تحریم شرکت های آمریکایی توسط دولت چین ؛ پاسخی به تحریم تیک تاک!

در واکنش به اقدام ایالات متحده آمریکا در تحریم دو اپلیکیشن چینی تیک تاک و وی چت، چین نیز تحریم شرکت های آمریکایی را در دستور کار قرار داده است.

دولت آمریکا روز جمعه از ممنوعیت دو اپلیکیشن چینی تیک‌تاک و وی‌چت و حذف آنها از اپ استورهای آمریکایی خبر داد. چین نیز در جواب می‌گوید شرکت‌ها و اشخاص خارجی را که به منافع این کشور آسیب رسانده‌اند، تحریم خواهد کرد.

دولت چین به تازگی فهرستی تحت عنوان “لیست اشخاص و نهادهای غیر قابل اعتماد” راه اندازی کرده است که از آن به عنوان امکانی برای تلافی اقدامات ایالات متحده یاد می‌شود.

آمریکا هم شرکت‌ها و شهروندان چینی را تحریم کرده است.

تحریم شرکت های آمریکایی توسط دولت چین

وزارت بازرگانی چین با لیست تحریمی جدید این کشور تحت عنوان «اشخاص و شرکت‌های غیر قابل اعتماد» در پی تلافی تحریم وی چت، تیک تاک و دیگر شرکت‌های فناوری چینی توسط آمریکا است.

تحریم شرکت های آمریکایی توسط دولت چین

چین نخستین بار سال ۲۰۱۹ پس از آنکه دولت آمریکا اعلام کرد هواوی را در لیست تحریم‌ها قرار می‌دهد از تهیه لیست مشابه خبر داد. قرارگیری شرکت‌ها یا اشخاص در این لیست تبعاتی همچون محدودیت یا ممنوعیت تجارت با شرکت‌های چینی، سرمایه گذاری در چین و محدودیت در صدور ویزا یا کار در این کشور را به دنبال دارد.

بیشتر بخوانید:

وزارت بازرگانی چین می‌گوید با انتشار لیست یاد شده به دنبال هدف قرار دادن کشور یا شرکت خاصی نیست، اما تحلیلگران آمریکایی می‌گویند چین احتمالاً در روزهای آتی حداقل نام یک شرکت آمریکایی را به این لیست اضافه خواهد کرد.

برخی از کارشناسان آمریکایی می‌گویند چین احتمالا محصولاتی را تحریم خواهد کرد که در چین نمونه بومی آنها وجود دارد تا از مختل شدن واردات محصولاتی که صنعت فناوری چین به آنها نیاز دارد جلوگیری شود. چین ممکن است شرکت‌های آمریکایی از جمله سیسکو، دل، HP، لاکهید مارتین و Collins Aerospace که در فروش تسلیحات نظامی به تایوان با دولت آمریکا همکاری می‌کنند را هدف قرار دهد.

از دیگر شرکت‌هایی که ممکن است دولت چین آنها را در لیست تحریم قرار دهد می‌توان به اپل، مایکروسافت، کوالکام، اینتل، AMD و بوئینگ که به تایوان هلیکوپتر نظامی «آپاچی» می‌فروشد اشاره کرد. در ادامه گزارش آمده که به دلیل نقش بزرگ بوئینگ در صنعت هوانوردی چین و اهمیت این شرکت در آمریکا، دولت چین برای تحریم کردن آن بسیار احتیاط خواهد کرد.

بیشتر بخوانید:

نظر شما در خصوص تحریم شرکت های آمریکایی توسط دولت چین چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با تکراتو در میان بگذارید!ارسال نظر