کوینکس
همین حالا برای دوستان خود به اشتراک بگذارید: واتساپ | تلگرام |

6 مهر: مسئله دور زدن اینترنت ملی در صورت اعمال کامل طرح صیانت

دور زدن اینترنت ملی در صورت تصویب طرح صیانت امری امکان پذیر است؟ پاسخ به این سوال نیاز به بررسی چند موضوع کلیدی دارد. در ادامه این نوشتار همراه باشید تا موضوع دور زدن اینترنت داخلی را بررسی کنیم.

چند روز پیش محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در نامه‌هایی به آقایان رئیسی و قالیباف، روسای دستگاه‌های اجرایی و قانون‌گذاری کشور، انتقادات خود در باب تصویب طرح صیانت را مطرح و از اشکالات آن گفت. آقای جهرمی در بخشی از گفته های آورده که طرح پیشنهادی مجلس به نحوی است که خود معضلی جدید در اعتمادسازی به نظام حکمرانی فضای مجازی کشور را به دنبال خواهد داشت و در مواردی می‌تواند معضلات اجتماعی، مدیریتی و حقوقی جدیدی ایجاد کند.

آرون گروپس

اما اینترنت پساصیانت در ایران قرار است چه شکل و شمایلی داشته باشد؟ آیا اینترنت بین المللی قرار است به طور کامل قطع شود؟ در صورت بروز چنین پدیده‌ای آیا امکان دور زدن آن وجود خواهد داشت؟ در ادامه این نوشتار این سوالات را بیشتر واکاوی می‌کنیم.

دور زدن اینترنت ملی در صورت تصویب طرح صیانت ممکن است؟

شبکهٔ ملی اطلاعات که با نام‌های دیگر اینترنت ملی و شبکهٔ ملی اینترنت نیز شناخته می‌شود، اینترانت ملی ایران است. این شبکه پروژه‌ای برای توسعه زیرساخت اطلاعاتی امن و پایدار ملی در ایران است.

طبق تعریف مصوب در تبصره ۲ ماده ۴۶ قانون برنامه پنجم توسعه و مصوبهٔ شورای عالی فضای مجازی «شبکهٔ ملی اطلاعات کشور، شبکه‌ای مبتنی بر قرارداد اینترنت (IP) به همراه سوئیچ‌ها و مسیریاب‌ها و مراکز داده‌ای است به صورتی که درخواست‌های دسترسی داخلی و اخذ اطلاعاتی که در مراکز داده داخلی نگهداری می‌شوند به هیچ‌وجه از طریق خارج کشور مسیریابی نشود و امکان ایجاد شبکه‌های اینترانت و خصوصی و امن داخلی در آن فراهم شود.»

6 مردادماه، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در حالی با اصل 85 شدن طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی موافقت کردند که فعالات کسب و کارهای آنلاین باور درد که این طرح برخلاف نامش به از دست رفتن حقوق کاربران و وارد آمدن آسیب‌های جدی به کسب و کارها کوچک و خواهد انجامید و مهمتر از آن در دراز مدت اثرات منفی بر کسب و کارهای بزرگ و اقتصاد کشور خواهد داشت.

موافقت مجلس با متن طرح صیانت در حالی است که کارزار مخالفت با طرح صیانت از کاربران در فضای مجازی تاکنون بیش از 750 هزار امضاء جمع کرده است. کارزاری که به گفته بسیاری متن مبهم و منفعلانه‌ای دارد، ولی دیگران می‌گویند برای یک صدا شدن چنین کمپینی پرهیز از جزئیات ضروری است. پرسش مهم‌تر اینجاست که آیا چنین کمپین‌هایی اساسا می‌توانند دردی را دوا کنند و صدایی را به گوش کسی برسانند؟

آذری جهرمی در نامه‌های خود تاکید کرده که در طرح صیانت «تعیین تکلیف قانونی روشن و مشخصی در باره تسهیم و تقسیم مسوولیت‌های قانونی میان خدمات پایه کاربردی، سایر خدمات و کاربران فضای مجازی» وجود ندارد و قانونی شدن آن به «ایجاد دولت موازی به واسطه اعطای اختیارات تنظیم‌گری به نهادی خارج از دولت» خواهد انجامید. وزیر ارتباطات به «هیات ساماندهی و نظارت طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی و ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی با هدف اعمال حاکمیت جمهوری اسلامی ایران» اشاره می‌کند.

دور زدن اینترنت داخلی و تبدیل اینترنت ملی به جهانی چگونه است؟
دور زدن اینترنت داخلی و تبدیل اینترنت ملی به جهانی چگونه است؟ / دور زدن اینترنت ملی

اعضای این هیات به شرح زیر است:

 • رئیس مرکزی ملی فضای مجازی (به عنوان رئیس هیات)
 • معاون ذیربط یا نماینده تام‌الاختیار وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات
 • معاون ذیربط یا نماینده تام‌الاختیار وزارت فرهنگ و ارشاد
 • معاون ذیربط یا نماینده تام‌الاختیار وزارت اطلاعات
 • معاون ذیربط یا نماینده تام‌الاختیار دادستانی کل کشور
 • یک نماینده از کمیسیون فرهنگی مجلس
 • معاون ذیربط یا نماینده تام‌الاختیار سازمان صداوسیما
 • معاون ذیربط یا نماینده تام‌الاختیار اطلاعات سپاه
 • معاون ذیربط یا نماینده تام‌الاختیارسازمان تبلیغات اسلامی
 • معاون ذیربط یا نماینده تام‌الاختیارنیروی انتظامی
 • معاون ذیربط یا نماینده تام‌الاختیار سازمان پدافند غیرعامل

گفته‌های مخالفان این طرح در حالی است که محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس، با حمایت از تصویب این طرح در صفحه شخصی خود نوشت: «عمده ادعاهای مطرح شده درباره طرح مطابق واقع نیست و در طرح وجود ندارد. مسدود سازی پلتفرمهای پرکاربرد مثل اینستاگرام و واتس‌اپ برنامه مجلس نیست ودر طرح مذکور وجود ندارد.»

با این حال حساب کاربری توییتری «آی تی‌ ایران» از قول آقای جهرمی نوشته که طرح صیانت، «احتمال اعمال محدودیت گسترده» و حتی «اعمال فیلترینگ» برای پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی وجود خواهد داشت. آقای جهرمی در خصوص این طرح می‌نویسد:

به نظر نمی‌رسد در طی چندماهه شبکه‌های اجتماعی فیلتر شوند اما مکانیزم این پیش‌نویس و ترکیب کمیسیون‌ها و کارگروه‌های تعریف‌شده در آن احتمال اعمال محدودیت گسترده بر پهنای باند پیام‌رسان‌ها و حتی اعمال فیلتر را به‌شدت افزایش داده است.

دور زدن اینترنت داخلی و تبدیل اینترنت ملی به جهانی چگونه است؟
دور زدن اینترنت داخلی و تبدیل اینترنت ملی به جهانی چگونه است؟ / دور زدن اینترنت ملی

چه مشکلات احتمالی برای کسب و کارها پیش می‌آید؟

عادل طالبی دبیر انجمن صنفی کسب و کارهای اینترنتی، در گفتگوی با ایسنا در خصوص طرح صیانت گفته است: «در طرح “صیانت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی” کمیسیونی به نام “کمیسیون عالی تنظیم مقررات” تشکیل شده تا از طریق این کمیسیون امکان رخ دادن هر اتفاقی در فضای اینترنت فراهم باشد. در واقع این طرح با یکسری از بندهای مبهم و غیر شفاف، کمیسیونی با قدرت اجرایی، بالاتر از حتی قوای سه گانه تشکیل داده است و این کمیسیون حتی موجودیت فرا قانونی نیز یافته است.»

بیشتر بخوانید:

آینده اینترنت در ایران ؛ اینترنت ملی یعنی اینترنت بین المللی قطع می‌شود؟

آقای طالبی در بخش مهم دیگری از صحبت‌های خود آورده است:

با اصل ۸۵ شدن طرح «صیانت از حقوق کاربران در فضای‌ مجازی و ساماندهی پیام‌رسان‌های‌ اجتماعی»، این قانون در پشت درهای بسته به تصویب می‌رسد و به شورای نگهبان برای تایید نهایی ارسال می‌شود و در صورتی که شورای نگهبان این قانون را مغایر با قانون اساسی نداند، عملا قانون محسوب می‌شود و تا ۵ سال آزمایشی اجرایی می‌شود، اینترنت قطع خواهد شد، دسترسی‌های اینترنتی قطع خواهد شد و صدمات غیر قابل جبران و جبران ناپذیری به کسب و کارها وارد خواهد شد.

آیا طرح صیانت مانند دیوار آتش چین است؟

آنچه از ظاهر قضیه در طرح صیانت برمی‌آید چیزی شبیه به «دیوار آتش بزرگ چین» (The Great Firewall of China) است: این سیستمی محدودسازی پیچیده و گسترد‌ه‌ای در چین است. از نظر کاربران چینی اما کارکرد این فایروال اصلا پیچیده نیست؛ هیچ کس نمی‌تواند به محتوایی که دولت چین بلاک کرده (نظیر فیسبوک) دسترسی داشته باشد!

دور زدن اینترنت داخلی و تبدیل اینترنت ملی به جهانی چگونه است؟
دور زدن اینترنت داخلی و تبدیل اینترنت ملی به جهانی چگونه است؟ / دور زدن اینترنت ملی

دولت چین برای توسعه دیوار آتش بزرگ خود از چندین متد رایج به طور همزمان استفاده کرده است:

 • بلاک کردن آی.پی.آدرس‌ها
 • مسموم کردن کش DNS یا DNS Spoofing
 • فیلترینگ URLها
 • سانسور محتوا به صورت دستی و با هوش مصنوعی
 • بلاک کردن VPNها

آیا راهی برای فرار از دیوار آتش بزرگ چین وجود دارد؟ همانطور که گفتیم بسیاری از VPNهای معروف در این متد به طور کامل بلاک می‌شوند. اما استفاده از شبکه‌های خصوصی مجازی یک راهکار بالقوه است. به زبان ساده شهروندان چینی یا توریست‌هایی که به این کشور می‌روند برای دسترسی به اینترنت بین‌المللی باید از VPNهای خاصی استفاده کنند که البته امکان شناسایی و ردگیری آنها نیز وجود دارد.

از نقطه نظر فنی، VPNها برای شما یک شبکه خصوصی برای استفاده از اینترنت می‌سازند و از دیتاهای ارسالی و دریافتی شما و موقعیت مکانی شما محافظت می‌کنند. مردم چین از این وی.پی.ان‌ها برای مقاصدی نظیر تحقیق و مطالعه، چک کردن شبکه‌های اجتماعی خارجی نظیر فیسبوک و اینستاگرام و پیگیری ترندهای خبری جهانی استفاده می‌کنند. البته که دولت چین از وجود این VPNها آگاه است و تاحدی آنها را تحمل می‌کند.

بهترین راهکارها برای دور زدن اینترنت ملی چین:

 1. مرورگر تور (Tor)
 2. VPNهای غیرمتمرکز (Decentralized): وی.پی.ان.هایی که از فناوری بلاک چین استفاده می‌کنند.
 3. پروکسی های اوپن سورس
 4. ابزارهایی نظیر ShadowsSocks
دور زدن اینترنت داخلی و تبدیل اینترنت ملی به جهانی چگونه است؟ / دور زدن اینترنت ملی
دور زدن اینترنت داخلی و تبدیل اینترنت ملی به جهانی چگونه است؟ / دور زدن اینترنت ملی

در مجموع آیا دور زدن اینترنت داخلی شدنی است؟ پاسخ ساده و سرراستی برای این سوال وجود ندارد. باید دید آیا طرح صیانت به چیزی مانند دیوار آتش بزرگ تبدیل خواهد شد یا نه؟ اگر چنین شود، راه‌های بالقوه‌ای وجود خواهد داشت که البته برای همه و در همه موقعیت‌ها جواب نخواهد داد. یکی از راهکارهای بالقوه دیگر ظهور اینترنت ماهواره ای نظیر اینترنت استارلینک در ایران خواهد بود.

مطالب بیشتر در تکراتو:

.

منابع:

نظر شما در خصوص طرح صیانت و دور زدن اینترنت ملی چه خواهد بود؟ نظرات خود را در کامنت‌ها بنویسید!

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |

ارسال نظر (32 نظر)

  خداییش دمتون گرم.
  این قسمت اخر مطلبتونو خوندم یکمی ارامش بر اعصاب و روانم نازل شد.

  پاسخ

  مرگ بر صیانت قلابی

  پاسخ

  فاتحه نیروی انسانی متخصص خوانده خواهد شد، رشد مردم متوقف خواهد شد. فاتحه ایران خوانده شده است

  پاسخ

  الان طراح سایت چه غلطی باید بکنه؟!؟

  پاسخ

  از مسولین محترم خواهشمندم از همین الان به فکر برنامه ای برای فیلتر کردن استارلینک باشد
  باید بلافاصله بعد از مرگ مهسا امینی اینترنت را قطع سپس اینستاگرام تلگرام و واتساپ را فیلتر میکردند تا اوباشگری ها در نطفه خفه شود

  پاسخ

  شما نگران نباش سهمیه ساندیست قطع نمیشه

  پاسخ

  حرف های سوخته ارزش نداره داش… زودترحرف جدید پیداکنید تاخودتون نسوختید

  پاسخ

  یعنی امثال تو رو میبینم حالم از این همه عقب ماندگی به هم میخوره.

  پاسخ

  مخالف هستم همچنین با کالابرگ هم مخالف

  پاسخ

  دیگه ایران جای زندگی نیست

  پاسخ

  خدابزرگه کمک می کنه ،ایران آزاد می شود

  پاسخ

  خدا اسمش روشه خودآ خوداگاهی خودفراگاهی به خود رسیدن خودا خودتی عزیز وقتی ک به اگاهی کامل رسیدی میشه خدا

  پاسخ

  اها.قران هم حتما حرف های خود انسان هاس منتها خبرندارن!!! لامصب چرا چرت پرت میگی

  پاسخ

  این برنامه ی TOR رو نصب کردم کار نمیکنه شاید نسخه قلابیشه . البته قبلا هم نصبش کردم کار نمیکرد .
  برنامه ی اپرا مینی قدیمی ویرایش شده نسخه 17 هست که همه ی سایت هارو با “وضع فعلی اینترنت ” بارگذاری میکنه ولی امکان دانلود و پخش فیلمش فعلا کار نمیکنه و متاسفانه بعضی سایت هارو نمیاره مثل اینستا . ولی فیسبوک رو راحت میاره . در کل بیشتر برای خوندن مطالب کاربرد داره . #چون قدیمیه توی نشون دادن بعضی سایتها هم یکم مشکل داره .
  اگه لینک بزارم فکر نکنم نظرم تایید بشه .

  پاسخ

  طرح خیانت.نه صیانت

  پاسخ

  ایلان ماسک و ابرشرکت استارایکس اعلام کرد به زودی کل ایران تحت پوشش اینترنت ماهواره ای قرار میگیره

  پاسخ

  هر چیزی که سران ما بدنبال آن هستند یعنی راه گریزی در مقابل مطالبه گری ؛خواست عموم ومطالبه و پرسشگری مردود و باطل است.پاسخ ما روشن است:نه به محدودسازی و نه به تحریم و تحریف شبکه بزرگ اطلاعات👎

  پاسخ

  به لطف خدا با نت ماهواره ای از شر شما و صیانتتون خلاص می‌شویم .

  پاسخ

  صیانت اجرا بشه مهاجرت می‌کنیم. شوخی نداریم

  پاسخ

  بهترین راهکارها برای دور زدن اینترنت ملی چین!!
  مرورگر تور (Tor)
  VPNهای غیرمتمرکز (Decentralized): وی.پی.ان.هایی که از فناوری بلاک چین استفاده می‌کنند.
  پروکسی های اوپن سورس
  ابزارهایی نظیر ShadowsSocks
  .
  خب ظاهرا در مورد ایران اشتباهید تقریبا خیییلی از راهکارهای بالا در مورد ایران جواب نداده است

  پاسخ

  نرم افزار تی اِل اس تونلینگ(شکن) کار میکنه . البته خیلی کنده و خیلی هم دیر وصل میشه و فعلا لینکش با نت محدود فعلی هم باز میشه . ازش برای فعال کردن tor استفاده کردم و تقریبا یه ساعت طول کشید تا وصل بشه(tor رو هم میشه از سایت داخلی گرفت) . الان مرورگر tor مثل ساعت کار میکنه و نیازی به شکن نداره و هیچ سانسوری نداره .😉

  پاسخ

  روسیه می توانست جلوی استارلینک را بگیرد تا حالا گرفته بود راهی وجود ندارد .
  زمانی ویدیو را ممنوع کردن، ماهواره را ممنوع کردن، آواز و ترانه را ممنوع کردن اما کدام موفق بود؟ این هم یک طرح شکست خورده حساب کنید. فقط هزینه آن از جیب من تو می رود تمام.

  پاسخ

  حالا فکر کنید اگر تونسته بودن تحریمهارو شکست بدن چقدر مغرور میشدن گرچه همین الانم گرفتاره غرور کاذبن و اگر توافق نکنن باید منتظر جنگ باشیم شک نکنید اتفاق میفته

  پاسخ

  شاید باورتون نشه ولی وقتی طالبان افغانستانو گرفت اینجا خیلی از مسئولین بهم گفتن چرا ما مثل اونا نشیم

  پاسخ

  زرشک
  اگر بستر اینترانت داخلی از اینترنت یعنی از لحاظ فیبر و sdh و روتر و … جدا باشه
  هیچ جوری نمیشه دسترسی به اینترنت داشته باشید !!!

  پاسخ

  یَک یَکیتون

  پاسخ

  یک مدت کاربران اینترنتشون رو تمدید نکنم همه چی درست می شده گشت و گذار در سایت داخلی به چه دردی می خوره

  پاسخ

  این دیگه نهایت بی عدالتی در حق این مردم هستش تاسف برانگیزه ایران

  پاسخ

  بعضی مواقع عدو سبب خیر میشه.شاید با این کار گوشی ها رو یه عده بزارن زمین بیان وسط میدون.همونطور که گشت ارشاد نتیجه عکس داد.هنوز زنده ایم.

  پاسخ

  چرا در مورد همچین طرحهایی رفراندوم نمیذارن و عین گله گوسفند که چوپون براش تصمیم میگیره رفتار میکنن، خداییش کجای این مملکت آزاد شد و کجای حکومتشون جمهوریه. کاش ایران نه نفت داشت نه گاز نه طلا و…. دیگ انقد براش دندون تیز نمیکردن مام راحت زندگیمونو میکردیم، ای مسلمونایی که عین بختک افتادین رو ملت توی قرآنتون لا اکراه فی دین نخوندین

  پاسخ