کوینکس
همین حالا برای دوستان خود به اشتراک بگذارید: واتساپ | تلگرام |

اینترنت اکسپلورر پس از 27 سال بازنشسته شد

مرورگر اینترنت اکسپلورر مایکروسافت سرانجام پس از گذشت بیش از ۲۶ سال فعالیت، رسما بازنشسته شد. مایکروسافت اعلام کرد از امروز به بعد از مرورگر اینترنت اکسپلورر پشتیبانی نمی کند.

مایکروسافت اعلام کرد اینترنت اکسپلورر را امروز رسما بازنشسته خواهد کرد تا بدین ترتیب بعد از ۲۷ سال دیگر شاهد این مرورگر در ویندوز نباشیم. خبر بازنشستگی مرورگر قدیمی مایکروسافت سال میلادی گذشته اعلام شده بود و اینترنت اکسپلورر که ۱۵ اوت سال ۱۹۹۵ منتشر شده بود، پس از ۲۶ سال و ۱۰ ماه فعالیت، امروز برابر با ۱۵ ژوئن سال ۲۰۲۲ رسما بازنشسته شد.

آرون گروپس

بنا به اعلام مایکروسافت از امروز کاربران دیگر قادر به استفاده از این مرورگر نخواهند بود و زمانی که بخواهند از اینترنت اکسپلورر ۱۱ استفاده کنند، به صورت خودکار مرورگر اج کرومیوم مایکروسافت بازخواهد شد.

اینترنت اکسپلورر پس از 27 سال بازنشسته شد

شرکت آمریکایی در تاریخ ۲۴ آگوست ۱۹۹۵ (۲ شهریور ۱۳۷۴)، این مرورگر را برای سیستم‌عامل خود در دسترس قرار داد و از آن زمان تاکنون هر وقت هر نسخه از ویندوز را نصب می‌کردیم، این مرورگر هم در آن حضور داشت. این اقدام مایکروسافت را در آمریکا به دردسر انداخت و این شرکت را با یک شکایت ضد انحصارطلبی موفق روبرو کرد و مجبور شد به سازندگان رایانه اجازه دهد مرورگرهای وب مورد نظرشان را در دستگاه‌هایی که عرضه می‌کنند، نصب کنند.

شین لیندرسی مدیرعامل مایکروسافت اج در می ۲۰۲۱ در یک پست وبلاگی در این باره نوشت: نه تنها مایکروسافت اج سریع تر، ایمن تر و مدرن تر از اینترنت اکسپلورر است، بلکه یک نگرانی مهم را برطرف می کند و با وب سایت ها و اپلیکیشن های قدیمی سازگار است.

البته این مرورگر به طور کلی از صفحه‌ی تاریخ محو نخواهد شد و کاربران همچنان از طریق حالت اینترنت اکسپلورر (Internet Explorer Mode) در مرورگر اج می‌توانند به آن دسترسی داشته باشد. این حالت تا سال ۲۰۲۹ پشتیبانی می‌شود اما ویندوز ۸٫۱ و ۷ تا ژانویه‌ی ۲۰۲۳ می‌توانند از آن بهره ببرند.

برای نزدیک به یک دهه مرورگر IE حاکم مطلق دنیای مرورگرها بود اما در یک دهه اخیر و در پی بروزمشکلاتی پیرامون این مرورگر، گوگل کروم توانست اکسپلورر را به حاشیه براند و خود قدرت بلامنازع و بی رقیب مرورگرها شود، موضوعی که مورد رضایت تیم مایکروسافت نبود و آنها را مصمم به بازپس گیری بازار کرد.

بیشتر بخوانید:

.

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |

ارسال نظر