;
coinex

درمان اضطراب پس از حادثه با نوع جدید RNA

دانشمندان موفق به کشف راه‌حلی جدیدی برای درمان اضطراب شده‌اند که آنها را شگفت‌زده کرده است. محققان دانشگاه کویینزلند به این موضوع پرداختند که ریبونوکلئیک اسید یا RNA چگونه بر یادگیری و حافظه مرتبط با ترس تأثیر می‌گذارد.

آن‌ها کشف کردند که این نوع RNA به شیوه‌ای تا‌به‌حال ناشناخته، بر روی فرایندهای مرتبط با ترس در مغز تأثیر می‌گذارد و نقش مهمی در تنظیم عملکردهای سلولی مغز دارد. این کشف برای دانشمندان جذاب بوده و به دانش ما درباره عملکرد مغز مبتنی بر RNA می‌افزاید. ژورنال Nature Communications در یک مقاله اطلاعات این تحقیقات را منتشر کرد که در آن نشان می‌دهد که یک نوع RNA غیر-کدکننده به نام Gas5، تجمع مولکول‌های RNA در مسیرهای بلند نورون‌ها تحت کنترل دارد. این مکانیسم بر مبنای هماهنگی RNA، تأثیر بسزایی بر تحریک‌پذیری نورون‌ها در زمان واقعی و همچنین بر یادگیری و حافظه دارد.


ادامه مطلب در ادامه

بیشتر بخوانید:


به نظر می‌رسد که RNAهای Gas5 اهمیت زیادی در کاهش ترس دارند. کاهش ترس یک فرآیند است که در آن شخص با تجربه مداوم اثرات ترس، حافظه ترس خود را از بین می‌برد. این روش برای درمان اضطراب پس از سانحه (PTSD) مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این تحقیق نشان می‌دهد که RNAها در هنگام یادگیری توانایی انتقال تغییرات عملکرد سیناپس را به داخل سلول‌ها در چند میلی‌ثانیه دارند. به‌این‌ترتیب، عملکرد سلول بلافاصله پس از فعال‌شدن مسیرهای عصبی تغییر می‌کند.

درمان اضطراب
درمان اضطراب پس از حادثه با نوع جدیدی RNA

این فرایند می‌تواند توضیح دهد که چطور یادگیری، مخصوصاً در مواجهه با ورودی‌های عصبی بسیار مهم و شدید مانند ترس، باعث ایجاد حافظه می‌شود. RNA غیر-کدکننده به عنوان یک پیوند گم‌شده توضیح می‌دهد که چگونه فرایندهای مغز، ناشی از یادگیری، تبدیل به حافظه می‌شوند.

محققان متوجه شده‌اند که این نوع از RNAها با تراکم در انتهای عصب‌ها، انعطاف پذیری آن‌ها را افزایش می‌دهند. پروتئین‌هایی که داده‌های ورودی را از این RNAها دریافت می‌کنند، باعث تغییر در عملکرد سلول می‌شوند.

این فرآیند باعث ایجاد یک نوع مخصوص از حافظه به نام حافظه نابودی ترس می‌شود که در آن واکنش‌های شدید با وقایع ترسناک جایگزین می‌شود. هنگامی که RNAها به درستی عمل نکنند، این باعث می‌شود که حافظه ترس به درستی پردازش نشود و فرد ممکن است پس از تجربه یک سانحه اختلال اضطرابی پیدا کند. دانشمندان امیدوارند که با استفاده از این دانسته‌ها، بتوانند با دستکاری RNAها، درمان‌های مبتنی بر ژنتیک برای اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) را توسعه دهند.

بیشتر بخوانید:

نظر شما درمورد راه‌حل جدید برای درمان اضطراب چیست؟ لطفا نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با تکراتو در میان بگذارید.

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر