بررسی و مشخصات فنی مزدا ۳ ۲۰۱۸ ؛ سدانی کوچک، مجهز، قدرتمند و ارزان‌قیمت

مزدا 3 2018

مزدا ۳ مدل ۲۰۱۸ نمونه‌ایست در خودروهای کلاس بدنه شهری سایز کوچک که ظاهر زیبا، پیشرانه مناسب، کابین مجهز و مصرف سوخت پایین را به همراه لذت رانندگی، با قیمتی پایین در اختیار راننده و سرنشینان قرار می‌دهد.

با توجه به هجوم مشتریان به سمت خرید خودروهای کلاس بدنه شاسی بلند سایز کوچک یا اس یو وی در چند سال گذشته، هنوز هم نمونه‌هایی سدان، هاچ بک و هات هچ با قیمت مناسب و امکانات قابل قبول در بازار وجود داشته که هیجان و لذت را در اختیار راننده قرار می‌دهند. مزدا ۳ مدل ۲۰۱۸ نیز یکی از این نمونه های به حساب می‌آید.

تجهیز به تعداد زیادی از امکانات مدرن رانندگی در کنار قیمت پایین، به همراه دو پیشرانه کم مصرف، سیستم تعلیق اسپرت و نمای جذاب، مزدا ۳ مدل ۲۰۱۸ را در جمع بهترین نمونه‌های این کلاس قرار می‌دهد. این خودرو در دو گونه سدان و هاچ بک عرضه شده و یکی از پرفروشترین نمونه‌های این رده در بازار به حساب می‌آید.

مزدا ۳ ؛ زوم زوم

مزدا ۳ که با نام زوم زوم نیز شناخته می‌شود، محصولی است از شرکت ژاپنی مزدا که در برخی بازارها با نام مزدا اکسلا (Axela) نیز به فروش می رسد. این خودرو اولین بار در اوایل دهه ۲۰۰۰ میلادی و به عنوان جایگزینی برای مدل محبوب و کوچک مزدا ۳۲۳ یا مزدا فامیلیا (Familia) راهی بازارهای جهانی شد. نسل دوم این خودرو در سال ۲۰۰۹ معرفی شد و آخرین نسل آن نیز از سال ۲۰۱۳ در خط تولید قرار دارد.

مزدا ۳ در سال ۲۰۱۷ با یک فیس لیفت (Facelift – بهینه سازی  جزئی ظاهری بدون تغییر در ساختار کلی) مواجه گردید. این خودرو کوچک ژاپنی با تکیه بر قابلیت‌ها و قیمت پایین نسبت به امکانات ارائه شده، بارها توسط مجله معتبر Car and Driver در جمع بهترین خودروهای سال قرار گرفته است. در ادامه به بررسی و مرور مشخصات فنی این خودرو در بخش‌های مختلف خواهیم پرداخت:

مزدا ۳ ۲۰۱۸

مزدا ۳ ۲۰۱۸ متعلق به نسل سوم این خودروی کوچک و کم مصرف بوده که با نمایی زیباتر و امکاناتی مدرن‌تر برای سال جدید در دو کلاس بدنه سدان و هاچ بک راهی بازارهای جهانی می‌گردد. این خودرو با توجه مصرف سوخت پایین بدون قربانی کردن تواناییهای حرکتی، کابین مجلل و مجهز در تیپ‌های بالاتر و قیمت پایین، یکی از جذاب‌ترین‌ها در کلاس خود به حساب می آید.

مزدا 3 2018

تغییرات جدید برای سال ۲۰۱۸

از امکانات و تجهیزات اضافه شده به مدل‌ها و تیپ‌های مختلف مزدا ۳ ۲۰۱۸ می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • سیستم ترمز کمکی خودکار در سرعت‌های پایین به صورت استاندارد
 • باله عقبی (Spoiler) در تیپ‌های مجهز به پیشرانه ۴ سیلندر ۲.۵ لیتری
 • آیینه های جانبی با نورپردازی جدید در تیپ Touring
 • چراغ‌های مجهز به لامپ‌های مدرن LED در تیپ Grand Touring

نقاط قوت

 • طراحی ظاهری و بدنه زیبا و اسپرت
 • عملکرد بالای موتور ۴ سیلندر ۲.۵ لیتری
 • کابین لوکس و مجهز
 • مصرف سوخت قابل توجه
 • قیمت پایه بسیار پایین
 • کیفیت بالای ساخت

نقاط ضعف

 • عملکرد نسبتا پایین موتور ۴ سیلندر ۲.۰ لیتری
 • سواری خشک در صورت استفاده از رینگ‌های ۱۸ اینچی آلیاژی
 • عملکرد کند و گیج کننده سیستم اطلاعاتی/سرگرمی (Infotainment)
 • عدم پشتیبانی از نرم‌افزارهای Apple CarPlay و Android Auto برای ارتباط با تلفن‌های همراه هوشمند
 • فضای کم صندلی‌های عقبی به نسبت رقبا
 • ضریب نفوذ نسبتا بالای صدا به داخل کابین

ابعاد

مزدا ۳ ۲۰۱۸ در رده خودروهای کوچک شهری قرار می گیرد. این خودرو طولی در حدود ۴.۵۸۰ میلیمتر، پهنایی در حدود ۱.۷۹۵ میلیمتر، ارتفاعی در حدود ۱.۴۵۰ میلیمتر و فاصله دو محور عقب و جلویی در حدود ۲.۷۰۰ میلیمتر در گونه سدان دارد. این ارقام در گونه هاچ بک اندکی متفاوت بوده و به ۴.۴۷۰ میلیمتر طول، ۱.۷۹۵ میلیمتر پهنا، ۱.۴۶۵ میلیمتر ارتفاع و ۲.۷۰۰ میلیمتر فاصله دو محور عقب و جلو تغییر پیدا خواهد کرد.

مزدا 3 2018

از لحاظ ابعاد می توان مزدا ۳ مدل ۲۰۱۸ را با نمونه هایی مانند هوندا سیویک (Honda Civic) با طولی در حدود ۴.۵۱۸ میلیمتر، تویوتا پریوس (Toyota Prius) با طولی در حدود ۴.۵۴۰ میلیمتر، دنا ایران خودرو با طولی در حدود ۴.۵۵۸ میلیمتر و یا سمند با طولی در حدود ۴.۵۰۰ میلیمتر مقایسه نمود.

طراحی ظاهری

مزدا ۳ زوم زوم در تمامی نسل ها یک نمونه زیبا و جذاب به حساب آمده و مزدا ۳ مدل سال ۲۰۱۸ نیز از این قاعده مستثنی نیست. البته فیس لیفت اعمال شده در سال ۲۰۱۷ توانسته با اعمال بهینه سازی هایی اندک، موجود بهبود نمای ظاهری این ژاپنی کوچک شود. چراغ های جلویی کشیده و باریک، جلوپنجره بزرگ و انحناهای موجود، نمایی نسبتا گستاخ را برای این خودرو رقم زده است. در نمای جانبی نیز استفاده از خطوط جانبی منحنی و فرم خطی سقف مشابه با خودروهای فست بک در گونه سدان، هماهنگی مناسبی را با نمای جلوی پدید آورده است.

در بخش عقبی نیز استفاده از چراغ‌های کشیده و بزرگ در کنار سپر برجسته، حس اسپرتی مناسب و هماهنگی را با طراحی کلی به وجود می آورد. در مجموع مزدا ۳ مدل ۲۰۱۸ را در عین سادگی، می توان خودرویی زیبا دانست که تعادل کاملی بین المان‌های اسپرت و ویژگی‌های کاربردی آن وجود دارد و این خصیصه، با وجود شباهت کلی با نمونه‌های جدید شرکت های هیوندای و کیا، یکی از نقاط قوت آن به حساب می‌آید.

طراحی داخلی و کابین

فضای داخل کابین مزدا ۳ مدل ۲۰۱۸ نیز نسبت به بیشتر رقبای موجود در این کلاس زیباتر بوده و محیطی مدرن، زیبا و مجهز را در اختیار راننده و سرنشینان قرار می دهد و یکی از بزرگ‌ترین نقاط قوت این خودروی کوچک ژاپنی محسوب می‌شود.

مزدا 3 2018

استفاده از مواد اولیه با کیفیت بالا برای یک نمونه ارزان‌قیمت، حس راحتی قابل قبولی را در سرنشینان ایجاد خواهد کرد. داشبورد از چندین قوس تشکیل شده و صفحه نمایش رنگی لمسی اصلی در بخش میانی آن با طراحی ایستاده قرار گرفته است. اما این صفحه نمایش کاربری نسبتا پیچیده ای برای افراد تازه کار داشته و با عملکرد کند خود ممکن موجب آزار بسیاری از خریداران گردد.

در بخش پایین این صفحه نیز خروجی های سیستم تهویه مطبوع قرار گرفته و ابزار و ادوات کنترل این سیستم نیز با طراحی زیبایی در این بخش تعبیه شده اند. فربیلک فرمان سه شاخه کاربری با توجه به قرار گرفتن دکمه های کنترلی سیستم های تهویه مطبوع، سیستم کنترل سرعت و سیستم پاسخگویی به تلفن کاربری ساده ای خواهد داشت.

