;
coinex

بازگشت به ماه با فضاپیمای پرگرین ؛ آمریکا یک بار دیگر به ماه می‌رود

پس از گذشت بیش از ۵۰ سال از آخرین مأموریت آپولو، اینبار‌ آمریکا با فضاپیمای پرگرین به ماه می‌رود. این فضاپیما قرار است در تاریخ ۲۵ ژانویه (۵ بهمن) به ماه سفر کرده و روی آن فرود بیاید.

پرگرین، اولین فضاپیمایی خصوصی است که به ماه خواهد رسید و احتمالاً هیچ سرنشینی ندارد. کمپانی استروبوتیک تحت مدیریت جان تورنتون، آماده است که این فضاپیما را برای مطالعه محیط ماه به کار بگیرد. او می‌گوید که پرگرین قبل از مأموریت‌های سرنشین‌دار آرتمیس، ابزارهایی را برای بررسی ماه با خود همراه خواهد برد.


ادامه مطلب در ادامه

بیشتر بخوانید:


بازگشت به ماه با فضاپیمای پرگرین

چند سال قبل، سازمان ملی فضایی ناسا به شرکت‌های فضایی آمریکایی دستور داد تا ابزارهای آزمایشی و فناوری‌های مورد نیاز برای سفر دوباره به ماه را توسط برنامه  (Commercial Lunar Payload Services) CLPS  ارسال کنند. این برنامه قراردادهایی با قیمت‌های ثابت برای ارسال و انجام فعالیت‌های اقتصادی در ماه امضا کرده است. این امر امکان‌پذیری فعالیت‌های تجاری در ماه را فراهم می‌آورد و این به معنای ارسال خدمات به ماه با هزینه‌های کمتر است.

گفته می‌شود کاهش هزینه‌ها یکی از بزرگترین چالش‌های ارسال و فرود آوردن فضاپیماها روی ماه است. تا به حال، تنها نیمی از مأموریت‌های ارسالی به ماه با موفقیت به مقصد خود رسیده‌اند؛ این موضوع بیشترین ریسک و هیجان را برای یک کمپانی خصوصی به همراه دارد.

بازگشت به ماه با فضاپیمای پرگرین
بازگشت به ماه با فضاپیمای پرگرین

در تاریخ ۲۴ دسامبر (۳ دی)، فضاپیمای پرگرین بر روی راکت جدیدی که توسط شرکت ULA تولید شده، از فلوریدا به فضا پرتاب خواهد شد. این فضاپیما با نام ووکان سنتار (Vulcan Centaur) شناخته می‌شود. مسیر پرواز پرگرین تا مدار ماه چند روز طول خواهد کشید، اما بعد از آن باید تا ۲۵ ژانویه (۵ بهمن) تا فرود صبر کند. این امر به دلیل عدم مناسب بودن نور منطقه فرود قبل از آن تاریخ است. فرود این فضاپیما کاملاً اتوماتیک و بدون دخالت انسانی انجام می‌شود، اما از طریق مرکز کنترل شرکت با نظارت مستمر همراه است.

شرکت ژاپنی ispace در گذشته تلاش کرد تا اولین شرکت خصوصی باشد که موفق به فرود فضاپیمایی بر روی ماه شود. اما تلاش‌های این شرکت به یک شکست پایان یافت. تاکنون، تنها سازمان‌های فضایی دولتی از چهار کشور ایالات متحده، روسیه، چین و هند توانسته‌اند به ماه فرود بیایند.

ناسا به‌همراه شرکت‌های خصوصی دیگری مانند Firefly Aerospace، Draper و Intuitive Machines قراردادهایی برای انجام مأموریت‌های ماه امضا کرده است. شرکت Intuitive Machines در ماه ژانویه با استفاده از یک راکت اسپیس‌ایکس قصد دارد به سمت ماه حرکت کند.

ناسا به عنوان یک سازمان فهمیده که این مأموریت‌ها دارای ریسک بالایی هستند و ممکن است با شکست مواجه شوند. اما کریس کالبرت (Chris Culbert)، مدیر برنامه CLPS، تصریح کرده است که حتی اگر تمام این مأموریت‌ها شکست بخورند، برنامه ناسا تأثیر مثبتی بر زیرساخت‌های خصوصی که برای استقرار اقتصاد ماه لازم است، گذاشته است.

بیشتر بخوانید: 

نظر شما درباره‌ی سفر به ماه با فضاپیمای پرگرین چیست؟ لطفا دیدگاه خود را در بخش نظرات با تکراتو به اشتراک بگذارید و اخبار تکنولوژی را با ما دنبال کنید.

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر