coinex
otetmarket
راهنمای خرید تکراتو

گستردگی حفره لایه اوزون در بالای قطب جنوب به سه برابر مساحت کشور برزیل رسیده است

آژانس فضایی اروپا در گزارشی از گستردگی حفره لایه اوزون در بالای قطب جنوب خبر داد. این گستردگی حالا بیشتر از مساحت کل کشور برزیل است.

آژانس فضایی اروپا با استفاده از ماهواره Copernicus Sentinel-5P گستردگی حفره لایه اوزون در بالای قطب جنوب را مشاهده کرده است که عنوان می‌کند، اندازه آن سه برابر مساحت کشور برزیل شده است. البته همانطور که قابل حدس است این حفره عظیم به دلیل پدیده گرمایش زمین اتفاق افتاده که در طول تاریخ سابقه نداشته است. البته دانشمندان ابراز امیدواری کردند که اندازه حفره لایحه اوزون به تدریج کاهش خواهد یافت.

بیشتر بخوانید: خبر خوب سازمان ملل: بهبود وضعیت لایه اوزون و ترمیم حفره قطب جنوب تا 2066

گرمایش زمین منجر به گستردگی حفره لایه اوزون در بالای قطب جنوب شده است

گرمایش کره زمین سبب شده است تا یخ‌ها در قطب جنوب آب شوند و ضخامت آنها هرساله کاهش یابد. این اثر همچنین تأثیر خود را روی لایه ازون نیز نشان داده است. لایه ازون درحال نازک‌شدن است. حفره ایجاد‌شده در این لایه در بالای قطب جنوب نیز درحال گسترش است. دانشمندان می‌گویند که رشد آن در سال گذشته بسیار بیشتر از سال‌های پیش بوده است.

مشاهدات انجام شده با استفاده از ماهواره «Copernicus Sentinel-5P» آژانس فضایی اروپا (ESA) نشان می‌دهد که این حفره در ۱۶ سپتامبر ۲۰۲۳ به مساحت حدودی ۲۶ میلیون کیلومتر‌مربع رسیده که آن را به یکی از بزرگ‌ترین حفره‌های لایه ازون در تاریخ تبدیل کرده است. البته جالب است بدانید رکورد بزرگ‌ترین حفره در سال ۲۰۰۰ رخ داد؛ زمانی که حفره‌ای با اندازه ۲۸.۴ میلیون کیلومترمربع در لایه ازون مشاهده شد.

ازون یک گاز طبیعی است و لایه‌‌ای از آن در استراتوسفر وجود دارد که از ما در برابر اشعه‌های فرابنفش خورشید محافظت می‌کند. در سال ۱۹۸۵، حفره‌ای در بالای قطب جنوب در این لایه کشف شد. چندین سال بعد دانشمندان دریافتند این حفره به‌علت استفاده انسان از مواد تخریب‌کننده ایجاد شده است. از آن زمان، استفاده از موادی مانند کربن ممنوع شده و اندازه این حفره زیر نظر گرفته شده است.

گستردگی حفره لایه اوزون در بالای قطب جنوب به سه برابر مساحت کشور برزیل رسیده است

این حفره به‌صورت فصلی رشد می‌کند و گاهی کوچک یا به عبارت دیگر، منقبض می‌شود. این حفره به‌علت تغییرات دما و شرایط باد در استراتوسفر، در اواسط شهریور تا اواسط مهر به حداکثر مقدار خود می‌رسد.

دانشمندان سازمان فضایی اروپا باور دارند یکی از دلایل رشد بیش‌ازحد این حفره در سال جاری، فوران آتشفشان «هونگا تونگا» در دی‌ماه سال گذشته است که مقادیر زیادی بخار آب وارد جو زمین کرد. بخار آب می‌تواند منجر به تشکیل بیش‌ازحد ابرهای استراتوسفری قطبی شود؛ جایی که مولکول‌هایی با نام «کلروفلویٔوروکربن» می‌تواند واکنش نشان داده و تخریب لایه ازون را شدت ببخشد.

با‌این‌حال، جای نگرانی نیست، زیرا دانشمندان باور دارند این حفره به‌مرور‌زمان با کاهش استفاده از مواد تخریب‌کننده لایه ازون کوچک خواهد شد. آژانس فضایی اروپا ادعا کرده است این حفره تا سال ۲۰۵۰ دوباره به حالت عادی و اولیه خود بازخواهد گشت اما گرمایش زمین همچنان مسیٔله مهمی برای کره زمین است.

بیشتر بخوانید:

دیدگاه شما در خصوص گستردگی حفره لایه اوزون در بالای قطب جنوب چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با تکراتو در میان بگذارید.

.

منبع: دیجیاتو

راهنمای خرید تکراتو
ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر