کوینکس
همین حالا برای دوستان خود به اشتراک بگذارید: واتساپ | تلگرام |

دلیل افزایش قیمت موبایل این روزها چیست؟

طی روزهای اخیر قیمت موبایل و تبلت افزایش چند برابری داشته است. اما دلیل افزایش قیمت موبایل در روزهای بازگشایی مدارس چیست؟ با ما باشید.

آرون گروپس

اگر طی چند روز گذشته بازار گوشی‌های هوشمند را رصد کرده و یا برای خرید این محصولات به بازار مراجعه کرده باشید حتماً متوجه افزایش قیمت محسوس این محصولات شده‌اید. اما به واقع علت این افزایش قیمت چیست؟

 در هفته‌های اخیر همزمان با بالا رفتن نرخ ارز، بهای گوشی‌های تلفن‌همراه نیز با نوسان بالای قیمت مواجه شد و به‌طور میانگین ۲۰ درصد بالا رفت. به‌عنوان مثال گوشی آی‌فون ۱۱ پرو (۶۴ گیگ دو سیم‌کارت) که یک هفته قبل با قیمت ۳۶ میلیون و ۵۰۰ هزارتومان به فروش می‌رسید روز گذشته با قیمت ۴۰ میلیون تومان در بازار معامله شد.

برند سامسونگ نیز افزایش قیمتی تقریبا مشابه آی‌فون داشته است. سامسونگ مدل note۲۰ که تا یک هفته قبل با قیمت تقریبا ۲۰ میلیون تومان به فروش می‌رسید، اکنون ۲۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان معامله می‌شود.

دلیل افزایش قیمت موبایل این روزها چیست؟

تلفن‌همراه سامسونگ A۱۰S از گوشی‌های پرتقاضا و پرکاربرد، قبل از تخصیص ارز به سه میلیون تومان ‌هم رسید، اما اکنون با نرخ بیش از ۴ میلیون تومان و با ۳۰ درصد افزایش قیمت به فروش می‌رسد.

دلیل افزایش قیمت موبایل این روزها چیست؟
دلیل افزایش قیمت موبایل این روزها چیست؟

رئیس کمیسیون تنظیم بازار انجمن واردکنندگان موبایل، درخصوص افزایش قیمت‌ها گفت: باید به این نکته تاکید کنم با توجه به افزایش بی‌رویه قیمت ارز، عدم تخصیص ارز در ۴۵ روز گذشته، اجرای قانون سقف و سابقه برای شرکت‌ها که آنها را عملا فلج کرده‌ است، افزایش قیمت موبایل در مقایسه با لوازم دیگر بسیار کمتر است.

بیشتر بخوانید:

وی یادآور شد: در دو تا سه هفته اخیر اغلب کالاها به‌خصوص کالاهای وارداتی که وابسته به قیمت ارز هستند، روندی صعودی داشته‌ است. تلفن‌همراه نیز هم از این قاعده مستثنی نبوده و تحولات بازار ارز، تاثیری مستقیم بر بازار موبایل داشته است.

«رضا قربانی» افزود: گوشی note ۹ با حافظه ۱۲۸ که قیمت مصرف‌کننده آن به ۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسیده بود (بر اساس نرخ غیررسمی دلار ۲۵ هزارتومانی)، پس‌از اینکه ثبت سفارش‌ها آغاز شد و تخصیص ارز صورت گرفت حدود یک‌میلیون تومان کاهش قیمت داشت؛ اما اکنون‌که قیمت ارز بالا رفته است (بر اساس نرخ غیررسمی دلار ۲۷ هزارتومانی) قیمت این گوشی ۵ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان شده است.

او با بیان اینکه قیمت دلار، رابطه نزدیکی با بهای دلار دارد، گفت: بررسی روند سیر صعودی قیمت ارز بیانگر آن است که طی یک هفته اخیر، گوشی تلفن‌همراه روزانه ۲ درصد افزایش داشته است، البته باید توجه داشت که عوامل دیگری نیز در نوسان قیمتی این کالای مصرفی تاثیرگذار بوده‌اند.

بیشتر بخوانید:

نظر شما در خصوص افزایش قیمت موبایل طی روزهای اخیر چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با تکراتو در میان بگذارید!

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |

ارسال نظر