همین حالا برای دوستان خود به اشتراک بگذارید: واتساپ | تلگرام |

از پروژه ارز دیجیتال بانک مرکزی چه می دانیم؟

از پروژه ارز دیجیتال بانک مرکزی چه می دانیم؟ مدتی است که خبرها حکایت از طراحی ارز دیجیتال ملی دارد و این بار نیز اسماعیل لله‌گانی در این باره توضیح می‌دهد.

اسماعیل لله‌گانی در حاشیه سی و یکمین همایش بانکداری اسلامی در بانک مرکزی درباره تولید رمز ارز ملی گفت: بانک‌های مرکزی در دنیا به این سمت رفته‌اند که به رمز ارزها توجه کنند. صندوق بین المللی پول و بانک جهانی نیز به مسئله رمز ارزها توجه کرده و ۸۰ بانک مرکزی دنیا نسبت به صدور رمز ارز با پشتیبانی بانک مرکزی اقدام کردند.

از پروژه ارز دیجیتال بانک مرکزی چه می دانیم؟

او توضیح داد: «رمز ارزهای بانک مرکزی معادل دیجیتال برای پول رسمی هر کشور است که باید شرایطی همچون پذیرش جهانی را دارا باشند و از سوی بانک‌های مرکزی منتشر شده باشند.» وی در ادامه تأکید کرد:

رمزارزهای اختصاصی هر بانک مرکزی یا CBDC در دو نوع عمده فروشی و خرده فروشی از سوی بانک‌های مرکزی منتشر می‌شود که در کشورهای پیشرفته به دلیل امکان عرضه نوع عمده فروشی آن در شبکه‌های بین المللی بیشتر به سمت استفاده از این مدل حرکت شده است.

لله‌گانی با اظهار اینکه CBDC ها به صورت آفلاین نیز قابل استفاده هستند، گفت: «برخلاف رمزارزها CBDC ها مانند سکه و اسکناس رایج هر کشور دارای رقم رسمی هستند و از اعتبار و پشتوانه بانک مرکزی برخوردارند. بانک‌های مرکزی CBDC ها را یا مستقیماً منتشر کرده و در اختیار مشتری می‌گذارند که در این صورت نقش بانک‌ها کمرنگ می‌شود و یا اینکه بانک مرکزی صرفاً صادر کننده است و نهادهای مالی به عنوان واسطه CBDC ها را عرضه می‌کنند.» او از دیگر مزایای انتشار رمزارزهای ملی، کاستن از هزینه چاپ پول و کاهش ریسک تبادلات الکترونیکی بخش خصوصی را بر شمرد و در ادامه گفت:

CBDC ها تهدیدهایی هم دارند که شامل احتمال نبود امنیت در شبکه، سختی در جلب اعتماد مردم، احتمال سوءاستفاده و پول‌شویی با رمزارز و کمرنگ شدن نقش بانک‌ها می‌شود.

وی توضیح داد: «در رابطه با حفظ ارزش پول ملی CBDC ها می‌توانند مؤثر باشند. ما چه بخواهیم و چه نخواهیم مردم به این رمزارزها توجه کرده و در حال ورود به بازار رمز ارز هستند و اگر بانک مرکزی وارد عمل نشود، ممکن است حفظ ارزش پول ملی ضربه ببیند.» لله‌گانی با تأکید بر اینکه CBDC ها در بستر بلاکچین توزیع می‌گردند، گفت:

از پروژه ارز دیجیتال بانک مرکزی چه می دانیم؟

امکان استفاده همزمان از CBDC به عنوان پول رایج ملی صادره از بانک مرکزی و رمزارزهای رایج در دنیا وجود دارد اما بانک مرکزی می‌تواند با CBDC در مدیریت نقدینگی به صورت فعال وارد شود.

او اضافه کرد: «در مقابله با رمزارزها که هر روز در حال گسترش هستند و ایراداتی دارند، باید فعالانه‌تر عمل کرد. البته در سطح کشور برای ماینینگ رمز ارزها مجوزهایی صادر شده ولی برای نقل و انتقالات آن و نقد کردن رمز ارزها دستورالعملی نداریم.» وی در پایان تاکید نمود:

باید بتوانیم ریال را در قالب رمز ارز منتشر کنیم و در قراردادهای دوجانبه با کشورهای همسایه از این ابزار استفاده کنیم؛ CBDC ها نیازی به سوئیفت ندارند و حتی به بلاکچین جهانی نیز نیاز نیست. بانک مرکزی ایران در حال راه اندازی CBDC است و از آنجایی که بلاکچین یک بستر و شبکه جهانی است، که مانند سوئیفت و مخابرات می‌توان از آن استفاده کرد، می‌توانیم به سمت استفاده از CBDC ها در بستر بلاکچین داخلی حرکت کنیم. این بستر مختص کشور ماست و در حوزه قراردادهای بین المللی می‌توانیم از ظرفیت بلاکچین داخلی استفاده کنیم.

بیشتر بخوانید:

نظر شما در خصوص پروژه ارز دیجیتال بانک مرکزی چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت ها با تکراتو در میان بگذارید.

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |

فیگار، فیلم، گیم و آرتارسال نظر