coinex
otetmarket
راهنمای خرید تکراتو

افزایش قیمت بنزین به 7500 تومان در سال 1402 عملیاتی خواهد شد؟

طرح افزایش قیمت بنزین به 7500 تومان شاید در سال جاری با توجه به نرخ بالای تورم و افزایش قیمت بسیاری از کالاهای اساسی عملی شود.

بازهم شایعاتی مبنی‌بر افزایش قیمت بنزین در فضای کشور پیچیده است که برآن شدیم صحت و سقم آنها را بررسی کنیم. براساس این شایعات، افزایش قیمت بنزین به 7500 تومان ممکن است امسال عملیاتی شود. نخست برخی از کارشناسان اقتصادی و منابع آگاه این خبر را به بیرون درز داده‌اند و حال نیز برخی جایگاه‌داران سوخت از افزایش قیمت بنزین سخن می‌گویند که شایعات را پیچیده‌تر کرده است.

بیشتر بخوانید: آغاز جمع‌آوری کارت سوخت پمپ بنزین‌ها / حتما با کارت سوخت به پمپ بنزین مراجعه کنید

افزایش قیمت بنزین به 7500 تومان صحت دارد؟

یک پیگیری ساده نشان می‌دهد که برخی شایعه‌های جدید افزایش قیمت بنزین از جایگاه‌های سوخت شروع شده است و بر اساس پیام‌های ارسال شده، برخی از جایگاه‌داران به رانندگان می‌گویند که از هفته آینده بنزین گران می‌شود. اما از سوی دیگر در فضای مجازی برخی کارشناسان هستند که قیمت جدید بنزین و زمان اجرایی شدن این طرح را اعلام می‌کنند.

بر اساس اطلاعات منتشر شده در صفحه برخی فعالان اقتصادی و کارشناسان مربوطه، ۱۹ فروردین ۱۴۰۲ روزی است که دوباره بنزین گران می‌شود و به گفته آن‌ها، این بار بنزین دولتی ۵ هزار تومان و بنزین آزاد ۷ هزار و ۵۰۰ تومان خواهد بود. همچنین قرار است تا افزایش قیمت بنزین طی دو مرحله دیگر هم در سال جاری رخ دهد. در حال حاضر قیمت بنزین دولتی هزار و ۵۰۰ تومان است و بنزین معمولی آزاد با قیمت 3 هزار تومان و بنزین سوپر سه هزار و ۵۰۰ تومان به فروش می‌رسد.

افزایش قیمت بنزین به 7500 صحت دارد؟

اما در چند وقت اخیر بارها مسئولان مربوطه اعلام کرده‌اند که فعلاً خبری از افزایش قیمت بنزین نیست و مردم نگران گرانی بنزین نباشند. با این حال نباید فراموش کرد که در آبان ۱۳۹۸، هرگونه افزایش قیمت بنزین تکذیب می‌شود و تنها کمتر از نیم ساعت به اجرایی شدن این طرح، بسته خبری این رخداد در اختیار خبرنگاران قرار گرفت و در پی آن، رئیس جمهور وقت هم اعلام کرد که خبری از افزایش قیمت بنزین نداشته است و خودش، صبح شنبه (یک روز بعد از افزایش قیمت بنزین) متوجه خبر شده است.

در شرایط فعلی با اینکه شایعه‌های افزایش قیمت بنزین حواشی را در پی خواهد داشت، اما می‌تواند واکنش مردم نسبت به این خبرها را به مسئولان نشان دهد و از سویی سبب گردد تا هرگونه تصمیم‌گیری مسئولان در شرایط بهتری انجام شود. در تعطیلات نوروز شاهد بودیم که برخی افراد سرشناس و مسئول، نسبت به میزان استفاده بنزین در مسافرت‌ها انتقاد داشتند و این حجم مصرف را به دلیل ارزان بودن بنزین می‌دانستند.

افزایش قیمت بنزین در سال 1402 تکذیب شد [بروزرسانی 21 فروردین 1402]

فریدون عباسی نماینده مجلس شورای‌اسلامی، با رد شایعات مربوط به افزایش قیمت بنزین در سال 1402 اظهار کرد: «یک جریان سیاسی خاص به اخبار مربوط به افزایش قیمت بنزین دامن زده و با انتشار شایعه گران‌شدن بنزین‌ درصدد بر‌هم زدن جو جامعه هستند، وگرنه نه دولت و نه مجلس هیچ برنامه‌‌‌‌‌‌‌ای برای افزایش قیمت بنزین ندارند.» وی افزود:

در بودجه‌۱۴۰۲ هیچ‌بندی برای گران‌کردن حامل‌‌‌‌‌‌‌های انرژی دیده نشده‌است و اگر بنا بر گران‌کردن باشد، دولت باید برنامه‌های خود را بر اساس نرخ جدید بنویسد که چنین چیزی تصویب نشده‌است، زیرا قبل از گران‌کردن دولت باید فکری برای درآمدهای مردم بکند، درآمد مردم باید به اندازه‌‌‌‌‌‌‌ای باشد که توان افزایش قیمت را داشته باشند. اگر قرار است کالاها در کشور با نرخ دلار تعیین شوند نظام حقوق و دستمزد هم باید دلاری باشد و این کار منطقی نیست.

این عضو کمیسیون انرژی مجلس با تاکید بر لزوم صرفه‌‌‌‌‌‌‌جویی و تولید بیشتر برای پاسخگویی به رشد تقاضای بنزین گفت: باید به‌دنبال این باشیم که سیستم‌‌‌‌‌‌‌های خودروها در بازه زمانی مشخص طی ۵ تا ۱۰ سال ‌اصلاح شوند و وسایلی را که بنزین و گازوئیل کمتری مصرف می‌کنند، جایگزین کنیم، البته رسیدن به این هدف نیاز به سرمایه‌گذاری دارد. وی بیان‌کرد:

راه‌‌‌‌‌‌‌حل اولیه این است که مردم قبول کنند باید صرفه‌‌‌‌‌‌‌جویی کنند تا مسوولان مربوطه به این مرحله برسند که هم تامین‌مالی کنند و هم بتوانند دستگاه‌های جدید بسازند و توان داخلی و دانشی که داریم اجازه دهد که ما سیستم حمل‌ونقل را اصلاح کنیم.

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: در هر حال اگر قرار باشد قیمت حامل‌‌‌‌‌‌‌های انرژی همچنان پایین باشد قاچاق به خارج از مرزها تداوم خواهد داشت و ‌درصدی از منابع ملی ما سر سفره کشورهای همسایه قرار می‌گیرد و این درست نیست. باید بپذیریم که قیمت‌ها باید واقعی شوند و قبل از آن باید درآمد مردم واقعی شود. عباسی گفت: با روند کنونی مصرف و نحوه تولید خودرو در برنامه کوتاه‌‌‌‌‌‌‌مدت باید پالایشگاه‌ها بهینه‌‌‌‌‌‌‌سازی شده و تولید را افزایش دهیم و همچنین بنزین خارجی وارد کرده تا بتوانیم کسری‌‌‌‌‌‌‌ها را جبران کنیم. وی یادآور شد: اگر قرار است مصرف به همین شکل روند صعودی را طی کند؛ مجبوریم تا حدی واردات داشته باشیم.

بیشتر بخوانید:

دیدگاه شما در خصوص افزایش قیمت بنزین به 7500 تومان چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با تکراتو در میان بگذارید.

راهنمای خرید تکراتو
ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر (49 نظر)

  دلال دلال بازی چیه چطور موقع کارت ملی ساختن سریع میسازن موقع قاچاق سوخت نمیسازن باور کردنی نیست

  پاسخ

  زن و مردی رو میشناسم که با فاصله زمانی یکماه با وجود داشتن یه پسر بچه هفت ساله ، بخاطر پول پیش کم برای اجاره خونه و فقر شدید خودکشی کردن…. اینقد فشارها زیاده و اینقددررر درمونده موندیم که دستمون به جایی بند نیست گاهی فکر میکنم در لحظه زندگی کنم که این زندگی کمرمو خم نکنه ولی یه روزایی اینقد کم میارم میگم ته این بن بست اگه چاره نداشته باشم خودم و از شر این نفس کشیدن اجباری خلاص میکنم اگر خدا عادله میفهمه که به این نقطه رسیدن یعنی چی

  پاسخ

  چرا متمرکز شده اید روی سوخت مشتقات نفتی مثل بنزین و گازوئیل و …. و هی و به هر بهانه ای (قاچاق سوخت و یا مصرف زیاد سوخت ) در ادوار گذشته دستاویزی شده برای گران کردن سوخت و تنگتر کردن معیشت امت شهید پرور و چرا کاری نمیکنید برای تولید خودروهای غیر مواد نفتی که دنیا به این سمت رفته؟

  پاسخ

  سلام در دورانهای گذشته یکی از بهانه هایی که میخواستن قیمت سوخت را افزایش بدند، قاچاق سوخت بوده که برای جلوگیری از قاچاق سوخت را گران میکردند ولی آیا بحث قاچاق سوخت برچیده شده؟ قطعا نه ولی متاسفانه باز همین بهانه را ادامه میدن و به معیشت سخت مردم فشار میارند
  قاچاق سوخت بحث چند ده لیتر نیست خیلی زیاده و به احتمال قوی به صورت سازمان یافته داره صورت میگیره که باید به صورت جدی و معقولانه با این معظل مبارزه کنند و این خودش یه فساد بسیار بزرگه که باید باهاش برخورد بشه
  تو را به خدا با این بهانه ها زمزمزه گرون کردن بنزین و سوخت تن و بدن مردمو میلرزونه چون با گرون کردن سوخت همین قیمت اجناس هم گران و گرانتر میشه و معیشت و زندگی سختتر میشه

  پاسخ

  سابقه نشان داده هر موقع شایعه اش و به وجود آوردند گران اش هم کردن .روحانی صبح روز بعد فهمید گران شده رئیسی هم که احتمالا اصلا نفهمه که کی گرون قراره بشه .مجلس هم که یک مشت مفت خور به درد نخور ان بفهمن گران شده هم که کاری از دستشون بر نمیاد .رهبری هم که تو این زمینه کارشناس نیست . آخر هم نفهمیدیم کی باعث این گرانی هاست . دولت .مجلس .مردم .دلال یا بیگانه ها

  پاسخ

  نداشتن متخصص و کارشناس واقعی

  پاسخ

  دولت باید اول حقوق و دستمزد را با خارج از مرز منطبق کند و بعد قیمت اجناس رادر غیر اینصورت فشاروارده به ما آنقدر زیاد می شود که قابل تحمل نیست. بعضی از آقایان نماینده اگر طرحی ارایه نکنند بهتر است بروند بفکر کاسبی خودشان باشند و هردم برای خودشیرینی بذل افاضات نفرمایند و مملکت را دچار آشوب نکنند.

  پاسخ

  هشتاد درصد خودرو های شخصی بخاطر ارزانی بنزین صبح تا شب تو خیابون های شهر ویراژ میدن بی هیچ هدف و مقصدی و باعث ترافیک و آلودگی محیط زیست و بیماری های روحی روانی بخاطر صداهای ناهنجار میشن این یک واقعیت است که اکثریت مردم فرهنگ استفاده از خودرو را بلد نیستند

  پاسخ

  تنها راه نجات محیط زیست و داشتن هوایی سالم به دور از آلودگی صوتی و ترافیک و بیماری های روحی روانی اولین راه کار افزایش قیمت بنزین برای خودروهای شخصی و دومین راه کار افزایش قیمت خودرو چرا که ما ایرانیان فرهنگ استفاده از خودرو را نداریم

  پاسخ

  خجالت بکشید همین الان 1500 هم زیاده
  کارتی باید 1000 و حدودا ماهی 90 لیتر هم بدهند
  خودروساز که خودرو پایه دوگانه کم میزنه و گرون

  پاسخ

  با این گرونی شعار رهبری داره تبدیل به جوک رهبری میشه

  پاسخ

  به دوستانی که میگن یه بطری آب معدنی ارزانترازیه بطری بنزین هست عرض میکنم…بنزین ارزانتراز آب معدنی نیست.بلکه آب مجانی را گران‌میخریم.وقتی مقایسه ها به دلار ودرآمدوحقوقها به ریال باشد.اگربنزین‌مجانی هم به دست مصرف کننده برسد باز گران هست.دررابطه با قاچاق سوخت هم اگر درمنطقه کار ودرآمدباشد یقیناهیچ ایرانی آلوده به قاچاق نمیشود..
  انشاالله که دست اندرکاران برای بهبودی وضعییت معیشتی بیشتر به فکر مردم وجوانان کشورباشند…حق نگهدارتان

  پاسخ

  هر چقدر دلت میخواد ببر بالا ما ملت جا داریم هنوز.
  ببر تا لیتری ۲۰۰۰۰ نگران نباش جا دارین

  پاسخ