فضای داخلی

مزدا ۳ مدل ۲۰۱۸ یک نمونه کوچک شهری بوده ولی با قرار دادن فضایی قابل قبول برای سر و پای دو سرنشین جلویی، مکانی در میانه جدول رقبا را به خود اختصاص می دهد. در بخش عقبی با وجود فرم فست بک سقف، ورود و خروج ساده بوده و فضای کافی برای زانوی سرنشینان وجود خواهد داشت.

مزدا 3 2018

اما افراد با قد بیشتر از ۱۸۰ سانتی متر، راحتی زیادی را در هنگام قرار گرفتن بر روی صندلی ها نداشته و این نکته موجب ایجاد خستگی در هنگام طی مسافت های زیاد خواهد شد. فضای در نظر گرفته شده برای صندوق عقب و محفظه بار در حدود ۳۴۰ لیتر در گونه سدان و ۵۶۶ لیتر در گونه هاچ بک بوده که این خودرو را از این لحاظ در مکانی پایین تر از بیشتر رقبا قرار می دهد.

دامنه دید و نقاط کور

صندلی‌های مزدا ۳ ۲۰۱۸ از ارتفاع مناسبی برخوردار بوده و با توجه به قرار گرفتن در مکانی بالاتر از بیشتر رقبا، دید مناسبی از محیط اطراف و مسیر پیش رو را در اختیار راننده و سرنشینان قرار می دهد. فرم شیشه عقبی و ستون ها نیز به گونه ای بوده که دید قابل قبولی را در بخش عقبی رقم زده و دایره محدودی به عنوان نقاط کور در بخش عقبی وجود خواهد داشت.

موتور و پیشرانه

برای مزدا ۳ ۲۰۱۸ دو پیشرانه مختلف در نظر گرفته شده که عملکرد و توانی متفاوت را از خود به نمایش می گزارند. موتورهای موجود برای این خودرو عبارتند از:

 • موتور ۴ سیلندر ۲.۰ لیتری
 • موتور ۴ سیلندر ۲.۵ لیتری

موتور ۴ سیلندر ۲.۰ لیتری

این پیشرانه، نمونه پایه و استاندارد موجود برای مزدا ۳ مدل ۲۰۱۸ است. این موتور ۴ سیلندر خطی ۱۶ سوپاپ ۲.۰ لیتری بلوک آلومینیومی با حجم دقیق ۱.۹۹۸ سی سی، توانایی تولید نیرویی معادل ۱۵۵ اسب بخار را در دور موتور ۶.۰۰۰ دور در دقیقه دارد. حداکثر گشتاور تولیدی نیز ۱۵۰ پاوند بر فوت (معادل ۲۰۳ نیوتون متر) بوده که در دور موتور ۴.۰۰۰ دور در دقیقه در اختیار راننده قرار می گیرد. این توان نیز توسط دو جعبه دنده ۶ سرعته اتوماتیک یا ۶ سرعته دستی، به چرخ های جلویی مزدا Zoom Zoom منتقل خواهد شد.

مزدا 3 2018

عملکرد

با استفاده از این پیشرانه، مزدا ۳ ۲۰۱۸ طی زمانی در حدود ۸.۵ ثانیه برای رسیدن از حالت سکون به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت نیاز دارد. حداکثر سرعت نیز چیزی در حدود ۱۲۰ مایل در ساعت (معادل ۱۹۳ کیلومتر در ساعت) بوده که رقمی متوسط برای یک خودروی مدرن و امروزی به­‌حساب می­آید.

مصرف سوخت

توانایی پیمودن مسیری به طول ۲۸ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۸.۴ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) مسیر شهری، ۳۷ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۶.۴ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) مسیر بزرگراهی، ۳۲ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۷.۴ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) سیکل ترکیبی در گونه سدان و ۲۷ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۸.۶ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) مسیر شهری، ۳۷ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۶.۴ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) در بزرگراه و ۳۱ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۷.۶ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) به صوزت میانگین در گونه هاچ بک، مزدا ۳ ۲۰۱۸ را در زمره خودروهای کم­مصرف بازار قرار می­دهد.

موتور ۴ سیلندر ۲.۵ لیتری

این پیشرانه، یک نمونه قدرتمند ۴ سیلندر ۲.۵ لیتری ۱۶ سوپاپ DOHC تنفس طبیعی با تکنولوژی SKYACTIV بوده که با حجم دقیق ۲.۴۸۸ سی سی، توانایی تولید نیرویی در حدود ۱۸۴ اسب بخار در دور موتور ۵.۷۰۰ دور در دقیقه و حداکثر گشتاور تولیدی ۱۸۵ پاوند بر فوت (معادل ۲۵۱ نیوتون متر) را در دور موتور ۳.۲۵۰ دور در دقیقه دارد. سیستم انتقال قدرت این پیشرانه نیز مانند نمونه پایه، دو جعبه دنده ۶ سرعته دستی و اتوماتیک است که نیروی تولیدی موتور را به چرخ­های جلویی منتقل می کند.

