بررسی و مشخصات فنی ب ام و i3 مدل ۲۰۱۸ ؛ سریع، گران‌قیمت، شکست خورده!

ب ام و i3 مدل 2018

ب ام و i3 مدل ۲۰۱۸ یک نمونه کوچک شهری الکتریکی/هیبریدی در کلاس بدنه خودروهای هاچ بک (Hatchback) است که در ادامه به معرفی، بررسی و مرور مشخصات فنی آن خواهیم پرداخت.

ب ام و i3 اولین بار در نمایشگاه خودروی فرانکفورت سال ۲۰۱۱ میلادی به عنوان یک نمونه مفهومی به نمایش عمومی درآمد. این خودرو، اولین طرح تولیدی بخش i این شرکت و بی ام دابلیو سری i بود که با ورود ابرخودروی الکتریکی i8 تکمیل گردید. این خودرو برای اولین بار در اواخر سال ۲۰۱۳ میلادی به عنوان مدل ۲۰۱۴ راهی بازارهای جهانی گردید.

ب ام و آی 3 مفهومی سال 2011 میلادی

برای کاهش هر چه بیشتر وزن، اولین خودروی الکتریکی ب ام و از شاسی، سیستم تعلیق، باتری‌ها و اجزای داخلی موتور ساخته شده از آلومینیوم سود می برد. در ساخت بدنه نیز از الیاف تقویت شده فیبر کربن (CFRP) بهره گرفته شده بود که مقاومتی برابر با فولاد را با وزنی به مراتب کمتر از خود به نمایش می گذاشت.

ب ام و i3 مدل ۲۰۱۸

ب ام و i3 مدل ۲۰۱۸ با وجود قابلیت‌های دینامیکی قابل توجه و شتاب بالا، یک خودروی شهری بوده و به دلیل محدودیت در میزان مسافت قابل پیمایش و ابعاد کوچک، به هیچ عنوان یک خودروی خانوادگی برای مسافرت‌های بین شهری محسوب نمی گردد.

ب ام و آی 3 مفهومی سال 2011 میلادی

اما ارتفاع بالای صندلی‌ها و همچنین سقف بلند، فضای کافی برای حضور ۴ سرنشین در این خودروی کوچک الکتریکی شهری را فراهم کرده و دید بسیار مناسبی از محیط اطراف و مسیر پیش رو را در اختیار آنان قرار می دهد. سیستم تعلیق ب ام و i3 مدل ۲۰۱۸ در بخش عقبی نیز با توجه به قرار گرفتن سیستم انتقال قدرت به چرخ های عقبی به منظور استحکام بیشتر از فولاد ساخته شده است.

نقاط قوت

 • کابین بسیار مجهز و مدرن
 • شتاب اولیه بسیار مناسب در حد خودروهای سدان و هاچ بک اسپرت موجود در بازار
 • ارتفاع بالای سقف و فضای کافی برای سر سرنشینان جلویی

نقاط ضعف

 • طراحی خارجی متفاوت و خاص
 • قیمت بالاتر نسبت به رقبا
 • فضای کم برای سرنشینان عقبی
 • دامنه کم پیمایش با موتور الکتریکی
 • ترمزهای با قدرت کم

ابعاد

ب ام و i3 مدل ۲۰۱۸ یک خودروی بسیار کوچک شهری به حساب می آید. طول این خودروی الکتریکی در حدود ۴.۰۲۰ میلی‌متر، پهنای آن در حدود ۱.۷۷۵ میلی‌متر، ارتفاع آن در حدود ۱.۵۹۸ میلی‌متر بوده و فاصله دو محور عقبی و جلویی آن نیز در حدود ۲.۵۷۰ میلی‌متر است.

ب ام و آی 3 مدل سال 2018 میلادی

از لحاظ ابعاد می‌توان خودروی هاچ بک شهری الکتریکی ب ام و را با نمونه‌هایی مانند تویوتا یاریس (Toyota Yaris) با طولی در حدود ۳.۹۴۵ میلی‌متر، سیتروئن C3 با طولی در حدود ۳.۹۹۶ میلی‌متر، پژو ۲۰۷ با طولی در حدود ۳.۹۰۰ میلی‌متر و یا هیوندای i20 نسل اول موجود در بازار ایران با طولی در حدود ۳.۹۴۰ میلی‌متر مقایسه کرد.

طراحی خارجی

طراحی خارجی و نمای ظاهری متفاوت ب ام و i3 مدل ۲۰۱۸ یکی از مشکلات این خودروی کوچک الکتریکی بوده که ممکن است مورد پسند بسیاری از مشتریان قرار نگیرد.

ب ام و i3 مدل 2018

در نمای جلویی، استفاده از در موتور برجسته، چراغ‌های جلویی کشیده و سپر با پستی و بلندی های مخلتف، نمایی عضلانی و عصبی به این خودروی کوچک الکتریکی بخشیده و جلو پنجره خاص ب ام و که به Kidney Grill مشهور است، با ساختاری متفاوت‌تر از سایر مدل‌های بنزینی این شرکت آلمانی، با ارتفاعی کم تعبیه شده است. این جلو پنجره با طراحی مدرن خود، به دلیل عدم نیاز به ورودی‌های هوا برای خنک کردن پیشرانه بنزینی، ساختاری تخت و بدون منفذ دارد.

نمای بدنه

در بخش جانبی، شاهد طراحی تخت و بدون انحنایی هستیم. ارتفاع سقف بیشتر از اکثر هاچ بک های موجود در بازا بوده و ب ام و i3 مدل ۲۰۱۸ را به خودرویی با قامت بلند تبدیل کرده است. طراحی پنجره های صندلی های ردیف دوم نیز متفاوت بوده و شیشه های نصب شده در این بخش، ارتفاعی بیشتر از شیشه های جلویی دارند. فاصله در حدود ۱۴۰ میلیمتر از سطح زمین نیز ارتفاع خودرو را بیشتر از همتایان خود خواهد کرد.

ب ام و آی 3 مدل سال 2018 میلادی

یک پنجره کوجک نیز در بخش انتهایی ستون عقبی نصب شده که با در اختیار گذاشتن نمای بیشتر از محیط اطراف، به افزایش دید و فضای داخلی کمک خواهد کرد. رکاب جانبی نیز رنگی متفاوت از بدنه داشته ولی در مجموع نمایی قابل قبول و متناسب با بخش جلویی را ایجاد می کند. خط سقف کشیده تر از هاچ بک های متداول بوده و با توجه به ارتفاع بالاتر و شیب تندتر در بخش انتهایی، فضای بیشتری را بر سر سرنشینان عقبی فراهم می کند.

نمای عقبی ب ام و i3 مدل ۲۰۱۸ نیز با توجه به ماهیت خودروهای الکتریکی و زبان طراحی متداول در این گونه‌ها، از جذابیت چندانی برخودار نشده است. چراغ های عقبی تخت بوده و در داخل بدنه قرار گرفته اند. سپر عقبی نیز مانند سپر جلویی طراحی برجسته‌ای داشته که به همراه چراغ‌های مه شکن عقبی، سعی در القای حس جنگندگی را دارد.

برآیند کلی

در مجموع، ب ام و i3 مدل ۲۰۱۸ به هبچ وجه جذابیت و زیبایی خودروهای تولیدی این شرکت آلمانی را ندارد. آی ۳ به نوعی از لحاظ طراحی ظاهری، موجب نا امیدی طرفداران این برند اسپرت، زیبا و معتبر شده است. هرچند فرم کلی طراحی هماهنگ و سیال بوده و از لحاظ بصری حس نامطلوبی را در بیننده ایجاد نمی کند.

فرم طراحی دستگیره های درهای عقبی نیز با توجه به مخفی بودن و نبود ستون میانی، نمای جالبی را برای این خودروی الکتریکی نسل جدید رقم زده اند. اما ابعاد کوچک و شعاع گردش بسیار کم، موجب شده که ب ام و i3 2018 یک خودروی بسیار قابل توجه برای مانورهای داخل شهری، خیابان‌ها مملو از ترافیک و پارک کردن در نقاط تنگ و محدود به حساب آید.

طراحی داخلی و کابین

بر خلاف طراحی ظاهری که یکی از نقاط ضعف ب ام و i3 مدل ۲۰۱۸ به حساب می آید، طراحی داخلی و کابین مجهز و مدرن، یکی از بزرگ ترین نکات مثبت این هاچ بک کوچک الکتریکی شهری است. مواد اولیه استفاده شده در ساخت ابزار و ادوات داخلی از کیفیت بالا و در حد نام این خودرو ساز برخوردار شده اند.

ب ام و i3 مدل 2018

داشبورد طراحی متفاوتی با نمونه‌های موجود در بازار داشته و به نوعی تداعی کننده یک میز یا سکوی کوچک است. بخش میانی داشبورد حالی جلو آمده داشته و تنظیمات و ابزار کنترل سیستم‌های صوتی و تهویه مطبوع بر روی آن قرار گرفته است. صفحه نمایش اصلی نیز با آرایشی ایستاده در بخش بالایی داشبورد نصب شده است.

غربیلک فرمان نیز دو شاخه بوده و دکمه های کنترل سیستم های صوتی، سیستم پاسخ‌گویی به تلفن و سیستم‌های کمکی رانندگی مانند کروز کنترل بر روی آن قرار گرفته اند. پشت آمپر نیز یک صفحه تخت دیجیتال رنگی کوچک بوده که با کیفیت بسیار بالا و مشابه یک تبلت به نمایش اطلاعات ضروری خودرو می پردازد. اهرم تعویض دنده اتوماتیک نیز با ساختار استوانه‌ای و قابل چرخش خود در کنار این فرمان قرار گرفته که دسترسی بسیار ساده ای دارد.

این طراحی کابین ب ام و i3 2018 را به یکی از مدرن ترین و آینده نگرانه ترین‌ها در صنعت اتومبیل تبدیل نموده است. بسته به تیپ انتخابی، سرنشینان از طیف گسترده‌ای از تجهیزات سود برده و اکثر قسمت‌ها از مواد قابل بازیافت ساخته شده اند. پوشش‌های مختلفی مانند چرم و پارچه نیز قابل انتخاب بوده که محیطی مجلل را در کنار تزئینات چوبی با کیفیت بالا به وجود می آورد.

