کوینکس
همین حالا برای دوستان خود به اشتراک بگذارید: واتساپ | تلگرام |

بهترین شاسی بلندهای ارزان قیمت 2019 ؛ مروری بر ارزان ترین کراس اوورهای سال

خودروهای کلاس بدنه کراس اوور و شاسی بلند  بخش بزرگی از بازار اتومبیل فعلی جهان را به خود اختصاص داده اند. در این نوشته با بهترین شاسی بلندهای ارزان قیمت 2019 آشنا خواهید شد.

مهاجرت به انگلستان و پرتغال

در ۲ دهه گذشته و با توجه به اقبال عمومی نسبت به خودروهای کراس اوور و شاسی بلند، بخش عمده‌ای از بازار اتومبیل های جهان به این دو کلاس اختصاص پیدا کرده است. البته خودروهای کراس اوور (Crossover) از لحاظ ساختار تفاوت ها و شباهت هایی با اتومبیل های شاسی بلند (SUV) داشته که در نوشته “تفاوت شاسی بلند با کراس اوور ؛ مقایسه ۲ کلاس بدنه پرفروش خودرو در جهان” به آن پرداختیم.

تفاوت شاسی بلند با کراس اوور ؛ مقایسه 2 کلاس بدنه پرفروش خودرو در جهان
کادیلاک اسکلید

اما همانطور که اشاره شد، این ۲ کلاس بدنه شباهت ظاهری بسیاری با همدیگر داشته و به همین دلیل در فرهنگ عامه به هر دوی این نمونه‌ها، عنوان شاسی بلند اطلاق می گردد. در این نوشته مروری خواهیم داشت بر بهترین شاسی بلندهای ارزان قیمت 2019 که به قیمت پایه‌ای کمتر از ۲۵.۰۰۰ دلار (معادل ۱۰۵ میلیون تومان با ارز دولتی) و کمتر از قیمت سدان های سایز کوچک داخلی مانند دنا پلاس توربو و دانگ فنگ H30 کراس، در بازار ایالات متحده آمریکا به فروش می رسند.

بهترین شاسی بلندهای ارزان قیمت 2019

خودروهای کراس اوور و شاسی بلند، با توجه به نکاتی مانند فضای بیشتر برای سرنشینان و محفظه بار و تسلط بیشتر بر روی مسیر پیش رو و محیط اطراف به دلیل ارتفاع بیشتر نسبت به نمونه های سدان و هاچ بک، در چند سال اخیر طرفداران بسیاری پیدا کرده اند. ظاهر این خودروها نیز به گونه ای بوده که معمولا با القای قدرت بیشتر، نمایی از یک خودروی بیابانی با قابلیت آفرود را تداعی می کند.

البته قیمت خودروهای شاسی بلند واقعی با توانایی آفرود بسیار بیشتر از نمونه های کوچک بوده ولی به دلیل تمایل بیشتر خریداران به مالکیت این اتومبیل ها، شرکت های خودروسازی معتبر جهان نمونه هایی با قیمت پایین را تولید می کنند. در این نوشته مروری خواهیم داشت بر بهترین و ارزان ترین شاسی بلند ها و کراس اوورهای سال 2019 که توسط مجله معتبر و پرسابقه کار اند درایور (Car and Driver) انتخاب شده اند.

سوبارو کراس ترک (Subaru Crosstrek)

 • قیمت پایه: ۲۳.۰۰۰ دلار (معادل ۹۷ میلیون تومان)
 • موتور: ۴ سیلندر ۲.۰ لیتری تنفس طبیعی

سوبارو کراس ترک تنها نمونه لیست بهترین شاسی بلند های ارزان قیمت 2019 بوده که به صورت استاندارد از سیستم چهار چرخ متحرک (۴WD) سود برده و علاوه بر ظاهر، توانایی هایی عملی در عبور از مسیرهای خاکی و آفرود را دارد.

بهترین شاسی بلندهای ارزان قیمت 2019 ؛ مروری بر ارزان ترین کراس اوورهای سال
سوبارو کراس ترک

این خودروی کراس اوور بر پایه پلتفرم سوبارو ایمپرزا (Subaru Impreza) ساخته شده که سیستم تعلیق (Suspension) آن با تغییرات و بهینه سازی موجب افزایش ارتفاع و تبدیل آن به نمونه ای به اصطلاح شاسی بلند شده است. این خودرو به دلیل ساخته شدن بر اساس یک اتومبیل سواری، عملکردی شبیه به خودروهای عادی داشته و از لحاظ فرمان پذیری (یا هندلینگ) یکی از بهترین نمونه های موجود در بازار به حساب می آید.

موتور و پیشرانه

موتور سوبارو کراس ترک ۲۰۱۹ یک نمونه ۴ سیلندر ۲.۰ لیتری ۱۶ سوپاپ DOHC تخت با بلوک آلومینیومی به حجم دقیق ۱.۹۹۵ سی سی بوده که توانایی تولید نیرویی برابر با ۱۵۲ اسب بخار در دور موتور ۶۰۰۰ دور در دقیقه و حداکثر گشتاور ۱۴۵ پاوند بر فوت (معادل ۱۹۷ نیوتون متر) در دور موتور ۴۰۰۰ دور در دقیقه را دارد. مجموعه قدرت موتور نیز توسط یک جعبه دنده ۶ سرعته دستی در مدل های پایه و اتوماتیک CVT در تیپ های بالاتر به هر چهار چرخ (AWD) منتقل می گردد.

حداکثر سرعت، شتاب و مصرف سوخت

با استفاده از این موتور، کراس ترک 2019 به زمانی در حدود ۹ ثانیه برای رسیدن از حالت سکون به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت نیاز دارد. حداکثر سرعت آن نیز در حدود ۱۲۳ مایل در ساعت (معادل ۱۹۸ کیلومتر در ساعت) است. مصرف سوخت نیز برابر با ۲۳ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۱۰.۲ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) میز شهری، ۳۰ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۷.۸ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) مسیر بزرگراهی و ۲۵ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۹.۴ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) به صورت میانگین اعلام شده است.

مواردی مانند ظاهر جنگنده و مشابه با خودروهای آفرود، سیستم چهار چرخ متحرک یا دو دیفرانسیل و هندلینگ مناسب، جایگاهی را در بین بهترین شاسی بلندهای ارزان قیمت 2019 به کراس ترک اختصاص داده است.

شورولت ترکس ال اس (Chevrolet Trax LS)

 • قیمت پایه: ۲۲.۳۰۰ دلار (معادل ۹۴ میلیون تومان)
 • موتور: ۴ سیلندر ۱.۴ لیتری توربو

شورولت ترکس 2019 را می توان خودرویی بالاتر از سطح متوسط در بین ارزان ترین شاسی بلندهای 2019 قلمداد کرد. این کراس اوور در حالت پایه و تیپ ابتدایی نیز از سطح مناسبی تجهیزات و امکانات رفاهی مانند صفحه نمایش ۷.۰ اینچی لمسی رنگی و پشتیبانی از نرم افزارهای Apple CarPlay و Android Auto برای ارتباط با گوشی های هوشمند امروزی برخوردار است.

بهترین شاسی بلندهای ارزان قیمت 2019 ؛ مروری بر ارزان ترین کراس اوورهای سال
شورولت ترکس

اما موتور و پیشرانه مجهز به سیستم توربوشارژر (Turbocharger) آن عملکرد مناسبی نداشته و به نوعی آن را در حد یک کراس اوور ضعیف و کم توان قرار می دهد.

موتور و پیشرانه

موتور شورولت ترکس تیپ LS یک نمونه ۴ سیلندر خطی ۱۶ سوپاپه DOHC ۱.۴ لیتری بوده که با حجم دقیق ۱.۳۶۴ سی سی و استفاده از سیستم پرخوران یا توربوشارژر، نیرویی در حدود ۱۳۸ اسب بخار در دور موتور ۴.۹۰۰ دور در دقیقه و گشتاور ۱۴۸ پاوند بر فوت (معادل ۲۰۱ نیوتون متر) در دور ۱.۸۵۰ دور در دقیقه را در اختیار راننده قرار می دهد.

نیرو و گشتاور تولیدی نیز توسط یک جعبه دنده ۶ سرعته اتوماتیک به چرخ های جلویی (FWD) و در تیپ های بالاتر به هر چهار چرخ منتقل می گردد که عملکردی مشابه با یک کراس اوور ارزان قیمت آف رود را برای آن رقم می زند.

حداکثر سرعت، شتاب و مصرف سوخت

این خودرو به زمانی در حدود ۹.۳ ثانیه برای رسیدن از حالت سکون به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت نیاز داشته و حداکثر سرعت آن در حدود ۱۱۵ مایل در ساعت (معادل ۱۸۵ کیلومتر در ساعت) است. شوی ترکس 2019 توانایی پیمودن ۲۶ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۹ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) مسیر شهری و ۳۱ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۷.۶ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) را دارد.

هرچند سیستم های ایمنی و قدرت پیشرانه ترکس را در جایگاهی پایین تر از سایر رقبای موجود در فهرست ارزان ترین شاسی بلندهای 2019 قرار می دهد، اما هنوز هم یکی از بهترین کراس اوورهای ارزان قیمت سال به حساب می آید.

تویوتا C-HR تیپ LE

 • قیمت پایه: ۲۲.۰۰۰ دلار (معادل ۹۲.۵ میلیون تومان)
 • موتور: ۴ سیلندر ۲.۰ لیتری تنفس طبیعی

برای سال جدید شرکت تویوتا مدل C-HR خود را در تیپ های متنوع تری نسبت به سال گذشته ارائه کرده و مدل پایه LE با اندکی کاهش قیمت (!) نسبت به سال قبل توانسته در جمع بهترین و ارزان ترین شاسی بلندهای 2019 قرار گیرد.

بهترین شاسی بلندهای ارزان قیمت 2019 ؛ مروری بر ارزان ترین کراس اوورهای سال
تویوتا CH-R

هرچند C-HR جدید با روکش پارچه ای صندلی ها و رینگ های فولادی از لحاظ ظاهری اندکی کم جذابیت به نظر می آید، اما بهره گیری از امکانات مدرن سیستم ترمزهای اضطراری خودکار و سیستم هشدار خروج مسیر حرکت خودرو از بین خطوط جاده و سیستم کنترل سرعت یا کروز کنترل (Cruise Control) آن را به یکی از بهترین شاسی بلندهای ارزان قیمت 2019 تبدیل نموده است.

موتور و پیشرانه

تویوتا C-HR مدل 2019 از حالت پایه از یک موتور ۴ سیلندر ۲.۰ لیتری ۱۶ سوپاپ DOHC با بلوک آلومینیومی سود برده که با حجم دقیق ۱.۹۸۷ سی سی توانایی تولید نیرویی برابر با ۱۴۴ اسب بخار در دور موتور ۶.۱۰۰ دور در دقیقه و حداکثر گشتاور ۱۳۹ پاوند بر فوت (معادل ۱۸۸ نیوتون متر) در دور موتور ۳.۹۰۰ دور در دقیقه را دارد.

نیروی تولیدی موتور تویوتا C-HR 2019 نیز توسط یک جعبه دنده اتوماتیک CVT با قابلیت شبیه سازی تعویض به صورت دستی به چرخ های جلویی منتقل می گردد.

حداکثر سرعت، شتاب و مصرف سوخت

شتاب تویوتا C-HR مدل 2019 با استفاده از این موتور در حدود ۱۱ ثانیه بوده و این خودرو توانایی دستیابی به حداکثر سرعتی در حدود ۱۱۵ مایل در ساعت (معادل ۱۸۵ کیلومتر در ساعت) را دارد. مصرف سوخت آن نیز نسبت به بیشتر رقبا پایین تر بوده و توانایی پیمودن مساقتی به طول ۳۵ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۶.۷ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) مسیر بزرگراهی و ۲۷ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۸.۷ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) مسیر شهری را دارد.

تویوتا C-HR 2019 هرچند از لحاظ شتاب و سرعت با توجه به موتور ۴ سیلندر ۲.۰ لیتری در رده پایین تری نسبت به رقبا قرار می گیرد، اما نکاتی مانند مصرف سوخت کم، ظاهر جذاب و امکانات مدرن پیشگیری از تصادف و کمکی رانندگی آن را به یکی از بهترین نمونه ها در جمع ارزان ترین شاسی بلندهای 2019 تبدیل نموده است.

میتسوبیشی اوتلندر اسپرت (Mitsubishi Outlander Sport)

 • قیمت پایه: ۲۱.۵۰۰ دلار (معادل ۹۱ میلیون تومان)
 • موتور: ۴ سیلندر ۲.۰ لیتری تنفس طبیعی

اوتلندر 2019 قدیمی ترین نمونه در بین ارزان ترین شاسی بلندهای 2019 بوده که اولین بار در سال ۲۰۱۰ میلادی راهی بازارهای جهانی گردید اما با چند فیس لیفت (Facelift یا احیاد تغییرات اندکی در بدنه و امکانات) ظاهری مدرن تر و به روز تر به خود گرفته است.

بهترین شاسی بلندهای ارزان قیمت 2019 ؛ مروری بر ارزان ترین کراس اوورهای سال
میتسوبیشی اوتلندر اسپرت

برای سال 2019 تیپ پایه ES نیز به امکانات کمکی رانندگی و ایمنی جدیدی مجهز شده با توجه به قیمت پایه ۲۱.۵۰۰ دلاری و ظاهر جذاب و موتور قدرتمند آن، به یکی از بهترین کراس اوورهای 2019 تبدیل شده است. البته تیپ ها و امکانات بالاتر، قیمت آن را تا نزدیک به  ۳۰.۰۰۰ دلار (معادل ۱۲۵ میلیون تومان) بالا برده اما هنوز هم در رده بهترین شاسی بلندهای ارزان قیمت 2019 قرار می گیرد.

موتور و پیشرانه

موتور میتسوبیشی اوتلندر اسپرت 2019 یک پیشرانه ۴ سیلندر ۲.۰ لیتری خطی ۱۶ سوپاپه به حجم دقیق ۱.۹۹۸ سی سی بوده که نیرویی برابر با ۱۴۸ اسب بخار در دور موتور ۶.۰۰۰ دور دقیقه و حداکثر گشتاور تولیدی ۱۴۵ پاوند بر فوت (معادل ۱۹۷ نیوتون متر) را از طریق یک جعبه دنده ۵ سرعته دستی به چرخ های جلویی اتومبیل منتقل می کند.

البته در تیپ های بالاتر و طبیعتا گرانقیمت تر، موتور میتسوبیشی اوتلندر اسپرت 2019 به یک نمونه ۴ سیلندر ۲.۰ لیتری با خروجی ۱۶۸ اسب بخار تعویض شده و گیربکس آن نیز به یک نمونه اتوماتیک CVT با قابلیت انتقال نیرو به هر چهار چرخ تغییر می یابد.

حداکثر سرعت، شتاب و مصرف سوخت

موتور ۲.۰ لیتری پایه اوتلندر اسپرت 2019 در زمانی در حدود ۱۱.۵ ثانیه از حالت سکون به سرعت ۱۰۰ کیلومتر رسیده و حداکثر سرعت آن نیز برابر با ۱۱۹ مایل در ساعت (معادل ۱۹۲ کیلومتر در ساعت) است. مصرف سوخت اوتلندر اسپرت سال نیز برابر با ۲۳ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۱۰.۲ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) در مسیرهای شهری و ۲۹ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۸.۱ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) مسیر بزرگراهی بوده که رقمی قابل قبول برای یک اتومبیل ارزان قیمت ۱.۴ تنی به حساب می آید.

همانطور که اشاره شد، مواردی مانند سیستم های کمکی رانندگی و پیشگیری از تصادف با وجود گیربکس دستی در این تیپ، اوتلندر اسپرت را در جمع بهترین و ارزان ترین شاسی بلند های اقتصادی 2019 قرار داده است.

هوندا H-RV LX

 • قیمت پایه: ۲۱.۵۰۰ دلار (معادل ۹۰.۵ میلیون تومان)
 • موتور: ۴ سیلندر ۱.۸ لیتری تنفس طبیعی

HR-V کوچترین کراس اوور هوندا بوده که برای سال 2019 با تغییراتی در ظاهر و امکانات و تکنولوژی های مورد استفاده، به بازار کراس اوورهای ارزان قیمت عرضه شده است.

بهترین شاسی بلندهای ارزان قیمت 2019 ؛ مروری بر ارزان ترین کراس اوورهای سال
هوندا H-RV

اما هوندا گیربکس ۶ دنده دستی هیجان انگیز سال گذشته را با یک نمونه اتوماتیک به صورت استاندارد تعویض نموده که ممکن برای برخی رانندگان، جذابیت کمتری داشته باشد. از تغییرات جدیدی که توانسته جایگاهی در لیست بهترین شاسی بلندهای ارزان قیمت 2019 به HR-V اختصاص دهد، می توان به تعبیه یک دکمه (ولوم) برای تنظیم سیستم اطلاعاتی سرگرمی (Infotainment) اشاره کرد که کاربرد بیشتری نسبت به عملکرد سیستم تمام لمسی سال پیش دارد.

موتور و پیشرانه

موتور هوندا HR-V تیپ LX مدل سال 2019 یک نمونه ۴ سیلندر ۱.۸ لیتری ۱۶ سوپاپه به حجم دقیق ۱.۷۹۹ سی سی بوده که توانایی تولید نیرویی برابر با ۱۴۱ اسب بخار در دور موتور ۶.۵۰۰ دور در دقیقه را داشته و حداکثر گشتاور تولیدی آن نیز برابر با ۱۲۷ پاوند بر فوت (معادل ۱۷۲ نیوتون متر) است که در دور موتور ۴.۳۰۰ دور در دقیقه در اختیار راننده قرار می گیرد.

نیروی تولیدی نیز همانطور که اشاره شد توسط یک جعبه دنده اتوماتیک CVT در تیپ های پایه به چرخ های جلویی و در مدل های گران قیمت تر و مجهزتر به هر چهار چرخ منتقل می گردد.

حداکثر سرعت، شتاب و مصرف سوخت

با استفاده از این موتور HR-V مدل 2019 با زمانی در حدود ۱۰ ثانیه برای رسیدن از حالت سکون به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت و حداکثر سرعت ۱۱۵ مایل در ساعت (معادل ۱۸۵ کیلومتر در ساعت) با معیارهای امروزی در رده اتومبیل های کند قرار می گیرد.

اما مصرف سوخت این خودرو مناسب بوده و HR-V مدل 2019 توانایی پیمودن ۳۳ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۷.۱ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) مسیر شهری و ۲۵ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۹.۴ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) مسیر داخل شهری را داشته که آن را به یک نمونه ارزان قیمت و اقتصادی تبدیل می نماید.

گذشته از سرعت و شتاب نسبتا کم و پیشرانه کم توان، نکاتی مانند قیمت بسیار پایین و همچنین سیستم Magic Seat هوندا که با قابلیت خم شدن صندلی های عقبی، فضای حمل بار را به میزان قابل توجهی افزایش داده و آن را به رقیبی برای کراس اوورهای سایز متوسط قرار می دهد، موجب شده که یک خودرو به یکی از بهترین و ارزان ترین شاسی بلندهای 2019 تبدیل گردد.

مزدا CX-۳ Sport

 • قیمت پایه: ۲۱.۴۰۰ دلار (معادل ۹۰ میلیون تومان)
 • موتور: ۴ سیلندر ۲.۰ لیتری تنفس طبیعی

مزدا CX-۳ Sport یک ویژگی خاص و منحصر به فرد داشته که آن را از سایز نمونه های موجود در فهرست ارزان ترین شاسی بلندهای 2019 متمایز می کند. این خصوصیت که در سایر محصولات این شرکت مانند میاتا (Miata) نیز وجود داشته، لذت رانندگی است که آن را به انتخاب اول بسیاری از رانندگان در کلاس بدنه کراس اوورهای سایز فوق کوچک تبدیل کرده است.

بهترین شاسی بلندهای ارزان قیمت 2019 ؛ مروری بر ارزان ترین کراس اوورهای سال
مزدا CX-3

شاید CX-۳ Sport سرعت و شتاب بالایی نداشته باشد، اما هندلینگ مناسب، فرمان بسیار دقیق و حساس و استفاده از تکنولوژی های مدرن کمکی رانندگی و ایمنی حتی در تیپ پایه آن به یکی از بهترین کراس اوورهای ارزان قیمت 2019 تبدیل نموده است.

موتور و پیشرانه

موتور مزدا CX-۳ مدل 2019 یک نمونه ۴ سیلندر DOHC با ۱۶ سوپاپ و بلوک آلومینیومی ۲.۰ لیتری تنفس طبیعی بوده که با حجم دقیق ۱.۹۹۸ سی سی نیرویی معادل ۱۴۶ اسب بخار را در دور موتور ۶.۰۰۰ دور در دقیقه در اختیار راننده قرار می دهد. حداکثر گشتاور تولیدی نیز ۱۴۶ پاوند بر فوت (معادل ۱۹۸ نیوتون متر) بوده که توسط یک جعبه دنده ۶ سرعته اتوماتیک با قابلیت تعویض به صورت دستی به چرخ های جلویی منتقل می گردد.

حداکثر سرعت، شتاب و مصرف سوخت

مزدا CX-۳ اسپرت با استفاده از موتور ۴ سیلندر ۲.۰ لیتری خود طی زمانی در حدود ۸.۱ ثانیه از حالت سکون به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت رسیده که آن را در زمره سریع ترین ها در بین ارزان ترین شاسی بلندهای 2019 قرار می دهد. حداکثر سرعت آن نیز ۱۲۰ مایل در ساعت (معادل ۱۹۳ کیلومتر در ساعت) بوده که برای یک کراس اوور ارزان قیمت و اقتصادی رقمی قابل قبول به حساب می آید.

مصرف سوخت نیز یکی دیگر از نقاط قوت CX-۳ بوده و این خودروی به عنوان یکی از کم مصرف ترین کراس اوورهای ۲۰۱۹ با هر گالن سوخت توانایی پیمایش مسافتی به طول ۲۹ مایل (معادل ۸.۱ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) مسیر شهری و ۳۴ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۶.۹ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) مسیر بزرگراهی را دارد.

هرچند نکات مثبت بسیاری در این کراس اوور ارزان قیمت سال 2019 وجود دارد، اما فضای کوچک برای محفظه بار و سرنشینان یکی از نکات منفی این اتومبیل برای خانواده ها پر جمعیت و افراد بلند قد خواهد بود.

هیوندای کونا تیپ SE (Hyundai Kona)

 • قیمت پایه: ۲۱.۰۰۰ دلار (معادل ۸۸ میلیون تومان)
 • موتور: ۴ سیلندر ۲.۰ لیتری تنفس طبیعی

هیوندای کونا جدیدترین کراس اوور فوق کوچک این شرکت کره ای است که در سال ۲۰۱۸ برای اولین بار راهی بازار شاسی بلندهای ارزان قیمت جهان گردید. این خودرو برای سال 2019 نیز با تغییرات و بهینه سازی هایی روبرو بوده که نصب سیستم های ایمنی فعالی مانند هشدار برخورد از جلو (Forward Collision Warning)، سیستم حفظ مسیر حرکت خودرو بین خطوط جاده (Lane Keep Assist) و سیستم هشدار سطح هوشیاری راننده (Driver Attention Warning) تنها نمونه هایی از آن هستند.

بهترین شاسی بلندهای ارزان قیمت 2019 ؛ مروری بر ارزان ترین کراس اوورهای سال
هیوندای کونا

هرچند این تغییرات در کنار استفاده از پورت های USB اضافی در جلو و استفاده از مواد اولیه با جنس مرغوب تر و نرم تر موجب افزایش قیمت تیپ پایه نسبت به سال گذشته شده، اما قیمت ۲۱.۰۰۰ دلاری کونا هنوز هم آن را در جمع بهترین و ارزان ترین شاسی بلندهای 2019 نگاه می دارد.

موتور و پیشرانه

موتور هیوندای کونا 2019 یک نمونه ۴ سیلندر ۲.۰ لیتری ۱۶ سوپاپه DOHC با سر سیلندر آلومینیومی بوده که با حجم دقیق ۱.۹۹۹ سی سی، توانایی تولید نیرویی معادل ۱۴۷ اسب بخار در دور موتور ۶.۲۰۰ دور در دقیقه را دارد. حداکثر گشتاور تولیدی کونا 2019 نیز برابر با ۱۳۲ پاوند بر فوت (معادل ۱۷۹ نیوتون متر) بوده که از طریق یک جعبه دنده ۶ سرعته اتوماتیک با قابلیت تعویض به صورت دستی به چرخ های جلویی منتقل می شود.

حداکثر سرعت، شتاب و مصرف سوخت

موتور ۴ سیلندر ۲.۰ لیتری کونا، در زمانی در حدود ۹.۲ ثانیه آن را از حالت سکون به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت و در نهایت به حداکثر سرعت ۱۲۰ مایل در ساعت (معادل ۱۹۳ کیلومتر در ساعت) خواهد رساند. مصرف سوخت نیز نسبتا پایین بوده و توانایی پیمودن مسیری به طول ۳۱ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۷.۶ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) مسیر بزرگراهی و ۲۵ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۹.۴ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) مسیر داخل شهر را به آن می دهد.

گذشته از نقاط ضعفی مانند کیفیت ساخت متوسط و شتاب متوسط، ویژگی هایی مانند ظاهر جذاب و متفاوت، هندلینگ خوب نسبت به رقبا و تجهیزات و امکانات رفاهی، کونا را به یکی از بهترین شاسی بلندهای جهان در سال 2019 در کلاس فوق کوچک تبدیل نموده است.

فورد اکو اسپرت (Ford EcoSport S)

 • قیمت پایه: ۲۱.۰۰۰ دلار (معادل ۸۸ میلیون تومان)
 • موتور: ۳ سیلندر ۱.۰ لیتری توربو

هرچند ایالات متحده و خودروسازان این کشور مانند اکثر صنایع دنیا، سردمداران شاسی بلندهای سایز بزرگ و بزرگ هستند، اما با توجه به اهمیت مصرف سوخت و آلایندگی، کراس اوورها و شاسی بلندهای ارزان قیمت متنوعی را نیز راهی بازارهای جهانی می کنند.

بهترین شاسی بلندهای ارزان قیمت 2019 ؛ مروری بر ارزان ترین کراس اوورهای سال
فورد اکو اسپرت

فورد اکو اسپرت نیز که از سال ۲۰۱۲ در خارج از آمریکا به فروش می رسید، با تغییراتی در ظاهر و پیشرانه از سال ۲۰۱۸ میلادی به بازار داخلی این غول اقتصادی و صنعتی جهان نیز راه پیدا کرد. این خودرو را می توان کوچک ترین نمونه موجود در لیست بهترین و ارزان ترین کراس اوورهای 2019 قلمداد کرد.

موتور و پیشرانه

موتور استفاده شده در تیپ پایه اکو اسپرت، یک نمونه فوق العاده کوچک ۳ سیلندر ۱.۰ لیتری ۱۲ سوپاپه بوده که با حجم دقیق ۹۹۹ سی سی و استفاده از سیستم توربوشارژر، توانایی تولید نیرویی برابر با ۱۲۳ اسب بخار در دور موتور ۶.۰۰۰ دور در دقیقه و حداکثر گشتاور ۱۲۵ پاوند بر فوت (معادل ۱۶۹ نیوتون متر) در دور موتور ۳.۵۰۰ دور در دقیقه را دارد.

نیروی تولید این موتور مینیاتوری ۱.۰ لیتری نصب شده بر روی تیپ S و ارزان این کراس اوور کوچک نیز توسط یک جعبه ۶ سرعته اتوماتیک با قابلیت تعویض به صورت دستی به چرخ های جلویی منتقل می گردد. البته تیپ های بالاتر اکو اسپرت که طبیعتا قیمت بالاتری نیز دارند، از موتورهای ۴ سیلندر ۲.۰ لیتری تنفس طبیعی سود برده که با تولید نیرویی در حدود ۱۶۶ اسب بخار، از سیستم چهار چرخ متحرک نیز سود می برند.

سرعت، شتاب و مصرف سوخت

اکو اسپرت در تیپ پایه S با موتور ۳ سیلندر ۱.۰ لیتری یک نمونه کند با معیارهای امروزی بوده و برای رسیدن از حالت سکون به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت، به زمانی در حدود ۱۱.۶ ثانیه نیاز دارد و حداکثر سرعت آن نیز در حدود ۱۱۲ مایل در ساعت (معادل ۱۸۰ کیلومتر در ساعت) است.

هرچند استفاده از موتور ۳ سیلندر ۱.۰ لیتری در ابتدا ممکن است تصوری از یک کراس اوور فوق کم مصرف را در ذهن تداعی کند، اما این خودرو با توانایی پیمودن مسیری به طول ۳۰ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۷.۸ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) مسیر شهری و ۲۷ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۸.۷ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) مسیر شهری، برتری خارق العاده نسبت به سایر رقبای موجود در لیست بهترین شاسی بلندهای ارزان قیمت 2019 ندارد.

نیسان کیکس (Nissan Kicks S)

 • قیمت پایه: ۱۹.۵۰۰ دلار (معادل ۸۲ میلیون تومان)
 • موتور: ۴ سیلندر ۱.۶ لیتری تنفس طبیعی

نیسان کیکس جدیدترین و کوچک ترین کراس اوور شرکت نیسان بوده که اولین بار در سال ۲۰۱۸ میلادی راهی بازارهای جهان گردید. این خودرو در حال حاضر جایگزین نیسان جوک بوده که به عقیده بسیاری و از لحاظ ظاهری، یکی از زشت ترین اتومبیل های تاریخ لقب گرفته بود.

بهترین شاسی بلندهای ارزان قیمت 2019 ؛ مروری بر ارزان ترین کراس اوورهای سال
نیسان کیکس

ویژگی ها و امکانات مدرنی مانند ترمز خودکار اضطراری و صفحه نمایش ۷.۰ اینچی لمسی با قیمت کمتر از ۲۰.۰۰۰ دلار موجب شده که در فهرست بهترین و ارزان ترین شاسی بلندهای 2019 جهان، جایگاهی نیز به نیسان کیکس ۲۰۱۹ تعلق گیرد.

موتور و پیشرانه

موتور پایه نیسان کیکس 2019 یک نمونه ۴ سیلندر ۱۶ سوپاپه DOHC به حجم دقیق ۱.۵۹۸ سی است. این پیشرانه توانایی تولید نیرویی برابر با ۱۲۵ اسب بخار در دور موتور ۵.۸۰۰ دور در دقیقه را داشته و حداکثر گشتاور تولیدی آن نیز در حدود ۱۱۵ پاوند بر فوت (معادل ۱۵۶ نیوتون متر) بوده که در دور موتور ۴.۰۰۰ دور در دقیقه در اختیار راننده قرار می گیرد.

این نیروی نسبتا کم توسط یک جعبه دنده اتوماتیک CVT تنها قابلیت انتقال به چرخ های جلویی را داشته و حتی در تیپ های گران تر و بالاتر نیز گزینه انتقال نیرو به هر چهار چرخ وجود نداشته و عملا نیسان کیکس را فاقد هرگونه قابلیت خارج از جاده می کند.

حداکثر سرعت، شتاب و مصرف سوخت

با توجه به قیمت پایین، عملکرد و توانایی های دینامیکی این کراس اوور ارزان قیمت نیز نسبتا پایین بوده و برای رسیدن از حالت سکون به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت به ۱۰.۵ ثانیه زمان لازم است. حداکثر سرعت این خودرو نیز ۱۱۰ مایل در ساعت (معادل ۱۷۷ کیلومتر در ساعت) بوده که آن را به یکی از کندترین ها در بین بهترین کراس اوورهای ارزان قیمت 2019 تبدیل می کند.

اما مصرف سوخت این خودرو قابل توجه بوده و با توانایی پیمودن ۳۱ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۷.۶ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) مسیر شهری و ۳۶ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۶.۵ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) مسیر بزگراهی، یکی از کم مصرف ترین شاسی بلندهای 2019 نیز به حساب می آید.

در مجموع و علیرغم سرعت و شتاب پایین و عدم وجود سیستم چهار چرخ متحرک، به دلیل قیمت پایین، طراحی جذاب، امکانات و تکنولوژی های مدرن و مصرف سوخت بسیار پایین، می توان کیکس را در جمع ارزان ترین کراس اوورها و شاسی بلندهای 2019 قرار داد.

کیا سول (Kia Soul)

 • قیمت پایه: ۱۷.۵۰۰ دلار (معادل ۷۳.۵ میلیون تومان)
 • موتور: ۴ سیلندر ۱.۶ لیتری تنفس طبیعی

کیا سول نیز که یکی از بهترین خودروهای 2019 نیز به حساب می آید، بار دیگر توانسته عنوان نخست را در جمع ارزان ترین شاسی بلندهای 2019 به خود اختصاص دهد. این خودرو که با اختلافی ۲.۰۰۰ دلاری نسبت به رقیب بر صدر این جدول تکیه زده، تفاوت زیادی با مدل سال گذشته نداشته، اما قرار است نسل جدید آن سال آینده راهی بازارهای جهانی گردد.

بهترین شاسی بلندهای ارزان قیمت 2019 ؛ مروری بر ارزان ترین کراس اوورهای سال
کیا سول

این خودرو مانند نیسان کیکس تنها با سیستم انتقال قدرت به چرخ های جلویی به فروش رسیده ولی امکاناتی مدرن مانند صفحه نمایش لمسی ۵.۰ اینچی رنگی و سیستم تشخیص فرامین صوتی (Voice Recognition System) آن را به یکی از بهترین و ارزان ترین کراس اوورهای 2019 تبدیل نموده است.

موتور و پیشرانه

موتور پایه کیا سول یک نمونه ۴ سیلندر ۱.۶ لیتری ۱۶ سوپاپ DOCH به حجم دقیق ۱.۵۹۱ سی سی بوده که توانایی تولید نیرویی معادل ۱۳۰ اسب بخار در دور موتور ۶.۳۰۰ دور در دقیقه را دارد. حداکثر گشتاور نیز برابر با ۱۱۸ پاوند بر فوت (معادل ۱۶۰ نیوتون متر) بوده که در دور موتور ۴.۸۵۰ دور در دقیقه در اختیار راننده قرار می گیرد. نیروی تولیدی موتور نیز در تیپ پایه توسط یک جعبه دنده ۶ سرعته دستی به چرخ های جلویی انتقال می یابد.

برای کیا سول 2019 دو پیشرانه ۴ سیلندر ۱.۶ لیتری دیگر نیز در نظر گرفته شده که در بالاترین مدل و با استفاده از سیستم پرخوران، نیرویی در حدود ۲۰۱ اسب بخار و حداکثر گشتاور تولیدی در حدود ۱۹۵ پاوند بر فوت (معادل ۲۶۴ نیوتون متر) را از طریق یک جعبه دنده مدرن ۷ سرعته اتوماتیک دو کلاچه با قابلیت تعویض به صورت دستی به چرخ های جلویی منتقل می کند.

حداکثر سرعت، شتاب و مصرف سوخت

سول 2019 با موتور ۴ سیلندر ۱.۶ لیتری تنفس طبیعی پایه، با زمانی در حدود ۱۱ ثانیه برای رسیدن از حالت سکون به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت و حداکثر سرعت ۱۱۵ مایل در ساعت (معادل ۱۸۰ کیلومتر در ساعت) یکی دیگر از خودروهای کند فهرست ارزان ترین شاسی بلندهای 2019 به حساب می آید. مصرف سوخت نیز در این مدل نسبتا پایین بوده و این کراس اوور ارزان قیمت توانایی پیمودن مسیری به طول ۳۰ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۷.۸ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) مسیر بزرگراهی و ۲۴ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۹.۸ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) مسیر شهری را دارد.

اما مدل قدرتمند ۴ سیلندر ۱.۶ لیتری توریو علیرغم قدرت بسیار بیشتر و شتاب اولیه ۶.۵ ثانیه ای، مصرف نسبتا مشابهی داشته و با پیمایش همین مسیر با مصرف سوخت مشابه، یک از بهترین و کم مصرف ترین کراس اوورهای ۲۰۱۹ دنیا به حساب می آید.

کیا سول رتبه نخست جدول بهترین و ارزان ترین شاسی بلندهای 2019 بوده که با وجود کاستی های مختلف و ظاهر نامتناسب به عقیده بسیاری، به دلیل قیمت فوق العاده پایین موفق به کسب این جایگاه در بین کراس اوورهای ارزان قیمت شده است.

بهترین کراس اوورهای 2019 جهان در ایران

با توجه به مشکلات اقتصادی بسیار، کاهش فوق العاده ارزش دلار در پی بازگشت تحریم ها در نتیجه رفتارهای نامعقول دولتمداران و فساد گسترده در مدیریت اقتصادی به خصوص بخش خودرو که در نوشته هایی مانند “واردات خودرو به ایران ؛ نگاهی به فساد در بالاترین سطوح مدیریتی اقتصاد کشور!” و “سرگردان” به آن پرداختیم، نمونه های موجود در لیست ارزان ترین شاسی بلندهای 2019 جهان عموما وارد کشور نمی شوند.

گذشته از نمونه های آمریکایی که بیش از ۴ دهه است حضوری در ایران ندارند، خودروهایی مانند کیا سول و اوتلندر با قیمت هایی نجومی به فروش رسیده که چندین برابر قیمت بازارهای جهانی و کشورهای با اقتصاد آزاد بوده و به همین دلیل با توجه به قیمت چند صد میلیونی از دسترس بسیاری خارج شده و نمونه های موجود به اتومبیل های چینی با کیفیت متوسط و یا مونتاژی خودروسازان حکومتی محدود می گردد.

کراس اوورهای ایران

پژو ۲۰۰۸ (با قیمت جهانی ۱۷.۵۰۰ دلار معادل ۷۳ میلیون تومان و قیمت بازار۲۲۰ میلیون تومان)، سوزوکی ویتارا نسل قدیم (با قیمت جهانی ۱۸.۵۰۰ دلار معادل ۷۸ میلیون تومان و قیمت بازار ۳۰۰ میلیون تومان)، داچیا داستر رومانی که ارزان ترین کراس اوور جهان بوده (با قیمت جهانی ۱۱.۵ دلار معادل ۴۸ میلیون تومان و قیمت بازار ۲۵۰ میلیون تومان) همگی قیمتی بیش از ۲۰۰ میلیون تومان (معادل ۴۸.۰۰۰ دلار) داشته و عملا از دسترس بسیاری با میانگین حقوق ۲ میلیون تومان (در حدود ۵۰۰ دلار دولتی) خارج هستند.

با این مبالغ مشتریان در کشورهای آزاد توانایی خرید شاسی بلندها و کراس اوورهای لوکس و فوق لوکس در کلاس های مختلف مانند ب ام و X۴ ، ب ام و X۵ و ب ام و X۶ و حتی مدل های کارکرده لندروور دیسکاوری را خواهند داشت. اما در ایران هر روز به بهانه های واهی و به منظور جبران خسارات ناشی از اختلاس های چند ده هزار میلیارد تومانی مسئولین و حکمرانان رده بالا و پلشت زاده ها، قیمت ارابه های مرگی مانند پراید ۴ دهه پیش افزایش یافته و با وجود اذعان بر نا امنی و بی کیفیتی، صف های طویلی برای پیش خرید آن کشیده می شود و تویوتا C-HR به عنوان یکی از بهترین شاسی بلندهای ارزان قیمت 2019 با قیمتی بیش از 500 میلیون تومان به فروش می رسد…

نظر شما درباره بهترین شاسی بلندهای ارزان قیمت 2019 چیست؟ آیا امیدی به حضوری نمونه هایی از اتومبیل های حاضر در فهرست ارزان ترین کراس اوورهای جهان در ایران دارید؟

بیشتر بخوانید:

مشخصات فنی بهترین و ارزان ترین کراس اوورهای 2019 در یک نگاه

موتور
(سیلندر/حجم)
گیربکس قدرت
(HP)
گشتاور
(NM)
شتاب سرعت
(Km/h)
مصرف سوخت
(شهر/بزرگراه)
قیمت
CrossTrek ۴ – ۲.۰ ۶ دستی ۱۵۲ ۱۹۷ ۹ ۱۹۸ ۱۰.۲ – ۷.۸ ۹۷ میلیون
Trax LS ۴ – ۱.۴ توربو ۶ اتوماتیک ۱۳۸ ۲۰۱ ۹.۳ ۱۸۵ ۹ – ۷.۶ ۹۴ میلیون
C-HR LE ۴ – ۲.۰ CVT ۱۴۴ ۱۸۸ ۱۱ ۱۸۵ ۸.۷ – ۶.۷ ۹۲.۵ میلیون
Outlander ES ۴ – ۲.۰ ۵ دستی ۱۴۸ ۱۹۷ ۱۱.۵ ۱۹۲ ۱۰.۲ – ۸.۱ ۹۱ میلیون
H-RV LX ۴ – ۱.۸ CVT ۱۴۱ ۱۷۲ ۱۰ ۱۸۵ ۹.۴ – ۷.۱ ۹۰.۵ میلیون
CX-۳ Sport ۴ –۲.۰ ۶ اتوماتیک ۱۴۶ ۱۹۸ ۸.۱ ۱۹۳ ۸.۱ – ۶.۹ ۹۰ میلیون
Kona SE ۴ – ۲.۰ ۶ اتوماتیک ۱۴۷ ۱۷۹ ۹.۲ ۱۹۳ ۷.۶ – ۹.۴ ۸۸ میلیون
EcoSport ۳ – ۱.۰ ۶ اتوماتیک ۱۲۳ ۱۶۹ ۱۱.۶ ۱۸۰ ۷.۸ – ۸.۷ ۸۸ میلیون
Kicks S ۴ – ۱.۶ CVT ۱۲۵ ۱۵۶ ۱۰.۵ ۱۷۷ ۶.۵ – ۷.۶ ۸۲ میلیون
Soul ۴ – ۱.۶ ۶ دستی ۱۳۰ ۱۶۰ ۱۱ ۱۸۰ ۷.۸ – ۹.۸ ۷۳.۵ میلیون

گالری تصاویر بهترین شاسی بلندهای ارزان قیمت 2019

بیشتر بخوانید:

منبع: Car and Driverارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |

ارسال نظر (1 نظر)

  دمتون گرم
  مقاله بسیار خوبی بود توی تصمیم گیری کمک خوبی بهم کرد

  پاسخ