coinex
otetmarket
خرید بلیط هواپیما

سند الکترونیک مالکیت رونمایی شد؛ مرجع جدید ثبت تمامی املاک و اسناد

در راستای طرح تحول دیجیتال، امروز به طور رسمی از سند الکترونیک مالکیت رونمایی شد. با این اتفاق مهم، ثبت اسناد و املاک الکترونیکی شده و به طبع امنیت افزایش خواهد یافت.

معاون توسعه فناوری و خدمات الکترونیک ثبتی سازمان ثبت اسناد و املاک ایران امروز در یک نشست خبری با درون ‌مایه طرح تحول دیجیتال، به صورت رسمی سند الکترونیک مالکیت را رونمایی و افتتاح کرد. برای ثبت و ذخیره اسناد ملکی، یک مخزن ذحیره ویژه تسوط سازمان تدارک دیده شده که توانایی ثبت روزانه 30 هزار سند را به طور متوسط داراست. گفتی‌ست که از اردیبهشت‌ماه تاکنون 1 میلیون و 500 هزار سند الکترونیک در مخزن سازمان ذخیره شده که این نشان‌دهنده توانایی بالای سیستم‌های ذخیره اطلاعات در سازمان ثبت اسناد و املاک است.

بیشتر بخوانید: انجمن تجارت الکترونیک: دریافت مالیات بر ارزش افزوده از اسنپ و تپسی غیرقانونی است

سند الکترونیک مالکیت افتتاح شد

سید ستار هاشمی، معاون توسعه فناوری و خدمات الکترونیک ثبتی سازمان ثبت اسناد و املاک ایران بیان کرد: طرح تحول دیجیتال در این سازمان از سال 1401 پی‌ریزی شده و در مدت زمان 1 ساله خروجی‌های طرح را در دهه فجر رونمایی کردیم.»

وی ازفزود:

«از جمله خدماتی که در دسته خدمات پایه سازمان قرار می‌گیرد، طراحی و توسعه سامانه صدور اسناد الکترونیک است. ما در سازمان ثبت اسناد و املاک 15 سامانه عمومی و 20 سامانه تخصصی داریم و درصدد هستیم که سال 1404 بحث ثبت هوشمند را داشته باشیم.»

هاشمی بیان کرد: «این سامانه به صورت متوسط قادر است روزانه 30 هزار سند تولید و در مخرن اسناد الکترونیکی سازمان ثبت ذخیره نماید.»

وی با بیان اینکه سامانه ثبت شرکت‌ها و مؤسسات غیرتجاری نیز در آینده نزدیک افتتاح خواهد شد، گفت:

«همچنین سامانه ثبت الکترونیک اسناد رسمی، سامانه مالکیت معنوی، سامانه اجرای اسناد رسمی و مدیریت اسناد عادی به مخزن اسناد الکترونیک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور متصل خواهد شد.»

سند الکترونیک مالکیت افتتاح شد

ویژگی های سند الکترونیک

این سند امروز افتتاح شد و در بیان امنیت آن، هاشمی می‌گوید که به علت ویژگی‌های این سند، از سند مالکیت افراد محافظت خواهد شد.

معاون سازمان ثبت‌ اسناد افزود:

«یکی از این ویژگی‌ها اصالت‌سنجی اسناد است. بر اساس نتایجی که از بررسی‌های کشورهای پیشرو حاصل شده، اقدامات موثر دیگر کشورها را بومی‌سازی کردیم تا اصالت‌سنجی اسناد به‌صورت آنلاین و آفلاین انجام گیرد. همچنین برای سند الکترونیک امکان جعل و دستکاری حتی از سوی مرجع صادر کننده وجود نداشته باشد و غیر قابل انکار از سوی صادرکننده است. ویرایش اسناد الکترونیک به‌راحتی ممکن نیست و سند بعد از صدور باید فرایندی را طی کند تا اصلاح شود و ابقا و ابطال آن نیازمند یک فرایند حقوقی است و اپراتور نمی‌تواند این اصلاحات را انجام دهد.»

وی درخصوص ویژگی‌ دیگر سند الکترونیک بیان کرد: «برای صدور سند الکترونیکی دیگر نیاز به حضور فیزیکی و رفت ‌وآمدهای بسیار نیست. به گفته وی: «از اردیبهشت‌ماه تاکنون 1 میلیون و 500 هزار سند در مخرن سازمان ذخیره شده است.»

سید ستار هاشمی اضافه کرد:

« ساختار کلی که برای سند در نظر گرفته شده به این صورت است که؛ سند الکترونیک مالکیت رنگ و لعاب ندارد و در زمره اوراق بهادار نیست و قرار است در کارتابل شخصی افراد در سکوی کاتب مشخص باشد. اگر کسی هم بخواهد می‌تواند نسخه کاغذی را داشته باشد اما ان نسخه هم در قالب اوراق بهادار نیست.»

سند الکترونیک مالکیت افتتاح شد

معاون سازمان ثبت اسناد در معرفی ویژگی‌های دیگر سند الکترونیک گفت: «سند الکترونیک یک‌ شناسه منحصربفرد دارد و نوع سند و کد ملی مالک و نوع ملک و مشخصات ملک و مالک در سند دیجیتال مشخص شده است. QRcode داخل سند الکترونیک، انحصاراً امضای سازمان ثبت است که انحصاراً برای هر سند جانمایی شده و امکان هرگونه دخل و تصرف در سند را می‌گیرد.»

ستار هاشمی در ادامه در پاسخ به سوالی درباره دیجیتال شدن اسناد دفترچه‌ای املاک که هنوز تبدیل به سند تک‌برگ نشده‌اند، گفت:

«از امروز هر درخواست‌ جدیدی که در سامانه جامع املاک ثبت شود، خروجی آن صدور سند الکترونیک است، حالا سند دفترچه‌ای یا منگوله‌دار باشد یا سند تک‌برگ. به این ترتیب الزام تبدیل دفترچه‌ای به سند تک‌برگ در این چرخه حذف می‌شود.»

بیشتر بخوانید:

دیدگاه شما درخصوص راه‌اندازی طرح  صبن سند الکترونیکی چیست؟ آیا سند الکترونیکی می‌تواند جایگزین مناسب‌تری برای ثبت اسناد و املاک باشد؟ لطفاً نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

راهنمای خرید تکراتو
ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر