;
coinex

اتصال پیامرسان‌های داخلی در شرایط کندی اینترنت و اختلالات گسترده!

اتصال پیامرسان‌های داخلی با وجود سرعت پایین اینترنت و اختلالات گاه‌وبی‌گاه آن، به نظر اقدام بیهوده‌ای می‌رسد. چراکه اختلالات استفاده از پیامرسان‌ها را اساسا با مشکل مواجه کرده است.

اتصال پیامرسان‌های داخلی موضوعی است که چندی پیش وزیر ارتباطات از آن صحبت کرد. اما باوجود سرعت بسیار پایین و ضعیف اینترنت و همچنین باگ‌ها و اختلالات بی‌شمار پیام‌رسان‌های بومی نمی‌توان آینده‌ای خوب برای آن متصور شد.

از 4 ماه پیش که اختلالات اینترنت در کشور آغاز شده است، تأکیدات زیادی به استفاده از پلتفرم‌های داخلی و بویژه اپلیکیشن‌های ارتباطی ایرانی از سوی مقامات و به‌خصوص وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات شده است. اما درنهایت باید منتظر ماند و دید که چه اتفاقی در این حوزه خواهد افتاد.

بیشتر بخوانید: نماینده مجلس: پیامرسان‌های داخلی ایمن‌تر از رقبای خارجی خود هستند!

اتصال پیامرسان‌های داخلی در شرایط کندی و اختلالات گسترده

با گذشت چهار ماه از انحصاری کردن فضای پلتفرم‌های ارتباطی هنوز هم تلاش‌ها برای تشویق مردم به عضویت در آنها ادامه دارد. پنجم دی‌ماه، زارع‌پور از تدوین لایحه‌ای برای حفاظت از اطلاعات و داده‌های شخصی کاربران پلتفرم‌های داخلی خبر داد و معافیت مالیاتی برای کسب‌وکارهای اینترنتی فعال در سکوهای داخلی در نظر گرفته شد اما کاربران این سکوها می‌گویند سرعت این پلتفرم‌ها به اندازه کافی راضی‌کننده نیست. جست‌وجوی دو کلیدواژه سرعت و نام پیام‌رسان‌های داخلی در توییتر نشان می‌دهد کمتر کاربری از سرعت این پلتفرم‌ها ابراز رضایت کرده‌ است.

عیسی زارع‌پور، یکم بهمن‌ماه در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره علت کندی سرعت پیام‌رسان‌های ایرانی در برخی ساعات روز گفت:

ما حداکثر تلاش خود را می‌کنیم که پیام‌رسان‌های داخلی با حداکثر سرعت و کیفیت به مردم ارائه خدمت کنند. اگر مردم کندی‌ای مشاهده کردند با شماره ۱۹۵ تماس بگیرند.

اتصال پیامرسان‌های داخلی در شرایط کندی و اختلالات گسترده

مسئولان پیام‌رسان‌های داخلی اما واکنش‌های متفاوتی درباره کندی سکوها داشتند. فرهاد مرادی، مدیرعامل سروش پلاس، در گفت‌وگو با پیوست می‌گوید: «این‌طور نبوده که در ساعات خاصی کاهش سرعت داشته باشیم. در روزهای مختلف مانند روزهای کنکور روی شبکه‌های همراه کندی سرعت وجود داشت. چنین موارد کلی‌ای وجود دارد و خارج از این موارد کندی نداشته‌ایم.»

احتمالاً اشاره مرادی به اختلال‌هایی است که از ۲۸ دی‌ماه در اینترنت دیده شده است. شرکت ارتباطات زیرساخت علت را مشکلات فنی عنوان کرد و زارع‌پور هم این مشکلات را تایید کرد و گفت:

روزهای چهارشنبه و پنجشنبه در مرکز تبادل ترافیک کشوری در تهران مشکلی به مدت یکی دو ساعت داشتیم که به همت دوستان برطرف شد. در حال حاضر هیچ مشکلی وجود ندارد.

مسئولان پیام‌رسان‌های ایتا، روبیکا و گپ حاضر به صحبت درباره این موضوع نشدند. هرچند برخی از این پیام‌رسان‌ها به صورت غیررسمی اعلام کردند که آنها نیز کاهش سرعت را در برخی از روزها تجربه کرده‌اند منتها علاقه‌ای به صحبت رسمی درباره آن نداشتند.

گلایه‌های کاربران درباره کندی پیام‌رسان‌های داخلی هنوز پاسخ مناسبی دریافت نکرده است. در همین حال، طرح تجمیع این پیام‌رسان‌ها هم بیان شده است. زارع‌پور در روزهای ابتدایی دی‌ماه اعلام کرد: «یکی از اهداف وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات این است که امکانی فراهم شود تا هر شخص که در هر پیام‌رسان ایرانی حضور دارد، بتواند به کسی که در آن پیام‌رسان نیست و در پیام‌رسان ایرانی دیگری حضور دارد، در قدم اول پیام مستقیم بدهد و سپس گروه‌ها و کانال‌های مشترک داشته باشند. او وعده داده که این اتفاق تا دهه فجر یا حداکثر تا پایان سال محقق می‌شود.» مدیرعامل سروش پلاس می‌گوید:

این طرح بیان شده و ما در حال بررسی یکسری موارد هستیم. نگران تجربه کاربری هستیم چون اگر مشکلی پیش بیاید ممکن است از چشم پلتفرم دیده شود. برای ما مهم است که برای کاربران تجربه خوبی رقم بخورد.

اتصال پیامرسان‌های داخلی در شرایط کندی و اختلالات گسترده

او در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چه زمانی از نتیجه این طرح رونمایی می‌شود می‌گوید: «زمان‌بندی‌ای از سوی وزیر اعلام شده اما تا از مناسب بودن تجربه کاربری مطمئن نشویم نمی‌توان گفت که این طرح به زمان‌بندی می‌رسد.»

محمد خوانساری، رئیس سازمان فناوری اطلاعات، اعلام کرده بود برقراری ارتباط میان پیام‌رسان‌ها به صورت موازی از طریق سه تیم در حال پیگیری است. طبق گفته او:

سازمان فناوری در حال کار کردن روی سرویسی است تا ارتباط (Interconnection) بین پیام‌رسان‌ها را فراهم کند، تا همان‌طور که مثلاً مشترکان ایرانسل می‌توانند با تلفن ثابت مخابرات تماس بگیرند، کاربران پیام‌رسان‌های مختلف امکان تبادل پیام با یکدیگر را بیابند.

هرچند هنوز کاربران پیام‌رسان‌های داخلی نیز از اختلال اینترنت گلایه‌مند هستند و آن را مخل برقراری ارتباط پایدار خود می‌دانند اما شاید برقراری ارتباط میان آنها موجب شود کاربران این پیام‌رسان‌ها با یکدیگر ساده‌تر در ارتباط باشند.

بیشتر بخوانید:

دیدگاه شما درباره اتصال پیامرسان‌های داخلی چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها در میان گذاشته و اخبار تکنولوژی را با ما دنبال کنید.

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر