بایستی مثل موبایل با درخواست مشتری باشه

  پاسخ

  مثل اینه که شما ابتدا پول بدی که یه جوی سیمانی آب از جلوی باغت رد بشه (هزینه امتیاز تلفن)، بعد بخاطر آبی که از اون رد میشه و شما ازش استفاده نمیکنی هم هرماه پول بدی! چون شاید یه مشت از اون آب به صورتت بزنی!
  واقعا دزدی هست…

  پاسخ