بهترین تک تیرانداز جهان کیست؟ ؛ فهرست بهترین تک تیراندازان جهان!

احتمالا اگر شما هم فیلم امریکن اسنایپر و داستان کریس کایل معروف را دیده باشید برایتان این سوال شکل میگیرد که بهترین تک تیرانداز جهان کیست؟

«من باید به شغلم به عنوان یک تفنگدار با دو ستاره نقره ای و پنج ستاره برنزی که همه اش برای شجاعت بوده است پایان دهم.» این جمله ای از کتاب تک تیرانداز آمریکایی نوشته کریس کایل، تفنگدار مشهور نیروی دریایی آمریکاست که بیش از یک میلیون نسخه از آن به فروش رفت و فیلمی که به همین نام و بر اساس آن، توسط کلینت ایستوود ساخته شد هم پرفروش ترین فیلم جنگی تاریخ هالیوود لقب گرفت و همه اینها باعث شد کایل تبدیل شود به قهرمان، اسطوره و نماد یک سرباز نمونه برای جامعه آمریکا؛ کسی که در عراق به شیطان رمادی معروف شده بود.

بهترین تک تیرانداز جهان ؛ اسنایپر یعنی چه؟

تک‌تیرانداز یا نشانچی سرباز یا ماموری است که معمولا در پیاده‌نظام یا در نیروهای انتظامی وظیفه تیراندازی دقیق به هدف‌های پراهمیت را دارد. تک تیرانداز معمولا تیرانداز ماهری است که با استتار و حرکت آرام و بی‌صدا و مخفی شدن هدف را زیرنظر می‌گیرد و در زمان مناسب (معمولا یک تیر) به هدف شلیک می‌کند و به همان صورت آرام، بی‌صدا و مخفیانه از محیط خارج می‌شود.

بهترین تک تیرانداز جهان
بهترین تک تیرانداز جهان

با توجه به مهارت تک‌تیرانداز در استتار، نفوذ به پشت خطوط دشمن، شناسایی تجهیزات، تعداد نیروها و محل دشمن از وظایف اصلی تک‌تیرانداز در میدان جنگ به‌شمار می‌رود.

اما زبده ترین و بهترین تک تیراندازان جهان چه افرادی هستند؟ در ادامه فهرستی از این افراد و آمار مربوط به عملکردشان ارائه خواهیم داد.

بیشتر بخوانید:

ستوان دوم سیمو هایها ؛ بهترین تک تیرانداز جهان

ارتش فنلاند
سیمو هایها به تنهایی در جایگاه بهترین تک تیرانداز تاریخ ارتش های دنیا قرار می گیرد. لقب او به خاطر لباس های تمام سفیدش در زمان درگیری، «مرگ سفید» بوده است. او حداقل 505 نفر را در طول جنگ های زمستانی فنلاند و اتحاد جماهیر شوروی کشته و یک رکورد دویست کشته ای دیگر هم با یک سلاح نیمه خودکار دارد اما عجیب ترین چیز این است که سیمو هایها تمام این کارها را بدون استفاده از دوربین انجام داده است. تفنگ مویسن ناگانت او تنها یک شکاف آهنی داشت و او از آن طریق هدفش را می دید.

بهترین تک تیرانداز جهان
بهترین تک تیرانداز جهان

روسها که از دست او به تنگ آمده بودند بارها سعی کردند با روشهای مختلف از قبیل آتش توپخانه او را به هلاکت برسانند، در ۶ مارس ۱۹۴۰، سیمو به دلیل اصابت یک گلوله از فاصله نزدیک که وارد فک و صورت او شده، به شدت زخمی گردید و توسط سربازان هم قطار خود به پشت جبهه منتقل شد. سیمو به دلیل شجاعت های فراوان، توسط فیلد مارشال مانرهایم به درجه ستوان دومی ارتقا پیدا کرد. او سال 2002 وقتی 96 سال داشت، مرد.

ماتئوس هتزنر

آلمان نازی

در سال ۱۹۲۴میلادی در المان به دنیا امده است، وی یک تک‌تیرانداز ارتش آلمان نازی (ورماخت) در لشکر سوم کوهستان در جبهه شرقی در جنگ جهانی دوم بود.

بهترین تک تیرانداز تاریخ
بهترین تک تیرانداز تاریخ

شهرت وی به دلیل ۳۴۵ تیراندازی موفق منجر به مرگ حاصل گشته و دوربردترین تیراندازی مورد تایید (منجر به مرگ) و موفق او در فاصله ۱۱۰۰ متری ثبت گردیده است. هتزنر موفق به دریافت مدال صلیب شوالیه در صلیب آهنین شده است. مدال مذکور به افرادی که نهایت شجاعت را در میدان جنگ نشان داده باشند یا موفق‌ترین رهبران نظامی اعطا می‌شده است.

بیشتر بخوانید:‌

فردریش پاین 

آلمان نازی

در سال ۱۹۷۵ میلادی در کشور اتریش به دنیا امد، وی یک تک‌تیرانداز ارتش آلمان نازی (ورماخت) در لشکر سوم کوهستان در جبهه شرقی در جنگ جهانی دوم بود.

بهترین تک تیرانداز تاریخ
بهترین تک تیرانداز تاریخ

شهرت وی به دلیل بیش از ۲۰۰ تیراندازی موفق منجر به مرگ بوده است. هتزنر موفق به دریافت مدال صلیب شوالیه در صلیب آهنین شده است.

گروهبان نورمن هچکاک

ایالات متحده امریکا
هچکاک رکورد عجیبی ندارد و به اندازه کایل هم آدم نکشته اما خود کایل زمانی در مورد او گفته: «من افراد بیشتری را کشتم اما این به این معنی نیست که از هچکاک بهتر هستم. من تنها یک جا می نشستم که بهترین موقعیت را داشته باشم و از وسایل کامپیوتری برای پیدا کردن اهدافم استفاده می کردم و آنها همه چیز را به من می گفتند و در واقع من فقط از سلاحم تقلید می کردم.»

بهترین تک تیرانداز جهان
بهترین تک تیرانداز جهان

هچکاک در زمان جنگ ویتنام توانسته بود با یک اسلحه M2 هدفی را در فاصله حدودا 2200 متری بزند و جزو پنج تیرانداز برتر از نظر فاصله باشد. او رکورد 93 کشته قطعی را دارد.

بیشتر بخوانید:

کریس کایل

ایالات متحده امریکا

هیچ لیستی از اسنایپر های مرگبار تاریخ بدون نام کریس کایل کامل نخواهد بود. وی 160 شلیک منجر به مرگ تایید شده و تعداد زیادی مورد بدون تایید در کارنامه خود دارد.

بهترین تک تیرانداز جهان
بهترین تک تیرانداز جهان

او در جریان جنگ دوم عراق چهار بار به این کشور اعزام شد و بدفعات مدالهای ستاره نقره‌ای دریافت کرد. شورشیان عراق به او لقب «شیطان رمادی» دادند و برای سرش جایزه تعیین نمودند. او دو بار مورد اصابت گلوله و ۶ بار مورد حمله دستگاه انفجاری ابداعی قرار گرفت. او در سال ۲۰۰۹ از نیروی دریایی آمریکا جدا شد تا با خانواده‌اش زندگی کند ولی با نوشتن کتابی پرفروش از زندگی خود، در تیررس رسانه‌ها باقی‌ماند.

کریس کایل در گفتگویی بیان کرده بود دشمنان آمریکا وحشی هستند: «وظیفه من کشتن دشمن است و هیچ پشیمانی‌ای بابت این کار ندارم. تنها ناراحتی من این است که می‌توانستم جان بسیاری از هم‌رزمانم را نجات دهم اما موفق به این کار نشدم. من آدم خامی نیستم و از دید رمانتیک و احساسی به جنگ نگاه نمی‌کنم. خاطرات بسیار ناراحت‌کننده‌ای از جنگ دارم اما پیش وجدانم راحت هستم.»

بهترین تک تیرانداز جهان
بهترین تک تیرانداز جهان

در نهایت در سال 2013 هنگامی که در حال تمرین تیر اندازی بود، به دست یک تفنگ دار سابق نیروی دریای آمریکا در تگزاس به قتل رسید.

