نگاهی به شرکت های وارد کننده خودرو با ارز دولتی : ۶۰۰ میلیارد تومان واردات اتومبیل

وضعیت اقتصادی کشور در نقطه‌ای بحرانی قرار داشته و روند گرانی اجناس مختلف در بازار رشدی ساعتی را تجربه می‌کند. پس از انتشار فهرست ناقص دریافت کنندگان ارز دولتی در هفته گذشته، مروری خواهیم داشت بر شرکت های وارد کننده خودرو با ارز دولتی و قیمت و محصولات آنها.

ارزش ریال در پی سیاست‌های ناکارآمدی اقتصادی در برابر ارزهای خارجی مانند دلار، یورو، پوند و… کاهش شدید داشته و محصولات خارجی و حتی داخلی با قیمت‌های غیر عقلانی و بسیار بالا به دست مصرف کنندگان می‌رسند. سیاست ایجاد بازار ثانویه ارز نیز به عنوان راهکار حکومت برای ایجاد تعادل در بازار به احتمال قریب به یقین در کنار سایر سیاست‌های شکست خورده اقتصادی قرار خواهد گرفت.

علاوه بر این؛ وقوع خشکسالی‌های بی سابقه به دلایل مختلف واقعی و موهوم (شرایط نامناسب جوی، سرقت ابرهای باران زا، اختصاص آب از سرچشمه به زمین‌های زراعی اقشار خاص، انتقال و فروش آب به کشورهای دوست و همسایه، احداث سدهای متعدد بدون پایه‌های علمی و جانمایی کارشناسی و …) و قطع مکرر آب و برق در شهرهای بزرگ نیز موج گسترده‌ای از نارضایتی را در بین عامه مردم به وجود آورده که اعتراضات در بازار تهران و شهرهای خوزستان نمونه‌هایی از آنها هستند.

شرکت های وارد کننده خودرو با ارز دولتی

انتشار لیست شرکت‌های وارد کننده اقلام مختلف در هفته گذشته با حاشیه‌های زیادی همراه بود. وجود اقلام غیر ضروری مانند لوازم خانگی کم مصرف در کنار عدم تناسب شرح فعالیت شرکت‌ها با اجناس ذکر شده در فهرست واردات، حتی در صورتیکه این اجناس واقعا وارد کشور شده باشند، حساسیت‌های بسیاری را در بین عامه مردم پدید آورد. گذشته از آن نحوه ورود و خروج اقلامی مانند نخود و عدس که به گفته یکی از اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس، با دلار تک نرخی جهانگیری اقدام به واردات با ارز ۴.۲۰۰ تومانی نموده و همان کالا را با دلار ۸.۰۰۰ تومانی به فروش رسانده، عملا نوعی از پولشویی را به نمایش گذاشت.

علاوه بر این یکی از نکاتی که ذهن بسیاری را به خود مشغول نموده، نحوه دریافت این تسهیلات و نسبت آنها با بزرگان سیستم حاکم است. در ادامه مروری خواهیم داشت بر بیش از ۲۰ مورد از شرکت های وارد کننده خودرو با ارز دولتی و محصولات وارداتی به همراه مقایسه قیمت آنها در بازار ایران بر اساس جدول منتشر شده توسط پایگاه اطلاع رسانی بانک مرکزی که با دریافت ۱۲۰.۰۰۰.۰۰۰ میلیون یورو (معادل ۶۰۰ میلیارد تومان) نمونه‌هایی را وارد بازار کشور نموده‌اند.

نگاهی به شرکت های وارد کننده خودرو با ارز دولتی : 600 میلیارد تومان واردات

البته مبلغ دریافتی برخی از این شرکت‌ها در حد معقول بوده و نمی‌توان عناوینی مانند کلاهبرداری و … را به سادگی به آنها نسبت داد. اما شرکت‌هایی نیز در لیست شرکت های وارد کننده اتومبیل با ارز دولتی وجود داشته که هیچ نام و نشانی از محصولات تولیدی آن‌ها وجود ندارد.

وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی

 • ارز دولتی : ۱۸.۵ میلیون یورو

یکی از نکات جالب توجه در فهرست شرکت های وارد کننده خودرو با ارز دولتی وجود وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی است که هیچ ربط مستقیمی با این صنعت ندارد. این موسسه مبلغی در حدود ۱۸.۵۳۴.۲۲۵ یورو (در حدود ۹۰ میلیارد تومان با یوروی دولتی ۵.۰۰۰ تومانی) برای واردات خودروی بنزینی با حجم موتور مابین ۱.۵۰۱ تا ۲.۰۰۰ سی‌سی دریافت نموده است. با درنظر گرفتن قیمت در حدود ۵۰.۰۰۰ یورو برای یک دستگاه، قاعدتا در چند هفته گذشته ۴۰۰ دستگاه آمبولانس با ناوگان خودروهای وزارت بهداشت اضافه شده است!

محصولات و قیمت

؟ – معمولا آمبولانس‌ها در جهان با موتورهای بزرگ تر از ۲.۰۰۰ سی سی عرضه می‌شوند.

رامک خودرو

 • ارز دولتی: ۹.۱ میلیون یورو

رامک خودرو نماینده عرضه محصولات شرکت سانگ سانگ (SsongYong) کره جنوبی در ایران است. این شرکت نیز با دریافت مبلغ ۲.۷۲۸.۹۵۹ یورو (معادل ۱۳.۵ میلیارد تومان) از بانک و ۶.۴۳۳.۵۵۷ یورو (معادل ۳۲ میلیارد تومان) از سامانه نیما (نظام یکپارچه معاملات ارزی – مخصوص سفارشات غیر بانکی) برای محصولات ۱.۵۰۱ سی سی تا ۲.۰۰۰، مجموعا در حدود ۹.۱ میلیون یورو (معادل  در فهرست شرکت های وارد کننده خودرو با ارز دولتی قرار گرفته است. وب سایت این شرکت در حال حاضر با درج عبارت عدم فروش محصولات، توقف عرضه محصولات خود را اعلام نموده است!

قیمت محصولات رامک خودرو

محصولات فعلی رامک خودرو در بازار ایران عبارتند از رکستون G4، نیو کوراندو، تیوولی، نیو اکتیون و تیوولی XLV. با توجه به تخصیص ارز دولتی برای واردات اتومبیل های کمتر از ۲.۰۰۰ سی سی، اکتیون با توجه به استفاده از موتور بزرگ‌تر از ۲.۰ لیتر از فهرست محصولات واجد شرایط دریافت ارز خارج خواهد شد.

بنابر اطلاعات موجود محصولات فعلی رامک خودرو عبارتند از سانک یانگ تیوولی مدل‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸، شاسی بلند رکستون G4 مدل ۲۰۱۸ و کوراندو ۲۰۱۸. قیمت محصولات این شرکت در ایران و جهان با محاسبه یوروی دولتی ۵.۰۰۰ تومانی برای واردات اتومبیل عبارتست از:

نام اتومبیل قیمت پایه در بازارهای جهانی (یورو) قیمت پایه در بازارهای جهانی

(میلیون تومان)

قیمت رسمی در ایران

(میلیون تومان)

قیمت بازار ایران (میلیون تومان)
تیوولی ۱۹.۰۰۰ ۹۵ ۱۳۷ ۲۲۰
رکستون G4 ۳۸.۰۰۰ ۱۹۰ ۳۵۰
کوراندو ۱۹.۰۰۰ ۹۵ ۲۴۰

بهمن موتور

 • ارز دولتی: ۹۱۰ هزار یورو

بهمن موتور نیز یکی از واردکنندگان/مونتاژکاران ایران بوده که سابقه‌ای نزدیک به ۵۰ سال در صنعت اتومبیل ایران دارد. این شرکت در حال حاضر محصولات هاوال (Haval) و بسترن (Besturn) را به فروش رسانده و با دریافت ۹۱۳.۲۱۵ یورو (معادل ۴.۵ میلیارد تومان) در فهرست واردکنندگان اتومبیل با ارز دولتی قرار گرفته است.

مزدا ۳ تولیدی این شرکت نیز چند سالی است که با نسل جدید آن جایگزین شده و تنها نمونه‌های دست دوم آن در بازارهای کشورهای با اقتصاد آزاد وجود دارد و در خوشبینانه‌ترین حالت با حداکثر قیمتی در حدود ۴.۰۰۰ یورو (معادل ۲۰ میلیون تومان) به فروش می‌رسد. این خودرو به دلیل مونتاژ در داخل، احتمالا توانایی قرار گرفتن در اتومبیل های شامل ارز وارداتی را ندارد.

قیمت محصولات بهمن موتور

نام اتومبیل قیمت در بازارهای جهانی (یورو) قیمت در بازارهای جهانی

(میلیون تومان)

قیمت رسمی در ایران

(میلیون تومان)

قیمت بازار ایران (میلیون تومان)
هاوال H2 ۱۶.۰۰۰ ۸۰ ۱۰۵ ۱۶۰
بسترن B30 ۱۲.۰۰۰ ۶۰ ۷۰ ۸۰
مزدا ۳ ۴.۰۰۰ ۲۰ ۱۴۰ ۲۲۰

یاران خودروی اروند

 • ارز دولتی: ۵۶۰ هزار یورو

شرکت یاران خودروی اروند نماینده عرضه محصولات شرکت زوتی (Zotye) چین بوده و با ۵۶۱.۸۵۰ یورو (معادل ۲.۸ میلیارد تومان) در لیست واردکنندگان اتومبیل با ارز دولتی قرار گرفته است. این شرکت دو محصول با نام‌های دامای X5 و دامای X7 را در کلاس بدنه کراس اوور سایز کوچک به مشتریان ایرانی عرضه می‌کند.

قیمت محصولات یاران خودروی اروند

این خودرو در حال حاضر به صورت عمده در بازار ایران وجود ندارد. اما بر اساس اطلاعات موجود قیمت آن در بازارهای جهانی به شرح زیر است:

نام اتومبیل قیمت در بازارهای جهانی (یورو) قیمت در بازارهای جهانی

(میلیون تومان)

قیمت رسمی در ایران

(میلیون تومان)

قیمت بازار ایران (میلیون تومان)
دامای X5 ۱۳.۰۰۰ ۶۵ ۱۴۰
دامای X7 ۱۹.۰۰۰ ۹۵ ۲۰۰

شرکت جهان نوین آریا

 • ارز دولتی: ۳۰ میلیون یورو

این شرکت نماینده محصولات نیسان در ایران بوده و با مبلغی در حدود ۳۰.۵۰۰.۰۰۰ میلیون یورو (در حدود ۱۵۲ میلیارد تومان) یکی از  شرکت های وارد کننده اتومبیل با ارز دولتی است.

شرکت ایرتویا

 • ارز دولتی: ۱.۲ میلیون یورو

ایرتویا سال‌هاست که به عرضه محصولات باکیفیت شرکت ژاپنی تویوتا در ایران می‌پردازد. مجموع دریافتی این شرکت از سامانه نیما نیز رقمی در حدود ۱.۲ میلیون یورو (معادل ۶ میلیارد تومان) است.

نادران کار موتور

 • ارز دولتی: ۱.۶ میلیون یورو

اطلاعات موثقی از این شرکت در دسترس نبوده ولی به دلایل نامعلوم این شرکت موفق به دریافت مبلغی در حدود ۱.۶۰۰.۰۰۰ یورو (معادل ۸ میلیارد تومان) ارز دولتی برای واردات خودروهای ۲.۰ تا ۲.۵ لیتری شده است.

کوشا خودرو نگین

 • ارز دولتی: ۲۲۰.۰۰۰ یورو

کوشا نگین خودرو یک شرکت واردات اتومبیل بوده که محصولات برندهای لکسوس، تویوتا، کیا و هیوندای و رنو را وارد ایران کرده و موفق به دریافت رقمی نسبتا محدود در حدود ۲۲۲.۰۰۰ یورو (معادل ۱.۱ میلیارد تومان) ارز دولتی شده است.

آرین موتور

 • ارز دولتی: ۳۳ میلیون یورو

شرکت آرین موتور یکی از زیرمجموعه‌های هولدینگ آرین بوده که به عرضه محصولات میتسوبیشی، DS و تایرهای بریجستون و فالکن در ایران می‌پردازد. این شرکت با رقمی در حدود ۳۳ میلیون یورو (معادل ۱۶۵ میلیارد تومان) یکی از  شرکت های وارد کننده خودرو با ارز دولتی به حساب می‌آید.

خدمات تجارت نگین خودرو

 • ارز دولتی: ۱۱.۴ میلیون یورو

نگین خودرو چند سالی است که به عنوان نماینده محصولات رنوی فرانسه در ایران فعالیت می‌کند. میزان دریافتی این شرکت از سامانه نیما رقمی برابر با ۱۱.۴ میلیون یورو (معادل ۵۷ میلیارد تومان) است.

نوشه تجارت سپهر

 • ارز دولتی: ۱۸۰ هزار یورو

اطلاعاتی دقیقی در خصوص این شرکت در دسترس نیست ولی میزان دریافت ارز این شرکت از سامانه نیما (۱۸۰ هزار یورو معادل ۹۰۰ میلیون تومان) نیز در حدی نبوده که موجب اخلال در بازار گردد.

شرکت پاکرو سبز قشم

ارز دولتی: ۲.۵ میلیون یورو

براساس اطلاعات مندرج در وب سایت این شرکت، پاکرو سبز قشم محصولات سوناتا و آیونیک را به فروش می‌رساند. این شرکت با دریافت مبلغی در حدود ۲.۵ میلیون یورو (معادل ۱۲.۵ میلیارد تومان) در جمع  شرکت های وارد کننده خودرو با ارز دولتی قرار گرفته است.

ماموت خودرو

 • ارز دولتی: ۸۴۰ هزار یورو

ماموت خودرو یکی از تولیدکنندگان باسابقه ایران بوده که سال‌ها در زمینه تولید انواع کشنده‌ها و کامیون فعالیت می‌کند. این شرکت در حال حاضر با عرضه محصولاتی مانند تیگوان، گلف GTi و پاسات، نمایندگی فولکس واگن آلمان را در اختیار داشته و مبلغی در حدود ۸۴۰.۰۰۰ یورو (معادل ۴.۲ میلیارد تومان) برای واردات خودروهای بنزینی ۱.۵ تا ۲.۰ لیتری به خود اختصاص داده است.

بازرگانی ایمن تجارت جام جم

 • ارز دولتی: ۱ میلیون یورو

اطلاعات خاصی از این شرکت به غیر از یک آگهی ثبت تغییرات به تاریخ ۵ آذر سال ۱۳۹۴ در روزنامه کیهان در دسترس نیست. این شرکت نامشخص نیز با رقمی بیش از ۱ میلیون یورو (معادل ۵ میلیارد تومان) در جمع شرکت های وارد کننده خودرو با ارز دولتی جای گرفته است.

آپام خودرو اروند

 • ارز دولتی: ۶۶۰ هزار یورو

این شرکت نیز نام و نشان خاصی نداشته و به نظر می‌رسد که یکی از واردکنندگان خودرو به منطقه آزاد باشد. این شرکت نیز موفق به دریافت ۶۵۸.۰۰۰ یورو (معادل ۳.۳ میلیارد تومان) شده است.

 آژمان نگین کارا

 • ارز دولتی: ۲۳۱ هزار یورو

این شرکت نیز با وجود در دسترس نبودن اطلاعات مشخص، موفق به دریافت مبلغ محدودی در حدود ۲۳۱.۰۰۰ یورو (معادل ۱.۱ میلیارد تومان) شده و در فهرست واردکنندگان اتومبیل با ارز دولتی قرار گرفته است.

ملینا تجارت آرکا

 • ارز دولتی: ۱۸۲ هزار یورو

این شرکت نیز یکی از مجهول الهویه‌های فهرست شرکت های وارد کننده اتومبیل با ارز دولتی بوده که مبلغی در حدود ۱۸۱.۶۰۰ یورو (معادل ۹۱۰ میلیون تومان) از نیما دریافت کرده است.

کرمان موتور

ارز دولتی: ۴.۱ میلیون دلار

کرمان موتور پس از خروج دوو (Daewoo) از ایران و توقف مدل‌های سی‌یلو و ماتیز ، عرضه محصولات هیوندای و جک (JAC) در دستور کار خود قرار داده است. این شرکت نیز با ۴.۱۱۳.۰۹۲ یورو (معادل ۲۰.۵ میلیارد تومان) در جمع شرکت های وارد کننده اتومبیل با ارز دولتی قرار گرفته است. این شرکت در حال حاضر مدل‌هایی مانند هیوندای توسان، آزرا، النترا، i10 و i20 و اکسنت و سانتافه را به فروش می‌رساند.

بیشتر بخوانید:

منبع: بانک مرکزی ایرانارسال نظر