فرادرس


مقداد آی تی
همین حالا برای دوستان خود به اشتراک بگذارید: واتساپ | تلگرام |

آیا محدودیت واردات خودرو لغو می‌شود؟

با بررسی لایجه بودجه 1400 در بخش حقوق ورودی خودروها رقم دو هزار و ۴۰ میلیارد تومان به چشم میخورد که میتوان نشانگر پایان محدودیت واردات خودرو باشد.

نمایندگان ملت از همان تابستان سال 97 نیز رویکردی همراه با تردید نسبت به این موضوع داشتند. در اینکه برخی از نمایندگان نسبت به توقف ورود خودروهای خارجی و خروج ارز از کشور نظر موافقی داشتند، شکی نیست؛ اما تقریباً اکثر مجلسی‌ها بر این باور بودند که دولت پیش از آن، می‌بایست سازوکاری به‌منظور جلوگیری از پیامدهای این تصمیم اتخاذ می‌کرد.

بااین‌حال، در مجلس وقت نیز تلاش‌هایی برای آزادسازی واردات انجام شد ولی حقیقت این است که راهگشا نبوده است. اما بالاخره و با بررسی لایحه بودجه سال 1400 میتوان درباره طرح ممنوعیت واردات به نتایجی رسید.

آیا محدودیت واردات خودرو لغو می‌شود؟

لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ با پیش‌بینی واردات خودرو؛ درآمد مشخصی از این بخش برای دولت در نظر گرفته است. دولت در لوایح دو سال گذشته درآمدی از حوزه واردات خودرو برای خود درنظر نگرفته بود حال در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور برای بند حقوق ورودی خودرو (واردات خودرو) در بخش درآمدها، رقم ۲ هزار و ۴۰ میلیارد تومان پیش‌بینی کرده است.

دولت در لایحه بودجه که هر سال تقدیم مجلس می‌کند، رقمی برای واردات خودرو پیش‌بینی می‌کند، این در حالی است که رقم پیش‌بینی شده در سال‌هایی همراه‌با مقررات و دستورالعمل‌های مربوط به واردات خودرو محقق نشده و در سال‌هایی نیز این رقم بیش از انتظارات دولت بوده است.

محدودیت واردات خودرو

بااین‌حال به‌دنبال اعمال تحریم‌های بین‌المللی و توقف واردات خودرو از سوی دولت به منظور ساماندهی ارز، رقم پیش‌بینی شده در سال‌ ۹۷ برای واردات خودرو نه‌تنها محقق نشد بلکه به کمترین میزان خود طی سال‌های گذشته رسید. با این شرایط در بودجه سال ۹۹ و ۹۸ کشور حقوق ورودی خودرو، «صفر تومان» در نظر گرفته شد.

آنچه مشخص است با حذف درآمد واردات خودرو در بودجه ۹۹و ۹۸ تداوم توقف واردات خودرو که از سال ۹۷ آغاز شده بود، آشکار شد، این در شرایطی است که با تخصیص رقم ۲ هزار و ۴۰ میلیارد تومانی در بخش درآمد دولت برای حقوق ورودی خودرو در سال ۱۴۰۰ پیش‌بینی می‌شود گشایشی در واردات خودرو اتفاق افتد؛ اما پیش‌بینی درآمد خودرویی دولت به دلیل افت و خیز واردات هر ساله با نوساناتی همراه بوده است.

بیشتر بخوانید:

نظر شما در خصوص محدودیت واردات خودرو چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با تکراتو در میان بگذارید

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |

ارسال نظر