;
coinex

بررسی میزان مصرف اینترنت روبیکا ؛ آیا استفاده از خدمات روبیکا رایگان است؟

اپلیکیشن روبیکا (Rubika) پلتفرمی است که با تبلیغات بسیار گسترده و ارائه خدمات چندرسانه‌ای رایگان ، تلویزیون را به تسخیر خود درآورده است. در این نوشته با بررسی میزان مصرف اینترنت این اپلیکیشن، به پاسخی برای پرسش آیا خدمات روبیکا رایگان است؟ خواهیم رسید.

اپلیکیشن روبیکا که پیش از این با نام “رسانه اول” نیز شناخته می‌شد، بستری است برای نمایش انواع محتوای چند رسانه‌ای، فیلم، انیمیشن ، سریال و موسیقی و خدمات مالی و پرداخت  که در نوشته “نحوه دانلود و بررسی اپلیکیشن روبیکا؛ اپلیکیشنی جامع برای محتوای صوتی و تصویری” به طور کامل به معرفی، بررسی و نحوه دانلود آن پرداختیم.

حواشی روبیکا

با توجه به ناشناخته بودن سازندگان و تبلیغات بسیار گسترده در رسانه رسمی کشور که در ساعات پرمخاطب هزینه‌ای چند صد میلیون تومانی را برای چند ثانیه نمایش به سفارش دهنده تحمیل کرده و با توجه به پخش متعدد در برنامه‌های پرمخاطب نوروزی (که به احتمال بسیار زیاد تامین هزینه آن خارج از توان یک مجموعه شخصی و غیر وابسته است) همچنین کپی برداری محض لوگوی Rubika، عواملی بودند که حواشی بسیاری برای آن ایجاد نموده که در نوشته “از تبلیغات میلیاردی تا اینترنت رایگان در اپلیکیشن روبیکا، آیا Rubika از تلگرام جاسوسی می‌کند؟” به طور کامل به آن پرداخته شد.

علاوه بر این، نقض حریم خصوصی کاربران نیز یکی دیگر از مسائلی بود که در موج مخالفت گسترده نظام حاکم با پیام رسان تلگرام، شائبه‌هایی را در خصوص دسترسی اپلیکیشن روبیکا به اطلاعات شخصی و جاسوسی ایجاد نمود که در نوشته‌های “بررسی موارد امنیتی مربوط به دو اپلیکیشن بومی روبیکا و توسکا توسط مرکز ماهر” و “بررسی حریم خصوصی کاربران در اپلیکیشن روبیکا” به آن پرداخته شد تا موج رسانه‌ای ایجاد شده توسط این نرم افزار موبایلی و فیلترینگ تلگرام، اوضاع فاجعه بار اقتصادی و ناکارآمدی مطلق سیستم تصمیم گیری کشور و بی اعتمادی مردم نسبت به رسانه ملی را که در گویش برخی به رسانه میلی نیز تغییر یافته، تحت شعاع قرار دهد.

به روز رسانی فروردین 99 ؛ لطفا برای بررسی میزان مصرف اینترنت روبیکا به انتهای مطلب و نظرات کاربران مراجعه کنید…

مصرف اینترنت روبیکا (Rubika) ؛ روبیکا رایگان است؟

اما یکی دیگر از نکاتی که این نرم افزار موبایلی به اصطلاح بومی را در کانون توجه متخصصین و رسانه‌های قرار داد، مانور رسانه‌ای گسترده بر عواملی مانند رایگان بودن و عدم محاسبه ترافیک مصرفی در اپراتورهای مختلف بود که بخش عمده از مطلب از تبلیغات میلیاردی… و “اپلیکیشن روبیکا در نگاه کاربران ایرانی ؛ پنیر مفت روی تله موش؟! به آن اختصاص یافته بود.

با شروع جام جهانی 2018 روسیه، تبلیغات جدید این اپلیکیشن بر موج تازه‌ای قرار گرفت و به کرات در تمامی مسابقات این تورنمنت و پخش‌های زنده، زیرنویس‌ها و جملات مجریان برنامه 2018 به تبلیغ و تاکید بر روی رایگان بودن روبیکا و عدم محاسبه ترافیک مصرفی پرداختند. به همین دلیل تصمیم گرفتیم که بار دیگر به راستی آزمایی این ادعا با استفاده از اینترنت همراه اول بپردازیم.

بیشتر بخوانید:

بهترین انیمیشن های 2020

بسته اینترنت عادی همراه اول

در این بخش به بررسی میزان مصرف اینترنت روبیکا با استفاده از اینترنت همراه اول و بدون استفاده از فیلترشکن خواهیم پرداخت. در صورت یکسان بودن میزان ترافیک باقیمانده در اپلیکیشن همراه من، استفاده از امکانات اپلیکیشن روبیکا رایگان خواهد بود.

مرحله اول : بررسی حجم باقیمانده بسته اینترنت

برای بررسی اینترنت رایگان روبیکا در مرحله اول با استفاده از اپلیکیشن همراه من ، میزان و حجم ترافیک اینترنت خط تلفن استفاده شده به شرح زیر است:

بسته اینترنت فعال، 2 گیگابایت آلفا پلاس یک ماهه بوده که 1.039 مگابایت از آن مطابق شکل زیر باقی مانده است. بر اساس اطلاعات موجود در بخش Data Usage گوشی، میزان مصرف اینترنت اپلیکیشن روبیکا در تاریخ 25 ژوئن سال 2018 برابر با 76.35 مگابایت است.

بیشتر بخوانید:

بهترین انیمیشن های 2019

مرحله دوم : اجرای اپلیکیشن و تماشای ویدیوها

در این بخش، اپلیکیشن روبیکا را اجرا کرده، گزینه بیست هجده مخصوص نمایش مسابقات 2018 روسیه را انتخاب کرده و یکی از ویدیوهای موجود را انتخاب می‌کنیم:

بیشتر بخوانید:

بهترین انیمیشن های 2018

مرحله سوم : مراجعه به بخش ترافیک مصرف شده روبیکا در بخش Data Usage گوشی

دوباره به بخش Data Usage گوشی بازگشته و میزان ترافیک مصرفی روبیکا را بررسی می‌کنیم.

بر اساس اطلاعات موجود، حجم اینترنت بارگذاری شده توسط اپلیکیشن برای تماشای این ویدیو، در بازه زمانی ذکر شده برابر با 103 مگابایت است و روبیکا در حدود 30 مگابایت اطلاعات از اینترنت دانلود نموده است.

بیشتر بخوانید:

بهترین و پرفروش ترین فیلم های 2020

مرحله چهارم: مراجعه به اپلیکیشن همراه اول

به منظور اطلاع از میزان ترافیک کسر شده از بسته همراه اول، به اپلیکیشن این سازمان مراجعه می‌کنیم.

بر اساس اطلاعات درج شده، میزان ترافیک باقیمانده برابر با 1.039 مگابایت است.

بیشتر بخوانید:

جدول فروش فیلم های در حال اکران

مرحله پنجم: مقایسه نتایج

با مقایسه اطلاعات بخش‌های 2 و 3 و 4 به این نتیجه می‌رسیم که در این بازه زمانی چند دقیقه‌ای، با وجود مصرف اینترنت، حجم بسته تغییر نکرده است.

مرحله ششم: استفاده از روبیکا رایگان است

با مقایسه آمار به دست آمده از اپلیکیشن همراه اول و میزان دیتای مصرف شده گوشی، می‌توان به این نتیجه رسید که استفاده از اپلیکیشن روبیکا رایگان بوده و حداقل در زمان فعلی (دی‌ماه 1397)  و دیتای همراه اول، ترافیک مصرف شده محاسبه نشده و مبلغی از بسته شما کسر نخواهد شد. حال در آینده این پلتفرم بسیار مشکوک (از همه لحاظ) چه تصمیمی برای کاربران خود خواهد گرفت و استفاده از آن رایگان بود، بحث دیگری است…

بیشتر بخوانید:

بهترین فیلم های 98 ؛ مروری بر پرفروش ترین فیلم های سال ایران

بخش دوم : استفاده از فیلترشکن

با توجه به از دسترس خارج شدن بسیاری از وب‌سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی مانند توییتر، فیس بوک، یوتیوب، تلگرام و…، بسیاری از کاربران از سیستم‌های رفع فیلترینگ مانند VPN و فیلترشکن‌های مختلف استفاده می‌کنند. به همین دلیل تمامی مراحل فوق را با استفاده از یک فیلترشکن تکرار می‌کنیم.