سروان واسیلی زایتسف

ارتش سرخ شوروی

زایتسف در یکی از نمادین ترین نبردهای تمام دوران شرکت کرد، یعنی نبرد استالینگراد. در طول جنگ، زایتسف 225 نفر از بیش از 400 هدفش را کشت. این شامل کشتن 11 تک تیرانداز آلمانی هم می شود که باعث تحسین همگان برای او شد.

بهترین تک تیرانداز جهان
بهترین تک تیرانداز جهان

بسیاری از اهداف مورد اصابت زایتسف در فاصله بیش از 1000 متر بوده اند. او برای این کار معمولا از یک تفنگ استاندارد موسین ناگانت استفاده می کرد. به خاطر این خدمات، زایتسف جایزه قهرمان را از ارتش شوروی دریافت کرد به اضافه چهار جایزه لنین. فیلم دشمن پشت دروازه ها هم در واقع شرح چگونگی جنگیدن واسیلی زایتسف است که سکانس های حیرت انگیزی را از این نبرد به تصویر می کشد.

بیشتر بخوانید:‌

ژانگ تائوفنگ

ارتش چین

او که متولد 1931 پکن بود، عمده شهرت خود را در طول جنگ کرده به دست آورد. تائوفنگ که عضوی از واحد 8 از هنگ 214 ارتش چین بود در طول جنگ کرده و با ثبت 214 شلیک موفق و منجر به مرگ در طول جنگ کره موفق به دریافت نشان قهرمان جنگ شد.

بهترین تک تیرانداز جهان
بهترین تک تیرانداز جهان

نکته جالب تر در مورد او اینکه تمام ای شلیک های موفق با تفنگ بدون دوربین انجام شده بود. تائوفنگ نهایتا در 29 آوریل 2007 درگذشت.

سرجوخه راب فورلانگ

ارتش کانادا

فولانگ به خاطر رکوردش در ثبت دورترین فاصله برای کشتن یک نفر معروف است. او توانسته از فاصله تقریبا 2400 متری یک نفر را بزند. در سال 2002، فولانگ در عملیات آناکوندا در دره شاهی کوت افغانستان حضور داشت. یک گروه سه نفره از القاعده به سمت موقعیتی کوهستانی حرکت کردند و فورلانگ، آنها را با یک اسلحه کالیبر 50 مک میلان هدف گرفت.

بهترین تک تیرانداز جهان
بهترین تک تیراندازان جهان

او شروع به تیراندازی کرد اما اولین تیرش خطا رفت. دومین تیرش به کوله پشتی هدف برخورد کرد و سومین تیرش به خود هدف خورد و او را کشت. فاصله او تا هدفش حدود 2430 متر تخمین زده می شد. با سرعت خروج گلوله 823 متر بر ثانیه هر تیر در کمتر از چهار ثانیه به هدف می رسیده و این گونه فورلانگ رکورددار ثبت بهترین تیراندازی از راه دور شد.

بیشتر بخوانید:

گروهبان آدلبرت والدرون

ارتش امریکا

والدرون در جنگ ویتنام شرکت کرد و توانست 109 نفر را بکشد. یک روز بعدازظهر وقتی در حال قایق سواری در رودخانه میکانگ بود تک تیرانداز دشمن از ساحل قایق آنها را زد. وقتی همه افراد روی قایق برای پیدا کردن محل تیراندازی به اطراف خیره شده بودند، کسی که از فاصله 900 متری آنها را زده بود.

بهترین تک تیراندازان جهان
بهترین تک تیراندازان جهان

سروان والدرون تفنگش را برداشت و سرباز ویتکنگ را با یک شلیک از بالای درخت نارگیل به پایین انداخت! سختی این شلیک وقتی بیشتر معلوم می شود که والدرون روی یک جسم شناور قرار داشت.

سرگرد لئودمیلا پاولیچنکو

ارتش سرخ شوروی

لودمیلا پاولیچنکو در سال ۱۹۱۶ میلادی، در شهر بیلا تسرکفا در کشور اوکراین به دنیا آمد. او همراه خانواده اش به شهر کیف پایتخت کنونی اوکراین نقل مکان نمود و در یک باشگاه تیراندازی ثبت نام کرد و در آنجا مشغول به تمرین شد همزمان در یک کارخانه تولید اسلحه مشغول بکار شد که هم‌زمان با تهاجم آلمان نازی به شوروی لودمیلا در حالی که ۲۴ ساله بود به عنوان داوطلب به لشکر ۲۵ پیاده‌نظام پیوست او به عنوان یک تک تیرانداز در جنگ شرکت کرد.

بهترین تک تیراندازان جهان
بهترین تک تیراندازان جهان

تا ۲۵ سالگی و در طی فقط یک سال خدمت، ۳۰۹ نفر (از جمله ۳۶ تک تیرانداز) از نیروهای دشمن را از پای درآورد؛ و از این جهت یکی از برترین تک تیراندازان تاریخ و موفق‌ترین تک تیرانداز زن تاریخ محسوب می‌شود؛ که در سال ۱۹۴۳میلادی نشان ستاره طلایی به وی اهدا گرددید و یک تمبر یادبود برای او چاپ شد.

ده‌ها نفر از قربانیان او تک‌تیراندازهای دشمن بودند و هدف گلوله زنی قرار گرفتند که به دلیل اقداماتش در محاصره شهرهای سواستوپول و اودسا با نام مستعار بانوی مرگ شناخته می‌شد.

لودمیلا پس از جنگ به عنوان دستیار فرماندهی کل نیروی دریایی اتحاد شوروی انتخاب شد. وی در ۱۰ اکتبر ۱۹۷۴میلادی در سن ۵۹ سالگی درگذشت و در گورستان نوودویچی در مسکو دفن گرددید.

بیشتر بخوانید:

گروهبان فئودور اوخلوپکوف

ارتش سرخ شوروی

او در ۲ مارس ۱۹۰۸ در خانواده‌ای روستایی در یاقوتستان، شمال روسیه متولد شد. تا قبل از جنگ او در یک مزرعه کلخوز بعنوان گرداننده ماشین‌آلات، معدنچی و شکارچی مشغول به کار بود. در سال ۱۹۴۱ پس از اشغال خاک شوروی بدست نیروهای محور، اوخلوپکف همراه با برادرش به ارتش سرخ پیوست و به جبهه‌های جنگ در جنوب غربی روسیه رفت. برادرش در اوایل جنگ کشته شد.

بهترین تک تیراندازان جهان
بهترین تک تیراندازان جهان

اوخلوپکوف یکی از موثرترین تک تیراندازان ارتش سرخ در جنگ جهانی دوم بود و این جایگاه را به دلیل کشتن 429 نفر به دست آورد. در سال 1965 او به عنوان قهرمانی شوروی معرفی شد. هر چند به خاطر نژادش ابتدا اجازه گرفتن این نشان را به او نمی دادند اما بعدا حتی در سال 1974 یک کشتی باری هم به نام او ثبت شد.

گروهبان رزا شانینا

ارتش سرخ شوروی

شانینا یکی از شناخته شده ترین زنان تک تیرانداز تاریخ است. او بعد از اینکه برادرش در سال 1941 در جنگ کشته شد به ارتش سرخ پیوست و به عنوان یک تک تیرانداز در مدتی کوتاه توانست 59 نفر را هدف خود قرار دهد. او در این زمان به فرماندهی جوخه یکم تک تیراندازان در دسته 184 تفنگداران رسید و مدال افتخار و شجاعت دریافت کرد. او زمانی که تنها 20 سال داشت، در اثر یک حمله توپخانه ای کشته شد.

بهترین تک تیرانداز تاریخ
بهترین تک تیرانداز تاریخ

بیلی دیکسون

غیر نظامی آمریکایی

بیلی دیکسون یکی از 8 غیر نظامی آمریکایی بود که توانست به مدال افتخار دست یابد. تعداد کل شلیک های منجر به مرگ دیکسون نامشخص است. به خاطر نقش تعیین کننده وی در برد نبرد Buffalo Wallow مدال افتخار برد. وی را یکی از ماهرترین تیراندازان غرب می دانند.

بهترین تک تیرانداز تاریخ
بهترین تک تیرانداز تاریخ

بیشتر بخوانید:

منبع: techratoارسال نظر