همین حالا برای دوستان خود به اشتراک بگذارید: واتساپ | تلگرام |

بهترین فیلم های زامبی ؛ با بهترین فیلم ها با محوریت داستان زامبی ها آشنا شوید!

چیزی حدود یک قرن از ساخت و نمایش اولین فیلم با محوریت داستان زامبی ها میگذرد. با ما در بررسی و معرفی بهترین فیلم های زامبی دنیا همراه شوید.

چیزی نزدیک به یک قرن از ساخت اولین فیلم زامبی محور تاریخ سینما میگذرد. فیلم سینمایی White Zombies به کارگردانی ویکتور هوگو هالپرین در سال 1932 روی پرده سینما رفت تا آغازی باشد برای ژانری که این روزها طرفداران پرشماری دارد و فیلم ها و سریال های مختلفی با محوریت موضوع آن ساخته و پرداخته میشوند.

گرچه بعدها از فیلم مذکور بازسازی ها چندی صورت گرفت اما هیچ یک نتوانست توفیق نسخه اصلی را پیدا کند. اولین بودن و در عین حال ماندگار بودن این فیلم سبب میشود تا آنرا به عنوان یکی از بهترین فیلم های زامبی تاریخ سینما بدانیم. اما فراز و فرود داستان زامبی ها در سینما تا به امروز چگونه بوده است؟

بهترین فیلم های زامبی تاریخ سینما

گرچه از اولین فیلم با محوریت موضوع زامبی ها صد سالی میگذرد. اما تاریخ آشنایی بشر با این مقوله و راهیابی آن به تخیل بشری به بسیار پیش از آن برمیگردد. مشخص ترین اشارات به زامبی ها را در تاریخ و ادبیات قرون وسطی در اروپا میتوان پیگیری کرد.

برخی حتی پا را فراتر از این گذاشته و تاریخ آشنایی با زامبی ها را به 2000 قبل از میلاد مسیح و افسانه گیلگمش میرسانند.

اما آنچه در اینجا برای ما سوال است، بررسی این مقوله در تاریخ سینما و معرفی فیلم هایی با محوریت داستان زامبی هاست. با تکراتو در معرفی بهترین فیلم های زامبی تاریخ همراه شوید.

بیشتر بخوانید:

زامبی سفید

1932

از دیدگاه بسیاری به عنوان اولین فیلم زامبی‌محوری که روی پرده سینما می‌رفت، «زامبی سفید» (White Zombie) در واقع الگوی بسیاری از فیلم‌های این ژانر در سال‌های ابتدایی رواج آن بود تا اینکه جرج رومرو وارد داستان شد و با «شب مردگان زنده» (Night of the Living dead) خود همه چیز را تغییر داد.

برترین فیلم های زامبی محور
برترین فیلم های زامبی محور

این فیلم سیاه و سفید که پیش از جنگ جهانی دوم ساخته شد کاری کرد که بسیاری از فیلم‌های مشابه پس از آن نیز انجام داده و یک تم مرکزی داشت که چیزی فراتر از داستان مردمانی بود که تنها از قبر برخاسته و بدنبال شکار زندگان می‌گشتند.

زامبی‌های فیلم «زامبی سفید»، اما شبیه زامبی‌هایی که در دهه‌های اخیر در فیلم‌ها و سریال‌های دیده‌ایم نبودند و به جای مرده بودن به معنای واقعی کلمه در واقعی برده‌هایی بدون درک و عقل بودند که روحی در کالبدشان وجود نداشت. فیلم «زامبی سفید» به عنوان یادداشتی انتقادی بر برده‌داری انسان‌هایی را نشان می‌داد که به سلامتی و وقت خود اهمیت خاصی نمی‌دادند و روایت این ماجرا از ابتدا تا انتهای فیلم باعث وحشت مخاطبان شد.

شب مردگان زنده

1968

یکی از بهترین فیلم های زامبی. اینجا همانجایی است که همه چیز برای زامبی‌ها، آنطور که امروز می‌شناسیمشان، آغاز شد. جرج رومرو اولین کسی نبود که زامبی‌ها را به سینما آورد، اما بدون شک کسی بود که این ژانر را با سه‌گانه اورجینال خود به کمال رساند.

فیلم «شب مردگان زنده» (Night of the Living Dead) نیز در فضایی روایت می‌شود که همه چیز در حال تبدیل شدن به جهنم است، این فیلم داستان ساده تلاش برای زنده ماندن در شرایطی است که مردگان برخاسته و آخرالزمان زمین را می‌بلعد.

برترین فیلم های زامبی محور
برترین فیلم های زامبی محور

این فیلم در رویه‌ای که برای زمان خود بسیار غیرمعمول بود از یک بازیگر سیاهپوست در نقش اول خود استفاده می‌کرد و اگر چه رومرو اعلام کرد که انتخاب این بازیگر هیچ هدف انتقادی خاصی نسبت به نژادپرستی نبوده و تنها سعی داشته بهترین بازیگر در دسترسش را برای این نقش انتخاب کند، فیلم «شب مردگان زنده» در این زمینه نیز جلوتر از زمان خود بود.

طلوع مردگان

1978

این شاهکار نمونه‌ای واقعی از بهترین فیلم های زامبی است و نشان میدهد که چطور می‌توان دنباله‌ای بر یک اورجینال با همان تم‌ها و کلیشه‌ها ساخت، اما همزمان عناصر جذاب جدیدی را نیز به آن اضافه کرد. بسیاری دنباله «طلوع مردگان» (Dawn of the Dead) را بهترین فیلم زامبی‌محوری که تاکنون ساخته شده می‌دانند و این ادعا‌ها نیز بی‌دلیل نیست.

برترین فیلم های زامبی محور
برترین فیلم های زامبی محور

این فیلم بسیار جذاب و بامزه بوده، دارای تنوع بالایی است و روش‌های جالبی برای پرداختن به زامبی‌ها دارد- به لطف رخ دادن داستان در داخل یک مرکز خرید بزرگ- است.

بیشتر بخوانید:

شب ستاره دنباله دار

1984

فیلم «شب ستاره دنباله‌دار» (Night of the Comet) به خاطر دلایلی متعدد متفاوت از دیگر فیلم‌های ژانر زامبی‌محور است، اما اگر می‌خواستیم یک تفاوت عمده این فیلم با دیگر فیلم‌ها ژانر را بگوییم، حال و هوای مهیج، پویا و ولنگاری دهه هشتادی موجود در داستان است.

در نتیجه برخورد یک ستاره دنباله‌دار با زمین، اکثر انسان‌ها از بین رفته، معدود انسان‌های باقیمانده نیز به زامبی‌هایی انسان‌خوار تبدیل شده و خیابان‌ها به شهر ارواح می‌مانند، اما کاری که دو شخصیت اصلی داستان انجام می‌دهند این است که به یک مرکز خرید رفته و خریدهایشان را انجام می‌دهند.

برترین فیلم های زامبی محور
برترین فیلم های زامبی محور

این ایده ظاهراً نباید خوب عمل کند، اما به نحوی شرایط خوب پیش رفته و تقریباً شبیه تصویر این رویاست که اگر همه جهان را صاحب می‌شدید چکار می‌کردید.

در کنار این تفاوت‌های منحصربفرد، می‌توان از جلوه‌های بصری فوق‌العاده و یک رنگ قرمز در آسمان که ناشی از غبار باقی مانده از برخورد ستاره دنباله‌دار با زمین است سخن گفت که بر جذابیت فضای فیلم می‌افزاید و آنرا از جمله بهترین فیلم های زامبی تبدیل میکند.

زامبی‌های این فیلم در مواقعی بسیار بی‌اهمیت، معدود و پنهان جلوه می‌کنند به خصوص در سکانس‌های خرید آرام و بی‌دغدغه شخصیت دختر داستان، اما وقتی که روی پرده ظاهر می‌شوند داستان را از آنِ خود می‌کنند، به ویژه این موضوع که حرف زدن را دوست داشته و از ترساندن قربانیان خود لذت می‌برند.

روز مردگان

1985

در ذیل بهترین فیلم های زامبی فیلم «روز مردگان» (Day of the Dead) به عنوان سومین و آخرین عنوان در سه‌گانه کلاسیک زامبی‌محور جرج رومرو پیش‌بینی می‌کند که چگونه نبود ارتباطات انسانی باعث وقوع آشوب و هرج ومرج و سقوط حتی کوچکترین اجتماعات می‌شود. این فیلم تاریک‌ترین عنوان در سه‌گانه رومرو بوده و تمرکز اصلی آن روی تنش و کشمکش است تا جذابیت کمیک زامبی‌ها.

برترین فیلم های زامبی محور
برترین فیلم های زامبی محور

 

یکی از تفاوت‌های عمده در «روز مردگان» نسبت به کار‌های قبلی رومرو و دیگر فیلم‌‎های این ژانر، تصویری که از باب زامبی ارائه شده و انسانی‌سازی شخصیت اوست به طوری که او به ستاره اصلی سه‌گانه مذکور تبدیل شده و یکی از بهترین و قوی‌ترین شخصیت‌هایی است که رومرو تاکنون نوشته و به تصویر کشیده است

شب مردگان زنده

1990

فیلم اورجینال «شب مردگان زنده» (Night of the Living Dead) به عنوان یکی از بهترین فیلم های زامبی، الگویی را برای زامبی‌ها ترتیب داد که شهرت و اعتباری بیش‌تر از قبل بدست آورند و در نهایت برای مدتی در اوایل دهه 2000، هالیوود را در اختیار بگیرند.

از این رو این احساس بوجود آمد که بازسازی این فیلم برای مخاطبان امروزی ضروری است تا مخاطبان جوان‌تر جذب شده، دیالوگ‌ها روزآمد شده، این بار فیلم رنگی بوده و نسخه جدید با بودجه‌ای قابل توجه‌تر ساخته شود.

برترین فیلم های زامبی محور
برترین فیلم های زامبی محور

در بازسازی صورت گرفته تونی تاد در نقش بن فوق‌العاده ظاهر شده است، اما چیزی در مورد مردگان در این فیلم کم است. انگار سازندگان تلاش کرده‌اند که به نسخه اورجینال وفادار باشند در حالی که یک تغییر و پیچش جدید می‌توانست مورد استقبال مخاطبان قرار گیرد.

بیشتر بخوانید:

28 روز بعد

2002

به دلایل و با اهداف فراوان، ژانر زامبی‌محور تا زمان انتشار فیلم «28 روز بعد» (28 Days Later) به رده فیلم‌های درجه دوم سقوط کرده و تقریباً مرده بود.

اما تنها افزایش سرعت مردگان زنده شده کافی بود که نه تنها زامبی‌ها از نو برای مخاطبان ترسناک شوند بلکه به انقلابی در این ژانر منتهی گردد. همه این‌ها در ترکیب با کارگردانی فوق‌العاده دنی بویل بدین معناست که فیلمی کوچک با تعدادی اندک از بازیگران جایگاه خود را برای همیشه به عنوان یکی از بهترین فیلم های زامبی تثبیت نماید.

برترین فیلم های زامبی محور
برترین فیلم های زامبی محور

ترس موجود در این فیلم واقعی است و لوکیشن‌های شهر لندن نیز بسیار نمادین و به یادماندنی هستند، فضایی که هرگز تا پیش از «28 روز بعد» دیده نشده بود و آهنگ متنی طوفانی از جان مورفی که تنش و وحشت موجود در فیلم را چند برابر می‌کند.

رزیدنت اویل

2002

بعد از آنکه جرج رومرو سینما را با دسته مردگان زنده شده خود تسخیر کرد، کمپانی Capcom نیز با یک سری بازی افسانه‌ای ویدیویی، گیمر‌ها را در ترس و وحشت فرو برد. به همین دلیل در اوایل قرن جدید این نیاز دیده می‌شد که دنیای «رزیدنت ایول» (Resident Evil) وارد عرصه هالیوود و سینما شود.

برترین فیلم های زامبی محور
برترین فیلم های زامبی محور

اگر چه فیلم مذکور بخشی از جذابیت‌های ذاتی نسخه بازی ویدیویی را نداشت، اما به عنوان یکی از بهترین فیلم های زامبی یک اثر سینمایی بسیار موثر در ترساندن مخاطبان از فضا‌های تنگ و تاریک بود. اگر چه در طی 5 دنباله‌ای که از این فیلم ساخته شده همواره شاهد کاهش کیفیت بودیم، اما نسخه سینمایی اورجینال فیلم یکی از بهترین فیلم‌های ژانر زامبی به شمار می‌آید.

سرزمین مردگان

2005

ممکن است بسیاری ادعا کنند که جرج رومرو پس از «روز مردگان» (Day of the Dead) هیچ فیلم قابل توجهی کارگردانی نکرده است، اما دستکم این موضوع در مورد فیلم «سرزمین مردگان» (Land of the Dead) صدق نمی‌کند.

رومرو پس از نزدیک به 20 سال پس از ساخت «شب مردگان زنده» با این فیلم بازگشت، فیلمی به عنوان دنباله‌ای از دنیای پساآخرالزمانی که خود روزگاری ساخته بود. مانند کار‌های گذشته‌اش در این ژانر، داستان این فیلم نیز به طور مستقیم ارتباطی با گذشته نداشت، اما به نوعی تداوم دنیای زامبی‌ها بود، دنیایی که زامبی‌ها و زندگان در آن پرسه می‌زدند.

برترین فیلم های زامبی محور

در این فیلم فقرا در زاغه‌های کثیف زندگی می‌کنند و شخصیتی به نام کافمن با بازی دنیس هاپر با تنها چند همراه ثروتمند که در یک آسمانخراش بسیار لوکس زندگی می‌کنند کنترل فقرا را در دست دارند.

هنوز هم تعدادی از انسان‌ها و ذراتی از ویژگی‌های انسانی باقی مانده، اما مردگان نیز شروع به یاد گرفتن برخی چیز‌ها کرده‌اند، جایی که یکی از زامبی‌ها به نام پدر بزرگ ارتشی برای حمله به آسمانخراش محل اسکان ثروتمندان گرد هم آورده است.

بیشتر بخوانید:

خاطرات مردگان

2007

سال 2007 سالی بود که زامبی‌ها در فیلم‌هایی مانند «REC» و «خاطرات مردگان» (Diary of the Dead) در قالب ویدیو‌های پیدا شده (found footage) دیده شدند.

این دو فیلم که هر دو در یک سال منتشر شدند رویکردی کاملاً متفاوت به دنیای زامبی‌ها از لحاظ سبک فیلمسازی داشتند، اما تنها یکی به همان سبک کلاسیک رومرو ساخته شده بود.

برترین فیلم های زامبی محور

وقتی که پای زامبی‌ها به میان می‌آید، ماهیت در دست داشتن دوربین در فیلم‌های ویدیو‌های پیدا شده بسیار خوب ظاهر می‌شود و حتی یک زامبی بسیار کند نیز بسیار ترسناک بوده و اغلب در کادر دوربین دیده می‌شود.

رومرو در ادامه سعی می‌کند به تفصیل دلیل بدست گرفتن دوربین توسط بازماندگان یک دنیای پر از زامبی را تشریح کند که در رازآلود کردن فیلم «خاطرات مردگان» به عنوان یکی از بهترین فیلم های زامبی تاثیر زیادی داشته است.

آر ئی سی

2007

در اینجا از وحشت ایجاد شده توسط فضای تنگ و تاریک و ویدیو‌های پیدا شده صحبت می‌کنیم، اما با وجود زامبی‌ها و فیلم «آر ئی سی» (REC) بهترین نمونه از ترکیب این کلیشه‌هاست.

بدون شک تا زمان تماشای این فیلم وحشت واقعی از زامبی‌ها را درک نخواهید کرد. اگر چه «آر ئی سی» یک داستان کوتاه مربوط به زامبی‌ها با وسعتی محدود است، اما ماهیت دقیق و پرداخت شده آن چنان به فضای پر از تنش فیلم می‌افزاید که با پیش رفتن ماجرا تماشای آن نیز ترسناک‌تر و دشوارتر می‌شود.

برترین فیلم های زامبی محور

جدای از شروع کند داستان، همه چیز بی‌نقص ساخته شده و خیلی زود پرتنش و فرسایشی می‌شود. فیلم «آر ئی سی» یکی از بهترین فیلم‌ های زامبی ‌محوری است که تاکنون ساخته شده و شکی در آن نیست، یکی از فیلم‌های این ژانر که زمان چیزی از جذابیت آن نکاسته و نسل‌های آینده را خواهد ترساند.

برف مرده

2009

بعد از انتشار بازی «Call Of Duty World at War» در سال 2008، زامبی‌های نازی به تمی بسیار پرطرفدار تبدیل شد، از این رو همانطور که انتظار می‌رفت فقط بحث زمان بود تا شاهد بازگشت رایش سوم به پرده بزرگ سینما در قالب مردگان متحرک باشیم، اتفاقی که خیلی زود در سال 2009 رخ داد.

وقتی که گروهی از جوانان سرخوش برای تعطیلات آخر هفته به یک کلبه جنگلی دوردست می‌روند، انتظار می‌رود که خیلی زود مورد تعقیب گروهی هیولا قرار گرفته و توسط آن‌ها بلعیده شوند، زیرا این چیزی است که همیشه در فیلم‌ها شاهد آن بوده‌ایم.

برترین فیلم های زامبی محور

البته در این فیلمی که در مورد آن صحبت می‌کنیم دسته‌ای از زامبی‌های نازی به عنوان یک وظیفه به این موضوع نگاه کرده و اطمینان حاصل می‌کنند که برف را از خون قربانیان خود رنگین سازند.

«برف مرده» (Dead Snow) یک فیلم پر از خشونت و جیغ و داد افسار گسیخته و زامبی‌هاست، اما ایده‌های تروتمیزی نیز در قتل‌های خود داشته و به خوبی از بازیگران خود استفاده می‌کند. همچنین مقداری حس شوخ‌طبعی و کمیک نیز در این فیلم زامبی‌محور ساخت نروژ وجود دارد که تماشای آن را جذاب می‌سازد.

بیشتر بخوانید:

ویرموود: جاده مردگان

2014

فیلم «ویرموود: جاده مردگان» (Wyrmwood: Road of the Dead) را می‌توان نقطه تلاقی «مکس دیوانه» و «طلوع مردگان» دانست. در این فیلم استرالیا توسط هیولا‌هایی آدمخوار اشغال شده و بهترین راه برای نجات از دست آن‌ها در حال حرکت بودن در جاده‌هاست.

برترین فیلم های زامبی محور

در این فیلم شاهد کار‌هایی هستیم که دیگر در فیلم‌های ژانر زامبی دیده نمی‌شود و به جای اینکه مردگان متحرک دارای نقش فرعی و پس‌زمینه ماجرا باشد آن‌ها را در منن داستان قرار داده و بخشی کلیدی از داستان فیلم می‌سازد.

ممکن است از دیدگاه بسیاری این فیلم یک فیلم درجه چندم بی‌ارزش باشد، اما «جاده مردگان» یکی از بهترین فیلم های زامبی با پیچش‌های داستانی هیجان‌انگیز است که باید از آن لذت برد و اسپویل کردنشان خوشایند نیست.

درمان شده

2017

اگر این فیلم را دیده باشید مطمئناً با ما موافق خواهید بود که «درمان شده» (Cured) را یکی از ترسناک‌ترین و بهترین فیلم ‌های زامبی این فهرست بدانیم. اگر بتوانید زامبی‌ها را درمان کنید چه اتفاقی خواهد افتاد؟ تنها اخطاری که می‌توانیم بدهیم این است که آن‌ها گذشته زامبی خود را به یاد آورده و خاطراتی از آن زمان خواهند داشت.

برترین فیلم های زامبی محور
بهترین فیلم های زامبی

در اکثر بخش‌های خود «درمان شده» هنوز هم یک درام بسیار تاثیرگذار و تکان‌دهنده است که سخت تلاش دارد عواقب تبعیض و جداسازی افراد را به تصویر بکشد. چه اتفاقی رخ می‌دهد زمانی که دولت سعی کند زامبی‌های درمان شده را به جامعه بازگرداند، جامعه‌ای که تا مدتی پیش طعمه این مردگان شرور بودند؟

شبی که جهان را می‌خورد

2018

این فیلم منحصربفرد و کوچک فرانسوی اگر چه در پس زمینه خود شاهد خورده شدن زندگان به دست مردگان است، اما تمرکز اصلی آن روی این موضوع است که درماندگی، خستگی و تنها بودن چه می‌تواند بر سر انسان بیاورد. موضوع این است که اگر از شیوع اولیه زامبی‌ها جان سالم بدر ببرید در ادامه چه اتفاقی برایتان رخ خواهد داد؟

برترین فیلم های زامبی محور
بهترین فیلم های زامبی

«شبی که جهان را می‌خورد» (Night that Eats the World) فیلمی بسیار محدود و بسته است و از لوکیشن‌های اندک و تیم کوچکی از بازیگران نهایت استفاده را می‌برد، فیلمی که در آن شخصیت سم تلاش دارد با مسدود کردن راه‌های منتهی به آپارتمان کوچکش، در تنهایی خود، زنده بماند.

وظایف روزمره با تاکید شدید بر سلامت روانی، چیزی است که تمرکز اصلی سناریو را دارد و پناهگاه امن سم رفته رفته به زندان او تبدیل می‌شود.

بیشتر بخوانید:

گردآوری: techrato

 

 

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |

فیگار، فیلم، گیم و آرتارسال نظر