کوینکس
همین حالا برای دوستان خود به اشتراک بگذارید: واتساپ | تلگرام |

flightradar24.com، سایتی دیدنی از ترافیک زنده هوایی

سایت flightradar24 یک ردگیر پرواز است که ترافیک هوایی در سرتاسر جهان را به طور زنده نشان می دهد. این سایت داده ها را از چند منبع داده از جمله MLAT ،ADS-B و FAA ترکیب می کند.

از نکات قابل توجه در این سایت می توان به این نکته اشاره کرد که علاوه بر اینکه تمامیِ پروازهای سرتاسر دنیا به صورت زنده قابل مشاهده می باشد، می توان با کلیک بر روی هر کدام از هواپیماها تمامی اطلاعاتِ پرواز از جمله مبدا و مقصد حرکت، زمان حرکت و زمان تخمینی رسیدن به مقصد، مسافت باقی مانده و طی شده، سرعتِ هواپیما، ارتفاع هواپیما و بسیاری از پارامترهای دیگر را مشاهده کرد، همچنین می توان با کلیک بر روی فرودگاه ها (که با علامتِ آبی روی نقشه قابل مشاهده می باشند) می توان راجع به پروازهای ورودی، خروجی، پروازهایی که کامل به زمین نشسته اند، شماره پرواز، نام شرکت هواپیمایی، مبدا و مقصد، زمانِ پرواز و همچنین زمانِ تخمینیِ رسیدن به مقصد، اطلاعاتی به دست آورد.
علاوه بر این ها، یکی دیگر از قابلیت های بسیـــــار جالبِ این سایت گزینه 3D یا همان دید از اطاقکِ خلبان را نام برد. با کلیک بر روی این گزینه، پنجره ای باز شده که در ابتدا از شما می خواهد افزونه (extension) گوگل ارث (Google Earth) را نصب کنید (حجمِ آن چیزی در حدود 16 MB می باشد) که البته اگر این افزونه را قبلا نصب کرده اید مشکلی نخواهید داشت. بعد از آن شاهد خواهید بود که برفراز آسمان در پرواز هستید (البته لازم به ذکر است به دلیل پایین بودنِ سرعتِ اینترنت در ایران تصویر به درستی قابلِ مشاهده نیست).

آرون گروپس

عملکردِ سایت

سایت flightradar24 یک ردگیر پرواز است که ترافیک زنده هوایی در سرتاسر جهان را نشان می دهد. این سایت داده ها را از چند منبع داده از جمله MLAT ،ADS-B و FAA ترکیب می کند. داده های ADS-B، MLAT و FAA همراه با داده های وضعیت پرواز از شرکت های هواپیمایی و فرودگاه ها جمع می شوند تا یک تجربه ردگیریِ پروازِ منحصر به فرد در این سایت فراهم آید.

داده های MLAT، ADS-B و FAA

ای‌دی‌اس-بی (Automatic Dependent Surveillance-Broadcast, ADS-B) سیستم مشارکتی-نظارتی است برای رهگیری هواپیماها و بر این اساس کار می‌کند که هواپیماها موقعیت جغرافیایی خود را از ماهواره‌های ناوبری دریافت می‌کنند و به صورت مستمر مخابره می‌کنند. این امواج را برج‌های مراقبت به عنوان رادار دوم و هواپیماهای دیگر برای جلوگیری از برخورد دریافت می‌کنند.
پیمان کمک های حقوقی متقابل (Mutual Legal Assistance Treaty, MLAT) توافق بین دو یا چند کشور به منظور جمع آوری و تبادل اطلاعات در تلاش برای به اجرا درآوردن قوانین عمومی یا قوانین کیفری است.
اداره هوانوردی فدرال (Federal Aviation Administration, FAA) به اختصار FAA دایره‌ای از واحد ترابری و حمل و نقل ایالات متحده آمریکا می‌باشد که اختیار کنترل و سرپرستی همه امور هوانوردی غیر نظامی در آمریکا را به عهده دارد. اداره هوانوردی فدرال اجازه نامه‌های ملی پرواز را صادر می‌کند.

امیدوارم از پروازتان لذت ببرید… 🙂


عصر تکنولوژی، Techera

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |

ارسال نظر