عکاسی در مکان های تاریک را با به‌کارگیری 10 ترفند ساده زیر آسان و لذت بخش‌تر کنید

عکاسی در مکان های تاریک را با به‌کارگیری 10 ترفند ساده زیر آسان و لذت بخش‌تر کنید

عکاسی در مکان های تاریک دشوار است اما ترفندهایی وجود دارند که شما را قادر می‌سازند تا در چنین شرایطی هم عکس‌هایی زیبا بگیرید. برای این که بتوانید در مکان‌های تاریک عکس‌های بسیار زیبایی بگیرید باید از راه حل‌های زیر استفاده کنید.

ترفند شماره 1 عکاسی در مکان های تاریک: از لنزهای دارای دیافراگم‌های عریض استفاده کنید

اگر که می‌خواهید در یک مکان تاریک عکس بگیرید، باید از یک دیافراگم عریض استفاده کنید. رنان اوزترک یک عکاس و فیلم بردار حرفه‌ای است؛ او می‌گوید برای گرفتن عکس در چنین مکان‌های باید از لنزهایی استفاده کنید که سرعت بسیار بالایی دارند به این معنی که باید از یک لنز دارای دیافراگم عریض استفاده کنید.

عکاسی در مکان‌های تاریک

به بیان ساده می‌توان گفت که در هنگام عکس برداری نور از داخل دیافراگم لنزها عبور می‌کند تا به سنسور تصویر دوربین برسد. وقتی که لنز بزرگ‌تر باشد، نور بیشتری به سنسور تصویر می‌رسد و این امر باعث می‌شود که شما بتوانید در مکان‌های تاریک عکس‌های بهتری بگیرید.

همان طور که در تصویر فوق می‌بینید هرچه شماره یک لنز کوچک‌تر باشد، اندازه دیافراگم آن لنز بزرگ‌تر است. به طور کلی برای گرفتن یک عکس ایده آل در یک مکان تاریک دیافراگم لنز دوربین شما باید از یک دیافراگم f/2.8 بزرگ‌تر باشد؛ اگرچه با یک دیافراگم f/4 هم می‌توانید عکس‌های خوبی بگیرید.

دیافراگم‌هایی با شماره بین f/1.4 تا f/1.8 می‌توانند تصاویر بسیار خوبی را برای شما بگیرند. شما به راحتی می‌توانید با پرداخت مبلغی معادل 150 دلار یک لنز 50 یا 35 میلی متری مجهز به دیافراگم f/1.8 خریداری کنید.

ترفند شماره 2 عکاسی در مکان های تاریک: قابلیت ISO دوربین گوشی خود را فعال کنید

قدم بعدی برای عکاسی در مکان‌های تاریک روشن کردن قابلیت ISO دوربین است. این شاخص وظیفه تعیین کردن میزان حساسیت سنسور تصویر دوربین به نور را برعهده دارد. هرچه عدد شاخص ISO بیشتر باشد، سنسور تصویر دوربین شما حساسیت بیشتری به نور دارد. این قابلیت را باید به طور دستی تنظیم کنید و سپس آن را قفل نمایید؛ اجازه ندهید که دوربین با استفاده از قابلیت‌های خودکار خودش این شاخص را تنظیم کند.

در نظر داشته باشید که قابلیت ISO در هر شرایطی نباید فعال باشد. اوزترک می‌گوید اگر که از یک دوربین حرفه‌ای استفاده نمی‌کنید، این شاخص را باید بین 1600 تا 3200 تنظیم نمایید در غیر این صورت تصاویری که می‌گیرید پیکسل دار یا به عبارت حرفه‌ای همبرگری می‌شوند.

اگر که به عکاسی در مکان‌های تاریک علاقه زیادی دارید باید از دوربینی مثل دوربین ای 7 اس 2 سونی (Sony a7S II) استفاده کنید تا بتوانید این کار را راحت‌تر و بهتر انجام دهید. توانایی دوربین ای 7 اس 2 سونی از توانایی چشمان انسان هم بیشتر است؛ این دوربین می‌تواند حتی با شاخص ISO 10000 هم عکس‌های بسیار زیبایی را برای شما بگیرد و در واقع قادر است که بدون استفاده از سه پایه از منظره‌هایی عکس بگیرد که هیچ دوربین دیگری قادر به ارائه یک عکس خوب از آن مناظر نیست.

ترفند شماره 3 عکاسی در مکان های تاریک: سرعت شاتر دوربین را کم کنید

بعد از این که میزان نور ورودی به دوربین را افزایش دادید و تنظیمات سنسور تصویر را به نحوی تغییر دادید که میزان حساسیت این سنسور نسبت به نور ورودی افزایش یافت، باید تنظیمات دستگاه خود را در حالتی قرار دهید که دوربین بتواند به بهترین حالت نور ورودی را دریافت کند.

برای انجام این کار می‌توانید سرعت شاتر دوربین را کاهش دهید به این نحو که باید به قسمت تنظیمات دوربین بروید و زمان پرتوگیری دوربین را به طور دستی تنظیم کنید؛ اجازه ندهید که قابلیت‌های خودکار دوربین این کار را برای شما انجام دهند.

اوزترک می‌گوید اگر که در یک مکان بسیار تاریک قرار دارید، می‌توانید زمان پرتوگیری را روی 5 ثانیه تنظیم کنید اما اگر که می‌خواهید در یک شب مهتابی از منظره مورد نظر خود عکس بگیرید، تنظیم زمان پرتوگیری بر روی 2 ثانیه هم می‌تواند عکس زیبایی را از منظره مورد نظر شما بگیرد.