میزان دید و نقاط کور و صدای ورودی به کابین

ب ام و i3 مدل ۲۰۱۸ از صندلی‌های با ارتفاع بالایی سود برده که قابل مقایسه با بسیاری از شاسی بلند های سایز کوچک و کراس اوورهای موجود در بازار است. ازین رو، دید راننده و سرنشینان به حیط اطراف و مسیر پیش رو بسیار عالی و بالاتر از استاندارهای یک خودروی هاچ بک کوچک شهری است.

اما با توجه به ستون‌های عریض، نقاط کور متعددی وجود داشته که به خصوص در بخش عقبی، موجب محدود شدن دید راننده می‌گردد. صدای ورودی به داخل کابین نیز با توجه به استفاده از موتور الکتریکی و عایق‌های مختلف اندک بوده ولی ضریب نفوذ صدای باد و تماس تایرها با سطح جاده، این خودرو را در مکانی پس از سایر رقبای خود مانند فولکس واگن گلف، شورولت ولت و شورولت بولت قرار می دهد.

فضای داخلی

با توجه به ابعاد کوچک، فضای داخلی محدود بوده ولی محیطی قابل قبولی را برای ۴ سرنشین خود به ارمغان می آورد. به دلیل سقف نسبتا بلند، پروسه سوار و پیاده شدن برای افراد با قد نسبتا بلند نیز ساده است. اما این مساله در خصوص صندلی‌های عقبی صادق نبوده و با توجه به ابعاد بسیار کوچک، محیطی تنگ و فشرده در اختیار سرنشینان عقبی قرار خواهد گرفت.

در عقبی بسیار کوچک بوده و با وجود باز شدن در جهت عکس درهای جلویی و نبود ستون میانی، در صورتیکه راننده قدی بیشتر از ۱۸۰ سانتی متر داشته باشد، فضای بسیار اندکی در اختیار سرنشینان عقبی قرار گرفته که موجب سختی بیش از حد در هنگام ورود و خروج به خودرو می گردد.

فضای صندوق عقب و محفظه بار

فضای موجود برای محفظه بار ب ام و i3 مدل ۲۰۱۸ در حالت عادی رقمی نزدیک به ۴۲۸ لیتر بوده که در صورت خم کردن صندلی های ردیف دوم تا عدیی در حدود ۱.۰۴۵ لیتر قابل افزایش است. هر چند این ارقام برای یک خودروی کوچک شهری قابل قبول بوده اما باز هم این خودروی کوچک الکتریکی ب ام و را در مکانی پس از رقبای اصلی خود قرار می دهد.

در مجموع هرچند فضای داخلی ب ام و i3 2018 بسیار محدود است، اما با توجه به ارتفاع بالاتر صندلی‌ها و کیفیت بسیار بالای ساخت، حرکت با دو سرنشیان بزرگسال در جلو و دو فرد کوچک جثه یا کودک در بخش عقبی، سواری دلچسب و لذت بخشی را برای آنان رقم خواهد زد. فضای محدود محفظه بار نیز با توجه به ماهیت داخل شهری بودن، امری طبیعی و قابل قبول به حساب می آید.

 

موتور و پیشرانه

پس از سال ۲۰۱۷، باتری‌های موجود در ب ام و i3 تغییر نمود و نمونه‌های ۲۲ kWh با ۳۳ kWh تعویض گردید که از توانایی‌های بالاتری نسبت به نمونه‌های قبلی برخوردار بودند. برای ب ام و i3 مدل ۲۰۱۸ سه نوع پیشرانه در نظر گرفته شده است.

 1. موتور تمام الکتریکی ۹۴ h
 2. موتور هیبریدی ۹۴ h مدل Range Extender
 3. موتور هیبریدی مدل i3s (عادی و Rex)

موتور تمام الکتریکی ۹۴ h

این پیشرانه، موتور پایه و استاندارد ب ام و i3 مدل سال ۲۰۱۸ میلادی است و از یک موتور الکتریکی با باتری‌های ۳۳.۲ kWh استفاده می‌کند. این پیشرانه توانایی تولید نیرویی در حدود ۱۷۰ اسب بخار را داشته و حداکثر گشتاور تولیدی آن نیز برابر با ۱۸۴ پاوند بر فوت (معادل ۲۵۰ نیوتون متر) است. این نیرو مانند تمامی خودروهای الکتریکی موجود در بازار توسط یک جعبه دنده ۱ سرعته به چرخ‌های عقبی (RWD) منتقل می‌گردد.

عملکرد ب ام و i3 مدل ۲۰۱۸ با استفاده از پیشرانه قابل توجه بوده و این خودروی کوچک ۱.۳ تنی در زمانی در حدود ۷.۲ ثانیه و نزدیک به عملکرد هوندا سیویک Si کوپه از حالت سکون به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت می‌رسد. حداکثر سرعت نیز در حدود ۹۳ مایل در ساعت (معادل ۱۵۰ کیلومتر در ساعت) بوده که با توجه به ماهیت و فلسفه ساخت و استفاده به عنوان یک خودروی داخل شهری، کافی خواهد بود.

این مدل با هر بار شارژ که زمانی در حدود ۴.۸ ساعت با شارژر Level 2 و ۴۵ دقیقه با شارژ سریع تا ۸۰ درصد به طول می‌انجامد، توانایی پیمودن مسافتی به طول ۱۲۴ مایل (معادل ۲۰۰ کیلومتر) را داشته که رقم نسبتا پایینی برای یک خودروی گران‌قیمت الکتریکی به حساب می‌آید.

