coinex
otetmarket
راهنمای خرید تکراتو

طرح تقسیم تهران به سه استان در حال بررسی است!

مدیر کل دفتر تقسیمات کشوری، زهرا احمدی در گفتگویی با رسانه‌ها از طرح تقسیم تهران به سه استان و استان کرمان به دو بخش خبر داده است.

زهرا احمدی در گفتگو با ایلنا گفت: «هدف اصلی تقسیمات کشوری مدیریت فضای سرزمینی است در این مورد قوانین متعددی تصویب شده است، به عنوان مثال در سال ۱۳۱۶ دوبار این قوانین مورد بازنگری قرار گرفتند».

بیشتر بخوانید: بنیاد ملی نخبگان از بازگشت 2700 نخبه به ایران خبر داد

طرح تقسیم تهران به سه استان

او با اشاره به اینکه یکی از ابزارهای دولت برای سازماندهی، تقسیمات کشوری است گفت: «فرآیندهای تقسیمات کشوری در طول زمان تغییراتی داشته است. قانون سا ۱۳۶۲ که در این خصوص بود بارها مورد بازنگری قرار گرفت تا موجبات تسهیل‌گری را فراهم بیاورد. وزارت کشور با افزایش درخواست تقسیمات کشوری مواجه است؛ از ابتدای سال تاکنون ۲۶۶۱ درخواست تقسیمات کشوری به وزارت کشور رسیده است». مدیرکل دفتر تقسیمات کشوری افزود:

از سال ۸۶ تا ۱۴۰۱، ۱۴۰ شهرستان و ۳۵۳ شهر ایجاد شده که همه این عوامل باعث ایجاد نگرشی جدید در این مورد شده است.

وی تصریح کرد: «براساس ماده ۱۰ سند ملی آمایش، چارچوب قانون تقسیمات کشوری از طرف وزارت کشور تنظیم شد و دولت نیز این لایحه را برای بررسی در دستور کار قرار خواهد داد. میزان بودجه برای ایجاد هر استان جدید ۹۰۰ میلیارد تومان است و ۵۳۹۷ پست جدید باید ایجاد شود».

طرح تقسیم تهران به سه استان در حال بررسی است!

مدیرکل دفتر تقسیمات کشوری در ادامه گفت: «براساس این نگرش، قانون را بازنگری کردیم هدف از این کار مدیریت فضای سرزمینی واحدها و سطوح به منظور اعمال حاکمیت بوده است. هر حرکتی که در تقسیمات کشوری انجام می‌گیرد باید براساس این ماده باشد».

احمدی تصریح کرد: «در این اصلاحیه نگاهی نو به شهر، روستا و استان خواهیم داشت. در مورد شهرک‌ می‌توان گفت فضایی است که تاکنون در قوانین تقسیمات کشوری قانونی در مورد آن وجود نداشته است». وی افزود:

شهرهای جدید جزو شهرهایی هستند که از نگاه تقسیمات کشوری دور بوده‌اند در صورت به تصویب رسیدن این قانون، این شهرها نیز مورد توجه قرار خواهد گرفت.

احمدی در ادامه گفت: «در قانون تقسیمات کشوری دهستان حذف خواهد شد؛ چراکه برای آن مدیریت سرزمینی وجود ندارد، ۲۷۵۶ دهستان دارای مدیریت نبودند».

وی افزود: «مهمترین رویکرد ما درجه‌بندی است درجه بندی سطوح و واحد‌های تقسیمات کشوری مورد توجه قرار خواهد گرفت. نگاه جدید در تقسیمات کشوری بر مبنای درجه بندی است که شاخص‌های خودش را دارد اعم از بهداشتی، سیاسی، امنیتی و قضایی باید امتیاز مورد نظر را کسب کنند تا به درجات مختلف برسند». احمدی گفت:

واحد‌های ما شامل روستا، شهرک‌ و شهر است و سطوح شامل بخش، شهرستان و استان است. در لایحه جدید تفویض اختیارات پیشنهاد شده است،‌ بخشی از این تفویض اختیارات باید به تصویب دولت برسد ما با قانون جدید سعی کردیم ضعف عدالت در قانون را که باعث نارضایتی شده است بکاهیم که این اصلاحیه‌ها از افزایش حجم بودجه می‌کاهد و دولت الکترونیک را تقویت می‌کند.

وی تصریح کرد: «بررسی‌های فعلی براساس نگاه قانون سال ۶۲ است و در صورت تصویب دولت و طی روندها در نهایت به مجلس می‌رود. ۶ پیشنهاد به ریاست جمهوری از کمیسیون شوراهای مجلس نیز ارسال شده است». احمدی گفت: «موضوع تشکیل استان کرمان جنوبی و تهران شرق و غرب نیز در حال بررسی است».

بیشتر بخوانید:

نظر شما درباره طرح تقسیم تهران به سه استان چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با تکراتو در میان بگذارید.

راهنمای خرید تکراتو
ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر (5 نظر)

  واقعا در مجلس و دولت و دستگاه قضا با سواد پیدا می شود منظورم از سواد تحصیلات در پیتی و دکترا های جعلی و سوری جنابان نیست سوادی در حد خواندن و نوشتن واقعا در این سه قوه به ندرت پیدا میشه جناب رئیس جمهور با این طرح کوکانه که فقط به ذهن شما رسیده و تهران را به دو یا چند استان تقسیم کنید حاصلی جز هرج و مرج ندارد

  پاسخ

  تقسیم استانها مزیت هایی از جمله کاهش دریافت خدمات و خدمت رسانی بیشتر و بهتر و کوتاهتر صرفه جویی در عمر و زمان ،رشد و پیشرفت بهتر همه جای کشورمان و بسیاری از مزایای دیگر دارد از استان استان تهران این چند استان میتوانند متولد شوند،استان دماوند یا تهران شرقی،استان ری تهران جنوبی،استان ورامین و غیره را میتوان داشت

  پاسخ

  تبدیل شدن ایران عزیز ما به استان های بیشتر یعنی آبادی نقاطی بیشتر و کوتاهی فاصله امکانات و تجهیزات و تکنولوژی و افزایش رفاه مردم
  ترکیه در بیخ گوش ما شصت هفتاد استان دارد

  پاسخ

  سلام ماهمه چیزمان درست شده فقط حالامانده تهران بشه ۳استان تاراهای دزدی برای افرادبیشتری بازبشه این فکراحمقانه ازکجااب میخوره اگروطن پرست تودستگاه باشه که بعیدمیدانم باشه مخالف این طرح میشه چون بااین کارتعداددزدهارافقط زیادمیکنیم بااین تعداددزداین حال وروزمانه حالابیابرای تهران تعداددزدان ۳برابربشن انوقت تهران گلستان میشه

  پاسخ

  یعنی همه مشکلات حل شده فقط مونده تهران شرقی و تهران غربی چه فایده ای داره!؟؟؟

  پاسخ