نتیجه

با توجه به منتقل شدن ترافیک از اپلیکیشن روبیکا به فیلترشکن، اطلاعات دریافت شده توسط این اپلیکیشن در ذیل ترافیک مصرفی فیلترشکن قرار گرفته و به همین دلیل، در هنگام استفاده از فیلترشکن و یا هر IP خارج از سیستم‌ها و شرکت‌های ارائه دهنده سرویس اینترنت موبایل، ترافیک به صورت عادی محاسبه شده و در این حالت استفاده از اپلیکیشن روبیکا رایگان نخواهد بود.

البته باز ذکر این نکته ضروری است که در هر حالت، اطلاعات به نمایش درآمده در بخش مصرف اینترنت گوشی بر اساس میزان دیتا دریافت شده بوده و ربط مستقیمی به میزان کسر هزینه از بسته اینترنت فعال شما نخواهد داشت. تصاویر قرار گرفته در بررسی رایگان بودن اپلیکیشن روبیکا نیز بدون ویرایش و با فرمت PNG استاندارد برای مشاهده قرار گرفته که به دلیل حجم بالاتر نسبت به فرمت JPG ممکن است به زمان بیشتری برای لود شدن نیاز داشته باشد.

اگر شما هم تجربه‌ای در خصوص درستی یا نادرستی این نکته که خدمات روبیکا رایگان بوده و هزینه اضافه‌ای را به مجموع پرداختی‌های جنون آسای فعلی اضافه نمی‌کند دارید، با ما به اشتراک بگذارید. اخبار اپلیکیشن را با تکراتو دنبال کنید.

به روزرسانی:

با توجه به تجربه کاربران در اسفند 98 و افزایش استفاده از این سرویس پس از ورود ویروس کرونا به ایران و افزایش آمار کشته شدگان این بیماری ظاهرا برای برخی کاربران استفاده از خدمات روبیکا رایگان نبوده و ترافیک مصرفی این اپلیکیشن با قدرت تمام از حجم بسته های خریداری شده توسط کاربران کسر می گردد.

 

بیشتر بخوانید:

 

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر (65 نظر)

  من ۱۰ ۲۰ دقیقه روبیکا بودم نه فیلمی باز کردم نه فعالیت چندانی
  ولی ۲ گیگ اینترنت مصرف کرد
  این کارا رو میکنید کلا پاک میکنیم که حداقل مصرف اینترنت الکی نداشته باشیم
  اینم نتیجه استفاده از برنامه های داخلی
  از اینستاگرام هم بیشتر مصرف میکنه
  با برنامه ایرانی منتخب خودتون هم سر مردم کلاه میزارید

  پاسخ

  من ۱۰ ۲۰ دقیقه روبیکا بودم نه فیلمی باز کردم نه فعالیت چندانی
  ولی ۲ گیگ اینترنت مصرف کرد
  این کارا رو میکنید کلا پاک میکنیم که حداقل مصرف اینترنت الکی نداشته باشیم
  اینم نتیجه استفاده از برنامه های داخلی
  از اینستاگرام هم بیشتز مصرف میکنه
  با برنامه ایرانی منتخب خودتون هم سر مردم کلاه میزارید

  پاسخ

  نت که روبیکا مصرف نه معذرت میبلعه. فیلتر شکن روشن یوتیوب و اینستا 24ساعته باز باشند حتی یکپنجم مصرف ندارن روبیکا رو باید ببرن کمپ ترکش بدن چی رایگانه کجا نصف حجم میگیره مال سیستم همراه اول مردم هم که چیکار کنند دوتا سیستم مخابراتی همراه تو کشور هر دو شرکت برای مخابرات هستند فیلتر هم که یکی نشسته این شبکه رو فیلتر می‌کنه اون سایت رو فیلتر می‌کنه گوگل فیلتر شکن نمیتونی دانلود کنی بعد از بازار میتونی مگر میشه اصلا همه چی مستقیم به هم و با هم و دسته جمعی برا اینه پول در آمد حرف هم که بزنی میشی کافر و مفسد و مخالف دین و با با بیخیال به همون پیامبر اعظم اگر بود خجالت می‌کشید بگه اینا مسلمونند خودش شرمنده مردم بود 6گیگ من تو بیست دقیقه مگر داریم