موتور هیبریدی ۹۴ h مدل Range Extender

این پیشرانه، از همان موتور الکتریکی نمونه استاندارد ب ام و i3 مدل ۲۰۱۸ استفاده کرده اما به منظور افزایش شعاع حرکتی، از یک موتور ۲ سیلندر ۶۴۷ سی‌سی با قدرت ۳۸ اسب بخار و حداکثر گشتاور تولیدی ۴۱ پاوند بر فوت (معادل ۵۶ نیوتون متر) نیز بهره می‌گیرد. البته این موتور تنها به منظور افزایش مسافت قابل پیمایش بوده و خودروی هیبریدی ب ام و توانایی تولید نیرویی برابر با نمونه عادی و ۱۷۰ اسب بخار و ۱۸۴ پاوند بر فوت (معادل ۲۵۰ نیوتون متر) گشتاور را به طور مجموع دارد.

موتور ب ام و i3 مدل 2018

نیروی تولیدی نیز توسط جعبه دنده تک سرعته به چرخ‌های عقبی منتقل می‌گردد. عملکرد نیز تقریبا مشابه با مدل استاندارد بوده اما به دلیل وزن بالاتر ۱.۵ تنی شتاب اولیه به رقمی در حدود ۸.۰ ثانیه افزایش می‌یابد. اما میزان شعاع حرکتی ب ام و i3 مدل ۲۰۱۸ افزایش یافته و بنا بر اطلاعات درج شده در وب‌سایت رسمی BMWUSA به عددی در حدود ۲۰۵ مایل (معادل ۳۳۰ کیلومتر) با هر بار شارژ خواهد رسید.

مصرف سوخت

پیشرانه هیبریدی ب ام و i3 مدل Range Extender با استفاده از موتور ۲ سیلندر نیز مصرفی در حدود ۳۶ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۶.۵ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) مسیر شهری، ۳۳ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۷.۱ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) مسیر بزرگراهی و ۳۵ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۶.۷ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) به صورت میانگین خواهد داشت.

به این ترتیب این خودرو را با مصرف کلی ۱۳۷ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۱.۷ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) مسیر شهری، ۱۱۱ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۲.۱ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) مسیر شهری و ۱۲۴ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۱.۹ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) نمونه‌ای بسیار کم مصرف به حساب می آید.

موتور هیبریدی مدل ب ام و i3s مدل سال ۲۰۱۸

این موتور، نمونه تقویت شده و بهینه سازی شده موتور استاندارد بوده که با استفاده از موتور ۲ سیلندر ۶۴۷ سی‌سی، توانایی تولید نیرویی معادل ۱۸۴ اسب بخار و حداکثر گشتاور تولیدی ۱۹۹ پاوند بر فوت (معادل ۲۷۰ نیوتون متر) را دارد. نیروی تولیدی نیز مانند سایز نمونه‌های ب ام و i3 مدل ۲۰۱۸ توسط جعبه دنده تک سرعته به چرخ‌های عقبی منتقل می‌گردد.

ب ام و i3 مدل 2018

با استفاده از این پیشرانه ب ام و i3s مدل ۲۰۱۸ در زمانی در حدود ۶.۸ ثانیه از حالت سکون به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت می‌رسد. حداکثر سرعت نیز به ۹۹ مایل در ساعت (معادل ۱۶۰ کیلومتر در ساعت) محدود شده است. نجوه شتابگیری به‌ گونه‌ای است که می‌توان آن را در زمره خودروهای هات هچ (Hothatch) قرار داد.

با استفاده از پیشرانه استاندارد الکتریکی بی ام دابلیو i3 توانایی پیمودن مسیری به طول ۱۲۰ مایل (معادل ۱۹۳ کیلومتر) را داشته که در صورت استفاده از موتور ۲ سیلندر بنزینی، این مسافت به رقمی در حدود ۲۰۰ مایل (معادل ۳۲۲ کیلومتر) افزایش یافته و تنها شتاب اولیه را با اندکی کاهش به ۷.۲ ثانیه می‌رساند.

تیپ‌های مختلف BMW i3 مدل سال ۲۰۱۸ میلادی

این خودروی الکتریکی آلمانی در دو مدل عادی و Range Extender به بازار عرضه می‌گردد. هر کدام از این مدل‌ها نیز خود در ۴ زیر شاخه با امکانات و تجهیزات متفاوت به فروش می‌رسند. این تیپ‌ها عبارتند از:

 1. تیپ Deka World
 2. تیپ Mega World
 3. تیپ Giga World
 4. تیپ Tera World

تیپ Deka World

این تیپ مدل پایه و استاندارد بی ام دابلیو آی ۳ مدل ۲۰۱۸ بوده که با قیمت پایه‌ای در حدود ۴۴.۵۰۰ دلار (معادل ۱۹۶ میلیون تومان با احتساب دلار ۴.۴۰۰ تومانی در زمان نگارش مطلب) به فروش می‌رسد. در صورت استفاده از پیشرانه هیبریدی و سیستم رنج اکستندر این مبلغ تا ۴۸.۵۰۰ دلار (معادل ۲۱۳ میلیون تومان) افزایش پیدا خواهد کرد.

ب ام و i3 مدل 2018

امکانات و تجهیزات استاندارد رفاهی و سرگرمی
 • پوشش پارچه‌ای صندلی‌ها
 • رینگ‌های ۱۹ اینچی آلیاژی
 • تایرهای سایز ۱۵۵/۷۰/۱۹ چهارفصل در جلو
 • تایرهای سایز ۱۷۵/۶۰/۱۹ چهارفصل در عقب
 • سنسورهای کمکی پارک در بخش عقبی
 • چراغ‌های مجهز به لامپ‌های LED
 • چراغ‌های روشنایی در روز (DRL) مجهز به لامپ‌های LED
 • صندلی‌های جلویی مجهز به گرم‌کن
 • سیستم تهویه مطبوع اتوماتیک نسل جدید (Dual Zone Climate Control)
 • آیینه‌های جانبی با قابلیت تنظیم و جمع شدن به صورت الکتریکی
 • قابلیت تنظیم شدت نور خودکار آیینه‌های جانبی
 • برف پاک‌کن‌های اتوماتیک حساس به بارش باران
 • غربیلک فرمان با پوشش چرمی
 • سیستم اطلاعاتی/سرگرمی (Infotainment) ب ام و با نام iDrive
 • اتصال به تلفن‌های همراه هوشمند از طرق فناوری بدون سیم بلوتوث
 • صفحه نمایشگر لمسی رنگی ۶.۵ اینچی
 • پورت USB و AUX
 • سیستم ناوبری ماهواره‌ای
 • سیستم کنترل سرعت

 

تیپ Mega World

این تیپ از بی ام دابلیو i3 مدل ۲۰۱۸ با قیمت پایه‌ای در حدود ۴۶.۰۰۰ دلار (معادل ۲۰۲ میلیون تومان) در مدل عادی و ۵۰.۰۰۰ دلار (معادل ۲۲۰ میلیون تومان) در مدل هیبریدی Range Extender به فروش می‌رسد. از تجهیرات موجود علاوه بر نمونه‌های موجود در تیپ پایه می‌توان به مواردی مانند نمونه‌های فهرست زیر اشاره کرد:

 • پوشش چرم مصنوعی برای صندلی‌ها
 • سیستم ناوبری ماهواره‌ای با قابلیت نمایش لحظه‌ای وضعیت ترافیک

تیپ Giga World

قیمت پایه این تیپ از ب ام و آی ۳ مدل ۲۰۱۸ در حدود ۴۶.۵۰۰ دلار (معادل ۲۰۵ میلیون تومان) است. مدل رنج اکستندر ب ام و i3 نیز با رقمی در حدود ۵۰.۵۰۰ دلار (معادل ۲۲۲ میلیون تومان) به فروش خواهد رسید. از تحهیزات اضافی این تیپ می‌توان از موارد زیر یاد نمود:

 • رینگ‌های ۱۹ اینچی با طراحی متفاوت
 • سانروف الکتریکی
 • ورود و استارت خودرو بدون نیاز به کلید (Keyless)
 • سیستم استاندارد باز کننده در گاراژ
 • پوشش داخلی ترکیبی چرم و پشم

تیپ Tera World

این تیپ، گران‌قیمت ترین نمونه موجود برای ب ام و i3 مدل ۲۰۱۸ بوده که با قیمت پایه ۴۷.۵۰۰ دلار (معادل ۲۰۹ میلیون تومان) در نمونه عادی و ۵۱.۵۰۰ دلار (معادل ۲۲۷ میلیون تومان) در مدل رنج اکستندر ب ام و i3 به فروش می‌رسد. این تیم به تمامی تجهیزات موجود در تیپ‌های قبلی مجهز بوده و تنها نحوه آرایش و تزئینات داخلی متفاوت و به طور کامل از چرم با کیفیت با حاشیه‌دوزی‌ است.

ب ام و i3s مدل ۲۰۱۸

این مدل از بی ام دبلیو آی ۳ اس مدل سال ۲۰۱۸ میلادی با قیمت پایه‌ای در حدود ۴۸.۰۰۰ دلار (معادل ۲۱۱ میلیون تومان) در مدل عادی و ۵۱.۵۰۰ دلار (معادل ۲۲۷ میلیون تومان) در گونه رنج اکستندر به فروش می‌رسد و تجهیزات آن مطابق با ۴ تیپ ذکر شده است.

ب ام و i3 مدل 2018

این تیپ از پیشرانه قدرتمندتری نسبت به نمونه عادی سود برده که موجب افزایش شتاب اولیه و سرعت این خودروی کوچک در حد نمونه‌های سدان و هاچ بک اسپرت شده است. رینگ‌های استفاده شده نیز نمونه‌های ۲۰ اینچی مجهز به تایرهای ۱۷۵/۵۵/۲۰ در جلو و ۱۹۵/۵۰/۲۰ در عقب بوده که هندلینگ ب ام و i3s را افزایش می‌دهد.

تجهیزات و امکانات سفارشی

از امکانات سفارشی (آپشن) موجود برای این باواریایی الکتریکی که در تمامی مدل‌ها قابل نصب است می‌توان به مواردی مانند نمونه‌های زیر اشاره کرد:

 • بسته Technology+Driving با قابلیت اضافه کردن سیستم‌های کمکی رانندگی مانند نمایش لحظه‌ای ترافیک، سیستم کنترل سرعت تطبیقی (Adaptive Cruise Control)، سیستم مکان یابی ConnectedDrive
 • سیستم صوتی فوق حرفه‌ای ساخت شرکت Harman Kardon مجهز به ۱۶ بلندگوی مجزا
 • پشتیبانی از نرم افزار Apple CarPlay
 • سنسورهای کمکی پارک در دو بخش عقبی و جلویی
 • سیستم هشدار برخورد از جلو (Forward Collision Warning)
 • ترمز خودکار اتوماتیک
 • دوربین کمکی دنده عقب
 • سیستم کمکی پارک خودکار
 • رینگ‌های اسپرت ۲۰ اینچی

 

ایمنی و تجهیزات کمکی رانندگی

ب ام و آی ۳ مدل ۲۰۱۸ به طور استاندارد از سیستم کنترل پایداری الکترونیکی هوشمند (DSC)، سیستم کنترل کشش هوشمند (Dynamic Traction Control)، ترمزهای دیسکی ضد قفل (ABS) برای هر چهار چرخ، سیستم کنترل ترمز در پیچ‌ها (CBC)، سیستم کنترل هوشمند ترمز (DBC)، ۶ کیسه هوای ایمنی (ایربگ) و اتصالات LATCH برای صندلی مخصوص کودک سود می‌برد.

سیستم‌های کمکی رانندگی مانند کنترل سرعت تطبیقی، هشدار برخورد از جلو با ترمز اتوماتیک، سنسورهای کمکی پارک در عقب و جلو، دوربین کمکی دنده عقب و سیستم کمکی پارک خودکار، کمک حال راننده برای سواری ایمن و ساده خواهند بود.

ب ام و i3 مدل ۲۰۱۸ هنوز توسط موسسات و سازمان‌های دولتی آمریکا مورد ارزیابی قرار نگرفته اما استفاده از سیستم‌های مدرن کمکی رانندگی و شاسی تقویت شده فیبر کربنی و همچنین کسب امتیاز ۴ از ۵ توسط موسسه ایمنی اتحادیه اروپا در مدل سال‌های گذشته، قطعا” نمرات بالایی را برای آن رقم خواهد زد.

موسسه خصوصی IIHS نیز در تمامی بخش‌ها به این خودرو عنوان Good را اعطا کرده و تنها در بخش تصادفات رانندگی در بخش عقبی موفق به کسب امتیاز متوسط Acceptable شده است.

تجربه رانندگی

کابین ب ام و آی ۳ مدل ۲۰۱۸ بسیار مدرن و پیشرفته بوده و با استفاده از دو صفحه نمایش با کیفیت فوق العاده رنگی که یکی در بخش میانی داشبورد و یکی در بخش پشتی غربیلک فرمان قرار گرفته، به نمایش اطلاعات ضروری خودرو می‌پردازد. تزئینات داخلی از مواد اولیه با کیفیت بالا و طراحی‌های ترکیبی ساخته شده که اگرچه در حدو و اندازه‌های خودروهای لوکس این شرکت نبوده، اما به هیچ عنوان خسته کننده نخواهد بود.

ب ام و i3 مدل 2018

نمایشگرها و کنترلرهای مختلف کاربری بسیار ساده ای داشته و به خوبی در دسترس راننده و سرنشین قرار می‌گیرند. سیستم iDrive نیز مشابه با نمونه‌های موجود در سری‌های ۶ و ۷ این خودروساز بوده و به بهترین شکل و با استفاده از مدرن‌ترین تکنولوژی‌های روز عمل می‌کنند. فضای موجود برای سرنشینان جلویی برای یک خودروی کوچک قابل قبول بوده اما سرنشینان صندلی‌های عقبی با قد بلند، اندکی دچار مشکل خواهند شد.

از نظر شتاب و سرعت و با توجه به در دسترس بودن گشتاور در تمامی لحظات، ب ام و آی ۳ مدل ۲۰۱۸ حس اسپرتی فراوانی داشته و به راحتی توان پشت سر گذاشتن بیشتر خودروهای موجود در خیابان‌های شهری را دارد. استفاده از فسلفه رانندگی با یک پدال (ترمزگیری با برداشتن پا از روی پدال گاز) نیز موجب شده که رانندگی با این خودروی کوچک در مسیرهای پرازدحام شهری ساده‌تر شود.

ب ام و i3 مدل 2018

تظنیم وزن دقیق ۵۰-۵۰ نیز موجب شده که هندلینگ مناسبی برای این خودروی کوچک فراهم شود، هرچند استفاده از تایرهای پهن‌تر می‌توانست کمک بسیار بیشتری به حفظ تعادل نماید. اما در مجموع فضای کم بزرگ‌ترین نقطه ضعف موجود در تچربه رانندگی و سواری این خودرو به حساب می آید.

قیمت ب ام و i3 مدل ۲۰۱۸ در بازارهای جهانی

ب ام و i3 2018 با قیمت پایه‌ای در حدود ۴۴.۵۰۰ دلار (معادل ۱۹۶ میلیون تومان) به فروش می‌رسد. در صورت انتخاب پیشرانه‌ قدرتمند مدل i3s و انتخاب سیستم REX و تجهیز به تمامی امکانات ممکن، این قیمت تا رقمی در حدود ۶۱.۰۰۰ دلار (معادل ۲۶۸ میلیون تومان) افزایش پیدا خواهد کرد.

در مجموع تنها استفاده از برند ب ام و موجب شده که این خودروی کوچک الکتریکی حتی در بین نمونه‌های موجود نیز یک خودروی گرانقیمت به حساب آید و از لحاظ توانایی‌های حرکتی، شعاع قابل پیمایش، طراحی ظاهری و میزان فضای کابین، آی ۳ مدل سال ۲۰۱۸ را پایین‌تر رقبای آمریکایی خود قرار می دهد.

رقبا در بازارهای جهانی

از رقبای اصلی ب ام و آی ۳ مدل ۲۰۱۸ در بین خودروهای الکتریکی و پاک می‌توان از نمونه‌های فهرست زیر نام برد:

 • شورولت بولت ای‌وی (Bolt EV) با قیمت پایه‌ای در حدود ۳۷.۵۰۰ دلار (معادل ۱۶۵ میلیون تومان)
 • فولکس واگن ای‌گلف (e-Golf) با قیمت پایه‌ای در حدود ۳۱.۵۰۰ دلار (معادل ۱۳۹ میلیون تومان)
 • نیسان لیف (Leaf) با قیمت پایه‌ای در حدود ۳۱.۰۰۰ دلار (معادل ۱۳۶ میلیون تومان)
 • مرسدس بنز کلاس B الکتریکی با قیمت پایه‌ای در حدود ۴۱.۰۰۰ دلار (معادل ۱۸۰ میلیون تومان)
 • فورد فوکاس الکتریکی با قیمت پایه‌ای در حدود ۳۰.۰۰۰ دلار (معادل ۱۳۲ میلیون تومان)
 • کیا سول ای‌وی (Soul EV) با قیمت پایه‌ای در حدود ۳۳.۵۰۰ دلار (معادل ۱۴۷ میلیون تومان)
 • تویوتا میرای (Mirai) هیدروژنی با قیمت پایه‌ای در حدود ۵۸.۵۰۰ دلار (معادل ۲۵۷ میلیون تومان)
 • فیات ۵۰۰ الکتریکی با قیمت پایه‌ای در حدود ۳۴.۰۰۰ دلار (معادل ۱۵۰ میلیون تومان)

ب ام و i3 در ایران

با وجود ورود نمونه الکتریکی و ابرخودروی ب ام و i8 به بازار ایران و فروش با قیمت نجومی بالای ۱.۴ میلیارد تومان (معادل ۳۲۰.۰۰۰ دلار برای یک خودروی ۱۳۰.۰۰۰ دلاری)، با توجه به ظاهر نامتعارف، هنوز ب ام و i3 موفق به حضور در بازار ایران نشده و با توجه به برچسب قیمت نزدیک به ۶۰۰ میلیون تومان برای این خودروی کوچک، احتمال موفقیت بسیار اندکی را خواهد داشت.

سخن آخر

ب ام و i3 به عنوان اولین تجربه این شرکت خودروساز بسیار مطرح، با وجود عملکرد اسپرت و شتاب اولیه بسیار بالا و کابین زیبا و مجهز، به دلیل ظاهر نامناسب، برد کم پیشرانه الکتریکی و فضای کم و همچنین قیمت بسیار بالا، نتوانست جایگاهی قابل قبول را در بازارهای جهانی به خود اختصاص دهد.

ب ام و i3 مدل 2018

زمان شارژ نیز بسیار بالاتر از سایر رقبا بوده و فضای داخلی کابین و محفظه بار نیز تناسبی با رقم پرداختی برای آن ندارد. هرچند ب ام و آی ۳ نمونه‌ای متفاوت در خیابان خواهد بود، اما انتخاب نمونه‌هایی مانند شورولت بولک با قیمت پایین‌تر و ظاهر زیباتر، انتخاب بسیاری از مشتریان بوده و از این لحاظ می‌توان ب ام و i3 مدل ۲۰۱۸ را در جمع معدود شکست خوردگان تاریخ این کمپانی دانست.

مشخصات ب ام و i3 2018 در یک نگاه

I3 I3 Rex I3s I3s Rex
کلاس بدنه هاچ بک هاچ بک هاچ بک هاچ بک
حجم موتور (لیتر) ۰.۶ ۰.۶
تعداد سیلندر ۲ ۲
تعداد سوپاپ ۸ ۸
باتری ۳۳ kWh ۳۳ kWh ۳۳ kWh ۳۳ kWh
قدرت موتور بنزینی (اسب بخار) ۳۸ ۳۸
قدرت موتور الکتریکی (اسب بخار) ۱۷۰ ۱۷۰ ۱۸۴ ۱۸۴
گشتاور موتور بنزینی (نیوتون‌ متر) ۵۶ ۵۶
گشتاور موتور الکتریکی (نیوتون متر) ۲۵۰ ۲۵۰ ۲۷۰ ۲۷۰
قدرت کلی موتور (اسب بخار) ۱۷۰ ۱۷۰ ۱۸۴ ۱۸۴
گشتاور کلی (نیوتون متر) ۲۵۰ ۲۵۰ ۲۷۰ ۲۷۰
گیربکس ۱ سرعته ۱ سرعته ۱ سرعته ۱ سرعته
سیستم انتقال قدرت چرخ‌های عقبی چرخ‌های عقبی چرخ‌های عقبی چرخ‌های عقبی
مصرف سوخت  (شهر) ۱.۷ ۱.۷
مصرف سوخت (بزرگراه) ۲.۱ ۲.۱
مصرف سوخت (ترکیبی) ۱.۹ ۱.۹
تولید CO2 در هرکیلومتر (گرم.)
ظرفیت باک (لیتر.) ۱۰.۵ ۱۰.۵
شتاب ۰ تا ۱۰۰ کیلومتر در ساعت ۷.۲ ۸.۰ ۶.۸ ۷.۶
حداکثر سرعت (کیلومتر در ساعت) ۱۵۰ ۱۵۰ ۱۶۰ ۱۶۰
زمان شارژ کامل ۴.۸ ۴.۸ ۴.۸ ۴.۸
شارژ سریع (دقیقه/درصد) ۴۵/۸۰ درصد ۴۵/۸۰ درصد ۴۵/۸۰ درصد ۴۵/۸۰ درصد
طول ﴿میلیمتر﴾ ۴.۰۲۰ ۴.۰۲۰ ۴.۰۲۰ ۴.۰۲۰
پهنا ﴿میلیمتر﴾ ۱.۷۷۵ ۱.۷۷۵ ۱.۷۷۵ ۱.۷۷۵
ارتفاع ﴿میلیمتر﴾ ۱.۵۹۸ ۱.۵۹۸ ۱.۵۹۸ ۱.۵۹۸
فاصله دو محور ﴿میلیمتر﴾ ۲.۵۷۰ ۲.۵۷۰ ۲.۵۷۰ ۲.۵۷۰
ارتفاع از زمین ﴿میلیمتر﴾ ۱۴۰ ۱۴۰ ۱۳۲ ۱۳۲
وزن (تن) ۱.۳۴ ۱.۴۶ ۱.۳۶ ۱.۴۸
ابعاد تایر (جلو) ۱۵۵/۷۰/۱۹ ۱۵۵/۷۰/۱۹ ۱۷۵/۵۵/۲۰ ۱۷۵/۵۵/۲۰
ابعاد تایر (عقب) ۱۷۵/۶۰/۱۹ ۱۷۵/۶۰/۱۹ ۱۹۵/۵۰/۲۰ ۱۹۵/۵۰/۲۰
حجم محفظه بار (لیتر) ۴۲۸ ۴۲۸ ۴۲۸ ۴۲۸
ظرفیت سرنشین (نفر) ۴ ۴ ۴ ۴
قیمت پایه (میلیون تومان) ۱۹۶ ۲۱۳ ۲۱۱ ۲۲۷

 

گالری تصاویر ب ام و آی ۳ مدل ۲۰۱۸

منبع : BMW

 ارسال نظر (3 نظر)

  kheyli khob bod matlab.

  ۰

  ۰
  پاسخ

  تعریف از خود نباشه ولی من تا حدودی به خوردو و بازار اون اشنایی دارم و تا به حال شاهد بازار خودروهای گرون و جمع جوری از این تیپ بودیم در کشور مثل مدل هاچ بک فیات که قیمتی نزدیک به ۲۰۰ ملیون داره پس گران بودن دلیلی بر نخریدن مردم نیست برخی علاقه دارند و برای علاقه شان هم هزینه میکنند مورد بعدی اینکه هنوز هم من نمیدونم علت اینکه مدل پیشرفته اون یعنی ای ۸ وارد میشه اما این کوچولوی دوست داشتنی نه

  ۰

  ۰
  پاسخ

  خودروهای EV به دلیل ظاهر نامتعارف، معمولا مشتریان خاص خود را دارند. ب ام و i3 نیز با وجود تکنولوژی برتر، امکانات مدرن و قابلیت‌های دینامیکی در حد نمونه‌های هات هچ به همین دلیل مورد توجه طیف خاصی از خریداران قرار می‌گیرد. اما ب ام و i8 که شما به آن اشاره کردید، به دلیل ظاهر فوق مدرن و تهاجمی وعملکرد خارق العاده پیشرانه ۳ سیلندر هیبریدی توانسته نام خود را به عنوان رقیبی برای ابرخودروهایی مانند فراری، پورشه، آستون مارتین و حتی لامبورگینی و مک لارن مطرح کند.
  ب ام و i3 در صورت ورود به بازار ایران و با توجه به قیمت احتمالی ۶۰۰ میلیون تومانی، احتمالا توانایی جلب نظر خریداران خاص که با اهدافی مانند شو آف و یا به رخ کشیدن صفرهای حساب بانکی خود دست به خرید این نمونه ها می زنند، نداشته و شاید به همین دلیل وارد بازار ایران نشد.
  اما در مجموع ب ام و i3 با وجود قابلیت ها و ویژگی های خود، در تمامی بازارهای جهانی نتوانست جایگاهی در خور این برند آلمانی را کسب کند و به همین دلیل لقب شکست خورده زیبا را به خود اختصاص داده و خریداران تمایل بیشتری به تهیه نمونه هایی مانند سری ۳ و ۴ در بین خودروهای بنزینی و یا فورد و فیات هیبریدی از خود نشان دادند.

  ۰

  ۰
  پاسخ