coinex
OMPFinex

انتقاد شدید رئیس مجلس از وزیر اقتصاد ؛ قالیباف، خاندوزی را نقره داغ کرد [+ویدئو]

انتقاد شدید رئیس مجلس از وزیر اقتصاد به منظور عملکرد او در بحث اختصاص منابع و بودجه برای اشتغال‌زایی در صحن علنی مجلس صورت گرفت.

انتقاد شدید رئیس مجلس از وزیر اقتصاد در صحن علنی مجلس در مسئله تخصیص منابع و بروجه برای اشتغالزایی به تیتر یک رسانه‌ها تبدیل شد. قالیباف از حساسیت مجلس در دو موضوع معیشت و اشتغال مردم صحبت کرد و معیشت را با اشتغال همسو دانست.

بیشتر بخوانید: جبران خسارت قطعی اینترنت ؛ وعده مبهم و عجیب وزیر اقتصاد!

انتقاد شدید رئیس مجلس از وزیر اقتصاد در بحث اشتغالزایی

محمد باقر قالیباف در جلسه علنی امروز (سه شنبه ۱۷ آبان ماه) مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی عملکرد تخصیص بودجه اشتغال‌زایی اظهار داشت:

مجلس روی دو موضوع اشتغال و معیشت حساس است و به همان میزان که معیشت برای ما مهم است و اولویت دارد، اشتغال هم مهم است و اولویت دارد.

وی متذکر شد: «هم در برنامه ششم توسعه و هم در بودجه ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ مجلس منابع و پول لازم برای تحقق اشتغال‌زایی را پیش‌بینی کرده است. به هیچ وجه قصد ما این نیست که به دولت بگوییم از معیشت بزنید و منابع آن را صرف اشتغال کنید بلکه ما می‌گوئیم هر پولی را در جای خودش هزینه کنید.»

انتقاد شدید رئیس مجلس از وزیر اقتصاد

وی تأکید کرد: «اگر قرار بر این است که قانون نوشته شود و درآمدها محقق شود اما در جای خودش هزینه نشود، پس بفرمائید مجلس و دولت می‌خواهند چه کار کنند؟ البته ما شرایط سخت دولت را می‌فهمیم اما بر اساس درآمدهایی که وارد خزانه شده است، قضاوت می‌کنیم. ما حواسمان به معیشت و اشتغال مردم است.»

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت:

۱۹ همت در حساب‌های مسدودی قرار گرفت و بانک‌ها هم دو برابر برای آن می‌توانستند وام بگذارند، پس در حقیقت سال گذشته اگر ۱۳ همت را برای اشتغال و تولید پرداخت می‌کردیم حدود ۷۵ همت برای اشتغال و تولید اختصاص پیدا می‌کرد. دولت از هزینه‌های غیر معیشتی و جاری تا جایی که می‌تواند کنار بگذارد تا قانون را اجرا کند.

انتقاد شدید رئیس مجلس از وزیر اقتصاد

قالیباف ادامه داد: «زمانی که مجلس قانونی را مصوب می‌کند، توقع می‌رود که آن قانون اجرا شود. ما سال گذشته منابع تبصره ۱۸ را در اختیار وزارت اقتصاد قرار داده و آن را در صندوقی گذاشتیم که سازمان برنامه با آن مخالف بود. امسال این منابع در اختیار سازمان برنامه گذاشته شد که تا الان سازمان برنامه یک قران از آن را نداده است. پس با این وضعیت توقع داریم که سال آینده باز هم این منابع را به سازمان برنامه و بودجه دهیم؟ عملکرد نشان می‌دهد که باید این منابع در صندوق وزارت اقتصاد باشد.»

رئیس مجلس شورای اسلامی خطاب به میرکاظمی، بیان کرد:

بنده با پیشنهاد شما در موضوع معیشت در بودجه ۱۴۰۱ مخالف بودم و حتی گفتم که سقف تعیین شده برای معیشت پاسخگو نیست، پیشنهاد ۳۲۰ همت را داشتم و شما اصرار بر ۱۶۰ همت داشتید. البته تصمیمی در جلسه سران قوا برای فروش اموال مازاد و اتمام پروژه‌های نیمه تمام گرفته شده است که ظرف یک ماه آینده طرح یا لایحه دو فوریتی آن در مجلس بررسی می‌شود و این موضوع تعیین تکلیف خواهد شد.

وی در روند بررسی گزارش مشترک کمیسیون‌های برنامه و بودجه و محاسبات و ویژه جهش رونق تولید و نظارت بر اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی مبنی بر نحوه عملکرد دستگاه‌های مسئول در خصوص بند (الف) تبصره (۱۸) قانون بودجه سال ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ کل کشور در تذکری اظهار کرد: «ما از چهارشنبه هفته قبل به آقای میرکاظمی رئیس سازمان برنامه و بودجه دعوتنامه داده بودیم تا در جلسه امروز مجلس حضور پیدا کند.»

رئیس مجلس افزود:

این انصاف نیست که رئیس سازمان برنامه و بودجه در این جلسه حضور پیدا نکند؛ بر اساس قانون ایشان موظف به حضور در جلسه مجلس هستند اما آقای میرکاظمی امروز ساعت ۷:۳۰ صبح اعلام کردند که کار داریم و نمی‌توانیم در مجلس حضور پیدا کنیم! چه کاری مهم‌تر از اینکه می‌خواهیم کار قانون را پیگیری کنیم؟ اگر بناست مجلس کار نظارتی خود را انجام ندهد این که نمی‌شود؛ حتماً به دوستان بفرمایید باید به جلسه تشریف بیاورند.

قالیباف همچنین خطاب به وزیر اقتصاد، گفت: «آقای خاندوزی! شما یا خسته شدید یا رودربایستی دارید، انتظار می‌رود که شما مطالبه گرایانه پیگیری کنید همانطور که سال گذشته این اقدام را انجام می‌دادید. در شرایط سخت اقتصادی اشتغال و معیشت دو موضوع مهم است. ما علاوه بر بحث یارانه، ۹ میلیارد دلار ارز با همان ارز یارانه‌ای ۴۲۰۰ تومانی در اختیار دولت قرار دادیم. البته که دولت سامانه ETS ارزی را هم راه اندازی نکرده است.»

بیشتر بخوانید:

نظر شما درباره انتقاد شدید رئیس مجلس از وزیر اقتصاد چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با تکراتو در میان بگذارید.

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر