همین حالا برای دوستان خود به اشتراک بگذارید: واتساپ | تلگرام |

علت از کار افتادن فیلترشکن ها چیست؟

علت از کار افتادن فیلترشکن ها چیست؟ چند روز است که فیلترشکن‌ها بسته و استفاده از برنامه‌های فیلتر شده سخت شده است که احتمالا بی ربط به طرح صیانت مجلس نیست.

براساس گزارش های انتشار یافته، چند روزی است که فیلترشکن‌ها مسدود و دسترسی به شبکه‌های اجتماعی فیلتر شده سخت گشته است. قبلا با تصویب طرح صیانت از کاربران در فضای مجازی در مجلس احتمال رخ دادن این اتفاق مطرح شده بود.

علت از کار افتادن فیلترشکن ها چیست؟

دیروز برایتان از اجرایی شدن طرح صیانت نوشتیم و از این گفتیم که علت برخی محدودیت ها ممکن است با طرح صیانت مرتبط باشد. عادل طالبی کارشناس حوزه فناوری و اطلاعات در این باره گفته است:

مسدود شدن سرور فیلترشکن‌ها بنا بر سخت‌گیری‌های طرح صیانت از فضای مجازی در حال حاضر اقدامی قانونی شمرده می‌شود.

او ادامه داد: «افرادی که دست به چنین اقدامی زدند نخست باید بررسی کنند که بستن سرورهای فیلترشکن‌ها آیا به نفع عموم مردم و کسب و کارهای مجازی است یا خیر؟ که ظاهرا این موضوع هنوز مورد بررسی قرار نگرفته است.»

قبل‌تر، علی ربیعی سخنگوی سابق دولت گفته بود فقط با مسدودسازی اینستاگرام بیش از یک میلیون نفر شغل خود را از دست می‌دهند. براساس گزارش‌های انتشار یافته مرکز آمار ایران حدود ۱۱ میلیون نفر به وسیله‌ی شبکه‌های اجتماعی درآمد به دست می‌آورند.

اما گویا دسترسی به اینترنت به شدت کند و امکان استفاده از برخی پیام‌رسان‌ها تقریبا از بین رفته است در حالی که قبل‌تر نیز بعضی کاربران با فیلترشکن توانایی دسترسی به تلگرام و توییتر را داشتند. لازم به ذکر است که در این شبکه‌ها مقامات ارشد مثل رئیس جمهور و باقی اعضای کابینه یا رئیس مجلس و دیگر نمایندگان مجلس هم عضو هستند. مخاطبان در این باره اینگونه نوشته‌اند:

کار کاملا بیفایده است فیلترشکن های آی پی های خود را با آی پی های جدید به صورت مداوم عوض میکنند فقط رایگانها و خیلی ارزان های بی کیفیت حذف میشوند حتی اگر لازم شده آی پی اختصایی داده میشود فیلترشکنهای خارجی مثل اکسپرس وی پی ان حتی در چین با دیوار آتش بزرگ آن رد میشوند به راحتی تا اینترنت به صورت کامل قطع نشود فیلترشکنها قطع نمیشوند بلکه وارد یک بازی موش و گربه همیشگی میشوند . ملت ایران به فیلترشکن ها احتیاج دارد به هزار و یک دلیل و وی پی ان قانونی به درد مردم نمیخورد و چیز خیلی مسخره ای است .

کاربر دیگری نوشته: «متاسفانه طرح هایی که میدن کارشناسی نشده و قابل اجرا نیست .یعنی مدام طرح هایی میدن که همون ابتدای کار توسط شورای نگهبان هم لغو میشه. اون از طرح کارشناسی ارشدشون که از رشته های نامرتبط نمیشه ورود کرد که رد شد و این هم از طرح واردات خودروشون که بلافاصله رد شد. حالا رفتن سراغ اینترنت!»

یک کاربر دیگر نوشته:

چه گرفتاری اومدیم که تو ایران دنیا اومدیم این شد کار. پس این همه رئیسی میگفت صیانت نمیشه چی شد… این چه ظلمیه در حق ملت اینترنت رو اونقدر قط و وصل میکنید ادم حالش از اینترنت تون بهم میخوره

گویا طرح صیانت قرار است به آرامی رنگ اجرایی به خود گیرد و این درحالیست که تاکنون مقامات مسئول مختلف مثل رئیس مجلس وعده داده بودند که با اجرای این طرح محدودیتی برای پیام‌رسان‌ها ایجاد نخواهد شد.

بیشتر بخوانید:

نظر شما در خصوص علت از کار افتادن فیلترشکن ها چیست ؟ نظرات خود را در بخش کامنت ها با تکراتو در میان بگذارید.

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |

فیگار، فیلم، گیم و آرتارسال نظر (1 نظر)

    بزار راحتتون بکنم بستن فیلترشکن ها در ایران شدنی نیست که اگه بود قبلا انجام میشد بارها سعی شده از بستن پرت بگیر تا کند کردن سرورهای خارج و بستن آدرسها این خط این نشون فقط به صورت موقت اختلال ایجاد می کنند اما به تدریج همگی با شرایط جدید انطباق پیدا می کنند از این کارها با فیلترشکنها و وب سایتهای دانلود فیلم هم صورت گرفته اما کاملا بیفایده بوده حالا چرا چون چیزی که در اینترنت فیلتر شده پیدا نکنند و به آن نیاز داشته باشند قطعا به سراغ استفاده از فیلترشکن میروند حالا اشد مجازات هم داشته باشد اگر توانستند دیش های ماهواره را از پشت بامها برای همیشه جمع آوری بکنند بسم الله به جای این کار فیلتریگ را باید کاهش بدهند و فرهنگ استفاده از اینترنت را رواج بدهند تا استفاده از فیلترشکن پایین بیاید کشتی گرفتن با کل ملت تف سربالا است.

    پاسخ