  پاسخ

  به تازگی ۵گیگ نت خریدم فقط مخصوص استفاده از روبیکا هستش ک این اپلکیشنو تو گوشیم ندارم و توی گوشی دیگم دارم آیا میشه از طریق نقطه اتصال اینترنتی ک خریدمو شیر کنم و فیلم ببینم چون خطم ثابته نمیتونم تشخیص بدم نتی ک مصرف میشه از کجاست و روبیکا فیلم میبینم ممنون میشم پاسخ بدید

  پاسخ

  من نت همراه اول داشتم پیام اومد که ۸۵درصد از حجم رو استفاده کردی و باقیمانده نت شما ۱۰۸۵ مگابابت است بعد کمتر از یکساعت تو روبیکا چرخیدم تموم شد .
  مصرفی که میگن و مصرفی که کم میشه خیلی زیاد متفاوته

  پاسخ

  رایگان نیست ولی نیم بهاست

  پاسخ

  تماشای روبیکا رایگانه چرا؟؟ چون پولی و اشتراکی نیست، اما.. اما مصرف اینترنتش کامل محاسبه میشه من برنامه دیگه ای برای استفاده ندارم،19گیگ اینترنت ایرانسلی من بعد از 5روز به 3 گیگ رسید فقط بخاطر تماشای فیلم و کلیپ های روبینو

  پاسخ

  کجا پولی و اشتراکیه ؟؟
  اینستاگرام با دریایی از محتوا مگه پولیه ؟
  تلگرام با کلی محتوا مگه پولیه ؟
  خب اینترنت که همه برنامه ها استفاده میکنن
  اما روبیکا چرا چند برابر اینستاگرام اینترنت مصرف میکنه ؟؟

  پاسخ

  نرم افزارای ایرانی همینن دیگه. فقط دروغ و کلاهبرداری . نت رو میخوره کم نمیکنه

  پاسخ

  مصرف بالای روبیکا.هر دو روز ۷ گیگ مصرفم میشه…وحشت ناک بالاست.هر چی میگن دروغه.دروغ

  پاسخ

  تو سه روز حداقل ۱۵گیگ اینترنت مصرف کرده این برنامه روبیکا
  ***** اسمش بده پولش خوبه ******** مگه نمیگی رایگانه ……

  پاسخ

  اینم یجور دزدی هست که به مردم کاملن اطلاع نمیدن

  پاسخ

  من ساده چقدر از اوقات تنهایی امو نشستم فیلمای چرت و بی سر وته اشو دان کردم یهو دیدم نتم پریده… متاسفم…. هیچ گربه ای محض رضای خدا موش نمیگیره

  پاسخ

  سلام میخواستم بدونم چرا هر وقت داخل مسابقه یوکیو روبیکا شرکت میکنم زود اینترنتم تموم میشه خیلی مصرف میکنه من با مودم میرم مگه رایگان نیست

  پاسخ

  سال نود و پنج نود و شش، استفاده از لنز ایرانسل تماماً رایگان بود ولی به تدریج پولی شد، روبیکا هم همینطوره.

  پاسخ

  هیچ سرویسی در حال حاضر در ایران رایگان نیست و شرکت های دولتی با سیاست های پولی و اقتصادی نابخردانه خود، حتی در قبال سرویس هایی که ارائه نمی کنند نیز پول دریافت می کنند، چه برسد به خدماتی که با کیفیت بسیار بالاتر و قیمت به مراتب پایین تر در کشورهای دیگر در اختیار متقاضیان قرار می گیرد. در چند وقت گذشته و با توجه به همه گیری ویروس چینی و خانه نشین شدن بسیاری از جمله دانش آموران و دانشجویان، همگام با افزایش قیمت اینترنت گوشی های تلفن همراه با نظارت وزیرک جوان، روبیکا نیز شبه خدمات خود را نه تنها رایگان نکرده، بلکه با قیمت و تعرفه و فرمول هایی غریب، با قیمتی بالاتر ارائه می کند…

  پاسخ

  منم فک میکردم رایگان جدیدا داره اینترنتم و کم میکنه فک میکردم از جایی دیگه اس نگو از این روبیکاس😠😠

  پاسخ

  من با همه خط ها روبیکا رفتم از همه خط ها اینترنت کم میکنه .دوتا فیلم ببینی دو گیگ اینترنتت تموم شده.

  پاسخ