;
coinex

مازوت سوزی در تهران تایید شد؛ حداقل 14 نیروگاه!

طبق اطلاع سازمان محیط‌زیست، مازوت سوزی در تهران عامل اصلی آلودگی هوا نیست و باید به دنبال علت دیگری باشیم. اما حداقل 14 نیروگاه مازوت می‌سوزانند.

مسئولان سازمان حفاظت از محیط زیست عنوان کردند که مازوت سوزی در تهران عامل اصلی آلودگی هوا نیست اما هم‌اکنون 14 نیروگاه از این سوخت برای فعالیت خود استفاده می‌کنند. همچنین سرپرست مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط‌ زیست گفت، تنها نیروگاه بعثت تهران قابلیت مازوت‌سوزی داشت که در سال 93 با حکم قضایی پلمپ شد.

بیشتر بخوانید: سوخت مازوت چیست و چه تاثیری بر آلودگی هوا دارد؟‌

مازوت سوزی در تهران تایید شد

افزایش شدید آلودگی هوای تهران نفس بسیاری از شهروندان را به شماره انداخته و این در حالی است که مازوت سوزی در 14 نیروگاه در تهران تایید شده است.

بسیاری از مسئولان کشور همچون رئیس سازمان محیط زیست دو روز پیش اعلام کرد که در تهران مازوت سوزی نداریم ولی اظهارات سرپرست مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم محیط زیست خلاف این ادعا را اثبات می‌کند.

بر اساس این گزارش سرپرست مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط‌ زیست ضمن تاکید بر مازوت‌سوزی در تهران گفت: «از بین ۱۶ نیروگاه بخاری در کشور ۱۴ نیروگاه مازوت‌سوزی دارند.»

مازوت سوزی در تهران تایید شد
داریوش گل‌علیزاده درباره مازوت‌سوزی در نیروگاه‌های بخاری تهران اظهار کرد:

تنها نیروگاه بعثت در منطقه ۱۶ تهران قابلیت مازوت‌سوزی دارد که از سال ۹۳ با حکم قضایی این بخش آن پلمب شده است.

وی افزود: «مازوت در نیروگاه‌های بخاری یا توسط صنایع سوزانده می‌شود اما صنایع ما در چند روز اخیر قطعی گاز نداشتند که بخواهند به سمت سوخت دوم و مازوت‌سوزی روند. نیروگاه‌هایمان نیز مازوت سوزی نداشته‌اند.»

گل‌علیزاده مازوت‌سوزی در برخی نیروگاه‌های کشور را تایید کرد و توضیح داد:

از ۱۶ نیروگاه بخاری در کشور ۱۴ نیروگاه مانند نیروگاه طوس در مشهد، مفتح در همدان، سهند بناب در تبریز، ایرانشهر در سیستان و بلوچستان، شهید منتظری در اصفهان، شهید منتظر قائم در البرز، شهید رجایی در قزوین و بندرعباس مازوت‌سوزی دارند.

سرپرست مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط‌زیست علت آلودگی هوا را مازوت‌سوزی ندانست و افزود: «به عنوان نمونه تا دو سال گذشته در تبریز مازوت‌سوزی نداشتیم اما آلودگی هوا بود. در این مواقع می‌توان گفت مصرف مازوت عامل ایجاد آلودگی هوا نیست اما می‌تواند در شهرهایی که در مجاورت نیروگاه‌ها هستند، تشدیدکننده آلودگی هوا باشد. بدین جهت در سال‌های گذشته با وجود مصرف صرفا گاز، به علت وارونگی دما، آلودگی هوا داشتیم.»

گل‌علیزاده در واکنش به نامه منتشر شده که محیط زیست از مازوت‌سوزی بیش از چهار نیروگاه خبر داشته اما آن را تکذیب کرده است، اظهار کرد:

ما هیچ وقت مازوت‌سوزی در کشور را تکذیب نکردیم. تنها مازوت‌سوزی در تهران را تکذیب می‌کنیم چراکه واقعا چنین چیزی وجود ندارد.

مازوت سوزی در تهران تایید شد

وی درباره این پرسش که آیا نیروگاه بخاری منتظرقائم در البرز به علت نزدیکی به تهران بر آلودگی پایتخت تاثیر ندارد؟ گفت: «مسیر باد دارای اهمیت است. منتظر قائم حدود سه هفته است که به علت کمبود گاز و برای توسعه درحال مازوت‌سوزی است. انتشار آلودگی از منتظر قائم به سمت شهر قدس و اسلامشهر خواهد بود.»

به گفته سرپرست مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط‌زیست:

نیروگاه شهیدرجایی قزوین اگر می‌توانست با باد ۳۰ کیلومتر آلایندگی را جابه‌جا کند اصلا مشکلی وجود نداشت. ما به دنبال چنین وزش بادی هستیم چراکه آلایندگی منتشر شده را تخلیه و رقیق می‌کند اما به طور کلی مسیر باد شهیدرجایی به سمت اشتهارد و نظر آباد است و تهران در مسیر آن نیست.

گل‌علیزاده در پایان به علت آلودگی هوای تهران اشاره کرد و گفت: «در نیمه دوم سال که وارد فصل سرد می‌شویم، با توجه به وارونگی دما، عدم وزش باد و سکون هوا آلودگی هوا را خواهیم داشت. در سال ۹۷ شرایط جوی بسیار خوبی به علت باد و باران داشتیم، به گونه‌ای که سال ۹۷ از بهترین سال‌ها به جهت تعداد روزهای سالم و شرایط مطلوب بود.»

بیشتر بخوانید:

نظر شما درباره مازوت سوزی در تهران چیست؟ دیدگاه خود را در بخش کامنت‌ها با تکراتو به اشتراک بگذارید.

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر