کوینکس
همین حالا برای دوستان خود به اشتراک بگذارید: واتساپ | تلگرام |

داستان یک موفقیت از زبان دکتر سورنا ستاری؛ جنگنده کوثر افتخاری برای ایران

دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در ادامه داستان یک موفقیت را بازگو می‌کند. جنگنده کوثر افتخاری برای ایران.

ستاری از کوثر می‌گوید؛ نخستین جت جنگنده ایرانی که در آستانه روز صنعت دفاعی در حضور رئیس جمهور به پرواز درآمد. اولین جنگنده بومی ایرانی که به سامانه‌های اویونیک و کنترل آتش بومی نسل ۴ نیز مجهز است.

آرون گروپس

داستان یک موفقیت از زبان دکتر ستاری

این جنگنده به دست کارشناسان سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ساخته شده و دارای ویژگی‌های زیر است:

  • بهره گیری از معماری یکپارچه پیشرفته و اویونیک
  • کنترل آتش با استفاده از شبکه داده دیجیتال نظامی منطبق با نسل ۴
  • بهره گیری از کامپیوتر محاسبات بالستیک سلاح و سامانه پیشرفته نشانه روی مقابل خلبان (HUD) به منظور افزایش دقت اصابت سلاح و مهمات
  • بهره گیری از رادار پیشرفته و چندمنظوره کنترل آتش جهت بالا بردن دقت کشف اهداف و تهدیدات
  • بهره گیری از ناوبری دقیق به صورت رادیویی و مستقل
  • استفاده از سامانه نقشه متحرک هوشمند

بیشتر بخوانید: جنگنده کوثر ؛ از نخستین جت جنگنده ایرانی رونمایی شد


داستان موفقیت در ساخت جنگنده کوثر از دکتر زبان ستاری

دکتر سورنا ستاری در مورد ساخت جنگنده کوثر که افتخار بزرگی برای ایران است سخن می‌گوید. او در مورد مدت‌ها قبل و مشکلات هواپیماهای ایرانی در جنگ داستانی را باز گو می‌کند.

سال 1368 بود که پدر تصمیم گرفت اولین هواپیمای نظامی مافوق صوت ایران را بسازد. به گفته گاندی که مثال جالبی دارد، ابتدا نادیده گرفته می‌شوید، بعد به شما می‌خندند و در ادامه به شما حمله می‌کنند و بعد شما هستید که پیروز می‌شوید. این داستان مشابه در هر موفقیتی است که در ارتباط با ساخت جنگنده هم به همین شکل بوده است.


بیشتر بخوانید: جنگنده ایرانی کوثر همان اف-۵ آمریکا‌ است


به گفته ستاری ابتدا مانند امروز موضوع نادیده گرفته شده است، سپس مسخره شده و در ادامه شروع به مبارزه و ضربه زدن برای توقف کار کرده‌اند. اما آذرخش به سرانجام رسید قبل از اینکه پدر به شهادت برسد.

داستان یک موفقیت از زبان دکتر سورنا ستاری

مدل توسعه هواپیمای آذرخش، F-5  بود. حال چرا اف-5؟ این هوایپما عملکرد فوق العاده ای در جنگ داشت. قطعاً بهترین خلبانان و مهندسین پرواز این هواپیما ایرانی‌ها بودند. رکوردهای فوق العاده پروازی این هواپیما در جنگ باعث انتخاب آن بود. این هواپیما در عملیات Close Air Support یا پشتیبانی نزدیک هوایی، چه در جنگ‌های نزدیک هوایی و چه در عملیات زمینی فوق العاده بود. ما با این هواپیما حتی توانسته بودیم دشمن را سرنگون کنیم. در عملیات زمینی در برد کوتاه خلبانان پایگاه دزفول و تبریز حماسه‌های فراوانی را درست کرده بودند.

به عنوان مثال شهید اردستانی در یک روز 6 سورتی پرواز عملیات بمباران دشمن را انجام داده بود و این رکوردها توسط خلبانان بسیاری تکرار شده بود. علاوه بر این مهندسین پرواز فوق العاده‌ای در نیروی هوایی بر روی این هواپیما کار می‌کردند. ساخت هر قطعه این هواپیما در داخل باعث عملیاتی کردن بسیاری از هواپیماهای زمین‌گیر نیروی هوایی می‌شد.

در کنار بدنه بسیار زیبا و قابلیت مانور فوق العاده که در جنگ‌های نزدیک و تمرین‌های هوایی حتی هواپیماهای تامکت ما را با مشکل مواجه می‌ساخت، این هواپیما مشکلات زیادی هم داشت. از جمله سیستم رادار، اویونیک و سیستم سلاح بسیار ابتدایی که تنها موشک هوا به هوای این هواپیما موشک‌های حرارتی سایدویندر قدیمی بودند.


بیشتر بخوانید: جنگنده پنهانکار ایران ؛ وقتی نشنال اینترست هواپیمای رادارگریز ایران را نقد می‌کند


در واقع کامپیوتری در این هواپیما وجود نداشت. عملاً هواپیمای پرواز شب نبود و رادار ضعیف آن مشکلات زیادی را ایجاد می‌کرد. صندلی پرتاب این هواپیما باعث کشته شدن بسیاری از خلبانان خوب ما شده بود. پس باید به طور کامل این سیستم‌ها به روز می‌شدند.

کار ساخت ده‌ها هزار قطعه این هواپیما از سال 1368 آغاز شد. من از زمانی که دانشجوی کارشناسی بودم در این پروژه درگیر شدم. اما وضعیت سال 68 با حالا خیلی فرق می‌کرد. تازه دو، سه سالی بود که رشته کارشناسی هوا فضا در دانشگاه‌های معتبر راه‌اندازی شده بود و ما شدیداً مشکل نیروی انسانی متخصص داشتیم. تعداد معدودی استاد در این زمینه کار می‌کردند. صنعت قطعه‌سازی ما پیشرفته نبود و هیچ آشنایی با استانداردهای بالای هوایی نداشت. روش‌های ساخت پیچیده و آلیاژهای خاص که در داخل کشور تولید نمی‌شدند و مشکلات تحریم‌ها همگی بر روی پروژه تأثیر داشتند.

اما هیچ چیزی بالاتر از نوآوری در دنیا وجود ندارد. به منظور حل موضوع یک مدرسه خلبانی آزمایشی یا Test Pilot در جنب کارخانجات اوج که هواپیما را می‌ساختند ایجاد شد. ریاست این مدرسه به عهده مرحوم تیمسار صادقپور بود. او چهره شناخته شده‌ای برای آمریکایی‌ها بود. او اولین خلبان تاریخ بود که پرواز 1000 ساعت، 2000 ساعت و 3000 ساعت هواپیمای F-5  را در آمریکا به ثبت رسانده بود.

برنامه این بود که هر ماژول از قطعات که ساخته می‌شد، بر روی یک هواپیمای سالم نصب می‌شود، توسط خلبانان مورد تست عملی و در شرایط عملیاتی و سخت‌ترین مانورها قرار می‌گرفت. پس از تست عملی قطعات مجدداً باز می‌شدند و مورد ارزیابی‌های جدی قرار می‌گرفتند. از جمله تست‌های مکانیکی،X-RAY  و …

آری بدین شکل بود که آذرخش شکل گرفت و تا پیش از شهادت پدر چند فروند عملیاتی شد. علاوه بر آن قطعات ساخته شده بسیاری از پرنده‌های نیروی هوایی را عملیاتی کرد. کارخانه‌ای هم برای ساخت موتور هواپیما تجهیز شد.

اما آنچه از آذرخش باقی ماند چیز دیگری بود. او به ما اعتماد به نفس کار کردن بر روی ساخت هواپیمای مافوق صوت را داد. او دانشی ایجاد کرد و نیروی انسانی تربیت کرد که به این باور رسیده بودند که هر هواپیمایی را می‌توانند بسازند. صنعت هوایی ما مدیون تفکر آذرخش است.

این پروژه تاکنون صدها خروجی داشته است که کوثر هم یکی از خروجی‌های آن است. اینکه امروز ما یک هواپیمای نظامی را از سر تا دم به طور کامل می‌سازیم، یک دستاورد بزرگ است. اما از آن مهم‌تر این است که ما امروز یک هواپیما را از سر تا دم طراحی می‌کنیم. در این هواپیمای جدید سیستم ناوبری، سیستم کنترل آتش، سیستم کامپیوتر هواپیما و اویونیک کاملاً با طراحی بومی است و تقریباً مطابق با هواپیماهای نسل چهارم است، موتور هواپیما به طور کامل در داخل تولید می‌شود، صندلی پرتاب قدیمی با یک صندلی پرتاب کاملاً به روز و با دقت بالا که بیش از دو هزار قطعه پیچیده دارد، تعویض شده و قابلیت مانوردهی بهبود داده شده است.


بیشتر بخوانید : قدرتمندترین کشورهای جهان از نظر تجهیزات نظامی ؛ با پیشرفته ترین ارتش های دنیا آشنا شوید


کاری که همین الان در آمریکا بر روی هواپیمای  F-15 ، F-16  و F-18 انجام می‌شود. آری جنگ به ما یاد داد که مدل‌های بومی خود را برای دفاع هوایی داشته باشیم. آمریکایی‌ها هیچگاه فکر نمی‌کردند که ما از هواپیمای تامکت به عنوان آواکس‌های هوایی بهره ببریم و نیروی هوایی ما هشت سال در برابر نیروی هوایی عراق ایستادگی کند.

داستان یک موفقیت

آری کوثر تنها یکی از یادگاران آذرخش است. یک مدل بومی برای یک هواپیمای دفاع هوایی که بسیاری از ضعف‌های دفاع هوایی ما را می‌پوشاند. حال ما نه تنها هواپیمای دفاع هوایی خود را می‌سازیم، بلکه هرچه هواپیما داریم را به تکنولوژی و سلاح روز مجهز می‌کنیم. دستاورد این پروژه ده‌ها شرکت دانش‌بنیان با هزاران نفر جوان متخصص است که دانش تولید این محصولات را دارند.

بیش از 85% قطعات این هواپیما در شرکت‌های دانش‌بنیان تولید می‌گردد و این شرکت‌ها هر روز طرح‌های جدیدی را برای توسعه محصولات ارائه می‌دهند. امروز مدیریت دفاع کشور به این نتیجه رسیده است که خودش نباید چیزی را تولید کند. بلکه باید پروژه‌ها را راهبری نماید و بگذارد که این جوانان در این شرکت‌ها ، نوآوری و ابتکار خود را نشان دهند و باعث خلق محصولات تازه شوند.پ


بیشتر بخوانید :‌ وزیر دفاع از جت جنگنده جدید ایرانی می‌گوید


و در پایان، داستان هر موفقیتی این است. ابتدا شما را نادیده می‌گیرند، بعد به شما می‌خندند، سپس به شما حمله می‌کنند و پس از آن شما پیروز می‌شوید.

این موفقیت را به امیر حاتمی و کلیه مدیران این پروژه ارزشمند و خصوصاً کلیه شرکت های دانش بنیان درگیر در این پروژه تبریک گفته و امیدوارم شاهد موفقیت‌های بیش از پیش کشور در این زمینه باشیم.

بیشتر بخوانید: 

.

منبع: isti

آیا در زمینه ای تخصص و تجربه کافی را دارید؟ دانش خود را با کاربران تکراتو به اشتراک بگذارید. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |

ارسال نظر