 ترفند شماره 4 عکاسی در مکان های تاریک: از فوکوس خودکار استفاده نکنید

اگر که می‌خواهید در یک مکان تاریک عکس بگیرید باید شاخص‌های دوربین خود را به طور دستی تنظیم کنید. فناوری فوکوس خودکار پیشرفت زیادی کرده است اما باز هم در صورتی که شدت نور کم باشد، عملکرد خوبی ندارد از این رو توصیه می‌شود که این قابلیت را خودتان به طور دستی تنظیم کنید.

عکاسی در مکان‌های تاریک

ترفند شماره 5 عکاسی در مکان‌های تاریک: هر گونه حرکت را کاهش دهید

همان طور که گفته شد برای عکاسی در مکان‌های تاریک باید زمان پرتوگیری دوربین را افزایش دهید؛ به همین دلیل دوربین شما نباید هیچ حرکتی داشته باشد و علاوه بر این منظره مورد نظر شما هم باید تا حد ممکن ثابت باشد؛ برای مثال اگر که می‌خواهید از یک شخص عکس بگیرید، آن شخص باید در هنگام عکاسی خود را ثابت و بدون حرکت حفظ کند.

ترفند شماره 6 عکاسی در مکان های تاریک: یک منبع نور پیدا کنید و موقعیت خود را نسبت به آن تنظیم نمایید

اوزترک معتقد است که عکس برداری در شرایط کم نور مانند دانش فنی است و به خلاقیت نیاز دارد به این معنی که باید همه فاکتورها را در حالتی تنظیم کنید که بتوانید هدف مورد نظر خود را ببینید و هیچ مشخصه مزاحمی در کادر عکس برداری شما نباشد.

برای مثال اگر که یک محیط روشن در اطراف شما قرار دارد، از آن محیط به نفع خود استفاده کنید؛ حتی کوچک‌ترین منبع نور هم می‌تواند تاثیر بسیار خوبی را بر روی عکس شما بگذارد. با صرف کمی وقت خود و هدفتان را در بهترین موقعیت تنظیم کنید و سپس سعی کنید که اجسام نورانی را از کادر خود خارج کنید زیرا چنین اجسامی تاثیر بسیار بدی را بر روی عکس شما می‌گذارند.

ترفند شماره 7 عکاسی در مکان های تاریک: تا حد ممکن از فلش دوربین استفاده نکنید

در مکان‌های تاریک بهتر است که تا حد امکان از فلش دوربین استفاده نکنید زیرا نور فلش در شرایط کم نور یک اثر محو کننده بسیار بد را روی عکس شما اعمال می‌کند. اوزترک می‌گوید بهتر است که تنها زمانی که مجبور هستید، از فلش دوربین استفاده کنید.

برای این که نور بیشتری را بر روی منظره خود اعمال نمایید از یک کیسه پلاستیک خرید استفاده کنید تا نور را منعکس سازید. به یاد داشته باشید که می‌توانید بعد از گرفتن عکس هم ویرایش‌های لازم را بر روی عکس انجام دهید.

عکاسی در مکان‌های تاریک

ترفند شماره 8 عکاسی در مکان‌های تاریک: از یک سه پایه و کلید شاتر خارجی استفاده کنید

همان طور که پیش‌تر گفته شد عکاسی در مکان‌های تاریک و حرکت رابطه خوبی با یکدیگر ندارند به همین دلیل عکاس نباید کوچک‌ترین حرکتی داشته باشد.

اوزترک معتقد است که در چنین شرایطی باید دوربین خود را بر روی یک سه پایه بگذارید و علاوه بر این از یک کلید شاتر خارجی استفاده کنید. استفاده از کلید شاتر خارجی به این دلیل لازم است که شما در حالت کم نور زمان پرتوگیری را افزایش و سرعت شاتر را کاهش داده‌اید به همین دلیل کوچک‌ترین حرکتی می‌تواند کیفیت عکس شما را خراب کند.

اگر کلید شاتر خارجی ندارید دوربین را به نحوی تنظیم کنید که با یک ثانیه تاخیر عکس بگیرد زیرا از این طریق انگشت شما دیگر بر روی شاتر قرار ندارد و حرکتی برروی دوربین ایجاد نمی‌شود.

در صورتی که به سه پایه دسترسی ندارید آرنج‌های خود را به یکدیگر بزنید و تا حد ممکن به سمت جلو خم نشوید تا بتوانید برای مدت زمان بیشتری دوربین را ثابت نگه دارید.

ترفند شماره 9 عکاسی در مکان‌های تاریک : به هدف عکاسی خود نزدیک شوید و زوم نکنید

در شرایطی که نور کم است از لنزهای دارای فاصله کانونی ثابت استفاده کنید و تا حد امکان خودتان به هدف عکاسی نزدیک شوید؛ سعی کنید که از قابلیت بزرگ نمایی (زوم) دوربین استفاده نکنید مخصوصا در صورتی که دوربین شما به قابلیت بزرگ نمایی دیجیتالی مجهز است.

ترفند شماره 10 عکاسی در مکان های تاریک : تنظیمات دوربین را بر روی حالت RAW قرار دهید

اوزترک می‌گوید اگر که ظرفیت حافظه زیادی دارید، در حالت RAW عکس برداری کنید زیرا عکاسی در این حالت باعث می‌شود که فضای بیشتری برای ویرایش سازی داشته باشید و عکس شما هم رزولوشن بیشتری داشته باشد؛ علاوه بر این توصیه می‌شود که عکس رنگی بگیرید و سپس در صورت تمایل آن را به عکس سیاه و سفید تبدیل کنید.

.

منبع: lifehackerارسال نظر