همین حالا برای دوستان خود به اشتراک بگذارید: واتساپ | تلگرام |

تلگرام بدون فیلتر برای گوشی ؛ دروغی قدیمی اما تاثیرگذار!

تلگرام بدون فیلتر برای گوشی ، دانلود فیلترشکن برای تلگرام، تلگرام بدون فیلتر برای اندروید و… . این‌ها چند مورد از ده‌ها و یا شاید صدها عبارت نادرستی است که بیش از یک سال است که گریبان کاربران ایرانی را گرفته است. با تکراتو همراه باشید.

قطعا شما نیز با عباراتی نظیر موارد فوق برخورده‌اید. انواع تلگرام ضد فیلتر، تلگرام سبز و آبی و طلایی و مشکی و به‌طور خلاصه، انواع تلگرام‌های رنگی و بدون فیلتر! این عبارات از بیش از یک سال پیش که تلگرام در ایران فیلتر شد، تا به امروز (و احتمالا مدت‌ها بعد از امروز!) مورد استفاده قرار گرفته و گوشی‌های بسیاری از کاربران را با انواع فیلترشکن ها و نسخه های غیررسمی تلگرام پر کرده است؛ نسخه‌هایی که اکثر قریب به اتفاق آن‌ها مجعول بوده و اگر بدافزار نباشند، کارایی چندانی نیز نخواهند داشت.

فیلترینگ تلگرام در ایران

این مقاله برای آگاهی شما نسبت به این عبارات نادرست و دروغ نوشته شده است. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم که تا انتها با تکراتو همراه باشید.

تلگرام بدون فیلتر برای گوشی؛ تلگرام ضدفیلتر و سریع!

استفاده از این عبارات از اردیبهشت 97 که تلگرام رسما در ایران فیلتر شد، در شبکه‌های اجتماعی و همچنین در رسانه‌های آنلاین و آفلاین مختلف، به‌طور روزافزون مورد استفاده قرار گرفته است. نسخه‌هایی که در بهترین حالت، نسخه غیر رسمی از این پیام رسان بوده و در اکثر مواقع نیز یک بدافزار برای باج‌خواهی و یا دستیابی غیرمجاز به اطلاعات گوشی شماست.

این پیام‌ها در شبکه‌های اجتماعی و حتی در خودِ “تلگرامِ فیلترشده” معمولا با یک فایل apk (فایل نصب اپلیکیشن‌های اندرویدی) و یا لینک یک سایت که شامل یک فایل apk است همراه شده‌اند.

بیشتر بخوانید: 

به احتمال بسیار زیاد، برخی از شما عزیزان این اپلیکیشن‌ها را نصب کرده‌اید اما باید به شما بگوییم که در اسرع وقت آن‌ها را از گوشی خود پاک نمایید!

شاید حواشی و اتفاقات مربوط به تلگرام طلایی و هاتگرام خاطرتان باشد اما برای افرادی که نمی‌دانند به‌طور خلاصه مطلب را بیان می‌کنیم.

تلگرام طلایی و هاتگرام که خود را نسخه‌های غیررسمی امن از پیام رسان تلگرام معرفی می‌کردند، در اردیبهشت 98 (امسال) بود که خبری مبنی بر حذف این دو اپلیکیشن از مارکت اندرویدی گوگل پلی به گوش رسید و بعد از کمی فراز و نشیب مشخص شد که گوگل پلی این دو پیام رسان را در لیست اپلیکیشن‌های مشکوک خود قرار داده و به دلیل خطرناک و ناامن بودن این اپلیکیشن‌ها برای گوشی‌های کاربران، از مارکت اندرویدی خود حذف کرده است؛ دو پیام‌رسانی که داعیه‌دار نسخه بدون فیلتر و نسخه ضدفیلتر تلگرام بودند! بنابراین مجددا تاکید می‌کنیم، اگر این‌گونه اپلیکیشن‌ها را نصب کرده‌اید، در اسرع وقت آن‌ها را از گوشی خود پاک کنید.

بیشتر بخوانید:

آیا اصلا تلگرام بدون فیلتر برای گوشی وجود دارد؟

با جستجوی عبارت “تلگرام بدون فیلتر برای گوشی” در موتور جستجوی گوگل، نتایج بی‌شماری از سایت‌هایی را مشاهده می‌کنید که اکثریت آن‌ها نیز همان اپلیکیشن‌های کذایی را که پیش‌تر اشاره کردیم، برای دانلود قرار داده‌اند.

پروکسی ام تی پروتو تلگرام

در حالت خلاصه، تنها با استفاده از پروکسی MTProto می‌توان به تلگرام اصلی دست یافت و سایر اپلیکیشن‌هایی که توسط این پیام‌ها معرفی می‌شوند، به‌هیچ عنوان با چیزی که ادعا می‌کنند (یعنی تلگرام ضدفیلتر و سریع یا…) همخوانی ندارند.

اپلیکیشن امن تلگرام بیش از 1 سال است که فیلتر شده و کمیته فیلترینگ نیز به تمامی سایت‌ها دستور داده که دانلود تلگرام و تمامی نسخه‌های رسمی و غیررسمی این پیام‌رسان را از سایت خود حذف نمایند، بنابراین در حال حاضر از هیچ منبع مطمئن فارسی‌زبانی نمی‌توان نسخه امنی از تلگرام پیدا کرد! پس مجددا تاکید می‌کنیم که این اپلیکیشن‌ها را نصب نکنید!

سو استفاده از عبارت تلگرام ضدفیلتر و عبارات مشابه

اما نکته جالب توجه دیگر در اینجا، سو استفاده برخی از وب‌مستران از این عباراتی است که این روزها بسیار مورد جستجو قرار می‌گیرد.

همان‌طور که پیش‌تر اشاره کردیم، با جستجوی عبارت “تلگرام بدون فیلتر برای گوشی” یا عباراتی از این قبیل، سایت‌هایی را مشاهده خواهید کرد که ادعا می‌کنند شما می‌توانید اپلیکیشن‌هایی نظیر: “تلگرام طلایی، هاتگرام، نسخه ضدفیلتر تلگرام و یا…” را دانلود کنید.

با مراجعه به هرکدام از این سایت‌ها با عبارتی نظیر این موارد مواجه خواهید شد:

  • به دستور واحد اجرای دستورات دبیرخانه کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه لینک دانلود حذف شد.
  • به دستور کمیته فیلترینگ، لینک دانلود حذف شد.
  • لینک دانلود به دستور کارگروه مصادیق محتوای مجرمانه حذف شد.
  • و…

اما در تمامی این موارد همچنان یک کال تو اکشن (دکمه) دانلود مشاهده می‌شود که با کلیک روی آن، به صفحه فرود یکی از سرویس‌های ارزش افزوده هدایت خواهید شد! یعنی به بیان ساده‌تر، کاربر با هدف دیگری به این صفحه جذب شده است اما دکمه‌ای که باید برای عبارت جستجوشده استفاده شود، هدف دیگری را دنبال می‌کند (به اصطلاح به چنین مواردی، کلیک دزدی نیز گفته می‌شود. درست است که مدل اصلی درآمد بسیاری از این سایت‌ها، کسب درآمد از طریق تبلیغات است، اما نه به هر قیمتی!).

برای مشاهده تصاویر در اندازه واقعی، روی آن‌ها کلیک کنید.

این مقاله به این منظور نوشته شد که به شما تاکید کنیم اپلیکیشن‌هایی که با این پیام‌ها قصد تحریک شما برای دانلود را دارند، نصب نکنید اما در اینجا باید این موضوع را نیز تاکید کنیم: روی دکمه‌هایی که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم کلیک نکنید و اگر هم کلیک کردید، شماره خود را وارد نکنید. این سرویس‌ها، ارزش افزوده بوده و روزانه مبلغی را از شارژ سیم‌کارت شما کسر می‌کنند!

(بهتر است در پرانتز به این موضوع اشاره کنیم که سرویس‌های ارزش افزوده به خودیِ خود بد نیستند اما متاسفانه اکثر سرویس‌های ارزش افزوده فعلی و همچنین نحوه جذب کاربر در آن‌ها، کاملا نادرست اجرا می‌شود).

کلام آخر

تلگرام درست یا غلط، سال گذشته فیلتر شد! بنابراین اگر به هر دلیلی نتوانستید با آگاهی کامل از منابع معتبر، نسخه اصلی تلگرام را بیابید، بهتر است از پیام رسان‌های مشابه خارجی یا داخلی آن استفاده کنید؛ حداقل در این حالت می‌توانید کمی (تاکید می‌کنم کمی!) خیالتان آسوده باشد که یک بدافزار باج‌گیر را روی گوشی خود نصب نکرده‌اید.

بیشتر بخوانید: 

حال نوبت شماست. شما از چه پیام‌رسانی برای ارتباطات خود استفاده می‌کنید؟ آیا به نسخه بدون فیلتر و رسمی خود تلگرام دسترسی دارید و یا از فیلترشکن استفاده می‌کنید (و آیا در این حالت مطمئن هستید که فیلترشکن مورد استفاده شما امن است و بدافزار نیست؟) آیا از نسخه‌های غیررسمی تلگرام استفاده می‌کنید (و آیا در این حالت بعد از نصب این نسخه‌ها، با مورد مشکوکی در گوشی خود مواجه نشده‌اید؟)

بخش نظرات متعلق به شماست. هر آنچه به آن می‌اندیشید را با ما و سایر دوستانتان به اشتراک بگذارید.

بیشتر بخوانید:

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |ارسال نظر