;
coinex

انهدام ایستگاه فضایی ISS ، برای ناسا یک میلیارد دلار هزینه دارد

ایستگاه فضایی ISS که سال‌ها میزبان فضانوردان از سراسر دنیا بوده به نظر می‌رسد به روزهای پایانی کار خود نزدیک می‌شود. طبق اعلام ناسا، اگر قرار باشد این ایستگاه فضایی منهدم شود این عمل برای آنها یک میلیارد دلار هزینه خواهد داشت.

ایستگاه فضایی بین‌المللی (International Space Station) که با مشارکت بیش از پانزده کشور ساخته شده، طی بیست و سه سال گذشته به طور مداوم میزبان فضانوردان بوده است. پیش‌تر قرار بود فعالیت این ایستگاه فضایی تا سال 2030 ادامه داشته باشد، اما گزارش‌ها خبر از تصمیم جدید ناسا مبنی بر انهدام این ایستگاه فضایی در اوایل دهه 2030 می‌‌دهد.


ادامه مطلب در ادامه

بیشتر بخوانید:


انهدام ایستگاه فضایی ISS ، برای ناسا یک میلیارد دلار هزینه دارد

برای پایان دادن به کار این ایستگاه فضایی دو راه حل وجود دارد: اول اینکه مهندسان می‌توانند ارتفاع این ایستگاه را به سادگی کاهش دهند اما میزان کاهش آن خارج از کنترل خواهد بودو خطر برخورد قطعات غول‌پیکر ISS با مناطق پرجمعیت روی زمین وجود دارد. راه کار بعدی هم این است که به کمک یک فضاپیمای ویژه برای هدایت آن، باعث فرود دقیق ایستگاه فضایی بین‌المللی شوند.

ایستگاه فضایی ISS
ایستگاه فضایی ISS

دانشمندان اکنون وظیفه دارند که میزان زباله هایی که احتمال دارد پس از پایان کارISSبه زمین سقوط کند را کاهش دهند؛ اما با وجود این مسئله که ISS هر هر نود دقیقه یک بار به دور کل زمین میچرخد انجام این کار را سخت به نظر می‌رسد.

طی ماه گذشته اعلام شده بود که این ایستگاه در صورت عدم وجود جایگزین می تواند فعالیت خود را پس از 2030 هم ادامه دهد. اما چینی ها در صدد تهیه جایگرینی برای ایستگاه بین‌المللی فضایی برآمده اند. این کشور در چند وقت گذشته ایستگاه فضایی خود با نام تیانگونگ را توسعه داده است. اخیراً در گزارشی گفته شد که با نزدیک شدن به پایان کار ایستگاه‌ فضایی ناسا، چین قصد دارد طی چند سال آینده اندازه ایستگاه فضایی خود را با هدف جایگزینی ISS، افزایش دهد و تعداد ماژول‌های آن را از سه به شش عدد برساند.

در گزارش نشریه ساینتیفیک امریکن آمده که هزینه انهدام ایستگاه فضایی ISS، یک میلیارد دلار برای ناسا هزینه دارد. هزینه های برنامه ناسا احتمالاً به‌دلیل جلوگیری از به‌کارگیری وسایل روسی افزایش یافته است زیرا نابودی این ایستگاه چندین دهه همکاری علمی مسالمت‌آمیز کشورهای جهان که نمادی از وحدت بین‌المللی به‌ویژه  «روابط میان ایالات‌متحده و روسیه» بوده است را از بین می برد.

در نهایت یک میلیارد دلار در حالتی برآورد شده که ISS به نحوی متوقف شود که بدون هیچ ضرری در جو زمین بسوزد.

بیشتر بخوانید: 

نظر شما درباره‌ی انهدام ایستگاه فضایی ISS چیست؟ لطفا دیدگاه خود را در بخش کامنت با تکراتو در میان بگذارید و اخبار تکنولوژی را با ما دنبال کنید.

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر