سنگین‌ترین بارش برف های تاریخ ؛ آیا ۳۰ متر ارتفاع برف را می توانید تصور کنید؟

آیا داشتن مقدار زیادی از تمامی چیز‌های خوب ممکن است؟ چیز‌های خوب .. شاید مثل برف … اگر بارش برف خیلی سنگین باشد، باز هم همانقدر دلنشین است؟

این سوالی‌ است که باید از یک اسکی‌باز یا بورد سوار پرسید، یا شاید هم از اهالی شهر‌هایی که چندین متر بارش برف را تجربه می‌کنند. در چنین شهر‌هایی معضل ترافیک مخاطرات بسیاری ایجاد می‌کند، همچنین پیاده‌روی بسیار دشوار می‌شود. همچنین پس از ۲۴ ساعت برف دیگر آن حالت پف کرده و تر و تازه خود را از دست می‌دهد. در ادامه با تکراتو همراه باشید تا نگاهی بیاندازیم بر شدید‌ترین بارش های برف در طول تاریخ.

اکثر اسکی‌باز‌ها در مورد پدیده‌ای که در سال ۹۹-۱۹۹۸ در پیست اسکی مت‌بیکر (Mt Baker) در واشنگتن افتاد چیز‌هایی می‌دانند. در طول دوره مسابقات اسکی در آن فصل حدود ۳۰ متر برف روی زمین نشست. این مقدار می‌تواند ساختمان کاخ سفید با ارتفاع حدود ۸ متر را تماما بپوشاند. منطقه شمال غربی اقیانوس آرام در شمال آمریکا که آلاسکا، بریتیش کلمبیا، واشنگتن و اورگان را شامل می‌شود، پر برف‌ترین ناحیه قاره آمریکا است.

در خیلی از مناطق آلاسکا و بریتیش کلمبیا، هیچ ایستگاه هواشناسی وجود ندارد. بنابراین ما تنها می‌توانیم تصور کنیم که در طول یک فصل مشخص چه میزان بارش اتفاق افتاده است. در پارک ملی مونت رینر (Mount Rainier) در حد فاصل ۱۹ فوریه ۱۹۷۲ تا ۱۸ فوریه ۱۹۷۳، ایستگاه هواشناسی پارادایس رنجر نزدیک به ۳۱ متر (۱۲۲۴.۵ اینچ) ارتفاع برف را گزارش کرده بود. این ارتفاع معادل اندازه یک ساختمان ۱۰ طبقه است.

مت رینر
پارک ملی مت رینر ، ژوئن ۲۰۱۱ (اعتبار : WSDOT)

زمستان سهمگین ۱۹۵۲-۱۹۵۳ در دهنه تامپسون پس‌ (Thampson Pass)، پر برف ترین ناحیه آلاسکا، بسته به نوع نگاه شما می‌توانست لذت‌بخش و یا رنج‌آور باشد. در آن سال تامپسون پس ۲۴.۷۴ متر (۹۴۷.۱ اینچ) بارش برف را به خود دید. اگر برای شما هم سوال پیش آمده است که حدود ۲۵ متر برف چه شکل و شمایلی دارد، باید بگوییم اگر یک تریلر کمبو (یکی از ادوات کشاورزی) را به صورت عمودی در جایی در تامپسون پس قرار می‌دادیم، در حدود ۲.۵ متر برف بر روی آن می‌نشست.

تابلو راهنمایی زیر برف

در سال ۱۹۶۳، مناطق مشابه دیگری در طول یک بازه زمانی ۲۴ ساعته مقدار ۱.۹۸ متر (۷۸ اینچ) بارش برف را به خود دیدند. این مناطق یعنی آلاسکا، کلرادو و احتمالا بافلو نیویورک، هر سه از مدعیان رکورد بیشترین میزان برف در طول ۲۴ ساعت هستند.  اهالی بافلو در ایالت نیویورک هنوز هم رخداد غیرمعمول “طوفان برف متاثر از دریاچه” را که در تاریخ ۱۹ نوامبر ۲۰۱۴ رخ داد به خاطر دارند. اگر شما نیز مانند آنها با بیش از ۲ متر برف مواجه می‌شدید چه واکنشی نشان می‌دادید؟

بارش‌های سهمگین برف تنها در کو‌ه‌های شمال غرب اقیانوس آرام وجود ندارد، شهر ساحالی والدز (Valdez) در آلاسکا، با وجود اینکه کاملا در سطح دریا قرار دارد میانگین بارش برف آن حدود ۸ متر است. بارش برف شهر والدز در زمستان سال ۹۰-۱۹۸۹ با ۱۴ متر (۶۶۰.۷ اینچ) ارتفاع، در تمامی کتاب‌های ثبت رکورد به عنوان پر برف‌ترین زمستان تاریخ لقب گرفته است.


بیشتر بخوانید: شرایط رانندگی در برف ؛ چگونه با وجود برف رانندگی کنیم؟


در ۱۶ ژانویه ۱۹۹۰ رکورد بیشترین میزان بارش برف ۲۴ ساعته در این شهر با رقم ۱.۱ متر (۴۵.۷ اینچ) به ثبت رسید. درست روز بعد رکورد دیگری در تاریخ بارش این شهر ساحلی شکسته شد. به این صورت که برف عمقی معادل ۱.۶ متری برف (۶۳ اینچی) داشت. در مجموع میانگین بارش برف ۱۹ نوامبر والدز حدودا ۶.۶ سانتی متر در ساعت بود. با چنین نرخی ماشین‌ها، خانه‌ها و حتی ساختمان‌های ۴ طبقه نیز کاملا می‌توانستند از برف پوشیده شوند.

والدز
شهر والدز ، آلاسکا ، ۱۹۵۳

همچنین مطابق آمار در نیمه نخست ماه نوامبر سال ۲۰۱۴ شهر والدز ۹۷ سانتی‌متر بارش برف را به خود دیده بود. در میان تمامی شهر‌های ساحلی دنیا، رکورد بارش برف با اقتدار در اختیار شهر والدز است، حتی بندر تسوکایاما (Tsukayama) در ژاپن که رکورد بارش روزانه را با حدود ۱.۷ متر (۶۸.۲ اینچ) را در اختیار دارد. تصور کنید برف روبی و باز کردن جاده‌ها در این شهر‌ها چه تلاش شبانه‌روزی نیاز دارد. رانندگان ماشین‌های برف روب حتی خارج از ساعت کاری خود نیز به کار ادامه می‌دهند تا عبور و مرور را ممکن سازند.

رشته‌کوه‌های دندانه‌دار و صخره‌ها نیز سهم زیادی در به بار آمدن فاجعه‌ بعد از بارش برف ایفا می‌کنند. به عنوان مثال رود سیلور (Silver Lake) در کلرادو در یک بازه ۲۴ ساعته، ۱.۹۷ متر (۷۶ اینچ) بارش برف را شاهد بود. اما این پایان کار نبود، طوفانی که در طول این بارش بوجود آمد تا ۳۲ ساعت و نیم بعد نیز ادامه داشت. این طوفان منجر شد در نهایت ۱.۴ متر (۹۵ اینچ) برف بر روی زمین بنشیند و میانگین بارش را تا آستانه ۷.۳ سانتی‌متر (۲.۹ اینچ) در ساعت افزایش داد.

در ۴ ژانویه ۱۹۸۲ در رشته کوه دندانه‌دار کالیفرنیا ،رشته کوهی که به دلیل طوفان‌های عظیمی که در اقیانوس آرام بوجود می‌آورد مشهور است، حدود ۱۷ متر (۶۵ اینج) برف بارید. همچنین در ۱۹۸۲ یک طوفان برف منجر به نشستن ۴.۷۳ متر (۱۸۶.۶ اینج) برف در دانر سامیت (Donner Summit) در کالیفرنیا شد. در حقیقت گذرگاه دانر، در چهار مقطع زمانی متفاوت در مجموع قریب به ۲۰ متر (۷۷۵ اینچ) برف آمده است و آن را به یکی از پربرف‌ترین مناطق شمال آمریکا تبدیل کرده است.

کامونیکس، فرانسه
کامونیکس، فرانسه (اعتبار : Felix Hentz)

در بررسی میزان بارش در اروپا، به شدت بحث ملی‌گرایی داغ است. همه درصدد هستند تا کشورشان را به عنوان جایی که بیش از سایر مناطق بارش دارد معرفی کنند. اما به نظر می‌رسد نروژ و سوئد در صدر این فهرست باشند. همچنین مناطق اروپایی آلپ نیز هرگز با بارش‌های سنگین برف نا آشنا نبوده است. رکورد میزان بارش برف با ۱.۷ متر (۶۷.۸ اینچ) در یک بازه زمانی ۱۹ ساعته در روز‌های پنجم و ششم آوریل ۱۹۵۹، در دستان منطقه بسنز در فرانسه قرار دارد. اهالی در هر ساعت چیزی نزدیک یه ۹ سانتی‌متر بارش برف را شاهد بودند. حیرت‌آور است!

 

بیشتر بخوانید:

 

منبع : SnowBrainsارسال نظر