;
coinex

نماینده مجلس: تا زمان رفع ناامنی‌ها محدودیت های فضای مجازی ادامه دارد

نزدیک به یکماه از آغاز اعتراضات سراسری در ایران می‌گذرد و در تمام این مدت محدودیت های فضای مجازی بیش از هر زمان دیگری گسترش یافته است.

نزدیک به 4 هفته است که اعتراضاتی در گوشه‌وکنار ایران در جریان است و در تمام این مدت نیز اینترنت با محدودیت‌ها و اختلالات گسترده‌ای مواجه بوده است. علاوه بر این دو پلتفرم محبوب اینستاگرام و واتساپ نیز در کشور فیلتر شده‌اند و هنوز درباره تداوم فیلترینگ این دو یا شرایط خاصی که برایشان در نظر گفته شده، هیچ اظهار نظر قطعی اعلام نشده است.

بیشتر بخوانید: فیلترینگ دائمی اینستاگرام و واتساپ ؛ روزهای تاریک کارآفرینان اینترنتی و تیر خلاص به قلب‌شان!

تداوم محدودیت های فضای مجازی

احمد وحیدی وزیر کشور و عیسی زارع پور وزیر ارتباطات در مدت اخیر در اظهار نظرهای مختلفی که داشته‌اند هرگز اشاره‌ مستقیمی به زمان رفع محدودیت‌های اینترنتی و رفع فیلتر دو پلتفرم اینستاگرام و واتساپ نداشته‌اند و با وجود تاکید بر ضرر بزرگ قطعی اینترنت، همچنان بر تداوم محدودیت‌ها و دعوت مردم به پلتفرم‌های داخلی تاکید دارند.

در این خصوص احمید راستینه هفشجانی عضو کمیسیون فرهنگی مجلس گفته: «محدودیت برخی پلتفرم‌ها به دلیل فضاسازی‌های دروغین در حوزه رسانه به خصوص در شبکه‌های مجازی است که یله و رها شدند و به هیچ کدام از تعهدات قانونی خود پایبند نیستند و همچنین به خاطر سازماندهی ای است که بر اساس پروپاگاندای رسانه‌ای غرب در قالب شبکه‌های رسانه‌ای و پلتفرم‌های خارجی اتفاق افتاد». وی افزود:

آنها از یک اتفاق ناگواری که همه ی مردم برای آن ناراحت شدند استفاده کردند و دست به آشوب‌، ایجاد ناامنی و آسیب زدن به اموال مردم و بیت‌المال زدند که در این شرایط مسئولیت نظام، حفظ اموال، امنیت و فراهم کردن آرامش خاطر برای مردم در فضای جامعه است. در این بین به خاطر مسائل امنیتی که به وجود آمد برخی از پلتفرم‌ها که به تعهدات خود عمل نکردند و عملا دعوت به آشوب، اغتشاش، تحریف و فریب افکار عمومی زدند که بر اساس سیاست‌گذاری‌‌هایی که انجام شد محدودیت‌هایی برای آن‌ها اعمال شد.

نماینده مجلس: تا زمان رفع ناامنی‌ها محدودیت های فضای مجازی ادامه دارد

وی با اشاره به حضور وزیر ارتباطات در کمیسیون فرهنگی یادآور شد: «مادامی که مسائل امنیتی برطرف نشود و آرامش و بستر آسایش مردم فراهم نشود، امکان دارد این شرایط ادامه داشته باشد. در این بین برخی افراد که در پلتفرم‌ها دارای مشاغلی بودند و امرار معاش می‌کردند، آسیب‌هایی دیدند و برای اینکه این آسیب‌ها جبران شود در کمیسیون فرهنگی از وزیر ارتباطات دعوت شد تا سریعا شرایط مناسب برای فعالیت مشاغل در بستر پلتفرم‌های داخلی یا ارتقاء آن پلتفرم ها فراهم شود یا احیانا اگر احتیاج به پلتفرم ایجاد جدیدی است، سریعا آن را در دستور کار قرار دهیم». عضو کمیسیون فرهنگی خاطر نشان کرد:

در حال حاضر با پیگیری‌هایی که انجام شده وزیر ارتباطات متعهد شد که در اسرع وقت تدبیر لازم برای فراهم کردن بستر در قالب پلتفرم‌های داخلی، حمایت از کسب و کارها، اشتغال و جبران ضرر و زیان آن‌ها اقدام کند. امروز این خواسته‌ی مردم است و مسئولان باید سریعا برای جلوگیری از خسارت بیشتر به مردم و مخصوصا بخش کسب و کارها و اشتغال این بستر را برای ارتقاء پلتفرم‌های داخلی فراهم کنند.

راستینه در خصوص ارتباط محدودیت پلتفرم‌ها با اجرای طرح صیانت، تصریح کرد: «محدودیت‌های فعلی به طرح صیانت ارتباطی ندارد. محدودیت‌ها به دلیل اغتشاش، آشوب و ناامنی ایجاد می‌شود؛ دروغ‌های بیشماری در پلتفرم‌های خارجی دست به دست می‌شود و رسما دعوت و آموزش به آشوب و ناامنی می‌کنند و در پی آن نوجوانان دچار آسیب می‌شوند. نظام تصمیم گرفته است این پلتفرم‌ها که برای ایجاد فضای آشوب و ناامنی بر این بستر دامن می‌زنند را محدود کنند». این نماینده ادامه داد:

تداخل این بحث‌ها فقط تصویر ذهن طراحان آشوبی است که یک رمزی را برای آشوب به دنبالش می‌گردند و تلاش می‌کنند همواره نظام را به مباحث واهی متهم کنند؛ در حالی‌که نظام هیچ گاه به دنبال محدودسازی کسب و کار در فضای اینترنت نبوده و نخواهد بود. همه‌ی ما وظیفه داریم از اشتغال و کسب و کارها در فضای مجازی حمایت کنیم، اما طبیعتا اگر پلتفرم‌های خارجی این ظرفیت را ندارند و با انتشار محتواهای غیر قانونی امنیت و آرامش ما را به هم می‌زنند. لذا ما برای حفظ اشتغال و فضای کسب و کارها باید تلاش کنیم تا از ظرفیت‌های داخلی خود بهره ببریم.

بیشتر بخوانید:

نظر شما درباره تداوم محدودیت های فضای مجازی چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با ما در میان بگذارید و اخبار فناوری را با تکراتو دنبال کنید.

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر