همین حالا برای دوستان خود به اشتراک بگذارید: واتساپ | تلگرام |

آموزش کار با سیری آیفون ؛ چگونه از دستیار صوتی آیفون استفاده کنیم؟

هوش مجازی قابلیتی به نام دستیار هوشمند را هم ارائه کرد و سیری (Siri) هم یکی از این قابلیت‌ها است. در این مطلب به آموزش کار با سیری آیفون پرداخته‌ایم.

پیشرفت تکنولوژی در دنیای گوشی سازی به حدی رسیده است که امروزه می‌توانید با کمک دستیار مجازی نصب شده روی گوشی هوشمندتان فعالیت‌هایی را از راه دور انجام دهید که در گذشته برای انجام آن‌ها باید خودتان به صورت حضوری اقدام می‌کردید.

یکی از این دستیارهای مجازی سیری نام دارد که توسط شرکت بزرگ اپل ساخته شده است. در این مقاله به آموزش کار با سیری آیفون پرداخته‌ایم. با تکراتو همراه باشید.

آموزش کار با سیری آیفون

سیری چگونه کار می‌کند؟

سیری بر پایه هوش مصنوعی و علم  پردازش طبیعی زبان،  تکامل یافته و از سه لایه مجزا ولی مرتبط به یکدیگر تشکیل شده است. این ساختار شامل لایه ارتباطی و مکالماتی، لایه آگاه به اطلاعات شخصی و در نهایت لایه سرویس خدماتی است.

 • لایه ارتباط و مکالمات: همانطور که احتمالا از نام آن پیداست، این بخش شامل اطلاعاتی درباره نحوه پردازش کلمه ‌به ‌کلمه جملات و فرمان‌های صوتی‌ است که به سیری می‌دهیم.
 • لایه شخصی‌ سازی: دستیار صوتی همانند مروگرهای اینترنت، از شما یک تاریخچه (History) درباره موضوعاتی که به‌ مرور زمان سرچ کرده‌اید، دارد و به این نحو از عادات، علایق و سلایق شخصی شما، تا حدود زیای مطلع است و نتایج جستجو را با توجه به سوابق گذشته ارائه و نمایش دهد.
 • لایه خدمات: لایه خدمات، دارای دسترسی‌های پایه به برنامه‌های از پیش نصب شده در سیستم عامل است و از طریق آن، اپلیکیشن‌ها و سرویس‌های دستگاه را کنترل می‌کند.

فعال‌ سازی دستیار Siri در iOS 11 به بالا

در ابتدا به آموزش نحوه فعال ‌سازی سیری و سپس به ترفند تغییر صدای سیری خواهیم پرداخت. برای فعال ‌سازی سیری باید مراحل زیر را دنبال نمایید:

 1. به بخش تنظیمات یا Settings در آیفون، آیپد یا اپل واچ خود بروید.
 2. گزینه Generalرا لمس کنید.
 3. به تب Siri بروید.
 4. دکمه Listen for Hey Siri را برای فراخوانی سیری با عبارت Hey Siri یا دکمه Press Home for Siri را برای فعال‌ سازی سیری با دکمه اصلی دستگاه خود فعال کنید.

با فعال ‌سازی دکمه Hey Siri، یک سری تنظیمات دیگر هم به منوی Siri & Search اضافه می‌شود. در این قسمت می‌توانید تنظیمات زیادی روی منشی هوشمند سیری انجام دهید که از جمله آن‌ها می‌توان به قابلیت “Listen for Hey Siri” اشاره کرد. به وسیله این قابلیت می‌توانید با گفتن عبارت Hey Siri، دستیار هوشمند اپل را فراخوانی کنید و دیگر نیازی به فعال‌ سازی آن از طریق دکمه‌های سخت‌افزاری ندارید.

فعال‌ سازی دستیار Siri در iOS 11 به بالا
آموزش کار با سیری آیفون

تغییر زبان، لهجه و جنسیت دستیار Siri در iOS 11 به بالا

صدای از پیش تعیین شده‌ سیری برای همه‌ ما یکسان است. تکرار این صدا ممکن است یکنواخت شود و شنیدن آن ما را آزار دهد. برای تغییر صدا و جنسیت سیری باید این مراحل را انجام دهید:

صدای پیش‌ فرض سیری از صدای جنس مؤنث الگوبرداری شده است. اگر در حالت پیش‌ فرض از طریق آیفونتان با سیری ارتباط برقرار کنید، صدای زنانه‌ای را می‌شنوید. با این حال امکان تغییر این صدا یا به ‌نوعی تغییر جنسیت سیری از حالت مؤنث به مذکر هم وجود دارد. برای این کار کافی است به شرح زیر عمل کنید:

 1. به بخش Settings دستگاه مراجعه کنید.
 2. گزینه‌ Siri را انتخاب کنید.
 3. گزینه‌ Siri Voice را انتخاب کنید.
 4. شما حتی می‌توانید با انتخاب گزینه Language از میان زبان‌های متعدد سیری گزینه‌ دلخواهتان را انتخاب کنید.
 5. در منوی باز شده می‌توانید در زیرشاخه‌ Gender گزینه Male را برای صدای مرد یا گزینه Female را برای صدای زن انتخاب کنید تا جنسیت زبان سیری تغییر پیدا کند.
 6. در همین منو و در زیرشاخه‌ Accent می‌توانید لهجه‌های زبان انتخابی خودتان را هم انتخاب کنید.
تغییر زبان، لهجه و جنسیت دستیار Siri در iOS 11 به بالا
آموزش کار با سیری آیفون

سیری به چه زبان‌هایی صحبت می‌کند؟

دستیار صوتی اپل می‌تواند به زبان‌های زیر صحبت کند و متوجه حرف‌های شما شود:

 • انگلیسی
 • اسپانیایی
 • فرانسوی
 • آلمانی
 • ایتالیایی
 • سوئدی
 • نروژی
 • روسی
 • ترکی استانبولی
 • ژاپنی

بیشتر بخوانید:

این دستیار لهجه‌های متفاوت انگلیسی مانند استرالیایی، کانادایی، هندی، بریتانیایی، آمریکایی و سنگاپوری را هم متوجه می‌شود و امکان تعامل با آن‌ها را نیز برای شما فراهم می‌کند.

متاسفانه با اینکه حدود ۱۱۰ میلیون نفر در سراسر دنیا به زبان فارسی تکلم می‌کنند، Apple فعلا برنامه‌ای برای پشتیبانی از زبان ما ندارد و شاید مهمترین دلیل آن مشکلات سیاسی باشد.

۲۱ کار جالبی که سیری، دستیار صوتی اپل انجام می‌دهد

فعالیت‌های زیر برخی از کارهای جالبی هستند که می‌توانید با دستیار مجازی سیری انجام دهید.

رزرو محل

رزرو محل
آموزش کار با سیری آیفون

کاربران دستگاه‌های اپل از طریق سیری می‌توانند در رستوران مورد نظرشان میز رزرو کنند و برای این کار از طریق موقعیتی که در آن هستند، نزدیکترین رستوران را انتخاب کنند. سیری توانایی جستجوی رستوران‌ها را هم دارد. شما همچنین می‌توانید برای مثال از طریق جمله “at 7:00” زمان مورد نظرتان را برای سرو غذا انتخاب کنید.

یادآوری بر اساس موقعیت

یادآوری براساس موقعیت
آموزش کار با سیری آیفون

سیری با استفاده از موقعیت ‌یاب (GPS) می‌تواند پیام‌های یادآوری کننده خاصی را بر اساس مکانی که در آن هستید، ارائه دهد. برای انجام این کار وارد بخش تنظیمات (Settings) شوید و از قسمت Privacy گزینه Location Services را انتخاب کنید.

بیشتر بخوانید:

در این بخش می‌توانید موقعیت مورد نظر را مثل خانه یا محل کار تنظیم کنید و یادداشتی برای آن مکان نظیر “وقتی به‌ خانه رسیدم به ‌مادر تلفن خواهم کرد” را روی آن اعمال کنید. با انجام این کار وقتی که به‌ محل مورد نظر رسیدید گوشی موقعیتتان را تشخیص می‌دهد و پیام یادآوری کننده مورد نظر را نمایش می‌دهد.

نمایش نتایج مسابقات ورزشی

نمایش نتایج مساقبات
آموزش کار با سیری آیفون

روزانه مسابقات زیادی برگزار می‌شود که امکان تماشای تمام آن‌ها وجود ندارد، این در حالی است که بسیاری از افراد دوست دارند از نتایج این مسابقات باخبر شوند. گفتنی است که با پرسیدن سوالی ساده از سیری مثل’Who won the Yankees Game last  night?’ به‌معنای “دیشب چه تیمی برنده مسابقه یانکی‌ها شد؟” به ‌پاسخ مورد نظرتان دست خواهید یافت.

