همین حالا برای دوستان خود به اشتراک بگذارید: واتساپ | تلگرام |

خودکشی سریالی دانشجویان پزشکی ؛ ماجرا چیست و کاربران چه می‌گویند؟

در روزهای اخیر خودکشی سریالی دانشجویان پزشکی بسیار خبرساز شده و بخش مهمی از اخبار داخلی را به خود اختصاص داده است. با ما باشید.

در مدت اخیر با اعلام خبر خودکشی سریالی دانشجویان پزشکی تخصصی (رزیدنت ها) در ایران ، دو مسئول نهادهای درمانی ایران در گفتگوی های رسمی اطلاعاتی در این باره را با رسانه ها در میان گذاشته اند. مسئولان از آسیب های روانی بسیار این دانشجویان گفته و خبر داده اند که علت مرگ ها در دست بررسی است.

در جستار پیش رو قصد داریم با تکیه بر اطلاعات رسمی منتشر شده و البته واکنش های کاربران شبکه های اجتماعی به موضوع خودکشی سریالی دانشجویان پزشکی بپردازیم. برای اطلاعات بیشتر با ما باشید.

خودکشی سریالی دانشجویان پزشکی

ماجرا چیست و کاربران چه می‌گویند؟

علی نیکجو، متخصص روانپزشکی و عضور شورای مرکزی انجمن اسلامی جامعه پزشکی ایران در توییتر خود علت این خودکشی سریالی رزیدنت ها را نامعلوم توصیف کرده و نوشته است:

خودکشی سریالی رزیدنت‌ها فاجعه‌ای دردناک است. سرمایه‌های ملی این مملکت یا رفته‌اند، یا در گوشه‌ای مچاله شده‌اند یا با چنگ و دندان زندگی سخت‌تر از همیشه را تاب می‌آورند یا چنین تراژیک به زندگی خود خاتمه می‌دهند مرگ این روزها دیگر کسب و کار ما نیست؛ خودِ زندگی ما شده‌است. استیصال! استیصال!

درباره خودکشی سریالی دانشجویان پزشکی چه می دانیم؟

در پی چنین اظهاراتی بود که برخی مسئولان در ارتباط با خودکشی سریالی دانشجویان پزشکی مورد سوال قرار گرفتند. بر این اساس مدیر روابط عمومی سازمان نظام پزشکی ایران گفته که هنوز اطلاعات به طول دقیق کامل نشده و تحقیقات درباره مرگ ها در دست بررسی است.

خودکشی سریالی دانشجویان پزشکی ؛ ماجرا چیست و کاربران چه می‌گویند؟خودکشی سریالی دانشجویان پزشکی ؛ ماجرا چیست و کاربران چه می‌گویند؟

برخی گمانه زنی های اولیه بر تبعیض های شغلی و مصرف مواد مخدر به عنوان علل خودکشی سریالی رزیدنت ها تاکید دارد.  محمد شریفی مقدم دبیرکا خانه پرستار ایران، در ارتباط با خودکشی سریالی دانشجویان پزشکی در مدت اخیر گفته که :

تحقیقات پزشکی باید در مورد علت اصلی مرگ‌های پشت سر هم رزیدنت‌ها انجام بگیرد و تا اعلام نهایی تحقیقات نمی‌توان به طور دقیق علت مرگ را بیان کرد، ولی می‌توان پیش‌بینی کرد که اوردوز مصرف مواد مخدر یا خودکشی می‌تواند علت مرگ این افراد باشد

او همچنین در ارتباط با علل خودکشی سریالی رزیدنت ها اضافه کرده که:

ساعت‌های کاری بالا، فشار زیاد برای تکمیل آموزش‌ها و البته حقوق بسیار پایین بین ۲ تا ۳ میلیون تومان، آسیب‌های روانی بسیاری را برای رزیدنت‌ها به همراه دارد و همین مسئله بعضا آنها را به سمت مصرف مواد مخدر سوق می‌دهد. کما اینکه موارد بسیاری از مصرف مواد مخدر در میان این قشر مشاهده شده است.

آقای شریفی مقدم عدم وجود یک متولی و حامی برای رزیدنت ها و تبعیض هایی که از سوی سازمان نظام پزشکی نسبت به پزشکان متخصص اعمال می شود را از دیگر علل خودکشی سریالی دانشجویان پزشکی ذکر کرده است.

خودکشی سریالی دانشجویان پزشکی ؛ ماجرا چیست و کاربران چه می‌گویند؟

در اظهار نظر دیگری اما، حسین کرمانپور مدیر روابط عمومی سازمان نظام پزشکی درباره خودکشی سریالی رزیدنت ها می گوید که آمار مصرف مواد مخدر در بین کادر درمان آن قدر بالا نیست که بگوییم این افرادی که پشت سرهم جان داده اند تحت تاثیر مواد مخدر بوده اند و بررسی علل خودکشی سریالی رزیدنت ها نیاز به بررسی تخصصی، دقیق و علمی تری دارد.

کاربران درباره خودکشی سریالی دانشجویان پزشکی چه می گویند؟

طبعا این روزها هر موضوعی در نظر عموم کاربران فضای مجازی نیز مورد توجه قرار می گیرد و تحلیل ها، واکنش ها، نظرات و بررسی های گوناگونی در این باره منتشر می کنند. بر همین اساس در این بخش از جستار پیش رو قصد داریم برخی از این واکنش ها نسبت به خودکشی سریالی دانشجویان پزشکی را با شما به اشتراک بگذاریم. با ما همراه شوید.

یکی از کاربران توییتر در واکنش به این موضوع نوشته:

خودکشی سریالی دانشجویان پزشکی ؛ ماجرا چیست و کاربران چه می‌گویند؟

وقتی هدف از غربالگری استعداد های جامعه بیگاری ،حقوق بسیار ناچیز و تحمل هرگونه توهین و تحقیره،جز #خودکشی راهی واس این مغز بیچاره با اون حجم از آی کیو تلف شده باقی نمیمونه

#وزارت_بهداشت_مقصر_خودکشی_پزشکان_است #خودکشی_پزشکان

کاربر دیگری اینگونه نوشته:

به نظر من مهم ترین دلیلش پایین بودن آستانه تحمل مردمه بعد از اون فقر و نبودن شغل.اینکه میگن به خاطر جامعه مرد سالاره رو اصلا قبول ندارم شاید در گذشته بوده باشه ولی الان اصلا همچین چیزی نیس و‌ خودکشی مردا چیزی از زنا کمتر نیس.بیکاری در ایلام بیداد میکنه نتیجش میشه خودکشی و دگر کشی

واکنش یکی دیگر از کاربران به شرح زیر است:

پزشکی‌ها دم شما گرم که پیگیر خودکشی افرادی از صنف‌تان هستید، آفرین که سبب می‌شوید رسانه‌ها رپرتاژهای بررسی علل خودکشی رزیدنت‌ها، «علی‌رغم سال‌ها درس‌خواندن» تهیه کنند. کاش ما هم در رشته‌های دیگر از لاک بزدلی‌مان بیرون بیاییم و پیگیر نبود همدیگر شویم. آخر ما هم کمی درس خوانده‌ایم.

 

یکی دیگر از کاربران اینگونه نوشته است:

خودکشی سریالی دانشجویان پزشکی ؛ ماجرا چیست و کاربران چه می‌گویند؟

چیز دیگه‌ای که خیلی مهمه مراقبت لحظه‌ای اطرافیان از کسی که افسردگی شدید داره و دادن قرص هاش به طوری که به اندازه همون نوبت مصرفش باشه و بقیه قرص ها و نسخه پزشک پیش خودش نباشه، چون اکثرا با همین قرص های خودشون خودکشی می‌کنن.

کاربر دیگری نوشته:

۴۰ ساعت کشیک تک نفره میذارن برای رزیدنت تو بیمارستان فوق‌العاده شلوغ با حداقل حقوق و تهش میگن واااا این چرا خودشو کشت ؟! … خودت بودی چیکار میکردی ؟!

یکی دیگر از کاربران می گوید:

بابا چرا هیچکی نمیخواد بفهمه؟ کسی ک انقدر تونسته ۷ سال پزشکی و کشیک های مسخره اینترنی و توهین و بی احترامی از پرستار و اتند و رزیدنت رو تحمل کنه ضعیف نیست. مشکل از سیستم … آموزشی ه ک انقدر اذیت میشن ک افسرده میشن.

 

یک کاربر دیگر اینگونه نوشته:

توصیه ی من به تمام دوستان رزیدنت و اینترنم همینه همیشه فقط زنده بمون میگذره

خودکشی سریالی دانشجویان پزشکی ؛ ماجرا چیست و کاربران چه می‌گویند؟

یکی دیگر از کاربران در این باره می گوید:

من با کرونا مستقیم در تماس نیستم توی بیمارستان ولی باز هم خستم. حس درموندگی و ناتوانی دارم. چه برسه به اون پرستار و رزیدنت بدبخت که یک سالو نیمه نفس هم نکشیدن.

بیشتر بخوانید:

نظر شما در خصوص خودکشی سریالی دانشجویان پزشکی چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت ها با تکراتو در میان بگذارید.

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |ارسال نظر