فرادرس


مقداد آی تی
همین حالا برای دوستان خود به اشتراک بگذارید: واتساپ | تلگرام |

ایران رتبه دوم مصرف آنتی بیوتیک به صورت خودسرانه را دارد

در میان کشورهایی که مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک در آنها وجود دارد، ایران رتبه دوم مصرف آنتی بیوتیک به صورت خودسرانه را دارد. با ما همراه باشید.

سرپرست دفتر نظارت و پایش مصرف فراورده‌های سلامت سازمان غذا و دارو در هفته‌ی جهانی آگاهی درباره‌ی داروهای آنتی‌میکروبیال اظهار کرد که ازنظر مصرف خودسرانه‌ی آنتی‌بیوتیک‌ها، ایران در میان ۶۵ کشور جهان در جایگاه دوم قرار گرفته است.

نوشین محمدحسینی به نقش بسیار مهم آنتی‌بیوتیک‌ها در حیات بشری اشاره کرد و گفت: «متأسفانه مقاومت میکروب‌ها به آنتی‌بیوتیک‌ها باعث این ترس شده است به روزی بازگردیم که هنوز آنتی‌بیوتیک کشف نشده بود.» وی اظهار کرد که هم‌زمان با پیدایش آنتی‌بیوتیک‌ها، مقاومت میکروبی هم آغاز شده و در‌حال‌حاضر آنتی‌بیوتیک‌های جدید بسیار کمی به بازار دارویی عرضه می‌شود. این در حالی است که هر روز گزارش جدیدی از مقاومت میکروبی دریافت می‌شود و با این روند، به‌تدریج کاملا درمقابل میکروب‌ها خلع سلاح می‌شویم.

ایران رتبه دوم مصرف آنتی بیوتیک به صورت خودسرانه را دارد

شیوع کرونا نیز مصرف خودسرانه‌ی آنتی‌بیوتیک‌ها را چندین برابر کرده است. محمدحسینی گفت هرساله با شیوع آنفلوآنزا در آغاز فصول سرد هم مصرف بی‌رویه و نادرست آنتی‌بیوتیک‌ها را شاهد  بودیم و این مشکل اکنون بغرنج‌تر شده است.

بیشتر بخوانید: واکسن ام آر ان ای (mRNA Vaccine) چیست؟

او افزود با توجه ‌به مقاومت دربرابر داروهای ضدانگل و ضدویروس و ضدقارچ، نگرانی‌ها درباره‌ی مصرف خودسرانه‌ی داروهای آنتی‌میکروبیال بیشتر شده است.

ایران رتبه دوم مصرف آنتی بیوتیک

به‌گفته‌ی نوشین محمدحسینی، با اینکه در هیچ کجای دنیا آمار دقیقی از مصرف خودسرانه‌ی آنتی‌بیوتیک‌ها اعلام نمی‌شود، آمار احتمالی براساس میزان فروش آنتی‌بیوتیک‌ها و اختلاف میان تجویز و فروش آن‌ها نشان می‌دهد که در میان ۶۵ کشور جهان که آنتی‌بیوتیک‌ها را خودسرانه مصرف می‌کنند، ایران کشور دوم یا سوم است و پس از ما ترکیه و سودان قرار دارند.

باتوجه‌به لزوم مدیریت تجویز آنتی‌بیوتیک‌ها، سال‌ها است که گروهی در زمینه‌ی آموزش به پزشکان فعالیت می‌کند و توانسته آمار ۵۱ درصدی تجویز آنتی‌بیوتیک‌ها را به حدود ۳۹ درصد برساند. بااین‌حال، محمدحسینی اشاره می‌کند که توصیه‌ی سازمان بهداشت جهانی به تجویز حدود ۳۰ درصد آنتی‌بیوتیک‌ در نسخ پزشکی است.

بیشتر بخوانید:

نظر شما در خصوص اینکه ایران رتبه دوم مصرف آنتی بیوتیک جهان است چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با تکراتو در میان بگذارید

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |

ارسال نظر