عملکرد

عملکرد مزدا ۳ ۲۰۱۸ با استفاده از این پیشرانه بسیار مناسب‌­تر از موتور پایه بوده و این خودرو با زمانی در حدود ۷.۰ ثانیه برای رسیدن از حالت سکون به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت و حداکثر سرعت ۱۳۲ مایل در ساعت (معادل ۲۱۳ کیلومتر در ساعت) یک خودروی کوچک شهری ارزان­قیمت سریع به حساب می­آید.

مزدا 3 2018

مصرف سوخت

با وجود افزایش حجم موتور و عملکرد، مصرف سوخت تغییر محسوسی نسبت به نمونه پایه نداشته و مزدا ۳ مدل ۲۰۱۸ با استفاده از این پیشرانه توانایی پیمودن مسیری در حدود ۲۷ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۸.۷ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) مسیر شهری، ۳۶ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۶.۵ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) مسیر بزرگراهی و ۳۰ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۷.۸ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) به صورت میانگین با استفاده از جعبه دنده ۶ سرعته اتوماتیک در گونه سدان را دارد.

این ارقام در صورت تجهیز به جعبه دنده ۶ سرعته دستی اندکی متفاوت بوده و به ۲۵ و ۳۴ و ۲۸ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۹.۴ و ۶.۹ و ۸.۴ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) تغییر پیدا کرده که با توجه به قدرت و عملکرد هنوز هم رقم پایینی برای یک خودروی ۲۰.۰۰۰ دلاری به حساب می­آید. مصرف سوخت مزدا ۳ هاچ بک ۲۰۱۸ اندکی بیشتر بوده این ارقام به ۲۶ و ۳۵ و ۲۹ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۹ و ۶.۷ و ۸.۱ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) در مدل دستی و ۲۵ و ۳۴ و ۲۸ مایل با هر گالن سوخت ( ۹.۴ و ۶.۹  و ۸.۴ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) تغییر خواهد یافت.

تیپ­های مختلف

مزدا ۳ ۲۰۱۸ در سه تیپ مختلف و دو گونه سدان ۴ در و هاچ بک ۵ در با قابلیت انتخاب گیربکس دستی و اتوماتیک به فروش می­رسد. تیپ های مختلف این خودرو عبارتند از:

 • تیپ Sport
 • تیپ Touring
 • تیپ Grand Touring

تیپ اسپرت

این تیپ از مزدا ۳ قیمت پای‌ه­ای در حدود ۱۹.۰۰۰ دلار (معادل ۸۴ میلیون تومان با احتساب دلار ۴.۴۰۰ تومانی در زمان نگارش مطلب) در گونه سدان و ۲۰.۰۰۰ دلار (معادل ۸۸ میلیون تومان) در گونه هاچ بک دارد.

از تجهیزات نسبتا کامل موجود در این تیپ می­توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • جعبه دنده ۶ سرعته دستی
 • موتور ۴ سیلندر ۲.۰ لیتری ۱۵۵ اسب بخاری
 • چراغ‌های جلویی مجهز به لامپ‌های LED
 • استارت خودرو به­‌ وسیله دکمه
 • ترمز کمکی خودکار شهری برای سرعت­های پایین
 • آیینه­‌های جانبی الکتریکی
 • سیستم تهویه مطبوع با فیلتر تصفیه هوا
 • ورود بدون نیاز به کلید (Keyless)
 • رینگ­های ۱۶ اینچی فولادی
 • صفحه نمایش ۷ اینچی لمسی رنگی
 • سیستم اطلاعاتی/سرگرمی Mazda Connect
 • اتصال به گوشی‌های تلفن همراه از طریق فن‌آوری بدون سیم بلوتوث
 • سیستم صوتی مجهز به ۶ بلندگوی جداگانه
 • ورودی USB و AUX
 • پخش فایل‌های چند رسانه از طریق بلوتوث
 • صندلی ها اسپرت با روکش پارچه‌ای

تجهیزات کمکی رانندگی و ایمنی

مزدا ۳ ۲۰۱۸ در مدل پایه نیز سطح قابل قبولی از تجهیزات کمکی رانندگی و ایمنی را برای سرنشینان فراهم می‌کند. نمونه‌هایی از این ابزار و ادوات عبارتند از:

 • سیستم کنترل سرعت (Cruse Control)
 • کیسه‌های هوای ایمنی پیشرفته با سنسورهای سنجش وزن سرنشین
 • کمربندهای ایمنی سه نقطه‌ای
 • ترمزهای ضد قفل همراه با سیستم توزیع الکترونیکی (EBD)
 • سیستم کنترل شروع حرکت در سراشیبی (Hill Assist Start)
 • سیستم کنترل کشش (Traction Control)
 • سیستم کنرل پایداری هوشمند (DSC)
 • دوربین کمکی دنده عقب
 • سیستم نمایش فشار باد تایرها (TPMS)

 

تیپ تورینگ

این تیپ از مزدا ۳ ۲۰۱۸ با رقمی در حدود ۲۲.۰۰۰ دلار (معادل ۹۷ میلیون تومان) در گونه سدان و ۲۳.۰۰۰ دلار (معادل ۱۰۱ میلیون تومان) در گونه هاچ بک در اختیار علاقمندان قرار می‌گیرد.

از تجهیزات اضافی این تیپ نسبت به مدل پایه، می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • گیربکس ۶ سرعته اتوماتیک به صورت استاندارد و ۶ سرعته دستی به صورت سفارشی
 • رینگ‌های ۱۸ اینچی اسپرت آلیاژی
 • چراغ‌های جلویی اتوماتیک
 • برف پاک‌کن‌های اتوماتیک حساس به بارش باران
 • پوشش چرم مصنوعی برای صندلی‌ها
 • باله عقبی
 • صندلی راننده با قابلیت تنظیم در ۶ جهت به صورت الکتریکی
 • چراغ مه‌ شکن مجهز به لامپ‌های هالوژن
 • صندلی‌های جلویی مجهز به گرم‌کن
 • سیستم پیشرفته ورود و استارت خودرو بدون نیاز به کلید
 • سیستم نمایش نقاط کور خودرو (Blind Spot Monitoring System)
 • سیستم هشدار وجود ترافیک در بخش عقبی خودرو (Rear Cross Traffic Alert)
 • آیینه‌های جانی مجهز به گرم کن

تیپ گرند تورینگ یا جی‌تی (GT)

مزدا ۳ جی تی مدل ۲۰۱۸ مجهزترین نمونه موجود برای این خودرو بوده که با قیمت پایه‌ی ۲۵.۰۰۰ دلار (معادل ۱۱۰ میلیون تومان) در گونه سدان و ۲۶.۰۰۰ دلار (معادل ۱۱۵ میلیون تومان) در گونه هاچ بک به فروش می‌رسد.

از تجهیزات موجود در این تیپ مزدا ۳ مدل ۲۰۱۸ علاوه بر نمونه‌های موجود در مدل‌های پایه می‌توان از نمونه‌های زیر نام برد:

 • روکش‌های حاشیه دوزی شده چرمی برای صندلی‌ها
 • سیستم تهویه مطبوع دوگانه اتوماتیک نسل جدید (Dual Zone Climate Control)
 • چراغ‌های جلویی مجهز به لامپ‌های bi-LED
 • چراغ‌های عقبی و مه شکن مجهز به لامپ‌های LED
 • سیستم صوتی حرفه‌ای ساخت شرکت Bose مجهز به ۹ بلندگوی جداگانه و صدای فراگیر
 • سیستم نمایش اطلاعات خودروی بر روی بخش جلویی راننده (Head Up Display یا HUD)

تجهیزات سفارشی

علاوه بر تجهیزات موجود، مزدا ۳ مدل ۲۰۱۸ قابلیت تجهیز به امکانات تیپ‌های بالاتر را در مدل‌های پایه دارد. از سایر امکاناتی که قابلیت افزوده شدن به فهرست ابزارهای موجود در این خودروی ارزان‌قیمت ژاپنی را دارند و تعدای از آنها نمونه‌هایی پیشرفته و مدرن به حساب می‌آیند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سانروف الکتریکی
 • آنتن کوسه‌ای در بخش انتهایی سقف
 • سیستم ناوبری ماهواره‌ای (Navigation)
 • سیستم کنترل سرعت تطبیقی (Adaptive Cruise Control)
 • چراغ‌های جلویی هوشمند با قابلیت چرخش در جهت مسیر جاده
 • نور بالای خودکار
 • غربیلک فرمان مجهز به گرم‌کن
 • سنسورهای کمکی پارک
 • سیستم هشدار خروج از خطوط جاده (Lane Departure Warning)
 • سیستم حفظ مسیر حرکت خودرو بین خطوط جاده (Lane Keep Assist)
 • سیستم هشدار برخورد ار جلو (Forward Collision Warning)
 • سیستم هوشمند درک علائم راهنمایی و رانندگی

ایمنی

سازمان دولتی NHTSA با توجه به ساختار مستحکم و استفاده از امکانات و تجهیزات ایمنی و کمکی رانندگ فعال، به مزدا ۳ ۲۰۱۸ در تمامی موارد امتیاز ۵ از ۵ را اختصاص داده است. البته در ارزیابی‌های مقاومت در هنگام چپ شدن این خودرو موفق به کسب ۴ ستاره از ۵ ستاره ممکن شده است. موسسه غیر دولتی IIHS نیز این خودرو را یک نمونه مناسب و ایمن ارزیابی نموده و آن را به عنوان یکی از بهترین خودروهای موجود در بازار از لحاظ ایمنی انتخاب کرده است.

تجربه رانندگی

مزدا ۳ مدل ۲۰۱۸ در تمامی تیپ‌ها از هندلینگ و فرمان پذیری مناسبی برخوردار بوده و تعادل کلی آن برای یک خودروی کوچک شهری بسیار قابل توجه است. با توجه به تمرکز مهندسین بر روی سیستم فرمان، عملکرد این بخش از خودرو نیز ستودنی بوده و زوم زوم ۲۰۱۸ بدون مشکل پیچ‌ها را با سرعت بالا پشت سر خواهد گذاشت. شتاب نیز یکی از نقاط برجسته در این خودرو بوده و حتی با استفاده از موتور پایه ۴ سیلندر ۲.۰ لیتری نیز نمی‌توان مزدا ۳ ۲۰۱۸ را خودرویی کند نامید. هرچند عملکرد پیشرانه ۴ سیلندر ۲.۵ لیتری بدون اتلاف سوخت چشمگیر و مصرف بالا، بسیار بهتر از نمونه پایه است.

در داخل کابین، مزدا ۳ مدل ۲۰۱۸ با استفاده از مواد اولیه مرغوب و کیفیت ساخت بالا، محیطی امن و مجهز را برای سرنشینان به ارمغان می‌آورد. اما کیفیت صفحه نمایش جمع شونده نصب شده بر روی بخش میانی داشبورد، از کیفیت پایین‌تری نسبت به سایر بخش‌های داخلی سود برده و عملکردی کند و اندکی گیج کننده دارد. فضای موجود در بخش جلویی کافی بوده ولی افراد بلند قد در هناگم طی مسافت‌های طولانی اندکی دچار خستگی خواهند شد.

قیمت در بازارهای جهانی

مزدا ۳ مدل ۲۰۱۸ با قیمت پایه‌ای در حدود ۱۹.۰۰۰ دلار (معادل ۸۴ میلیون تومان) در گونه سدان و ۲۰.۰۰۰ دلار (معادل ۸۸ میلیون تومان) در کلاس هاچ بک، یکی از ارزان ترین نمونه‌های استاندارد و با کیفت بالای موجود در بازار به حساب می‌آید. این خودرو در بالاترین تیپ و سطح تجهیزات و بهره گیری از تمامی امکانات ممکن با قیمتی در حدود ۳۰.۵۰۰ دلار (معادل ۱۳۴ میلیون تومان) در مدل سدان و ۳۲.۰۰۰ دلار (معادل ۱۴۱ میلیون تومان) در گونه هاچ بک به فروش رسیده و با توجه به قیمت، امکانات بسیاری را در اختیار راننده و سرنشینان قرار می‌دهد.

مزدا 3 2018

رقبا در بازارهای جهانی

خودروهای کلاس بدنه کوچک شهری اعم از سدان و هاچ بک علیرغم اقبال عمومی از خودروهای کوچک و بزرگ شاسی بلند هنوز از بازار جذاب و رقابتی برخوردار بوده و بسیاری از شرکت‌ها نمونه‌هایی مناسب با قیمت پایین و تجهیزات بالا را در اختیار خریداران قرار می‌دهند. از رقبای مزدا ۳ مدل ۲۰۱۸ در بازار جهانی در هر دو کلاس سدان و هاچ بک می‌توان از نمونه‌های فهرست زیر یاد نمود:

 1. فولکس واگن گلف (Golf) با قیمت پایه‌‌ای در حدود ۲۱.۰۰۰ دلار (معادل ۹۲.۵ میلیون تومان)
 2. هوندا سیویک (Civic) با قیمت پایه‌‌‌ای در حدود ۲۰.۰۰۰ دلار (معادل ۸۸ میلیون تومان)
 3. هیوندای i30 با قیمت پایه‌‌ای در حدود ۲۰.۵۰۰ دلار (معادل ۹۰ میلیون تومان)
 4. شورولت کروز (Cruze) با قیمت پایه‌ای در حدود ۱۸.۰۰۰ دلار (معادل ۷۹ میلیون تومان)
 5. هیوندای النترا (Elantra) با قیمت پایه‌ای در حدود ۱۸.۰۰۰ دلار (معادل ۷۹ میلیون تومان)
 6. فولکس واگن جتا (Jetta) با قیمت پایه‌ای در حدود ۱۹.۵۰۰ دلار (معادل ۸۶ میلیون تومان)
 7. کیا فورته (Forte) یا سراتو (Cerato) با قیمت پایه‌ای در حدود ۱۸.۰۰۰ دلار (معادل ۷۹ میلیون تومان)
 8. فولکس واگن بیتل (Beetle) با قیمت پایه‌ای در حدود ۲۱.۰۰۰ دلار (معادل ۹۲.۵ میلیون تومان)
 9. فورد فوکاس (Focus) با قیمت پایه‌ای در حدود ۱۹.۰۰۰ دلار (معادل ۸۴ میلیون تومان)
 10. تویوتا کرولا (Corolla) با قیمت پایه‌ای در حدود ۱۹.۵۰۰ دلار (معادل ۸۶ میلیون تومان)
 11. هیوندای ولستر (Veloster)‌ با قیمت پایه‌ای در حدود ۲۲.۵۰۰ دلار (معادل ۹۹ میلیون تومان)
 12. میتسوبیشی لنسر (Lancer) با قیمت پایه‌ای در حدود ۱۸.۵۰۰ دلار (معادل ۸۱ میلیون تومان)

مزدا اسپید ۳ مدل ۲۰۱۸

در دو نسل قبلی، این شرکت ژاپنی یک نمونه قدرتمند کلاس بدنه هات هچ (Hothatch) را با نام MazdaSpeed3 تولید می‌نمود که با توجه به فلسفه اینگونه خودروهای قدرتمند هاچ بک، از توانایی‌های دینامیکی و حرکتی و نمای ظاهری جذاب‌تری سود می‌برد. اما متاسفانه با گذشت چند سال از معرفی نسل سوم این خودرو، مزدا ۳ مدل ۲۰۱۸ هنوز نمونه قدرتمندی که توانایی رقابت با فولکس واگن گلف GTI و هوندا سیویک Type-R را داشته باشد، در خط تولید خود قرار نداده است.

مزدا 3 2018

مزدا کای (Kai)

خودروی مفهومی مزدا کای که در نمایشگاه خودروی توکیوی ۲۰۱۷ به نمایش درآمده است، به نوعی نمایشگر فرم طراحی و ایده آخرین نسل از خودروی موفق و محبوب مزدا ۳ نسل جدید است که در کشور ایران نیز با توجه به ظاهر زیبا و جذاب، عملکرد قابل قبول پیشرانه و کابین و امکانات مدرن و مناسب، توانست به موفقیت چشمگیری نیز دست پیدا نماید. خودروی مفهومی مزدا کای در کنار دیگر محصول به نمایش در آمده در نمایشگاه خودروی توکیو ۲۰۱۷ ، خودروی مفهومی مزدا ویژن کوپه (Mazda Vision Coupe)، نشانه‌هایی از زبان طراحی جدید این شرکت در محصولات خود به نام کوندو (Kondo) را به نمایش گذاشته که بخش‌هایی از آن در نسل جدید خودروی شاسی بلند مزدا CX-5 مشاهده می گردد.

خودروی مفهومی مزدا کای ، نسل جدید مزدا 3

مزدا ۳ ۲۰۱۸ در ایران

با وجود گذشت چند سال از حضور نسل جدید زوم زوم در بازارهای جهانی، هنوز نمونه‌های نسل قبلی این خودرو توسط گروه بهمن تولید شده و بدون بهره‌گیری از امکانات و تجهیزات مدرن و با پایین آمدن محسوس کیفیت، با قیمتی در حدود ۱۳۵ میلیون تومان (معادل ۳۰.۸۰۰ دلار) و با قیمت مجهزترین نمونه‌های نسل جدید به عنوان خودرویی لوکس، مجهز و قدرتمند(!) در اختیار مشتریان ایرانی قرار می‌گیرد.

در صورت چشم پوشی دولت و خودروسازان حکومتی (گروه ایران خودرو و سایپا) از تولید نمونه‌هایی قدرتمند و با بالاترین استانداردهای روز مانند خاندان پراید و دودمان پژو، نسل جدید این خودرو در هر دو مدل پیشرانه مجوز حضور در بازار ایران را داشته، ولی با توجه به تعرفه‌ها، مبلغ تمام شده برای مشتریان رقمی در حدود ۱۸۰ میلیون تومان خواهد بود که در این‌صورت دست بسیاری از اقشار جامعه را از این خودروی بسیار ارزان در بازارهای جهانی کوتاه خواهد کرد.

بیشتر بخوانید: چرا تولید خودروی کوچک و کم مصرف هیوندای i10 در ایران ممنوع اعلام شد؟

مقایسه مزدا ۳ با رقبا

در انتها توجه شما را به مقایسه مزدا ۳ و تعدادی از رقبای موجود در بازار جلب می‌کنیم:

درباره شرکت مزدا (Mazda)

شرکت خودروسازی مزدا یک شرکت باسابقه ژاپنی بوده که در سال ۱۹۲۰ میلادی در شهر هیروشیما توسط جوجیرو ماتسودا (Jujiri Matsuda) تاسیس شد. این شرکت در زمینه مصنوعات پنبه ای فعالیت می کرد اما در اوایل دهه ۱۹۳۰ میلادی وارد صنعت وسایل نقلیه موتوری گردید.

این شرکت در ابتدا با نام تویو کوگیو (Toyo Togyo) فعالیت می کرد اما پس از مدت کوتاهی به مزدا تغییر پیدا کرد. کلمه مزدا برگرفته از واژه اهورا مزدا آیین زرتشتی بوده که به دلیل احترام و شباهت با نام بنیانگذار این مجموعه و همچنین بهره گیری از بار معنوی این واژه که نماد صلح و آرامش بود، به نام تغییر پیدا کرد. در داخل کشور ژاپن هنوز هم نام ماتسودا به جای مزدا برای این شرکت به کار می رود.

 

سخن آخر

مزدا ۳ به عنوان یکی از پرفروشترین نمونه‌ها در آمریکای شمالی، رانندگی نرم و نسبتا آرامی رابرای شما فراهم کرده و با قرار دادن فضایی متوسط، امکانات بالا و مدرن و پیشرانه با عملکرد بالا، خودرویی زیبا را با کمترین قیمت ممکن در اختیار شما قرار می‌دهد. انتخا تیپ Touring می‌تواند بهترین گزینه برای شما بوده و با توجه به بهره‌گیری از موتور ۴ سیلندر ۲.۵ لیتری ۱۸۴ اسب بخاری و شتاب اولیه ۷.۰ ثانیه‌ای، توان به چالش کشیدن بسیاری از خودروهای سدان و هاچ بک با قیمت در حدود ۳۰.۰۰۰ دلار (معادل ۱۳۲ میلیون تومان) را با قیمتی به مراتب پایین‌تر به شما خواهد داد.

بیشتر بخوانید: معرفی و بررسی بهترین خودروهای ۲۰۱۸ از نگاه مجله Car and Driver

مشخصات فنی مزدا ۳ مدل سال ۲۰۱۸ در یک نگاه

Sport Grand Tourng
کلاس بدنه سدان هاچ بک
حجم موتور (سی سی) ۱.۹۹۸ ۲.۴۸۸
تعداد سیلندر ۴ ۴
قدرت موتور (اسب بخار) ۱۵۵ ۱۸۴
گشتاور (نیوتون. متر.) ۲۰۳ ۲۵۱
تعداد سوپاپ ۱۶
گیربکس ۶ دستی ۶ اتوماتیک
سیستم انتقال قدرت چرخ‌های جلو چرخ‌های جلو
مصرف سوخت  (شهر) ۸.۴ ۸.۷
مصرف سوخت (بزرگراه) ۶.۴ ۶.۵
مصرف سوخت (ترکیبی) ۷.۴ ۷.۸
تولید CO2 در هرکیلومتر (گرم)
ظرفیت باک (لیتر.) ۵۰ ۵۰
شتاب ۰ تا ۱۰۰ کیلومتر در ساعت ۸.۵ ۷.۰
حداکثر سرعت (کیلومتر در ساعت) ۱۹۳ ۲۱۰
طول ﴿میلیمتر﴾ ۴.۵۸۰ ۴.۴۷۰
پهنا ﴿میلیمتر﴾ ۱.۷۹۵ ۱.۷۹۵
ارتفاع ﴿میلیمتر﴾ ۱.۴۵۰ ۱.۴۶۵
فاصله دو محور ﴿میلیمتر﴾ ۲.۷۰۰ ۲.۷۰۰
ارتفاع از زمین ﴿میلیمتر﴾ ۱۵۵ ۱۵۵
وزن ﴿تن﴾ ۱.۳ ۱.۴
ابعاد تایر (جلو) ۲۰۵/۶۰/۱۶ ۲۱۵/۴۵/۱۸
ابعاد تایر (عقب) ۲۰۵/۶۰/۱۶ ۲۱۵/۴۵/۱۸
حجم محفظه بار (لیتر) ۳۴۰ ۵۶۶
ظرفیت سرنشین (نفر) ۵ ۵
قیمت پایه (میلیون تومان) ۸۴ ۱۱۵

گالری تصاویر نسل سوم مزدا ۳

منبع : Mazda USA

 ارسال نظر