همین حالا برای دوستان خود به اشتراک بگذارید: واتساپ | تلگرام |

کاربرد قابلیت Slide Over آیپد ؛ ویژگی اپلیکیشن شناور چه کاربردی دارد؟

آپدیت iOS ویژگی های جدیدی را برای کاربران اپل به ارمغان آورده است. در این مطلب به ارائه توضیحاتی درباره قابلیت Slide Over آیپد پرداخته‌ایم.

یکی از جذاب‌ترین قابلیت‌ های چندوظیفگی که در تبلت آیپد اپل وجود دارد، قابلیت اپلیکیشن شناور یا Slide Over است. این قابلیت به کاربر امکان می‌دهد تا یک اپلیکیشن را به ‌صورت شناور و در پنجره‌ای کوچکتر روی اپلیکیشن دیگری در حالت تمام‌صفحه قرار دهد. قابلیت فوق یک ویژگی کاربردی است، اما استفاده موثر از آن به کمی تمرین و مهارت نیاز دارد. در ادامه به ارائه توضیحاتی درباره قابلیت Slide Over آیپد پرداخته‌ایم. با تکراتو همراه باشید.

قابلیت Slide Over آیپد چیست؟

قابلیت Slide Over آیپد را می‌توان قابلیتی برای انجام کارهای چندوظیفگی یا مولتی تسکینگ در تبلت آیپد دانست. با فعال کردن این قابلیت، یک اپلیکیشن به‌عنوان اپلیکیشن اصلی به‌صورت تمام‌صفحه در پس‌زمینه اجرا می‌شود و برنامه دیگری به‌ صورت یک پنجره‌ کوچک شناور روی آن در سمت چپ یا راست نمایشگر قرار می‌گیرد. کاربر می‌تواند به‌ راحتی پنچره‌ی شناور را ببندد یا مجددا باز کند. این فرآیند در زمان‌هایی که نیاز به بررسی سریع یک اپلیکیشن در هنگام استفاده از یک برنامه دیگر دارید، کاربرد زیادی دارد.

اپل در سال 2015 با انتشار آپدیت آی او اس 9 برای اولین ‌بار قابلیت Slide Over را برای آیپد عرضه کرد. در حال‌ حاضر این قابلیت روی تمامی تبلت‌های آیپد پرو ، آیپد ایر و آیپد مینی ۲ و جانشینانش وجود دارد. تمامی آیپدهایی که اکنون توسط اپل به فروش می‌رسند، مجهز به قابلیت Slide Over هستند.

همه‌ اپلیکیشن‌ها قابلیت اسلاید اور را پشتیبانی نمی‌کنند، ولی بیشتر اپلیکیشن‌‌های رسمی به این قابلیت مجهز هستند. توسعه ‌دهنده‌های متفرقه در زمان ساخت اپلیکیشن باید پشتیبانی یا عدم پشتیبانی از اسلاید اور را مشخص کنند. در حال‌ حاضر هیچ فهرست جامعی از اپلیکیشن‌های مجهز به قابلیت Slide Over در دست نیست و راهی جز آزمون و خطا برای شناسایی این قابلیت در اپلیکیشن موردنظر خود ندارید.

تفاوت بین Slide Over و Split View

آیپد قابلیت چندوظیفگی دیگری نیز به ‌نام Split View را هم ارائه کرده است که دو پنجره‌ی نمایشگر را در کنار یکدیگر به کاربر نمایش می‌دهد و یک نوار سیاه‌ رنگ در آن این دو پنجره را از هم جدا می‌کند. این قابلیت برای استفاده‌ هم ‌زمان دو اپلیکیشن در کنار یکدیگر کاربرد دارد. به‌ عنوان مثال وقتی بخواهید از اطلاعات یک اپلیکیشن در اپلیکیشن دیگری استفاده کنید یا فایل و داده را بین آن‌ها جابه‌جا کنید، قابلیت تقسیم نمایشگر، کاربردی خواهد بود.

بیشتر بخوانید:

تفاوت اصلی قابلیت Slide Over و Split View در سطحی از نمایشگر دیده می‌شود که هر اپلیکیشن اشغال می‌کند. البته باید به این نکته هم اشاره کرد که کارایی هر قابلیت نیز با دیگری تفاوت دارد.

نحوه عملکرد قابلیت slide over آیپد

برای اجرای یک اپلیکیشن به‌ صورت شناور روی یک اپلیکیشن دیگر،‌ ابتدا باید اپلیکیشن اصلی موردنظر خود را اجرا کنید. این اپلیکیشن به‌ صورت تمام‌ صفحه اجرا می‌شود. در مرحله‌ بعدی، راحتترین راه برای اجرای اپلیکیشن شناور روی اپلیکیشن قبلی، کشیدن آن از بخش نوار برنامه‌ها یا Dock است.

نحوه عملکرد قابلیت slide over آیپد
قابلیت Slide Over آیپد

برای نشان دادن نوار برنامه‌ها، پس از اجرای اپلیکیشن اول، انگشت خود را به‌ آرامی از پایین آیپد به بالا بکشید تا نوار یا داک برنامه‌ها نمایش داده ‌شود. حال باید آیکون اپلیکیشن مورد نظر دوم را لمس کنید و انگشت خود را یک لحظه روی آن نگه‌ دارید. در ادامه بررسی قابلیت Slide Over آیپد باید اشاره کرد که اگر انگشتتان را بیش از حد روی آیکون برنامه نگه دارید، یک پنجره‌ پاپ ‌آپ نمایش داده می‌شود که کاربردی متفاوت با کاربری موردنظر شما خواهد داشت. پس از نگه داشتن انگشتتان روی آیکون مورد نظر، آن را به سمت بالا و جهتی بکشید که تمایل به اجرای پنجره‌ شناور دارید.

نحوه عملکرد قابلیت slide over آیپد
قابلیت Slide Over آیپد

پس از کشیدن آیکون اپلیکیشن دوم به وسط صفحه، آیکون ابتدا به یک پنجره‌‌ مات مستطیل شکل با گوشه‌های گرد تبدیل می‌شود. می‌توانید این پنجره را جابه‌جا کنید تا در موقعیت مناسب قرار بگیرد. وقتی انگشت خود را از روی پنجره بردارید، اپلیکیشن دوم به‌ صورت شناور اجرا می‌شود. وقتی اپلیکیشن دوم به ‌صورت شناور اجرا شد، می‌توانید با لمس نوار کنترل نمایش داده شده در بالای آن، پنجره را روی اپلیکیشن اول جابه‌جا کنید.

مخفی کردن و فراخوانی اپلیکیشن شناور

اپل راهکاری ساده برای اجرای سریع اپلیکیشن شناور و مخفی کردن آن از روی اپلیکیشن اصلی در اختیار کاربرانش گذاشته‌ است. اگر می‌خواهید پنجره‌ی شناور را به‌ صورت موقت مخفی کنید،‌ انگشت خود را روی نوار کنترل قرار دهید و پنجره را سریع به‌ سمت راست یا چپ نمایشگر ببرید. این کار، مانند کوچک کردن پنجره‌ برنامه‌ها در ویندوز عمل می‌کند.

بیشتر بخوانید:

برای فراخوانی پنجره‌ شناور مخفی شده، تنها باید انگشت خود را از سمت چپ یا راست نمایشگر به سمت داخل بکشید.

مخفی کردن و فراخوانی اپلیکیشن شناور
قابلیت Slide Over آیپد

بستن کامل پنجره شناور

اگر می‌خواهید اپلیکیشن شناور را به‌صورت کامل ببندید تا در زمان کشیدن انگشت از سمت چپ یا راست نمایشگر مجددا ظاهر نشود، باید چند فرمان حرکتی را اجرا کنید. ابتدا باید اپلیکیشن‌ها را به حالت Split View ببرید و سپس باید انگشت خود را روی نوار کنترل پنجره‌ شناور قرار دهید و آن را به‌ آرامی به سمت لبه‌ نمایشگر بکشید.

بستن کامل پنجره شناور
قابلیت Slide Over آیپد

وقتی اپلیکیشن را به لبه‌ نمایشگر می‌برید، دو پنجره به مستطیل‌های مات تبدیل می‌شوند و آیکون هر اپلیکیشن در مرکز آن‌ها دیده می‌شود. مجددا باید پنجره‌ شناور را به سمت لبه‌ نمایشگر جابه‌جا کنید.

وقتی پنجره به لبه‌ انتهایی نمایشگر رسید، انگشت خود را از روی آن بردارید. در این وضعیت، دو اپلیکیشن در کنار یکدیگر دیده می‌شوند. اکنون برای بستن اپلیکیشن دوم باید نوار سیاه‌ رنگ بین دو پنجره را روی آن و تا لبه‌ انتهایی نمایشگر بکشید.

نحوه ی غیرفعال کردن Split View در آیپد

نحوه ی غیرفعال کردن Split View در آیپد
قابلیت اسپلیت ویوو آیپد

در این قسمت می‌خواهیم به شما نشان دهیم که چگونه قابلیت Split View را غیرفعال کنید.

همانطور که گفته شد ویژگی Split View هم مانند قابلیت Slide Over از ویژگی‌های چند وظیفگی و مولتی تسکینگ عالی آیپد است، زیرا شما می‌توانید به کمک آن‌ها با دو اپلیکیشن بطور همزمان کار کنید یا سریعا در هنگام استفاده از یک اپلیکیشن به اپلیکیشن دیگری هم دسترسی داشته باشید. اما سوال این است که برای غیرفعال کردن قابلیت Split View باید چه کار کنید؟

بیشتر بخوانید:

به این منظور باید مراحل زیر را دنبال کنید:

پیش از هر چیز باید برنامه Settings دستگاه خود را باز کنید.

حال باید گزینه General را انتخاب و سپس گزینه Multitasking & Dock را لمس کنید.

حال باید در بالاترین قسمت از صفحه بعدی، سوییچ مربوط به گزینه Allow Multiple Apps  را غیرفعال کنید.

نحوه ی غیرفعال کردن Split View در آیپد
قابلیت Slide Over آیپد

بعضی از ویژگی ‌های کاربردی دیگر سیستم عامل iOS

 Multi tasking

Multi tasking یا قابلیت چند وظیفه‌ای در iPadOS این امکان را به ما می‌دهد که با انجام حرکات لمسی ساده، مثل کشیدن و رها کردن فایل مورد نظر با نوک انگشت، کارهای مورد نظرمان را با آیپدهای جدید اپل راحتتر انجام دهیم.

صفحه نمایش اصلی ​

صفحه اصلی Home در آپدیت iOS جدید بهینه سازی شده است، به طوری که به شما این امکان را می‌دهد که برنامه‌های بیشتری را در صفحه اصلی مشاهده کنید و ویدجت‌های مورد علاقه خود را در صفحه اصلی پین کنید.

بیشتر بخوانید:‌

اپل پنسل (Apple Pencil)

سرعت پاسخگویی به اپل پنسل در iPadOS افزایش یافته است؛ همچنین پالت ابزار بهتری برای آن در نظر گرفته شده است تا بتوانید کارهایی مانند ویرایش متون و ترسیم اشکال را راحتتر و سریعتر انجام دهید.

Quick Path typing

به کمک این قابلیت می‌توانید با کشیدن انگشت خود از حرفی به حرف دیگر راحتتر مطلب مورد نظرتان را تایپ کنید.

اپلیکیشن Files

برنامه Files به شما این امکان را می‌دهد که همه پرونده‌ها را در یک مکان مناسب مدیریت کنید؛ iPadOS روش‌های جدید و قدرتمندی را برای مشاهده فایل‌ها و کار کردن روی آن‌ها به شما ارائه می‌دهد.

آنلاک کردن سریعتر آیپد

iPadOS جدید از iOS 10 عملکرد سریعتری دارد؛ برای مثال در آیپدهای جدید فیس آیدی (Face ID) تا 30 درصد سریعتر باز می‌شود.

آپدیت جدید قابلیت‌های دیگری را نظیر امکان نصب یک کیبورد فیزیکی (Smart Keyboard)، هارد اکسترنال، کارت SD یا یک درایو USB را هم برای شما فراهم کرده است. همچنین شما می‌توانید در این بروزرسانی با استفاده از برنامه‌های AR، اشیاء مجازی را به طور طبیعی در جلو یا پشت افراد قرار دهید و تجربیات جدیدی را رقم بزنید.

بیشتر بخوانید:

.

منبع: howtogeek

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |ارسال نظر