فرادرس


مقداد آی تی
همین حالا برای دوستان خود به اشتراک بگذارید: واتساپ | تلگرام |

پهپاد جدید اسرائیل با قابلیت حمل یک تن مهمات؛ آیا هرن‌ تی پی قدرتمندترین پهپاد خاورمیانه است؟ [+تصاویر]

پهپاد جدید اسرائیل با نام هرن تی پی با قابلیت حمل یک تن بمب و مهمات معرفی شده است. یک پهپاد قدرتمند و بی‌نظیر که بی‌تردید از بهترین پهپادهای جهان است.

روز گذشته رویترز در گزارشی اختصاصی از تل‌آویو نوشت که بالاخره و بعد از نزدیک به بیست سال مخفی‌کاری، مقامات نظامی اسرائیل در ژوئیه سال گذشته پیشرفت برنامه پهپادی خود را که بخشی از مجموعه پروژه‌های تهاجمی تجسسی این دولت بود علنی کردند.

این پروژه که اسرائیل در آن پیشگام است بخشی از واکنش این دولت طی نیم قرن گذشته برای جلوگیری از حملات غافلگیرکننده‌ای است که در جریان جنگ 1973 با هجوم تانک‌های مصر و سوریه و حمایت چند کشور غربی علیه اسرائیل رخ داد و تبعات زیادی برای این کشور به همراه داشت.

بیشتر بخوانید: پرتاب ماهواره جاسوسی جدید اسرائیل به فضا ؛ جاسوسی از ایران، اولین اقدام نتانیاهو بعد از تشکیل دولت!

هرن تی پی؛ پهپاد جدید اسرائیل

ژنرال‌های اسرائیلی نوامبر گذشته از طراحی نسل جدید پهپادهای پیشرفته ارتش اسرائیل خبر داده و گفته بودند که دو نیروی هوایی و توپخانه آن که از پهپاد استفاده می‌کنند از این مدل‌های جدید که بزرگی آن‌ها نزدیک به یک جت جنگنده است، برای مقابله با نیروهای مهاجم فلسطینی و حتی اهدافی در دور دست نظیر ایران و سودان استفاده خواهند کرد.

در گزارشی دیگر از بی‌بی‌سی، ژنرال‌های اسرائیلی به رویترز گفته‌اند که پهپاد جدید اسرائیل قابلیت استفاده برا یمخابره تصاویر هوایی و یا رها کردن بمب را دارد و از پهپادهای مدل کامیکازی متفاوت است.

پهپاد جدید اسرائیل با قابلیت حمل یک تن مهمات؛ آیا هرن‌ تی پی قدرتمندترین پهپاد خاورمیانه است؟ [+تصاویر]
پهپاد جدید اسرائیل هرن تی پی
در حال حاضر اسرائیل از پیشگامان ساخت انواع هواپیماهای بدون سرنشین هدایت‌شوند در دنیا است و در سالیان اخیر از آن‌ها برای شناسایی و هدف قراردادن نیروهای فلسطینی استفاده کرده اما در سالیان اخیر و با توجه به افزایش سهم ایران در بازار پهپادها، اسرائیل نگران موضع برتر خود در این حوزه در منطقه است.

حال به نظر می‌رسد تل آویو با نسل جدید پهپادهای خود در کنار تجهیز نیروی هوایی به جت‌های فوق پیشرفته اف 35 آمریکا به دنبال افزایش برتری هوایی خود در منطقه است.

همزمان افزایش روابط سیاسی اسرائیل با کشورهای عربی حاشیه خلیح فارس، احتمال همکاری‌های جاسوسی نظامی بین این کشورها علیه ایران را تقویت کرده است و شاید در آینده کشورهایی چون امارات هم از امکانات اسرائیل علیه ایران استفاده کنند.