تنظیم هشدار

تنظیم هشدار
آموزش کار با سیری آیفون

با وجود اینکه روزانه بسیاری از افراد اقداماتی تکراری نظیر تنظیم هشدار برای بیدار شدن یا انجام هر کار دیگری را انجام می‌دهند، سیری می‌تواند کاربرانش را در این زمینه یاری کند و تنها کافی است جمله‌ای مثل “Siri, Set an alarm for 7:30am” به‌معنای “سیری هشداری را برای ساعت ۷:۳۰ صبح تنظیم کن” بگویید تا فرآیند تنظیم هشدار به ‌سادگی صورت گیرد.

تبدیل واحد‌ها

تبدیل واحد
آموزش کار با سیری آیفون

تبدیل واحد کار آزاردهنده‌ای است، اما کاربران از طریق سیری می‌توانند این نیازشان را نیز مرتفع سازند.

حل ریاضیات

حل ریاضیات
آموزش کار با سیری آیفون

بر کسی پوشیده نیست که ریاضیات دشوار و پیچیده است. افراد با استفاده از سیری می‌توانند خود را از قید و بند ضرب و تقسیم رها و با پرسیدن سوالی نظیر “Hey you, figure this out for me” اقدام به‌ حل سوالات ریاضی مورد نظر خود کنند.

اطلاع از پخش فیلم‌ها

اطلاع از پخش فیلم ها
آموزش کار با سیری آیفون

اگر از جمله افرادی هستید که علاقه زیادی به ‌تماشای فیلم‌های مختلف دارید، می‌توانید از طریق سیری اقدام کنید و با پرسیدن سوالی ساده از سیری بخواهید تا فیلم‌های در حال نمایش را به ‌شما اطلاع دهد. این جستجو را می‌توانید از طریق عنوان، موقعیت و زمان پخش آن فیلم انجام دهید.

پاسخ به‌ سوالات مختلف

پاسخ به سوالات مختلف
آموزش کار با سیری آیفون

سیری دارای اطلاعات عمومی بالایی است و این اطلاعات را نیز از Wolfram Alpha به‌ دست می‌آورد. با استفاده از این قابلیت سیری، می‌توانید برای سوالات مختلف خود پاسخ درستی به ‌دست آورید و البته باید توجه داشت که با وجود این قابلیت دیگر نیازی به ‌استفاده از گوگل برای دریافت پاسخ سوالات مختلف خود ندارید.

بیشتر بخوانید:

Wolfram Alpha نام موتور دانش محاسباتی است که برای پاسخ‌ گویی به ‌سوالات مختلف توسط تیم Wolfram توسعه داده شده و به‌ صورت آنلاین می‌تواند به‌ سوالات مختلف پاسخ دهد.

به دست آوردن اطلاعات هواپیماهای در حال پرواز

به دست آوردن اطلاعات هواپیماهای در حال پرواز
آموزش کار با سیری آیفون

روزانه هواپیما‌های زیادی را در آسمان مشاهده می‌کنیم که پی بردن به ‌اطلاعاتی در خصوص آن‌ها بسیار جالب خواهد بود. اپل برای چنین مواقعی نیز در سیری اقداماتی را اندیشیده است و دستیار صوتی مذکور می‌تواند با استفاده از موتور Wolfram بگوید که چه هواپیما‌هایی در بالای سرتان پرواز می‌کند و در ارتفاع چند پایی قرار دارند. ارایه اطلاعات در خصوص زاویه پرواز و موارد مشابه از جمله قابلیت‌های جالب سیری است.

تعیین نام مستعار

تعیین نام مستعار
آموزش کار با سیری آیفون

اگر اسم خود را دوست ندارید، سیری امکان انتخاب یک نام مستعار را هم برای شما فراهم می‌کند.

یادداشت برداری

یادداشت برداری
آموزش کار با سیری آیفون

با استفاده از سیری امکان یادداشت کردن اطلاعات مختلف وجود دارد؛ شما می‌توانید با گفتن یادداشت‌های مورد نظر، آن‌ها را در سیری ذخیره کنید. این قابلیت برای زمان‌هایی مثل رانندگی بسیار کاربردی است زیرا باعث می‌شود که هیچ اطلاعات مهمی را به ‌دلیل موقعیتی که در آن هستید (نظیر رانندگی) فراموش نکنید.

دسترسی به ‌تنظیمات و اپلیکیشن‌ها

دسترسی به تنظیمات و برنامه ها
آموزش کار با سیری آیفون

در سیری کاربر می‌تواند با گفتن جمله‌ای نظیر “Siri, ignite Tinder!” به‌ معنای “سیری، اپلیکیشن Tinder را اجرا کن” اقدام به ‌اجرای اپلیکیشن‌های مورد نظرش کند. علاوه بر این امکان اعمال برخی از تنظیمات نظیر افزایش صدا یا نور نمایشگر از طریق سیری هم وجود دارد.

اجرای موسیقی

اجرای موسیقی
آموزش کار با سیری آیفون

سیری می‌تواند با دستور شما موسیقی مورد نظرتان را پخش کند؛ برای انجام این کار تنها کافی است که دستور مورد نظر را به ‌سیری بگویید.

محاسبه میزان کالری

محاسبه میزان کالری
آموزش کار با سیری آیفون

دستیار صوتی اپل قادر است تا اطلاعاتی در خصوص میزان کالری غذاهای مختلف ارائه دهد. این ویژگی برای افرادی که به دنبال رسیدن به‌ تناسب اندام هستند بسیار کاربردی است. برای مثال می‌توانید از سیری بپرسید که در ۳ برش پیتزا چه ‌میزان کالری وجود دارد.

بیشتر بخوانید:

پرتاپ سکه

پرتاب سکه
آموزش کار با سیری آیفون

حتما برای شما نیز پیش آمده است که بخواهید اقدامی را انجام دهید اما در مورد انجام آن شک داشته باشید، سیری برای شرایط این چنینی نیز راهکاری دارد. اپل در سیری آزمون پرتاپ سکه را قرار داده است؛ از این قابلیت می‌توانید در انجام کار‌های مختلف نظیر انتخاب تیمی که مسابقه فوتبال را شروع می‌کند یا هر مورد دیگری استفاده کنید.

استفاده از سیری بدون نیاز به ‌لمس دستگاه

استفاده از سیری بدون نیاز به لمس دستگاه
آموزش کار با سیری آیفون

دستیار صوتی اپل قابلیتی دارد که از طریق آن دیگر نیازی نیست که کاربر گوشی را در دست بگیرد تا دستور صوتی خود را اعمال کند. برای استفاده از این ویژگی تنها باید از طریق بخش General و Siri در قسمت تنظیمات اقدام به ‌فعال سازی قابلیت Hey Siri  کنید. این ویژگی زمانی مفید است که مثلا دستگاه به ‌شارژ متصل باشد و نخواهید دکمه خانه را برای اعمال دستورات دیگر فشار دهید. پس از اعمال تنظیمات برای استفاده از این ویژگی تنها باید بگویید “Hey Siri” تا سیری آماده دریافت فرامین صوتی شود.

تنظیم یادآور روی تقویم

تنظیم یادآور روی تقویم
آموزش کار با سیری آیفون

همانند قابلیت تنظیم هشدار در سیری، این دستیار صوتی می‌تواند در تقویم دستگاهتان برای یک روز مشخص یادداشتی را اعمال کند.

اشتراک‌ گذاری در شبکه‌های اجتماعی

اشتراک گذاری روی شبکه های اجتماعی
آموزش کار با سیری آیفون

کاربران اپل می‌توانند دسترسی سیری به‌ شبکه‌های اجتماعی را فعال و از این طریق متون مورد نظر خود را در توئیتر توئیت کنند. البته این متون نیز با استفاده از دستورات صوتی تایپ می‌شوند.

بیشتر بخوانید:

انتخاب نام خاص برای دوستان

انتخاب نام خاص برای دوستان
آموزش کار با سیری آیفون

اگر در زندگیتان دوستان و اقوام نزدیک زیادی دارید، می‌توانید در سیری برای روابط خود نامی را انتخاب کنید. برای مثال امکان ذخیره نام و نام خانوادگی عزیزانتان در سیری وجود دارد؛ با این کار در مکان‌های شلوغ به ‌سادگی می‌توانید با گفتن نام یکی از آن‌ها با وی تماس بگیرید.

ارسال پیام و ایمیل بدون نیاز به تایپ کردن

ارسال پیام بدون نیاز به تای کردن
آموزش کار با سیری آیفون

بسیاری از کاربران سیری نمی‌دانند که این دستیار صوتی می‌تواند با استفاده از گفته‌های کاربر پیامی را به ‌صورت ایمیل یا پیامک ارسال کند. تنها کافی است که دستور و متن مورد نظر را جهت ارسال پیام به‌ سیری بگویید. نکته جالب اینجاست که سیری می‌تواند پیام‌های دریافت شده را نیز بخواند و بنابراین دیگر نیازی نیست که پیام‌هایتان را خودتان بخوانید.

تفریح با سیری تفریح

تفریح با سیری
آموزش کار با سیری آیفون

سیری فقط یک دستیاری صوتی برای انجام کار‌های مختلف نیست. این دستیار صوتی حس شوخ‌ طبعی هم دارد و از این طریق می‌تواند هرچه بیشتر خود را از حالت صنعتیش خارج کند. برای پی بردن به حس شوخ ‌طبعی سیری می‌توانید سوالاتی مثل “?What is the meaning the life” یا همان “معنای زندگی چیست؟” و “?What is your favorite movie” به‌معنای “ویدیو مورد علاقه شما چیست؟” را از آن بپرسید.

گوگل اسیستنت، سیری یا الکسا؛ هوشمند‌ترین دستیار مجازی کدام است؟

مقایسه سیری با گوگل اسیستنت و الکسا
آموزش کار با سیری آیفون

سیری تنها یکی از دستیارهای مجازی کارآمد کاربران گوشی‌های هوشمند و دستگاه‌های مشابه است. این فناوری رقبایی مانند گوگل اسیستنت و الکسا را هم از طرف گوگل و آمازون برای رقابت کردن در کنار خود دارد. در این قسمت مقایسه مختصری را از این سه دستیار مجازی ارائه کرده‌ایم.

شرکت لوپ ونچرز برای مقایسه عملکرد دستیار هوشمند گوگل با سیری اپل و الکسا آمازون،‌ 150 سوال از هر کدام پرسیده است که نتایج جالب توجه‌ای به همراه دارد.

شاید برای شما هم جالب باشد بدانید کدام دستیار هوشمند بهتر و کاملتر به سئوالاتی که پرسیده می‌شود پاسخ می‌دهد. شرکت لوپ ونچرز تاکنون بررسی‌های مختلفی برای ارزیابی عملکرد دستیاران هوشمند انجام داده است. این شرکت یک فهرست 150 موردی از سئوالات متنوع تهیه کرده و این سه دستیار هوشمند را در معرض پاسخگویی به این سئوالات قرار داده است.

شبکه usatoday در یکی از برنامه‌های خود به نام TalkingTech،‌ بخشی از این 150 سئوال را از دستیار گوگل اسیستنت، سیری و الکسا پرسیده است. با بررسی پاسخ‌ها می‌توانیم متوجه شویم کدام دستیار هوشمند پاسخ‌های صحیحتری می‌دهد.

در ادامه تنها بخشی از سئوالات 150 تایی به صورت منتخب منتشر شده‌اند. روش ارزیابی بدین ترتیب است که از دستیار هوشمند گوگل و الکسا آمازون سئوالی پرسیده ‌می‌شود و اگر آن‌ها قادر به ارائه پاسخی کامل و صحیح به صورت شفاهی باشند،‌ جواب آن‌ها به عنوان پاسخ موفق با علامت (Y) در نظر گرفته می‌شود. ولی اگر این دستیاران هوشمند نتوانند در آن لحظه پاسخی بدهند یا اعلام کنند که پاسخ را نمی‌دانند، علامت (N) برایشان در نظر گرفته می‌شود.

اگر از سیری اپل سوالی پرسیده شود و سیری لینکی از صفحات وب را به عنوان پاسخ ارائه بدهد،‌ این پاسخ مورد قبول نیست و ناموفق در نظر گرفته می‌شود. هم چنین اگر از سیری خواسته شود سریعا مکانی را پیدا کند و سرعت سیری از مرورگر کمتر باشد،‌ مجددا پاسخ ناموفق در نظر گرفته خواهد شد.

در این بررسی،‌ همچنین از سه دستیار هوشمند فوق خواسته شده برخی از کارهای روزمره را نیز انجام دهد. مثلا از سیری خواسته شده به Apple Music  وارد شود. همه فرمان‌ها داده شده در این تست صوتی بوده‌اند و دستیار باید بتواند سریع به آن‌ها پاسخ دهد. اگر دستیار صوتی نتواند فرمان مربوطه را انجام دهد،‌ واکنشش جزو پاسخ‌های ناموفق در نظر گرفته می‌شود که البته نتایج این قسمت به عنوان بخش اصلی آزمون در نظر گرفته نشده‌اند.

مقایسه سیری با گوگل اسیستنت و الکسا
آموزش کار با سیری آیفون

بیشتر بخوانید:

.

منبع: imore، thrillist و usatoday

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |ارسال نظر