فرادرس


همین حالا برای دوستان خود به اشتراک بگذارید: واتساپ | تلگرام |

حال نخستین فردی که واکسن کرونا دریافت کرد چطور است؟

نخستین فردی که واکسن کرونا دریافت کرد در چه وضعیتی قرار دارد؟ دانشگاه آکسفورد در حال انجام آزمایشات انسانی واکسن بالقوه ویروس کرونا می‎باشد.

به گزارش دانشکده بهداشت و طب گرمسیری لندن، از 100 پروژه تحقیقاتی در سراسر جهان برای یافتن واکسنی که به گفته سازمان ملل، تنها راه نجات جهان است، 7 پروژه در مرحله آزمایشات بالینی قرار گرفته‎اند. این آزمایشات در حال حاضر در چین و ایالات متحده در حال انجام هستند و از اواخر این ماه در آلمان آغاز خواهند شد. اما در دانشگاه آکسفورد چه می‎گذرد؟

کریپتال گلوبال

وزیر بهداشت بریتانیا، مت هانکوک، گفت:«دولت انگلیس به شدت از دانشگاه آکسورد حمایت می‎کند و نخستین آزمایشات انسانی از روز پنجشنبه آغاز شده‎اند.» وی با اشاره به اینکه در شرایط عادی رسیدن به چنین پیشرفتی سال‎ها به طول می‎انجامد، از آکسفورد قدردانی کرد.

نخستین فردی که واکسن کرونا دریافت کرد

واکسن کرونای آکسفورد جواب می‌دهد؟

در مرحله اول، نیمی از 1112 داوطلب، واکسن بالقوه کووید-19 را دریافت می‎کنند؛ و نیم دیگر واکسن کنترلی برای آزمایش ایمنی و اثربخشی آن. سن داوطلبان باید بین 18 تا 55 سال باشد، وضعیت سلامتی مطلوبی داشته باشند، تست کرونای مثبت نداشته باشند، و باردار و درخال شیردهی نباشند.

بیشتر بخوانید:

تیم پروفسور سارا گیلبرت تا 80 درصد امید به موفقیت داشته و قصد دارند تا ماه سپتامبر یک میلیون دوز واکسن تولید کنند؛ با این هدف که در صورت موفقیت، آن را تا فصل پاییز در دسترس عموم قرار دهند. اما تیم‎های که مسئولیت انجام این پژوهش را دارند، این جدول زمانی را بلدپروازانه می‎دانند. برخی مقامات نیز می‎گویند که احتمال رسیدن به واکسن در طول سال، فوق‎العاده اندک است و مردم نباید امیدوار باشند که ناگهان، از شرایط قرنطینه وارد شرایط کاملا عادی شویم.

نخستین فردی که واکسن کرونا دریافت کرد

به گفته پروفسور ویروس‎شناسی مولکولی در دانشگاه لیدز، نیکولا استونهاوس، استراتژی عدم انتظار برای شروع هر مرجله پیش از شروع تولید، یک قمار مالی است. اما با وجود بحران حال حاضر، این قمار مالی الزامی است.

این واکسن از نوعی ویروس در یک شامپانزه تولید شده و برای مؤثر بودن در بدن انسان، کمی دستکاری شده است. این واکسن می‎تواند سیستم ایمنی را قوی‎تر کند و از آن‎جایی تولید مثل نمی‎کند، باعث عفونت نخواهد شد.

دولت، تحت فشار رسانه‎ها، هفته گذشته یک کارگروه برای هماهنگی تلاش‎های تحقیقاتی و توسعه توانایی تولید انبوه واکسن، تشکیل داد.این کارگروه همچنین از گروه تحقیقاتی کالج امپریال لندن حمایت می‎کند؛ که انتظار می‎رود تا ماه ژوئن، آزمایشات بالینی را شروع کند. پژوهش آن‎ها بر استفاده از RNA، یعنی مولکول‎های پیام‎رسان که وظیفه ساخت پروتئین در سلول را دارند، برای تحریک سیستم ایمنی متمرکز است.

دبیرکل سازمان ملل هفته گذشته هشدار داد که تنها راه ممکن برای بازگشت به جهان عادی، تولید واکسن است و خواستار تسریع در پروژه‎ها شد. سازمان ملل متحد روز دوشنبه قطعنامه‎ای را تصویب کرد که طی آن خواستار دسترسی عادلانه، مؤثر و سریع به واکسن احتمالی شد.

بیشتر بخوانید:

.

منبع: sciencealert

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |

ارسال نظر