در گزارش رویترز به نقل از فرماندهان اسرائیلی آمده که نسل جدید پهپادهای اسرائیل توسط تسلیحات‌سازی سازمان صنایع هواوفضا اسرائیل و شرکت تسلیحاتی البیت سیستمز تولید شده است. البته شرکت دولتی صنایع هواوفضا اسرائیل، پهپاد هرن تی‌پی (Heron TP) را تولید کرده که به بزرگی یک جنگنده با خلبان است و نوع کوچکتر آن هم که هرمس (Herms) نامگذاری شده محصول شرکت البیت سیستمز است.

بیشتر بخوانید:

بهترین پهپادهای جهان ؛ پیشرفته‌ترین و قوی‌ترین پهپادهای جهان

بهترین پهپادهای ایران ؛ پیشرفته ترین و قوی ترین پهپادهای ایرانی کدامند؟ [+ عکس]

پهپاد جدید اسرائیل با قابلیت حمل یک تن مهمات؛ آیا هرن‌ تی پی قدرتمندترین پهپاد خاورمیانه است؟ [+تصاویر]
پهپاد هرن تی پی اسرائیل
آنطور که ژنرال‌های اسرائیلی مدعی شده‌اند، پهپاد بزرگ هرن تی پی قادر به حمل حدود یک تن بمب و مهمات است، که البته این لزوما به معنای قابلیت حمل بمب یک تنی نیست بلکه بسته به نوع مهمات و بمب‌ها و نحوه بالانس کردن وزن آن‌ها هنگام نصب روی پهپاد متغیر است. موضوع جالب توجه نوع بمب‌هایی است که این پهپادها قادر به حمل و رها کردن آنها خواهند بود. یک افسر ارتش اسرائیل که رویترز به علت پروتکل‌های نظامی این دولت نامش را فاش نکرده گفته:

«تمام تسلیحات ساخت اسرائیل این پهپادها به صورت سقوط آزاد (با تکیه بر جاذبه زمین) عمل می‌کنند و سرعت آنها می‌تواند به سرعت صوت برسد».

چنین بمب‌هایی برخلاف موشک‌های هوا به سطح نظیر راکت «هلفایر» که پهپادهای آمریکایی در مواردی از آنها استفاده می‌کنند، دارای موتور نیستند و به همین علت بعد از رها شدن از خود صدا و رد دود تولید نمی‌کنند.

این افسر ارتش اسرائیل توضیحات بیشتری در این باره نداده، اما تصریح کرده نسل جدید پهپادهای اسرائیل هنگام عملیات و بمباران طوری عمل می‌کنند که «نه کسی صدای آنها را خواهد شنید و نه کسی متوجه آمدن آنها خواهد شد».

یک مقام دیگر ارتش اسرائیل گفته نمونه استفاده از این پهپادها می‌تواند قابلیت آنها در شناسایی و هدف قرار دادن تیم‌های ضربتی کوچک که سریع حرکت می‌کنند باشد؛ به این ترتیب که این تیم‌های ضربتی کوچک و سریع را فورا شناسایی و قبل از این که آنها بتوانند راکتی پرتاب کنند، هدف قرار خواهد داد. در ادامه مجموعه تصاویر پهپاد هر تی پی را ببینید:

بیشتر بخوانید:

دیدگاه شما در خصوص پهپاد جدید اسرائیل چیست؟ آیا هرن تی پی قوی‌ترین پهپاد خاورمیانه است؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با تکراتو دنبال کرده و اخبار تکنولوژی را با ما دنبال کنید.

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |

ارسال نظر (2 نظر)

    عصر پهباد ها و ربات هاست باید در این زمینه قدرتمند شد تنها چیزی که جلوی اینها را میگیره سلاح های لیزری هست

    پاسخ

    این پهپاد ها نیازی به سلاح لیزری ندارن سامانه های پدافندی اگه پیشرفته باشه به راحتی می‌تونه منهدم کنه سلاح لیزی برای موشک های هایپر سونیک باید بکار گرفت

    پاسخ