همین حالا برای دوستان خود به اشتراک بگذارید: واتساپ | تلگرام |

ماجرای محدودیت تراکنش واریزی چیست؟

محدودیت تراکنش واریزی دچار تغییراتی در قوانین شده است. بانک مرکزی اعلام کرده در راستای مقابله با قمار بخشنامه جدیدی به بانک‌ها فرستاده است. در ادامه این نوشتار با تکراتو همراه باشید.

مطابق اعلام معاونت فناوری‌های نوین بانک مرکزی، مطابق بخشنامه جدیدی که به بانک‌ها ابلاغ شده محدودیت تراکنش واریزی از این پس اعمال خواهد شد.این نهاد اقتصادی،‌ این محدودیت را در راستای مقابله با قمار و شرط بندی سایبری تلقی کرده است.

بانک مرکزی 3 الگوی اصلی خود در راستای مقابله با قمار سایبری را اینگونه بر شمرده است: «1. رصد و شناسایی هوشمند مجاری قمار 2.مشارکت با قوه قضائیه و پلیس فتا 3. اقدامات آگاهی رسانی، تشویقی و تنبیهی» در ادامه این نوشتار با تکراتو همراه باشید تا این مضوع را بیشتر مورد بررسی قرار دهیم.

ماجرای محدودیت تراکنش واریزی چیست؟

واکنش کاربران به اعمال این محدودیت چه بوده است؟

به گزارش ایسنا و بر اساس بخشنامه جدید بانک مرکزی هر فرد روزانه 20 تراکنش واریزی و در طول یک ماه تا سقف 80 تراکنش واریزی می‌تواند داشته باشد. مطابق اعلام مهران محرمیان، معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی «این بخشنامه به بانک‌ها ابلاغ شده که هنوز از سوی آن‌ها اجرا نشده است و در ماه‌های آینده اجرا خواهد شد.»

بر اساس اعلام وی، هر کد ملی روزانه فقط 20 تراکنش واریزی می‌تواند انجام دهد که این مهم «موجب می‌شود افراد با داشتن چند کارت بانکی هم نتوانند بیشتر از این محدود تراکنش واریزی انجام دهند.» وی در ادامه با توضیح بیشتر قانون جدید تراکنش واریزی می‌گوید:

هر فرد نهایتا مجاز به انجام ۸۰ تراکنش در طول یک ماه است، لذا این تراکنش‌ها ممکن است طی چهار روز و در هر روز ۲۰ تراکنش انجام و سقف فرد پر شود یا ممکن است طی روزهای بیشتر و تعداد تراکنش کمتر انجام شود. در نهایت محدودیت برای سقف روزانه و سقف ماهانه لحاظ می شودکه نباید به ترتیب بیش از ۲۰ و ۸۰ شود.  ماهنامه پیوست نیز نوشته که بانک‌ها موظف شده‌اند تا ۳ ماه آینده این دستورالعمل را اجرایی کنند.

واکنش کاربران به اعمال محدودیت تراکنش واریز چیست؟

برخی کاربران در فضای مجازی نسبت به این محدودیت جدید ابزار خرسندی کرده بودند و آن را روشی برای مقابله با قمار سایبری و فرار مالیاتی قلمداد کرده بودند. برخی دیگر نیز قانون جدید تراکنش واریزی  را محدودیتی برای کسب و کارهای آنلاین و تیم‌های فری‌لنسری عنوان کرده‌اند. به نظر می‌رسد پاره‌ای از این گلایه‌ها وارد است و باید برای حل آنها از سوی مسئولین چاره‌اندیشی شود.

ماجرای محدودیت تراکنش واریزی چیست؟
ماجرای محدودیت تراکنش واریزی چیست؟

یکی از کاربران به نام میلاد نوشته است:

طبق ابلاغ بانک مرکزی، از این به بعد هر کد ملی، فقط می‌تونه روازانه ۲۰ تراکنش کارت به کارت دریافتی و ماهانه ۸۰ تراکنش دریافتی داشته باشه. سه ماه دیگه ببینید سایت‌های قمار بیشتر از این تصمیم احمقانه آسیب می‌خورن یا کسب‌وکارهای داخلی‌. تازه اگه به سایت‌های قمار حساب وی‌آی‌پی ندن. از این به بعد دشمنان یک کسب و کار آنلاین، می‌تونن به جای دی داس، بیست تا تراکنش پنج هزارتومانی برای اون کسب و کار کارت به کارت کنن. تا سقف تعداد تراکنش دریافتیش پر بشه.

کاربر دیگری با توضیح بیشتر این قانون می‌گویند این سقف تراکنش تنها محدود به کارت به کارت نمی‌شود. او می‌گوید: «موضوع فراتر از کارت‌های بانکی است ظاهراً و شامل همه تراکنش‌های واریز می‌شود. یعنی به حساب یک فرد بیش از ۲۰ تراکنش واریز در روز نمی‌تواند انجام شود. فرقی نمی‌کند شبا باشد یا کارت به کارت یا واریز نقدی.»

مقالات زیر در تکراتو را از دست ندهید:

.

نظر شما در خصوص محدودیت تراکنش واریزی چیست؟ نظرات و سوالات خود را در کامنت‌ها بازگو کنید!

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |

فیگار، فیلم، گیم و آرتارسال نظر (1 نظر)

    خیلی خنده دار است ۸۰ واریزی در ماه بجاش سقف واریزی تعیین کنند
    البته قانونی وضع می‌کنند که بعدش کلی تبصره و آله وبله میزارن خودشون دورش میزنند

    پاسخ